ontstelde men daarover. Bij velen rijst de vraag is dat de am nestie? Daarop hoort men van den anderen kant antwoorden: deze menschen behooren niet onder de begenadigden hunne mis daden zijn van ateren tijd. Men herinnert zich dan ook dat er verleden jaar van eené zamenzvvering gesproken is en toen vele per- sonenoin -becHten.is -genomen zijn. Doch daar men de gevangenen en hunne misdaden niet noemt, weet men niet of van dezen hier de rede is. De mededeeler dezer berigten meldt ook nog het volgende«Het volk te Rome heeft een oud regt om zijne verzoekschriften onge hinderd den Paus in het rijtuig te werpen. Den 7,5. Maart, Ier- wijl de Paus van de kerk St. Maria Sopra Minerva naar het vati- kaan terugkeerde hield het rijtuig stil op het kleine plein voor de kerk St. Andrea del Ia Valle, waar zich menschen hadden ver zameld om den togt te zien voorbijgaan. De heilige vader zat en las een verzoekschrift. Plotseling zag ik een jongman die digt bij mijn rij,tuig stond te voorschijn treden en -een te zamen gedrukt papier hard in het rijtuig werpen en wel zoo onhandig dat het den ouden eerwaardigen souverein vlak in het gezigt vloog. De Paus schrikte en keerde zich, den arm uitstrekkende, snel naar het portier. Intusschen bleef alles stil wij vreemdelingen waren verontwaardigd de dader werd echter niet in hechtenis genomen de trein ging voort en de jongman verwijderde zich. IJ et papier was vermoedelijk een verzoekschrift, dat althans aan den man kwam. Kwade bedoelingen hebben er 2eker niet bij plaats gehad. En zoo iets ziet men in een land, waar anders geen waarborg voor de persoonlijke vrijheid bestaat. Hetgeen vroeger niet vergund werd is thans door het fran- sche bewind toegelaten dat namelijk duitsche tooneellisten in den schouwburg te Straatsburg mogen spelen. Den io. De senaat der stad heeft eergisteren avond de volgende proclamatie doen afkondigen «De misdadige bedrijven die voor eenige dagen binnen deze stad gepleegd werden liggen nog verscb in ieders geheugen. «De Goddelijke Voorzienigheid welke sinds zoo vele eeuwen zoo zigthaar over de stad waakt, heeft ons voor grootere onheilen be waard. «Hoe meer het welzijn dezer stad in gevaar zou geraken indien dergelijke tooneelen zich vernieuwden des te meer moeten de bur gers en de ingezetenen het als een' heiligen pligt beschouwen hunne pogingen met die der overheid te vereeriigen ten einde alle aanranding der rust en van ons gemeene 'bestaan te verijdelen. De ijver der burgermagl en het moedig gedrag der linietraepen bij deze gelegenheid weder zoo 2eer gebleken strekken ten zekeren on derpand dat de openbare orde zal gehandhaafd worden, en, stérk door die vergewissing en de roemrijk verkregene ondervinding van den geest zijner onderhoorigen en hunner volharding gaat de se naat met vertrouwen de toekomst te gemoet." Eergisteren nacht is er brand op den wal van Eschornbeim geweest. Dit heeft natuurlijk eenige ontsteltenis veroorzaakt maar de openbare rust is niet in het minste gestoord geworden. Dag en nacht worden er personen in de omstreken in hechtenis genomen. <©v00t~ïwitta«mc. Londen den g. April. Lord Palrnerston is sedert eenige dagen ongesteld doch bevindt zich thans heter. Den 10. De berigten w<Ike in Frankrijk zijn ontvangen no pens de hooghartige weigering \an den onderkoning van Egypte om zich aan de fransche voorstellen te onderwerpen vinden bier te lande nog al eenig geloof, en hebben geenen gunstigen indruk gemaakt, omdat, ingevolge dezeweigering de russische vloot wel denkelijk in den Bosphorus zal blijven dat daardoor de span ning in geen? geringe mate zal worden verhoogd en dal dergelijke