vijf militairen aandachtige toehoorders. Ook het schoolonderwijs gaat aldaar bestendig voort en wordt met lust bijgewoond. Voor eenige dagen is in bet arrondissement Almelo pro vincie Overijssel een dier afschuwelijke moorden gepleegd, waar van de geschiedenis van dezen tijd welligt geene wederga oplevert. De hoeren-weduwe Peuler in Lemselo gemeente Weerselo bad zich des voormiddags met hare jongere kinderen ter kerk begeven en bare dochter 22 jaren oud die door hare welgemaaktheid goeden inborst en meer dan gewone schoonheid in den omtrek al gemeen bekend was te huis gelaten. Bij de terugkomst der huis- genooten op den middag werd de achtergeblevene dochter ge- vonder» in een kamertje ontzield op den grond liggende en in baar bloed gewenteld terwijl bij verder onderzoek bleek dat zij döor een aantal sneden en diepe messteken in onderscheidene dee- len van het ligchaam toegebragt op de onmens; Lelijkste wijze was afgemaakt eenige sneden door het binnenste der beide banden doen vermoeden dat de ongelukkige bet moordtuig herhaaldelijk heeft gegrepen en eenen geruimen lijd legen baren moordenaar moet hebben geworsteld. De knecht des huizes is in verzekerde bewa ring genomen door de justitie, die nog dagelijks met onvermoei den ijver voortgaat om alle mogelijke bewijzen van schuld tegen den onmenschelijken dader van dit gruwelstuk in te winnen. Breda den 6. April. Volgens een particulier berigt uit Lillo van den i. dezer, was ir» den voorgaanden nacht door de Belgen eene hut onder bet bereik van bet fort opgeslagen en had men des morgens van dien dag van onzen kant de vrijheid genomen om die hut in brand te steken betgeen tot het wisselen van 4 kanon schoten tnsscben de forten Lillo en de Kruisschans aanleiding gaf. (De belgische bladen gaven voor eenige dagen van betzelfde voor- va! verslag.) Eene liefhebberij-comedie welke men teLillo heeft bad dien dag eene representatie gegeven ten voordeele der weduwen en weezen van de gesneuvelden op de citadel de forten en de Schelde, welke ruim honderd gulden heeft opgebragt. Gedurende de drie eerste maanden van liet vorig jaar zijn 1e Ostende binnengekomen i5i en uitgevaren i/\5 schepen; en in de drie afgeloopene maanden binnengekomen 3oo schepen en uit gevaren 342. De meeste schepen zijn engelscbebelgische fran sche hanoversche en deensche; van eerstgemelde natie alleen zijn er binnengekomen 93 en uitgevaren 117 vaartuigen. De engelscbe bladen houden het berigt dat er wederom twee rijkgeladen hollaudsche oost-indievaarders de Java en de Willem komende van Batavia door de engelsche kruissers zijn aangehou den en het eerste te Plymouth en het laatste te Portsmouth op gebragt is. Op de londenscbe beurs is voor eenige dagen bet failliet be- kend geworden van bet groote handelhuis Alexander en Comp. te Calcutta. De tijding daarvan was mei een courier, die met den grootsten spoed en meerendeels over land gereisd bad, te Londen aangebragt. Het te kort van dit kolossale handelhuis werd door sommigen op niet minder dan tusschen de 3 en 4 *»ü- lioenen ponden sterling begroot, en men was niet weinig bevreesd voor de gevolgen die ook in Engeland deszeifs val kon na zich slepen. In bet brusselsche blad de Knoat leest men bet volgende; n Een engelscli dagblad van den 21. 11. verzekert dat het in En geland algemeen bekend was, dat de jaarlijksche rente van 5o,ooo ponden sterling aan den Prins van Saven Coburg toegekend, b steed wordt om de waardigheid van zijnen tcgenwoordigen rang buiten het honingrijk op te houden en geenszins om zijne achtergelatene schuld te betalen zoo als niet lang geleden de kanselier van den exchequer in het engelsch parlement gezegd heeft.