bR^oen vervoeren wel verre van daaraan te voldoen dooi' liet achtervolgend uiteenden van ziekte attesten de bedoelde verlof gangers in hunne gemeenten ophouden. Ten gevolge daarvan zijn de plaatselijke besturen ingenoodigd om bet bedoelde misbruik zoo v£e.l mogelijk tegen te gaan en om zonder de minste ooglui king de stipi'te nakoming te betrachten der ten aanzien van ach terblijvende verlofgangers gegeven^voorscirriften. .Hij eenc missive van den minister van binnenlandsche zaken, zijn betrekkelijk de beantwoording der vraag, hoedanig in liet ver volg zal moeten gehandeld worden ten opzigte van het ontslag dei* leden van de reserve schutterij zoo op grond der wet als wegens ligchaams-gebreken 'of eenige andere redenen zijn dienaangaande de navolgende bepalingen gemaakt: De verordeningenthans voor dern-mobielen eersten ban der schutterijen reeds bestaande, worden van toepassing gemaakt op de reserve schutterijzoodra dezelve hunne gemeenten zullen verlaten hebben.om even als de mobiele schutterijen, militaire diensten te presteren. »Zoo lang echter de reserve-schutterijen nog niet te zamen ge trokken zijn 'zal de volgende handelwijze worden in acht genomen. Telkens wanneer aan oen of, meerdere leden der reserve schutterij, heizij door de commissie 'van onderzoek, bedoeld in art. i5 der wet. van 11 April 1827 hetzij door gedeputeerde staten, opgrond (Ier wet ontslag zal zijn toegekend, zal daarvan door den gouver neur aan de gemeente-besturen der plaatsen waartoe de belang hebbenden bcboofen alsmede aan de kommandanten der battail- lous bij welke dé vrijgestelden ingedeeld, zijn, kennis gegeven wor den waarna 'de plaatselijke besturen het afvoeren der belangheb benden van dé schnllérsrollen en de kommandanten bet ontslag uit de diénst bij het reserve ballaillon alsdan dadelijk zullen kun nen bewerkstelligen. «Wat meer bepaaldelijk de schutterij betreft die, ter zake van ligchaams-gebreken voorloópig ongeschikt worden geacht voor den dienst bij de reserve-bataillons,. zoo zullen dezelve, zoo lang de rcserve-bataillons niet zijn vereenigd des noods en voor zoo verre zij tot de plaatselijke dienst geheel onbekwaam zijn, van alle wer kelijke dienst verschoond worden, tot dat hun door'de-autoritei ten daartoe bij de wet bevoegd verklaard te dier zake regt op vrijstelling zal zijn toegekend. Mogten inmiddels en voor dat de bedoelde vrijstelling verleend is, de reserve-schutterijen tot militaire diensten buiten de gemeenten geroepen worden alsdan zullen de bedoelde schutters, tot bet ondergaan eener militaire geneeskun dige visitatie, gedirigeerd worden naar het hospitaal, gevestigd ter plaatse 'van waar zij herkomstig ziin of naar dat hetwelk het naast bijgelegen is en voor zoo ver zij tot de rustende schutterijen be- hcoren naar bet depót bij hetwelk hun bataillon in administra tie is gesteld." -Door dén storm van den en 2 dezer zijn alhier ettelijke hoornen en eenige daken en gevels van huizen omver geworpen en ingestort. Voor Scheveningen is een vreemd scheepje verongelukt, waarvan de goheele eq.nipagié bestaande uit zes man is omgeko men, Aan den hoek van Holland is een driemastschip gestrand. Omtrent de uitwerking van dien storm schrijft men uit Amster dam van gisteren bet navolgende Nadat de hitte gedurende de Iaatstvorige dagen weder aanmer kelijk toegenomen was, zoo dat nog gisteren ten twaalf ure 'smid "flags de thermometer aan bet stads-waterrantoor 82 graden tee- kende (zij had den 17 Mei des namiddags 87 graden bereikt), ont stond ongeveer om dienzelfden tijd van den dag met een zwaar uit het zuidwesten opkomend zwerk, een geweldige storm, die den geheclen nacht bij geringe verandering van streek