ZIERIKZEESCHE IV*. 32. Vrijdag A\ 1833. 19 -/Ipril. NIEUWSTIJDINGEN. COURANT. DtsUödilattfe, Frankfort, den n. April. Eergisteren avond, omstreeks elf ure, vertoonden zich plotseling in den Omtrek van het kruidma gazijn dezer stad verschillende personen op welke daar zij zich niettegenstaande het aanroepen der schildwachten niet schenen te willen verwijderen vuur gegeven werd. De orde is verder niet gestoord geworden en de stad geniet de diepste rust. Zoodra men omtrent deze poging of aanslag is onderrigt geworden heeft een sterk detachement linielroepen zich naar de zijde van het kruidma- gazijn begeven, om de personen die deze poging hadden aange wend op te sporen doch zoo het schijnt, zonder gevolg. Men beweert, gisteren nacht onderscheidene vuren op den berg Taunus gezien te hebben. Men wil weten dat onderscheidene personen die aan de jong ste volksbewegingen hebben deel genomen, naar SlraalsLurg gevlug* zijn. Doctor Neuhofdie in de onlusten op den 3. de hand gehad beeft, doch het ontvliigt was, is in het district Königstein in hech tenis genomen zal naar Wiesbaden worden overgebragt en daarna aan de regering dezer stad worden uitgeleverd. Omtrent de oor zaak van den brand in den nacht van den 8 verkeert men nog in onzekerheid en men twijfelt er aan vooral na het gebeurde bij het kruid ma ga zijn of de touwslagerij in brand gestoken dan wel toevallig in brand geraakt is de politie doet omtrent deze zaak een naauwkeurig onderzoek. Den i3. Onze stad is bij voortduring rustig; maar er zijn altijd dubbelde wachten ten einde alle verdere onlusten voor te komen. Voor de vensters der gevangenis welke óp straat uitkomen en waarin de beschuldigden van staatsmisdrijven opgesloten zijn zijn thans koekoeken geplaatst zoodat zij van buiten niet kunnen ge zien worden. Men verneemt dat de grenzen van de naburige landen door sterke afdeelingen krijgsvolk zullen bezet worden. Te Hocbst zullen troepen van bet hertogdom Nassau komen te Offen bach troepen uit liet groothertogdom Hessen te Bergen troepen uit Keur Hessen. Deze maatregel is zeer voordeelig voor onze stad omdat alzoo de' plannen van aanval "welke men van buiten-af te gen haar mogt bel'aamd. hébben verijdeld worden. Londen, dert i3. April. Volgens bijzondere brieven, hier uit Madrid ontvangen 'tot den 1. dezer maand, zou bet afscheid, dat dón Carlos Van den Koning, zijn broedergenomen heeft alvorens Uaar Portugal te vertrekken', zeer hartelijk geweest zijn eii de Ko ning hem zijn testament getoond hebben waarbij hij bepaalde, dat zijne oudste dochter den troon zal erven, en met den oudsten zoon van don Carlos iri het huwelijk zal treden zoodra hij der tien jaren oud is dat de Koningin Christina regentes zal zijn ge durende de minderjarigheid barer dochter en tevens hare voogdes; dat een weduwegeld van 200,000 dukaten aan Koningin Christina tóet liet koninklijk paleis Van Seville zal worded geschonken, en dat dadelijk na zijn dood de coftès bij standen te zanren geroepen bullen worden om deze akten.te bekrachtigen, en volgens de be staande wétten eëhe raad van regering te bénöetfièh. Dé gezondheid var» den Koning van Spanje laat veel te wenschen over. Hij hééft drie 'open wonden die hem veel verzwakken, en ïhoét zeer matig leveii dat hem moëijelijk valt, daar hij een groot Vriend van de tafel is. Te Sarragossa, Murcia Cart'hagena en Kadix hebben de apos- tolijken eenige volksbewegingen veroorzaakt dié van geene bedui- déuis geweest zijn en tot niets ernstigs kunnen leiden maar nog- tans die partij meer en mèer stoutmoedig maken en haar in het vérvólg welligl tot belangrijker ondernemingen konden aanzetten. In een der engelsche bladen vindt men den volgenden brief, dien de onderkoning van Egypte aan den franschen gezant den èamiraal Roussin geschréven zou hebben Mijnheer de ambassadeur ik heb de depêche Ontvangen ge- dagteekend den 22. Fehruarij die gij mij door uwen eersten aide- dè-camp hebt toegezonden. Daa r'in wordt gezegd dat ik geen regt heb eenig ander grond gebied te vorderen dan St. Jean d'AcreJeruzalem, 'Naplouse en Tripoli, in Syrië, en dat ik onmiddellijk mijn leger moet terug roepen zullende ik mij, in geval van weigering, aan de ernstig ste gevolgen bloot stellen. Hierbi] heeft uw aide-de-camp volgens den Ta^thein door u gegeven nog mondeling gevoegd, dat, zoo ik volhard in mijne eischen de gecombineerde fransche en engel sche vloten naar de kusten van Egypte den steven zullen wenden. Maar mijnheer de ambassadeur, hoe toch 'hebt gij het regt, otu te vragen dat ik mij dus zou opofferen P M'Ik heb de geheele natie op mijne hand. Het staat in mijne magt om Rumelie en Anatolie in opstand te brengen. Vereenigd met mijne natie zou ik veel kunnen uitrigten. Toen ik, meestér van zoo vele landen overal zegevierend de tolken der publieke opinie mij hét bezit van gausch Syrië boorde opdragen deed ik mijne troepen hall maken met het enkele oogmerk om een onnut bloedvergieten te sparen en de gezindheid der europesche politiek te raadplegen. Ter