stand van zaken onberekenbare gevolgen kan hebben. Onpartijdiger» duchten dat Rusland de ontwerpen welke Catharina reeds heeft gevoed om eenmaal een russischen prins op den troon van Kon- slantinopel te plaatsen steeds blijft begunstigen en dat eene ge wapende tusschenkomst gereedelijk den weg kan hanen tot het ver wezenlijken van een dergelijk opzet. Zij m.eenen wel dat de staatkunde van Frankrijk en Engeland nimmer kan gedogen dat Europeesch Turkije eene russische provincie worde maar erkennen tevens, dat de ligtvaardige wijze, op welke zich Frankrijk en En geland met de belgische aangelegenheden hebben gemoeid en de gewapende tusschenkomst welke deze mogendheden zich nopens dezelve hebben durven veroorloven Rusland schoon spel hebben gegeven om zich ditmaal in de turksche zaken te doen gelden. 1 Bij gelegenheid van het vermelden van eenen rondgaanden brief, dien de fransche minister de Broglie zoude hebben afgezonden be trekkelijk den staal van zaken in het Oosten, en waarin zoude voorkomen, dat Turkije, door het aannemen van de russische tusschenkomst, zijne onafhankelijkheid zoude hebben verloren, en dat iets dergelijks geenszins door Frankrijk konde worden geduld leest men in het dagblad der behoudende partij het navolgende: Dergelijk voorgeven is in 't algemeen ongerijmd, maar is eene buitensporige onbeschaamdheid en zotheid in den mond van de moordenaars der dappere en eerlijke Hollanders van een be wind nog rookend van het bloed van de brave verdedigers van het kasteel van Antwerpen. Is de turksche Sultan een onafhan kelijke souverein dan vertrouwen wij moet de Koning der Ne derlanden insgelijks als zoodanig worden aangemerkt. Is de hulp welke in den uitersten nood den Sultan wordt verleend tegen een oproerling, eene verkorting dier onafhankelijkheid wat moet men dan van de regeringen zeggen welke zich met de rebellen tegen Koning Willem hebben vereenigd; welke, zonder eenigen schijn Van reden denzelven den oorlog aandoen hem en zijne onder danen van hun eigendom berooven en zijne brave soldaten ver moorde») alleen om de zegepraal van het oproer te verzekeren." Hoe het ook zij., Rusland is in de voorbaat geweest, en heeft schepen en troepen naar den Bosphorus gezonden terwijl op de engelsche en fransche werven nog aan het uitrusten van eene der- waaits beslemde rnagt werd gearbeid. De fraasche zeemagt begint fcich intusschen te vereenigen, en de twee uit Brest gezeilde lime- schepen zijn de Taag reeds gepasseerd op hunnen togt naar Tou lon. Het is nu zeker dat de Malabar van 74 stukken nadat op dit schip de in de Noordzee bekomene schade is hersteld naar de Middel landsclie zee is gezeild en dat twee driedekkers, wel:ke. thans in de Taag Liggen mede eene dergelijke bestemming zullen erlangen. Het fregat de Slag, 't welk laatstelijk van eenen kruis» togt in de Noordzee is teruggekomen is mede volgens het alge meen gerucht, naar de Middellandsche zee bestemd. Bijaldien al die schepen deze bestemming bereiken zal de britscbe zeemagt in de Middellandsche zee bestaan uit 3 linieschepen 5 fregatten, 2 korvetlen en eenige brikken. De vloot van den admiraal Malcolm bestaat alsnu uit de Tala- vera van 74 stukken en twte kleine fregatten. De Donegal wordt nog gerepareerd en de genoemde admiraal heeft in den loop der week verscheidene oonferentiën gehad met de ministers. Men wil thans verzekeren da.t de brits.che militaire werven niet -*zoo ruim voorzien zijn als men zulks 'heeft willen doen voorko men en dat het hoog tijd wordt om dit gebrek te vergoeden* jpmiïmjfe, Parïjs den 8. April. In sommige dagbladen vindft men Weder gewag gemaakt van een plan óm Belgie