boeit door gewaaid* en ook beden morgen, hoezeer eenigzins verminderd in kracht is blijven aanhouden thans schijnt dezelve onder zwaren regen te willen bedaren. Verscheidene hoornen in en om de stad zijn uit de grond geruktschoorsteenen afgeworpen en verdere scha den aangerigt ook is een oud twee en zeventig jarig man op de Jijnbaansgrachtdie een luik sluiten wilde, door den wind naar huilen gerukt en op straat doodgevallen. Een ander man is op den Achterburgwal bij de Wijdesteeg door een omslaanden boom in het water gedreven doch men heeft hem kunnen redden. Een uitwerksel van den storm is ook geweest dat aan de Zaagmolens poort en op andere plaatsen de opgehoopte ascb der aschbelten grooiendcels weggewaaid isgelijk ook vele wegen van bet zand ■waarmede men de bestrating gedekt hield geheel ontbloot zijn. Op het Y zijn zoo ver wij vernemen geene noemenswaardige on gelukken gebeurd maar zoo wel die zeeboezem als ook ten ge volge daarvan de stads buitensingels en binnengrachten Waren heden morgen voor een groot gedeelte langs de oevers droog gewaaid." Breda, den i5. Junij. In cle provincie Groningen is, tengevolge der hevige, wind in den namiddag van woensdag den 12 dezer, een lievige veenbrand ontslaan en wel te Zevenhuizen (een dorpje .3 uren Z. W. van de stad Groningen gelegen.) Waarschijnlijk ten gevqlge van hei branding is de turf, op de veengronden in brand geraakt, en is aldaar voor omstreeks 3o,000 aan turf, door de allesvernielende vlammen verteerd, met ongeveer 40 kleine en 10 groote buizen en twee schepen benevens 3 menschen die bierbij nog op de bedroevendste wijze bet leven hebben verloren. Meer dan 2000 werklieden zijn door dit ongeluk zonder brood en,gedeeltelijk zonder huisvestingen deksel. Soortgelijke ramp beeft ook aan het nieuwe stadskanaalnaar den kant van Drenthe, eeue vrecsselijke verwoesting aangerigt. Ook van Zwol meldt men dat den 11dezer aan den Dedems- vaart, gemeente Nieuwleuzen en Avereest een geweldige brand, heeft plaats gehad waardoor eenige huizen en voornamelijk eene zeer groote hoeveelheid turf eene prooi der vlammen zijn geworden. Gepasseerde maandag heeft in bet kamp te Oirscbot groote parade plaats gehad en hebben de troepen voor Z. K Hu den Veld maarschalk gedefileerd. De divisie, bijna uit schutter korpsen za mengcsleld zag er zeer ordelijk uit. De batterij veld-artillerie onder bevel van den kapitein Singendoricktot de divisie behoo- rende en de noordbrabandsche jagers waren bij de parade tegen woordig. De opperbevelhebberdie over den gunstigen -staat van j dit legerkorps zeer tevreden scheen heeft zich na afloop der pa> rade met de troepen die alstoen ongewapend battaillonsgetvijze voor bet front de Baudieu geschaard zijn geworden minzaam onderhou den en hun regt hartelijk toegesproken. Hoogstdezeive is met on beschrijfelijk veel geestdrift toegejuicht geworden en overal waar de Prins zich vertoonde, verhief zich een algemeen har ah Middelburg, den 17. Junij. Met de aankomst, op gisteren te Vlissirigen van onze overige uit Frankrijk ontslagene troepen zoo der marine als van de landmagt, zijn alsnu al onze krijgslieden in het vaderland terug waarvan naar wij vernemen het geheel getal bediaagt 100 officieren en 4°77 manschappen. De bollandsche officieren van onderscheidene wapens hebben, alvorens de muren van Aire Bethune en St. Omer le verlaten de inwoners bunnen dank betuigd voor de betoonde vriendschapen goede behandeling. Zoo heeft volgens de franscbe dagbladen de kolonéhter-zee Koopman, bij bet verlaten van Aire, uit naam van zich zeiven en al zijne officieren den volgenden brief aan deii kommandant Del- lannoy gescbreven De kommandant en de officieren van