ZIERIKZEESCHE COURAÏÏT, ff'. 33. SMngsdag BESTUREN EN ABMINISTRATIEN NIE UWS TIJDINGEN. Aa. 23 April. JVauïmjk. BEKENDMAKING. Ach ter volgens artikel 3 van Zijner Majesteils besluit van den 6- Januarij i83i, n°. 68 (Staatsblad n°. 2), heeft Zijne Excellentie de heer Minister van finantiën bij resolutie van dett 18. April i833, Bepaald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de collecteurs splitters en debitanten der Koninklijke Nederlandsche Lo terij de loten er»- gedeelten van dien voor de vierde week der trek king van de laatste klasse der 1 58sle Loterij zullen mögen uitgeven te weten BIJ VERKOOP' Geheele loten 64,öo. Halve - 32,00. Vijfde - 12,80. Tiende - 6,4o. Twintigste - 3,20; Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat^bij Voor noemd artikel, van Zijner .JVjajesteits besluit, uitdrukkelijk is vastge steld dat de collecteurs splitters en debitanten gehouden zijn, om fcacli naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedtlrig tei1 inzage voor het publiek, beschikbaar te hebben. Z ie rik ze e, den 22. April 1833. V001 den Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, De Burgemeester der Stad Zierikzee D E C R A N E. FY'.nkfort, "den *5. April. De vul-en welke menop den Tau- ti us berg gezien beeft, (zie ons vorig nummer) kwamen van eenigë arbeiders die laat in bet veld gewerkt hadden en die vuren aan gelegd hadden om zich te verwarmen. Ook in bet groot hertogdom baden zijn pogingen aan^evvend tot bet stichten van oproer. De gevangenen in het tuchthuis té Mannheim hebben onder de kreet van Vrijheid of de dood, po gingen aangewend 0111 uit te breken doch dezelve zijn spoedig ver ijdeld. Den 17. Den 10. dezer zijn de fondsen te Weenen weder ge daald ten gevolge van ontvangene berigten uit Konstantinopel van den 27. Maart, welke hierop nederkoinen Ncse/iib Effcndi die met den lurkscheu gezant Halilpaclia naar Alexandria Was gezon den is te Konstantinopel teruggekeerd. Hij werd door Halil paella vooruit gezonden om de Porte te verwittigen, dat Mehcme.il Ali tot geenen vrede is over te halen die met zijne Ilalilsinstructiën zoude stronken en dat de onderkoning teil gevolge van Hallis Verklaring daaromtrent aan zijnen zoon Ibrahim berigt heeft gege ven dat hij hem nieuwe hulptroepen zenden zou om zijne ope- ratiën tegen Konstantinopel voort te zetten, Deze tijding en welliet het vermoeden, dat Mcliemc.d Ali in verstandhouding met Engeland 011 Frankrijk, zoo handelt hebben den divan tot bet besluit ge- bragtom van Rusland alle mogelijke hulp te vragen, en den russischtn gezant te verzoeken om derzelver aankomst in de hoofd stad gelijk de drang der omstandigheden vordert te bespoedigen. Terstond zijn naar alle kanten koeriers afgezonden; en sinds be- speürl men zeer drukke mededeelingen tusschen de ministers der Porte en den lieer van Butehief. Het russische legerkorps bet welk over Sizepolis langs de kusten der Zwarte Zee in aantogt is zal gedeeltelijk binnen veertien dagen te Konstantinopel aanko men; reeds worden in liet Rauiis-Tschiftik kwartieren voor hetzelve gereed gemaakt en daar ook Ibrahim zegt men reeds weder voorwaarts rukt houdt men bet voor ilgt mogelijk dat de laatste zich misschien met de Russen zal meten. Deze omstandigheid heelt bij de bewoiiers te Konstantinopel 0p nieuw groote verslagenheid veroorzaakt. Turken zoo wel als Chris tenen hebben hunne beste liaye reeds ingepakt om dezelve in den oogenblik des gevaars iu veiligheid te brengen en de onbestendig heid der Porte, welke hare ooren voor de vermaningen van dén fransclien gezant otn Rusland niet te veel te vertrouwen niet geheel sluiten kan en daardoor gedurig nog tot stappen die arg waan tponen gebragt wordt is niet geschikt om de bekomineriii» tier ingezetenen Ie bedaren. Hoe groot de -russische nijgt is die voprloopig Koiislantinope! bezet en beschermen zal daaromtrent z.i|ii de opgaven verschil lend men denkt 4» of Go duizend man. Daarentegen vermeerdertzegt men fltrahims leger dagelijks door vrijwilligers, zoodat hij. wet de nieuwe uit Alexandria verwacht wórden Jéversterking ver over de 100,000 man zou hebben. Volgens de gedane telling, was in 183a in de stad Petersburg het getal inwoners 449,308, onder welke 294,<68" vau het uiauue< Jijke e« 154,9.00 .van bet vrouwelijke geslacht. Parijs den i3. April. Uit Noord-Amerika schrijft métidat 7 familiën bij den beroéradén waterval van de Niagara land heb ben gekocht, met oogmerk om aldaar eene stad te stichten. Dez^ en andere personen hebben een genootschap tot dat einde opgerigt^ hetwelk al den grond rondom deien waterval opkoopt en bel plan beeft om 75,000 ponden sterling aan le wenden om deze wereld beroemde landstreek te verfraaijen en tot een rendezvous fashionable te maken. De verschijning van verscheidene St. Simonisten die, van Mar