* Het is eene zoo algemeen erkende waarheid, als de zon aan den hemel schijnt, dat Vorst Leopold nimmer de helft verteerde van hetgeen Engelands edelmoe digheid hem schonk doch om nu een aanneemlijk voorwendsel voor het behoud van dezen onderstand te hebben heeft men schul den gemaakt, waarvan de schuldenaar de Prins zet/ is Wat doet hij dan met dat verbazend inkomen? Men verzekert, en het ge rucht daarvan is ook tot ons overgewaaid dat de baron Stockmar alle drie maanden op den dag zeiven van de schatkist te Londen ontvangt twaalf duizend vijf honderd ponden sterlingdie- hij aan den heer LudlojJ' (sedert ja reu zaakwaarnemer van den Vorst) toe vertrouwt en waarmede deze in allerijl zich naar het^paleis te Brussel spoedt, om Zr. Ms. schulden die hij aan zich zelvèn schul dig is te. betalen een onnoozele listdie tot heden met goed ge volg is doorgegaan maar waaromtrent de fierheid van bet belgisch volk weldra regt zal doen! Zoo de zaak daarmede ophield, John Buil zou er alleen onder lijden maar men verzekert daarbij dat dit geld strekt tot betaling van el,e bedienden van hel paleis en van de verschillende personen in 'sKonings dienst. Waar houdt onze nationale trotschheid zich dan verscholen zoo zulk eeu woeker, om het zoo eens te noe men moet voortduren Het engelsch goud betaalt bet personeel van bet paleis! De engelscbe en fransche diplomatie regel! onze buitenlandsche «aken! Het leger van onzen schoonvader vecht in onze plaats en wreekt den boon dien men ons aandoet bij al dien jammer ontbrak ons nog slechts een Koning die door een vreemde mogendheid wordt gesalarieerd! Arm België!" Den 9. In de dordrechtsche courant leest men heden bet volgende »In e3n schrijven uit Betbune van den 29 Maart 11. wordt even als in de brieven uit St. Omer het bij onze ongelukkige krijgsgevangenen steeds levendiger wordend verlangen uitgedrukt om naar het vaderland terug te keeren ofschoon onze krijgsgevangenen in Bethune boven die le St. Omer bet voorregt nog mogen ge nieten dat daarvan dagelijks 20 man per kompagnie gedurende eenige uren binnen de vesling en over de wallen vrij mogen rond wandelen. Vooits wordt in dezen brief gemeld dat alle de krijgs gevangen Dordtenaars zoo te Bethune als te St. Omer, (en waar schijnlijk zijn ook die te Hesdin en Aire niet vergeten geworden namens eenen edelmoedigen maa r voor hen onbekend gebleven stad genoot, door eeue gift van 10 fr. ieder waren yerrascht gevvordeu eene gift die te meer welkom is geweestdaar zij hen in staat ge steld beeft om gedeeltelijk te voorzien in eenige dringende klcedings- behoeften f waaraan vrij algemeen onze militairen grootelijks gebrek begonnen te gevoelen daar de kleeding en verschooning bij het verlaten der citadel reeds niet meer in den besten staat waren ea onze krijgsgevangenen van de Fransclien niets van dien aard ont vangen In eenen anderen brief van een onzer gevangene landgenöoten 9 uit St. Omer geschreven komt onder anderen voor »>Gij zult mogelijk reeds uit de nieuwspapieren gezien hebben t dat de onder officieren en manschappen in hun kwartier gecon signeerd zijn. Deze zotte geschiedenis veroorzaakt ons veel verve ling door bet beperken onzer geringe vrijheid zie hier de oorzaak »De sapeur Leen sterk gespierde Noord-Hollander en ruim zoo ligt geraakt als een Franschman had eenig geld van huis ont vangen en bevond zich met eenige zijner kameraden in een kroeg hiep estaminet genoemd. In de vrolijkheid zijns harte begon hij een hollaudsch liedje te zingen hetgeen eenige fransche soldaten die zich in hetzelfde vertrek bevonden niet zeer scheen te beval len een hunner rees op, sloeg met de vuist geweldig crp de tafel en schreeuwde onzen kameraden toe: iaistoisacrc grenouilles