ZIEKH4ZEESCÏÏE Vrijdag 28 ji unij. N1E UWS TIJDINGEN. W. 52. A«. 1S83, CÖtEASJT, StuUsjcftlafib. Frankfort, den 20 Junij. Een brief nil Berlijn, van den n dezer behelst het volgende Men verneemt titans dat de con- ferentiën wegens de belgisch hollandsche verschillen weder naar Londen verlegd worden en onze regering daartoe hare toestem ming gegeven heeft. Men zpgt dat de lieer de Talleyrand Londen niet heeft willen verlaten eii met gewigfige gronden heeft weten aan te toonen de voordeden welke Holland kon verwachten Wanneer de onderhandelingen te Londen waar de hollandsche be langen eènigermale eigen zijn gehouden wierden. Het haagsche kabinet schijnt van de waarheid dezer beschouwing overtuigd le zijn, want het heeft, zegt men, bij eer.e memorie trachten aan te too nen hoezeer de voortgang van zaken bij de conferentie te Londen zou bevorderd worden. Deze vertoogen zijn te Berlijn gunstig op genomen en daar Oostenrijk en Rusland aan Fruissen in dezen de eerste handeling hebben overgelaten lijdt het wel geen twijfel, of de conferentiën zullen naar Londen verlegd en aldaar onverwijld geopend worden. Den 22. Volgens berigten van de italiaansche grenzen schijnt de ontdekte zamenzvvering iri Savoye vele takken in gansch Italië en Duitschlaud gehad te hebbtn. Men heelt bij eènige personen overtuigende bewijzen gevonden dat zij met duitsche liberalen in verbindtenis staan en dal afspraak gemaakt was om op een en denzelfden tijd los te breken. Ook schijnt men overeengekomen te zijn om zich vvederkeerig te ondersteunen, en ingeval op een öf ander punt de onderneming rnogt mislukken, hulp te zenden van dien kant, waar de revolutie naar men hóópte zou gezegepraald hebben Dit zijn zware punten van beschuldiging, en de beklaag den zullen bet strengste onderzoek ondergaan en de strengste straf fen te verwachten hebben. Het schijnt, dal om deszelfs behonds- wille alle regeringen werkzaam zijn om der sarciii.iisclie overhe den de zaak gemakkelijk tc maken en de bescheiden naar Turin fe zenden welke zij over de verstandhouding met de revolution uai- ren van bet buitenland bezitten. In een bijzonder berigt uit Berlijn van den 18 Junij, leest men, dat, na de aankomst van Prins Fr ede rik der Nederlanden binnen genoemde stad, aldaar is verhaald: «Dal tie Koning der Nederlanden, na het betponen van de uiter-te toegeeflijkheid", vast besloten bad geene schrede meer terug te wijken maar bij nieuwe vorderingen van de zijde var» Frankrijk en Engeland re kende op de aloude vriendschap van het huis van Brandenburg, en op de hem laatstelijk gedane toezeggingen, en dat hip, bijaldien ook die ondersteuning rnogt uitblijven, desnoods, met eigene krach ten datgene zou beproeven 't welk liet belang en de eer des lands gebiedend zouden vorderen." üdScvlati&tfM. Utrecht den 22. Junij. Gisteren hebben de beeren studenten dezer hoogescbool eene serenade aan den generaal mnjóor de Fa- V'auge gegeven'. Bij die gelegenheid is door het collegia van voor zitters der faculteiten bij monde van den heer C. Star Naman, aan den generaal de volgende aanspraak gedaan. Mijnheer, de Generaal! «Op deze pbgtige. wijze .hebben onze mede-studenten hunne htilde willen toebrengen aan den gewezen aanvoerder der infanterie op de citadel van Antwerpen en in zijnen persoon aan de geheele be zetting dier sterkte. Ons is het opgedragen, om mondeling aan u uil te drukken de gevoelens, die hen daarbij bezielen. «Het' was eerie behoefte vóór ons allen, de eerste gelegenheid waar te nemen ten