seille komende, door het departement du Gard zijn gereisd, heeft onder het volk in de steden Beaucaire Bellegarde, enz., misnoe gen en afkeer verwekt, en zelfs tot eenige dadelijkheden «aanleiding gegeven. De politie is voor hunne veiligheid tusschen beiden moe ten komen. Zij hebben de stad Mont pel lief vermeden ter voor- Koming van dergelijke tooneelen. Zij hebben zich naar Gelte be geven; Den 1 5. In bet Journal des Dcbats van beden leest mén de na volgende in dezë oogenblikken opmerkelijke woorden: i) De verdienste van Holland, waardoor het zich den eerbied van geheel Europa heeft w dar dig gemaaktisdat het zich stoutmoedig tegen den stroom der omwenteling heeft verzet, en het eerst de be weging die ioorneloos voorthollendede geheele maatschappij uit hare, regelmatige vormen dreigde te rukken heeft tegengehouden. Holland, heeft voor een groot gedeelte Europa van volkomene regeringloosheid gered. In de geschiedenis zal hetzelve zicli daarop kunnen beroe men en wij kunnen zeer goed begrijpen dat het gezond Verstand dier natie deze aanspraak niet wil verwisselen met den treurigeri roem van doof diplomatieke vertragingen en spitsvindigbeder»een land te heroveren dat niet van Holland wil Weteu en waarmedd Holland evetimin vereenigd wil zijn." De geruchten die reeds voor eenige dagen verspreid werden dat de rust der hoofdstad door eene nieuwe en beslissende poging der republikeinen bedreigd werd, spreken thans meer bepaaldelijk van eenen aanslag welke morgen ter gelegenheid van bet proces der Tribune voor de kamer van afgevaardigden zou beproefd wor-i den; Het is bekend dat genoemde partij sinds eenige maandent aanmerkelijk in krachten heeft toegenomen, zoodanig, dat men re kent dat de genootschappen van volksvrienden en andere die on langs door den minister van binnenlandscbe zaken aan de verte genwoordiging werden aangeklaagd,- Omtrent 8 k 9000 hunner le den 4 meest alle behoorlijk gewapend in dëri Strijd zouden kunnen brengén, terwijl men daarenboven onder de behoeftige klassen eii welligt ook onder de bezetting nog velen zou vinden die in hef oogenblik van gevaar zich aan de opstandelingen zoüden aanslui ten. Intusschen heeft het gouvernement alle maatregelen van voor zorg genomen om bij het minste gerucht met beslissende overmagf de' opstandfelingen te keer te kunnen gaan. Het hotel der prefec tuur het ministerie van binnenlandsche zaken en onderscheidend andere lokalen zijn reeds heden door buitengewone wachten bezet de overige posten meest alle verdubbeld, de geheele bezetting tegen morgen in de kazernén geconsigneerd en een groot gedeelte der' nationale garde verzocht zich gereed ie houden én bij het eerste téeken te wapen te komen. Voorts verzekert men nog, dat om eenen zoo hardnekkigen strijd; als die, welke in de maand Junij bij bet klooster St.Mery gevoerd werd voor te komen een plan is ont worpen oin zoodanige buizen die door bare ligging, als 't ivare^ eene militaire positie aanbieden reeds te voren door de gewa pende magt te doen bezetten. Den 16. Uittreksel uit bijzondere berigten) Het aanstaand vertrek van den oosten rij kschen ambassadeur graaf Apponyheeft aanleiding gegeven tot Verschillende geruchten. Zoo veel is zekef dat de graaf sedert lang een verlof van zes maanden beeft Ver zocht om zich naar zijne goederen in Hongarije te begeven j ëii dat zijne regering hem dezer dagen dit verlof beeft vergund. De betrekkingen tusschen Oostentjijk en Frankrijk zijn Vriend schappelijk minder die tusschen de kabinetten van Petersburg en Pa rijs. Het fransche kabinet, wel vérre van de hooghartige taal var* den admiraal RouSsin af té keuren gaat voort mei de uitrusting ysrrg eene scheepsmagt Welke bestemd is om het gezag vdii dien am bassadeur te ondersteunen. Men vertrouwt steeds dïit de russi sche oorlogsvloot eerlang dén Bosphoétts zal verlaten, én dat alzoo eene scheuring zal Worden verhoed. (De jongste berigten uit Pe tersburg schijnen bet tegendeel te doen vermoeden en bet voortduw rend verblijf iri den Bosphorus aan té kondigen, niet alleen van eene vloot, welke, 11a de versterking var» den admiraal Kumany te heb ben erlangd, uit zeven linieschepen en 4 zesiigers zal besta») maar ook vin een min of meer talrijk korps russische troepen.) Het rninisierie heeft eëuë gevoelige nederlaag geleden door de vrijspraak van den gedeputeerde Cabet, Welke de wetvighérd", der re gering van Koi.iiig Philips xoet eene groote vrijmoedigheid heeft te gengesproken. De begane misslag wegens bét wegzenden van den inspecteur Dubois drdagl vruchten. Een aantal hoogleeraren beeft daartegen geprotesteerd als eene daad van willekeur. De minister Guizot heelt bet on weder pogen af te tttfncfeci door den hoéf Dubois zfiV bezoldiging te kteu, doch deze weigert,,deceive

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1