X. 31. ZIERIKZEESCHE Dingsdag BESTUREN EN A D MINIS TRA TIEN. 4.7° A*. 1833. 16 April. BEKENDMAKING. Achtervolgens artikel 3 van Zijner Majesteits besluit van den 6. Januarij i83i n°.68 (Staatsblad n°. 2), beeft Zijne Excellentie de beer Minister van finanliën, bij resolutie van den 12. April i833 bepaald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de collecteurs splitters en debitanten der Koninklijke Nederlandscbe Lo terij de loten en gedeelten van dien voor de derde week der trek king van de laatste klasse der 158ste| Loterij zullen mogen uitgeven te weten BIJ VERKOOP. BIJ VERHURING. Geh eel e) loten 84,00 Geheele loten 47.00 Halve 4.2,00 Halve 23,5 0 Vijfde 16,80 Vijfde - 9.40 Tiende 8,40 Tiende Twintigste 4,20 Twintigste 2,35 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat, bi] voor noemd artikel van Zijner Majesteits besluit, uitdrukkelijk is vastge^ sïeld dat de collecteurs, splitters en debitanten gehouden zijn, om sicb naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage >oor liet publiek beschikbaar te hebben. Zierikze.eden i5. April r 833. Voor den Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland De Burgemeester der Stad Zierikzee D E C R A N E. NIE VWS TIJDINGEN. Frankfort, den 7. April. Eender dagbladen dezer stad meldt rle navolgende bijzonderheden omtrent de alhier voorgevallene on lusten «Naar men verneemt, is rpeds een onderzoek aangevangen om te doen blijken boe bet den oproerlingen heeft kunnen gelukken zich van de beide wachten meester te maken, ondanks dat dezelve te voren waren versterkt geworden. Gelukkig waren in de kazer nen de roodige toebereidselen gemaakt het battaillon stond gereed en zoo hebben de linie troepen door hunne welberadenheid er in kunnen'slagen om de beide wachten zoo spoedig weder te bezetten, Dat de aansporing tot den toeleg uit Frankrijk of liever van de liberale propaganda die door de duitsche en poolsche vlugte lingen aanmerkelijk versterkt is, gekomen is, schijnt volgens brie ven buiten allen twijfel le wezen. Zoo zegt men ook dat Rauschenplatt (een bekende revolutionair) uit Straatsburg herwaarts was-gekomen. De studenten welke des nachts de domkerk bestormd hebben hadden 's morgens de kerk en den toren bezocht, naar bet scheen om de merkwaardigheden van bel gebouw te bezigti- gen doch eigenlijk met bet doel om de plaatselijke gesteldheid op te nemen, ten einde daarnaar hunnen aanslag uit te voeren. Bij voortduring worden alhier arrestanten aangebragt. Men vindt daaronder velen van de aanzienlijkste duitsche geslachten. Het blijkt nu dat vele heiclelbergsche studenten aan bet. oproer hebben deel genomen; voorts waren ook ingezetenen uit Baden en zelfs uit Karlsruhe daarbij tegenwoordig. Men ziet hieruit dat de geheele toeleg in verband stond met een over Zuid-Duitschland verre verspreid revolutie ontwerp. De gesneuvelde soldaten wor den nevens elkander begraven. Op de wandelplaatsen heeft men brandpijlen gevonden. De op de straten gevondene dolken waren met de zwarte, roode en geele kleuren geteekend ook de sjerpen der muitelingen welke meest kielen droegen hadden die kleuren. De oproerlingen ,wer den volgens verzekering van ooggetuigen in het fransch gecom mandeerd in het geheel blijkt meer en meer dat men te Straals burg van den aanslag onderrigt is geweest. De onruststokers hebben getracht de ingezetenen dezer stad in beweging te brengen door te roepen Vecht mede voor de vrij heidop dit oogcnblik gaat het in geheel Duilsclüand er op los Intusschen heeft men tot nog toe niet gehoord dat dergelijke aan slagen in andere oorden met uitzondering van de naburige keur- hessische tol plaatsenzijn losgebarsten." Volgens het dagblad van Hanau is het tolhuis te Preungesheim (nabij Frankfort) overvallen door een gevvapenden hoop, die, met slaandeti trommel aanrukte, en, na de papieren vernield en eenen beambte mishandeld te hebben in de rigting van het frankfurter plaatsje Bonames is teruggetrokken onder den hoop had men ook ingezetenen van dat dorpje herkend dien ten gevolge is te Bonames een. gercgteUjk onderzoek aangevangen. De tijding van hetgeen "te Frankfort voorviel heeft tcMaintz ter stond aanleiding gegeven tot maatregelen van den commandant dier. bonds-vesting ten einde gelijk men zich uitdrukt 3 de vlugteude COURANT. oproerlingen meester te worden. De zaak (aldus luid! een he* rigt uit Maintz, hetwelk door een onzer bladen wordt medegedeeld) wordt gedurig erger. Ditmaal mogt wel eens een voorbeeld gesteld worden Ook te Darmstadt zijn zoodra men aldaar van hetgeen omging onderrigt was aan de poorten maatregelen genomen om de vlug- telingen op te vangen en men heeft alzoo eenige verdachte stu denten aangehouden. Een derzelven (zekere Rocliau uit Bruns* wijk) heeft getracht de politie bedienden te ontloopen doch zulks is mislukt; daarop heeft hij zich voor het hoofd geschoten, doch