de Koninklijke Nederland' sche marine door de gebeurtenissen van December i832 in,Frank rijk teruggehouden zullen naar hun vaderland wederkeeren. Al vorens de vesting Aire te verlaten moeten zij zich van eenen hurt dierbaren pligt kwijten door met geheel bun hart Jof toe te bren gen aan eenen Franschman welke hun de militairen der oudé garde, waartoe hij behoorde, op nieuw heeft herinnerd. Deze Franschman is de battaillons-overste DellannoyKommandant dezéf vesting. Zijne betrekking en de hunne beseffende wist hij op de bewonderingwaardigste wijze, de pligten van zijnen post, met de achting, aan den door het geluk verraden krijgsman verschuldigd^ te vereenigen. »Eere den braven zijn naam zal ben in hun vaderland volgen 9 en daar zullen hunne landgenooten het algemeen getuigenis verne men van zijn edel gedrag, dat nimmer uit hun geheugen zal wor den gewischt. «Ontvang, waardige krijgsman l hun vaarwel en tevens hunne wenschen voor uw geluk." BE SSRGEAIT-SH3PPEUR F. VERTIM, OF BE' CITAB3SI. VAM AMTWERPEM 2M i83n. Toen 'tFransche beer met trotschen zin Zich om den Vijfhoek sloot, En steunende op zijne overmagt Reeds de eerste kogeïs schoot, Toen rookte een oude Krijger daar Zijn pijpje als of 't maar spelen waar. En (Iaagh'jkswijl geen dienst hein riep, Narix hij zijn pijpje wéér, En zette op 'topen, vccge plein, Zich rustig rookend, néér, En joeg door zulk een koel bedrijf Zijn makkers meer nog 'tvuur in 'tlijf. En mankte bij een1 jongre al eèns Bedaarde heldenmoed Dan sloeg hij op vertin hot oog En voelde 't hart in gloed En dacht, hoe bom en kogel floot,. Aan vijand meer noch aan den dood. En zestien dagen zat hij daar, En schoof geen duim op zij, Al vlogen duizend kogels ook Ilem iedren stond voorbij, En danste in cVomgewceldcn grond Granaat en bom ook om hem rond. De nacht viel néérschoon die geen rust Aan vriend of vijand gaf j Een bom sloeg door zijn kazemat, En bragt vertin in 'tgraf; Haar zijn bedaarde heldcnzin Zonk niet met hem den grafkuil in. Middelburg. fc. OPENBARE F ERROOPING. De Heer J. M. SCHALKWIJK Sis Gemagtigde van GO RN EL IS LAMPERSE Jz. zal op Vrijdag den 28. Junij i833 des namiddags ten twee uren in de Herberg op den Oudendijk, gemeente Ellcmeet, door bet ministerie van de Notaris J. de KATER N z. residerende te Haamstede eerst in Perceelen en daarna in Massa veilen en verkoopen: to. De WIND-KOORNMOLEN van Eikerzee en Elle- meetmet deszelfs WOONHUIS en verdere GETIM MERTEN S, en 22 R. 09 Ell. E P. V Eslaande en gelegen in gemelde Gemeente van Eikerzee, gemerkt No. 64 en 63. 20. En drie Bunders 75 R. 55 EllKOOK Pf- en WEI LAND, gelegen aldaar. Zijnde intusscben nadere informatiè'n te bekomen bij dén Heer Verkooper en ten Kantore van voornoemden Notaris. O P F. N J ARE VERKOOPING. De Heer G. van de POLDER, cjcjua., zal op Dingsdag den 2. Ju 1 ij 1833's middags 12 uren, binnen de Stad Zierikzee, door liet ministerie van den Notaris P, C. de WI N X E R te koon presenteren: Een HUIS en ERVE, staande in het MaalstraatjeWijk B n°. 373. Een PAKHUIS in 't zelfde Straatje en Wijk n°. 385.' PUBLIEKE FERKOOPlNG, Op Vrijdag den 21. Josn i833, des namiddags om half 3 uren. Den Heer Agent in bet Faillissement van C. van der VLIET, Winkelier in Kruideniers-Waren, wonende te Zierikzeeop de Oude Haven Wijk A n°. 307 zal na bekomen anthorisatie der Reglbank presenteren te verkoctpen Eenige BUSSEN, DOO- ZEN TONNEN, KISTEN, OLIE- en STROOP BAK, MEUBELEN en wat er meerder zal geveiid worden alles om contant geld. NB.. De Goederen zullen van des morgens 11 tot 12 uren voor een ieder te zien zijn Te Zierikzee, bij A. DE VOS Jz.Stads-DrukkerISolJ,

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 2