ongelukkigerwijs verstond de sapeur de fransche taal en ik weet geen beter middel om u den vertoornden noord-holïandschen reus nu af te schetsen dan u de navolgende regels uit vader Vondel'S Gijsbrecht van Ainstcl te herinneren Hij scheen een olifantdie omsfrioft met zijn snitit met zijn grove vingeren Zag ik hem man op man gelijk konijnen slingeren Een stoel opnemen en die met al de kracht van zijn' gespierden arm te doen nederdalen op den neus van den vloekenden Fransch man waarop zij al vrij onzacht neerkwam was het werk van een oogenblik de worsteling werd terstond algemeen de wacht ver scheen de sappeur onfwaüende een van de manschappen en baande zich daardoor voor zich en zijne kameraden eenen veiligen aftogt naar de kazerne. De Franschman wiens neus zoo deerlijk er van gelust had eisebte voldoening uitdagingen en provocatiën kwa men er bij menigte. Men vond het derhalve noodig onze kitteloorige jongens een weinig in toom te houden en de order kwam dat wij alle in de kazerne moesten geconsigneerd blijven welke order tot beden nog niet ingetrokken is. Reikhalzend zien wij hier al len naar onze verlossing uit, en elke tijding dienaangaande boe ongegrond ook wordt gretig geloofd omdat men zoo gaarne ge looft heigeen ons aangenaam is de hoop bljjft nog steeds onzen moed verlevendigen. Aan de verachtelijke ronselaars maatregel om ons tot dienstneming bij don Pedro over te halen van welke gij zekerlijk door de dagbladen alreeds gehoord hebt wordt thans niel meer gedacht-niemand van ons heeft willen teekenen sommigen hebben er zelfs den spot mede gedreven zoo schreef een onzer soldaten onder eene inschrijvings lijst daartoe bestemd: Adres aam de armee van Leopold de dapperste soldaten der wereldwat overigens onze voeding en logement betreftdeze zijn thans tame lijk goed en wij hebben door Gods goedheid weinig zieken; onze brave generaal alsmede de officieren zijn welvarende. Eene boï- landsche dame is hier aangekomen met hare dochter men zegt dat het mevrouw de Boer is. Naar men hier elkander wil ver zekeren zoude er spoedig in de zaken eene gunstige wending ko men maar wij weten niet waaraan ons te houden na reeds zoo menigmalen te leur gesteld te zijn." enz. enz. Volgens bijzondere berigten welker inhoud door eenige en gelsche dagbladen wordt bevestigd, zouden bel fransche en engel scbe gouvernement thans ernstig de beslissing der belgische kwes tie verlangen. Tot dat einde bad men eene nota aan bel kabinet van 's Gravenhage gezonden waarbij op eene zéér vredelievenden toon de noodzakelijkheid werd betoogd dat de nederlandscbe ge zant van uitgebreide volmagt tot bet sluiten van een definitief trak taat werd voorzien. PRIJZEN VAN HET GÈDISTBLEERD, TE SCHIEDAMden 10 April iö33. Gcncvcr, het Nsclerlandsche Vat, zonder fust. JAi.hb wonderde Belasting. Ainst. proei. bet i> d - 24.00 1 teuticu. Getrouwd: Mr. S. SCHUURBEQUE BOEIJE, MtDDElBmO b n 9. April iS33. J. E. SPRENG ER. PUBLIEKE VERKOOP. De Heer G LD ION JANSEN, Jun. als gemagtigde van JOH AN CHRtSTÖFF GERIC, zal, voor het na te noemen Huisop Maandag den i5. April 1833 's middags 12 tireri ten overslaan van den Notaris C. PLEVIER BOOM, publiek Veilen en Verknopen Een WOON HUIS, ERVE en GEVOLGEN, staande én gelegen aan de noordzijde van de Meelstraat in de Stad ZierikzeeWijk B. n°. 398. 5 L. GROENENDAELS maakt bij deze bekend dat hij zijne Affaire heeft verplaatst in de Lange Nobelstraat, Wijk A No. 170; recommanderende hij zich aldaar tot het repareren en vermaken van BAROMETERS, PARAPLUIS, SPIEGELS, SCHILDERIJEN, LIJSTFN, BLAAS BALKEN en het Slijpen van alle SNIJWERKEN. Te Zierikzeebij A. DE F OSt Jz.} Beekdrukkei

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 2