einde, door een uiterlijk eerbetoon, Ie bewij zen welk een innig deel vvij altijd in het lot van zoo vele dappere krijgslieden hebben genomen welk een dank wij hun voor de voortreffelijke verdediging van (den hun toevertrouwden post mcénen verschuldigd tc zijn van welk cene onschatbare Waarde' wij znlk eene verdediging voor onze natie rekenen'. Die kleine pick toch was, in vele "ópzigten het beeld van het geheele vaderland. Van alle hulp verstoken, vonden heide al het vermogen alleen in zich zelve. Door overmngt aangevallen, was liet zekér, dat er voor beiden geene andere keu zó- zoude zijn dan om, of zich aan de ongenade des vijands over Ie geven of. in hunnen val ren groot voorbeeld aan de volken te geven. Dit laatste is door u on hen die u omringden geschied. f)aaro,n vvas sinds den aanvang der belegering de aandacht van ieder regt geaard Nederlander on afgebroken op de oevers der Schelde gevestigd ornaat hij daar zóó uitmuntend zag voorgaan in hetgeen hij zelf, zoo de nood dit vor deren mogthoopte le verriglen. Daarom, bij al het leed, dat de menschenvriend ondervindt zoo hij de ouinenschelijl.heid ver neemt, die lederen oorlog vergezelt bij al de tranen die nog da gelijks worden- gestort om hen, die daar den dood vonden, is er een denkbeeld, dat hem troost, that hem zelfs een gewin voor de tnenschhcid toeschijnt;: Foor stoffelijke overmaat heeft de Citadel moeten vallenmaar de zedelijke overwinning is door hare Bezetting behaald geworden. Geheel Europa heeft dit erkend ons volk heelt daarvan reeds de gewigtige gevolgen ondervonden. Eeuwige dan& zij daarvoor aan hen toegebragt die dit hébben bewerkt «Niets kon ons aangenamer zijn dan le hooren dat de bezet ting, die zóó waardiglijk het vaderland had vertegenwoordigd, op eene, haver waardige wijze, hier ter stede vertegenwoordigd werrl. Het voegt ons niet mijnheer de generaal in uwe tegenwoordig heid, hierover uit te weiden. Dit alleen verzoeken wij u, om liet bewijs van achting, door ons thans adn u aangeboden niet tè weigeren. Hel is gering doch wórdt, uit eigene beweging u door jongelingen toegebragt die weten wat zij aan u verschuldigd zijn. Wij wenscben u met de behöndêne terugkomst in bet va(}erlaudt geluk: en verheugen ons, bij voorraad, in het bènijderiswaardigè lot, dat u wacht. Want, na eene röimrijkc loopbaan, zal het thans vooral door u ondervonden worden wat het zegt zijn leveu te hebben gesteld voor de regten eener zelfstandige natie, en daar voor dagelijks bare' erkentenis en In ren eerbied in le oogsten. Dat bet genot hiervan li met de uwen door Gods goedheid, gedu rende vele jaren moge geschonken Worden dit mijnheer de gé neraal is onzer aller hartelijke vvensch De dappere krijgsman betuigde, in de minzaamste uitdrukkingen, dat hij zich voor dit bewijs van achting, zoo wel voor zich zei ven als voor zijne brave lotgenoolen gelroifen gevoelde. Zij meen den hull pligt le hebbed gedaan maar hadden nimmer kunnen deuken, schoon zij wisten welk eene eendragt en 'Vaderlandsliefde de burgers van dit goede land bezielden dat zij daarvan zulke aandoenlijke blijken zouden zien als overal het geval was. Hét verheugde hem dit eerbetoon te ontvangen van jongelingen die zelve, met der daad, hadden getoond, dat hun 'geene opofferin gen te groot waren zóó de nood van het beminde vaderland dit vorderde. Dat hem deze avond levenslang eene aangecatxie herin nering zoude wezen dit verzocht hij de commissie met de ver klaring zijner hooge achting voor de kweekeliugen der utrechfsche