zich op die wijze slechts gewond waarop hij zich de aderen der handen geopend heeft hij verkeert dien ten gevolge in doodsge vaar. Zekere doctor Ncuhof uit Frankfort is insgelijks te Darm stadt aangehouden en van daar naar eerstgemelde plaats getrans porteerd onderweg heeft hij echter weten te ontsnappen. De po- lifie-beambte die hem begeleidde heeft, in vertwijfeling hierover, getracht zich te verdrinken maar is nog levend uit het water ge haald. Te Darmstadt was het den 5. volmaakt rustig. Den 8. In bijzondere berigten uit Berlijn wordt gewaagd van zeer ernstige voorstellen welke van de zijde der drie mogendhe den zoo wel aan Nederland als aan België zijn medegedeeld in het belang eener minnelijke schikking. Menscheen aldaar over tuigd dat Nederland gaarne de hand daartoe zoude bieden be houdens de handhaving van deszelfs eer en dierbaarste regten. Men vleidde zich dat dit in Londen eenigen indruk zoude maken op degenea die zich thans zoo partijdig ten aanzien van België be- töonen te meer daar lieden, die goed meenden onderrigt te zijn verzekerd waren dat de genoemde mogendheden in geval van nieuwe maatregelen van willekeur tegen Nederland zich niet meer zouden bepalen bi] protestatien welke ligtelijk als een blijk van zwakheid zouden kunnen worden aangemerkt. Den 9. Berigten uit Konstantinopel van den 29. Maart door buitengewone gelegenheid ontvangen behelzen hetgeen volgt: Er is weinig, verandering in den staat van zaken gekomen. De russi- sche vloot ligt nog altijd bij Bujukdere en schijnt het antwoord vari Meherned-Ali op de voorstellen van den franschen gezant af te wachten alvorens onder zeil te gaan. Alsdan zal zij welligt slechts tot Sizepolis zeilen waar reeds 6000 man russische landtroepen geland zijn die mede den loop der gebeurtenissen afwachten. Zoo verlangde het althans de Sultan ook is hem de heer van Bute- niejj' daarin voorgekomen, doordien hij den 16. aan den reis ef- fendi hij eene nota te kennen gegeven heeft dat het door de Porfe aangevraagde russische eskader slechts zoo lang in den Bosphorus blijven zal tot dat men naauwkeurig omtrent de bedoelingen van Meliemcd-Ali zal onderrigt zijn dat het zich echter alsdan riaar de haven van Sizepolis zal begeven. Er zijn door de Porte reeds de noodige hevelen afgevaardigd ten einde de russische Iroepea aldaar van het noodige voorzien en hun verblijf hun zoo aange naam mogelijk gernaa kt worde. Ik acht te moeten doen opmerken 9 dat de Russen al hunne behoeften gereed betalen. Dal Mehemed~ Ali zoo lang op zijn antwoord laat wachten komt velen verdacht voor inzonderheid schijnt zulks den admiraal Roussiit te veront rusten die de overeenkomst van 22. Februarij reeds gaarne zag uitgevoerd 0111 van de daarbij op zich genomene verantwoordelijk heid ontslagen te zijn. Het is intusschen zeer twijfelachtig of Me- hemcd-Ali zal goedvinden aan de daarbij gemaakte bepalingen te voldoen. Hij heeft, zegt men, vroeger geheel andere toezeggingen van de frausche regering ontvangen en zal thans niet zeer ver heugd zijn over de geringe voordeelen welke men hem na zijnen zegenpralenden veldtogt denkt toe te staan. Onvoorwaardelijk on derteekent de onderkoning de voorslagen van den admiraal RoUssin vermoedelijk niet. Hij zou ook daardoor eenen misslag begaan daar hij welligt onder russisch engelschen invloed heter zou zijn bedacht geworden en Frankrijk het bezwaarlijk zal ondernemen, om hem te noódzahen tot aanneming eener overeenkomst welke hij niemand gémagfigd heeft om te onhverpen. De engelscbe zaakgelaste heeft depêches uit Ibrahims hoofdkwartier ontvangen zij luiden zegt men zeer gematigd en vredelievend. Dc heer var& Mandcville heeft zoo als men weet op verlangen der Porte aan, Ibpahim geschreven ten einde hem te bewegen om tot de vr.de zal gesloten ziin bij Koniah te blijven staan. Hierop antwoordt tbrahim dat hij het doen en niets ondernemen zal wat de ehgel- scbe regering onaangenaam zou kunnen zijn. Men ziet de listige Arabier zoekt iedereen te behagen doch handelt echter naar ziji\ra zin. De heer van Mandei'illö heeft het noodig geacht eenen ctru- rier naar Londen te zenden nadat hij eene langdurige conferentie? met den admiraal Rpussin gehad had. Uit Smyrna Weet men niets zekers naar men verneemt is de stad rustig en de oude orde van zaken hersteld. Berigten uil Rome van den 26. Maart melden dat eenjs-e dagen te voren gevangenen uit de Engelsburgt naar Civita, Castelfana zijn overgebragt. Men zeide, dat er veertig waren, van welke 3a tot vestingstraf van vier tot vijftien jaren veroordeeld en de ove rigen vrijgesteld waren. Volgens anderen Was echter het vonnis en het getal gevangenen anders. De ganscbe zaak is in het «eheinu behandeld. Noch proces noch hamen der veroordeelden noch de reglbauk die uitspraak deed zijn bekjgjJ gemaakt. Natuurlijk

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1