te verdeelen. In een der- zelveti leest men heden daaromtrent het volgende «Aan Frank rijk Pruissen en Holland zou men er ieder een stuk van geven» Aan Holland hetwelk dat Belgie voor drie bloeijende koloniën kocht zal men eenen kleinen brok loedeelen i en hetzelve zal dan al wel tevreden moeten zijn. Tegen Leopold, die te Brussel Koning heeft gespeeld zal men zeggen Sire, het is gedaan pak uwen schepler uwe kroon en uwen troon maar ingeef de koningin den arm, en gaat heiden naar Clarmont boter maken." Aan het belgische volk hetwelk sedert zoo vele eeuwen eene natie tracht te worden zal pien te kennen geven dat het voor ditmaal weder niet gaan kan. Het moeijelijkste kan men zich de toestemming Van Engeland tot dit plan voorstellen. Want wal was hel oogmerk van John Buil toen hij Belgie in opstand bragt Hij wilde zich van de mededinging der fabrieken ontslaan eene vereeniging met Frankrijk te keer gaan HolIa»id tevens te gronde rigfen zich op eene fatsoenlijke wijze in bezit stellen van provinciën welke hij aan hetzelve verkocht had zich van Antwerpen meester maken de vaart op de Schelde aan zich trekken ijzeren spoorwegen ten zijnen behoeve over belgisch grondgebied leggen en in spijt van Pruissen Düiiscbland met zijne fahrijk goederen overstroomen. Dat alles kan niet gebeuren, als België tusschen Holland, Frank rijk en Pruissen verdeeld wordt Vroeger zou men uit dien hoofde hebben kunnen verzekeren dat Engeland er niet in toe zou stem men. Maar thans kan men van de staatkunde van lord Greij a lies verwachten. En wie weet ook of men van den and ren kant niet zoo inschikkelijk zal zijn om Antwerpen aan Engeland toe te wijzen?" 5us»«srtentutï. *3* Heden overleed alhier in den ouderdom van 79 ja ren en bijna 6 maanden, CORNELUS BEVELANDER, Lid van den Raad dezer Stad. Zierikzee, JAN BEVELANDER, den 12 April i833. En strekt deze algemeenetevens tot bijzondere ken nisgeving. Op Dond.erdag Hen 18. April i833, des voormiddags ten elf uren zal te Middelburgaan het Lokaal van het Gouverne ment in het openbaar worden aanbesteed: De Hijs en Aardewerken ter, voorziening en herstelling des vals 111 tien Oever en Zcebrekca van den Z'uidkraaijerL Polderontstaan den l>. April *833 voor de Num- merpaal 7 over eene lengte, van ongeveer 80 a 90 Ellen met de leverantie van alle de daartoe benoodigd^ Materialen. Het bestek zal ter lezing leggen in de Herberg bij Schipper J. van NOORDEN aan den Zuidkraaijerl Polder terwijl twee dagen voor de besteding de noodige aanwijzing in loco zal worden gedaan en inmiddels nadere informatiën te bekomen zijii hij den Hoofd-Ingenieur van DIGGELEN, te Middelburgen den Ingenieur A. TO-U TEN HOOFD, te Goes. PUBLIEKE VERKOOP. JOPTJE de KORTE, Weduwe van STOFFEL KES, en de overige mede-eigenaren zullen, ingevolge verkregen autori satie der Regtbank van in. Aanleg te Zierikzee door het minis terie v.m den Notaris C. PLEVIER BOO M ten overstaan van h«t Vredegeregt ovpt dit Kanton en in bijzijn van den toe-, zienden Voogd over de belanghebbende minderjarigen up Maan dag den 22. April i833, 's middags ten 12 uren voor het na te uoemen Huis, publiek veilen en verknopen Een WOONHUIS, ERVE en GEVOLGEN, staande en gelegen aan de Noordzijde van de Oude- IJaven binnen de Stad Zierikzee Wijk A. n°. 36o. De memorie van lasten waarop deze Verkoop zal geschie-' den legt ter lezing ten kantore var» den Notaris voornd. Een KOREN MOLENAARSKNECHT, zijn Werk wel verstaande en van goede getuigenis voorzien adressere> zich hoe eerder zoo beter hij den Uitgever dezes. Té Zierikzeebij A DE VOSJz.p Boekdrukker.

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 2