hoogeschool, uit zijnen naafa, aan hunne medestudenten le verzekeren. Het fraaije weder doch vooral het doel der serenade hadden een groot getal burgers van alle standen tot de bijwoning derzeive uitgelokt. Zi'gibaar was bet algemeen verlangen, om den man fe zién en te vereeren van wien liet lot ook van zoo vele ónzer stad- 'gen ooien afgehangen heeft, en die alzoo om den moed, waarmede bij deze beeft aangevoerd ook nog in het bijzonder op de dank baarheid van Utrechts Ingezetenen aanspraak m'akcn kan. Breda, den 25. Junij. Omtrent de luisterrijke ontvangst, door ceri deel van 'de dappere verdedigers der citadel laatstleden zatur- dag te Gonncbem genoten vernemen wij nog dc volgende bijzon derheden De stad was allervvge met vlaggen en allerlei ver sierselen aan huizen eri gebouwen op liet allerbevalligslé versierd; een triomfboog met krijgstrofeën en toepasselijke qpscthriffen was aan de Waterpoort opgerigt; de Groenmarkt prijkte met eerebogén en andere schitterende toestel; op het plein voor bet raadhuiswa ren prachtige pyramiden voor de illuminatie opgerigt. Bij uitne mendheid fraai was echter de iurigliug op het exercitie veld op hetwelk eene estrade van zeer groote omvang en met tapijten be legd was geplaatst; eene kolossale kolom, met tel* zijde uitstekende vlaggen, rees op den achtergrond'; de namen der gedenkwaardige plaatsen van den t iendaagschco veldlogt waVcn op" deze kolom aan geduid, terwijl op deszelfs voetstuk stond geschreven: Aan de brave verdedigers der Citadel van Antwerpen. Ter wederzijde der kolom slond eene- graftombe met liet opschrift: Ook wij waren op de Citadelter, herinnering strekkende aan de gesneuvelde hel den op dezelve wordende deze tombes zeer treffend door treur- willigen overschaduwd. Op kleinen afstatid vooruit zag men twee grieksche drievoeten, op welke later het offervuur werd gebragt. »Na de „ontscheping der dappere krijgshelden en nadat dezelve door den generaal opper kommandant en de stedelijke regering pleg- tig begFoel waren,, had de statelijke optogt naar het zóó eVenge- melde ter hunner ontvangst, bestemde cxercit4e-veld plaats» In eenen grooten kring zag men aan de eene zijde der estrade een aantal kinderen van beiderlei kunne, tot een zangkoor vérëenigd en aan de anderen het korps officieren en de muzijkanten zijnde de man schap der citadel achter dezelve geschaard. Voor de estrade wa ren op eéui'geu afstand stelbigiën voor dames en aan den voet be- kleeJe banken voor eene commissie uit de stedelijke regering, den gencfaal-opperbevelhe-bber en voor een tiental jonge dames in bet wit aekleccl cn met bloemenkransen in de haren, en waarvan er twee de eene een krans van eikenloof, de andere een Vanlouwerbladen hadden terwijl dc acht overige van een sierlijk bloemmaudje waren voorzien. De j.-legtigheid begon met de voorlezing door den adjudant van den genéraa l-opj>erbe\ ei hebber eener fraai gestelde dagorde waarna de opperbevelhebber der vesting zelf optrad en de dappere verde digers bij eene aanspraak, op eene allezins gepaste wijze verwel komde bij bet einde waarvan de twee jonge danies met de beide kransen werden opgeleid die dezelve alsiiti op eene bevallige wijze aan de hoofd-officieren van de dappere citadel verdedigers aanbo den. Deze pi ttigheden werden vergezeld eu a/'gewisseld door koor* zangen en het fraai mnzijk van het korps muzijkanten der dortsche schutterij, daartoe cxprcssclijk tot opluistering van bet feest, naar

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1