belooning hiervan en van de gematigdheid door mij betoond en na zoo vele opofferingen gedaan te hebben voor eene natie, die mij uitgenoodigd bad die zich met inij had ver- eenigd en mij in staat gesteld zoo véle overwinningen te behalen nu van mij te vragen het land, dat ik bezet, te verlaten, en mijn leger terug te trekken in eene kleine provincie uit vier distriktea bestaande, die gij pachaliks noemt, is dit riiet tegen mij een poli tiek doodvonnis uitspreken P Maar ik vertrouw, dat Frankrijk en Engeland mij geene regt- vaardigheid zullen weigeren. Zij zullen mijne regten erkennen. Hunne eer verbiedt dien stap; doch zoo ik ongelukkiglijk, geheel bedrogen werd in die verwachting dan zal ik mij in die omstan* digheden aan Gods wil onderwerpen, en een eerlijken dood boven schande verkiezende mij welgemoed voor de zaak mijner natie op offeren en mij gelukkig gevoelen inij daaraan tot den laatsten le» venssnik toe te wijden. Hiertoe heb ik besloten en de geschiede nis levert meer dan e'e'n voorbeeld van dergelijke opoffering. Onder alle omstandigheden hoop ik, dat uwe e^c. de billijk heid mijner regten zal erkennen en het aannemen der laatste voorstellen aanraden die ik door nuddel van //a/zY-pacha heb gedaan. In die verwachting is hetmijnheer de amba.csadeur dat ik u dezen vriendschappelijken brief schrijf en u door uwen aide de camp doe toekomen. Alexandria t Zegel vap Meueivied-Ali den 8. Maart i833. pacha van Egypte." jfrankrijfe. Parijs, den 9. April. De Temps gewaagt van eene vrij .sterke nota van het Petersburger kabinet, waarin het geven van inlichtin gen nopens bet gedrag van Rusland in de turksche zaken ontwe ken maar verklaard zou worden, dat Rusland na der» weg van bemiddeling beproefd te hebben door het zenden van diploma tieke agenten naar Alexandria, de gewape»»de tusschenkomst ten voordeele van den grootep beer voor Rusland ten pligt zou be,bben geacht. Ook zou in deze nota van de nederland^che aangelegen beden gesproken en gezegd worden dat Rusland weigerde «eniger mate verder aan den arbeid van de Jondensc.be conferentie doei te nemen zóo lang Frankrijk en Engeland het embargo op de ne- dei'landsche schepen niet opgeheven en van alle dwangmaatregelen afgezien hadden. 's Graveniiage den 16. April. Bij koninklijk besluit van den i3. Maart jl. is de oprigting verordend van eene gevangenis uitslui tend bestemd lot bewaring en verbetering van jeugdige veroordeelde gevangenen, onder den naam van gevangenis 'voor jeugdige veroor deelden binnen Rotterdamen wel iu het gedeelte var».de gevangenis aldaar thans als huis van correctie ontruimd behoudens echter, dat er in het huis van arrest en justitie te Amsterdam steeds, op den tegenwoordigen voet, zal mogen verblijven een klein gelaf jeug dige veroordeelden van bet mannelijk geslacht dat van 20 niet te boven gaande, en bestaande, in de eerste plaats uit al de veroor deelden binnen die hoofdstad. Voorts is daaibij bepaald dat de uitwendige verdeeling van de gevangenis voor jeugdige veroordeel den zoodanig zijn zal dat daarin behalve de gewone vereischteri eener welingerigte gevangenis overeenkomstig het nieuwe gevange nisstelsel en behalve de votkomenè afscheiding dér beide seksen, meer bepaaldelijk ingerigte lokalen zullen zijn tot afzonderlijke pl'aatdng van eenige jeugdige veroordeelden dat in de gevangenis voor jeugdige veroordeelden de jeugdige gevangenen uit al de dee- Ien des rijks vereenigd zullen worden; dat daarin echter diegenen welke, tijdens het ingaan van bunnen straftijd den ouderdom van achttien jaren reeds bereikt hebben niet méér zullen vermogen opgenomen te worden doch dat de eenmaal opgenonie,ne er dep gèheeien tijd van hunne straf zullen mogen verblijven al hebben zij inmiddels den ouderdom van achttien jaren overschreden cat de inrigting zal dienen voor alle jeugdige .veroordeelden zonder onderscheid niet alleen van de sekse maar ook van den' aard van de door hen gepleegde strafbare daden of van ,de soort der hun opgelegde straffen,; en dat de inrigting zal bestuurd worden door eene commissie van administratie over de gevangenissen te Rotter dam die tevens liet bestuur over het huis van arrest zal hebben, bestaande uit acht leden v.in welke er steeds zoo veel mogelijk ten minste'viertevens leden van een der besturen van bet genoot schap tot zedelijke verbetering der gevangenen zullen wezen zul lende wegens de aanstelling der vier laatstgenoemde leden het hoofd bestuur van het voormelde genootschap telkens worden geraadpleegd. De heer Pvan F ene mawethouder van 's fl^rtogeubosch bij wien Z. K. II. Prins Adalbert van Pruissen' in het vorig jaar deszelfs intrek had genomen heeft van Hoogotdeiizelven dezer da gen eenen kostbaren ring, zijnde een saphyr, met twee rijen ju- weelen omzet, vergezeld van eenen vleijeuden brief, ten geschenke bekomen. De Emancipation (welk blad thans niet uitsluitend meer aan de leiding van Lcbcau eu de Mcidcnacremaar ook aau Lejcbvfe

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1