ZIEMKZEESCHE C OURANT, jr. 30. Vrijdag A". 1833, 12 April. BESTUREN EN A DMINIS TRA TIEN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZF.E. Gezien de missive van den Ontvanger der Directe Belastingen over deze Stad van gisteren n°. 5. Gelet op Art. 95 der Wet op de Personele Belasting van dén 28. Junij 1822, (Staatsblad n°. i5.) Brengen bij deze ter hennis van de In- en Opgezetenen dezer Stad en bet Poort-Ambacht dat bet eerste suppletoir Kohier der Belasting op bet Personeel voor deze Stad over dit jaar door Zijne Excellentie den Heere Staatsraad Gouverneur dezer Provin cie, op den 5. dezer maand is executoir verklaard en ter invor dering aan genoemden Ontvanger verzonden. En zal deze worden algekondigden in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee den 11. April 1833- Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE C R A:N E vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris W. J. P. K R O E F. NIE UWS TIJDINGEN. SuUscïsLutb. Frankfort, den 3. April. Van Odessa schrijft men den maart 'dat voor russische rekening een groot aantal koopvaardij, schepen gehuurd wordt, ten einde, zoo de omstandigheden van Turkije het mogten vorderen het russische legerkorps dat, met geforceerde marschen ia aantogt is, naar Konstantiuopel over te voeren, Naar het zeggen van schippers die te Triest uit de Levant aangekomen zijn zou de Porte aan Mehbmed ali geheel Svi'ie met eenige aangrenzende streken afstaan, mits hij, als een bewijs zijner onderwerping zijne vloot aan de Porie overleverde. Hierin zou Mchcmed echter niet bewilligen maar Syrië en een gedeelte der kust van Caramanie eischenen zijne vloot en léger willen behou den doch daarentegen zou hij bereid zijn aan de Porte in vier jaren tijds acht miiiioen daalders (e betalen welke zij aan Rusland schuldig is. Te Alexandrie lag liet egyptisch smaldeel gereed dat nog met vier nieuwe schepen versterkt was. Men hield er zich met eene expeditie naar Caramanie en Tarsus bezig. ffaA/pacha Was nog steeds in Egypte en zou naar Cairo gegaan zijn. Den 4* Gisteren avond tusscben 9 en 10 ure, is de diepe rust, Welke tot dus verre te Frankfort heerschteen de beste gevolgen Voor de mis voorspelde eensklaps op de ergste wijs gestoord ge worden. Twee gewapende groepen overweldigden de twee wacht huizenwaarin de gevangenen opgesloten waren; vielen dat op de markt van twee kanten aan doodden den schildwacht geraakten in gevecht met den post, doodden den serjant, die over denzelven bevel voerde, en slaagden in bet overweldigen van dien post en het bevrijden der gevangenen. De aanval op het wachthuis der constapels had ongelukkig betzelfde gevolg. De gewapende magt moest wijken. Ook aldaar werd de cipier door de aanvallers ge wond en al de gevangenen in vrijheid gesteld. Een derde groep had zich van den toren der hoofdkerk meester gemaakt en luidde aldaar reeds.de klok, toen twee, ter versterking van de wacht af- gezondene militaire detachementen aankwamen, en na eene korte worsteling de rustverstoorders verdreven, Eenige gevangenen wei gerden naar hunne verlossers te luisteren, anderen kwamen van zelve terug, en die ontvlugt waren zijn dezen morgen gevat en weder opgesloten. Men heeft onder de rustverstoorders eer» groot aantal studenten opgemerkt, die zich sedert eenige dagen in menigte in onze stad vertoond hadden. Vermoedelijk werd hetkomplot buitenaf gesmeed. Een student, Rapncr genaamd, geboortig van Wunsiedel is na eene hardnekkige verdediging, in hechtenis genomen. Een kwar tier uurs was voldoende om de rust te herstellen, en de schouw burg is niet gesloten geweest, maar er is als gewoonlijk rustig gespeeld. Verscheidene vreemde studenten zijn in hechtenis genomen en de nasporingen worden bewerkstelligd met al die gestrengheid welke de burgerij regl heeft tegen zoodanige opschuddingen te vorderen. Opmerkelijk is het, dat ook dienzelfden nacht onlusten in de omstreken zijn voorgevallen, terwijl gewapende boeren, die naar onze stad op weg waren toen zij de poorten met troepen bezet vpnden naar een der punten Warfe genaamd op Frankfortsch grondgebied gelegen teruggetrokken zijn en aldaar buitensporighe den gepleegd hebben. Aan ouze uitmuntende nationale garde hebben wij evenzeer als aan de linietroepen het herstel der rust te danken de rustver stoorders. vonden niemand onder onze ingezetenen die aan hun $ip>dadig komplot wilden deel nemen. Een groot aantal vreemdelingen aan de voorgevallene onlusten deel genomen hebbende heeft men gemeend de stads poorten té moeten sluiten en de posten verdubbelen om hun de ontkoming moeijelijker te maken. Desniettegenstaande schijnen verscheidene schuldigen, onder welke eenige gekwetsten moeten zijn, de vlugt genomen hebben zoodra hunne onderneming mislukt was. Onder de linietroepen zijn. 4 gesneuvelden en i5 gekwetsten, en onder deze laatsten zijn er 5 zeer gevaarlijk onder de rustverstoor ders zijn er ook verscheidene wier wonden zeer gevaarlijk zijn. De groot-hertogelijke politie te Heidelberg beeft op booge- ren last, bekend gemaakt, dat de verspreide geruchten dat de duitsche bondsvergadering zoude besloten hebben om de staatsrege lingen in Duitschiand vooreerst buiten werking te brengen, onge grond zijn. - De prins mede-regent van Saksen zal zich in den echt ver eenigen met prinses Maria van Beijeren. De erf groothertog van flessen heeft om de hand van prinses Mathilda van Beijeren gevraagd.' De groot hertog van Hessen opgemerkt hebbende dat eene zekere partij al degenen die niet als zij deuken door schrik zoekt; te beheerschen heeft doen bekend makifn dat hij alle welden- kenden ónder zijne bescherming neemt. - In eeiiige streken van Duitschiand is onlangs de volgende wet gemaakt ten einde het bezoeken der herbergen en koffijhuizeri gedurende de godsdienst tegen te gaan: Een iegelijk, die in de koffijbuizcn of herbergen gedurende de godsdienst Op zondag of de feestdagen drinkt mag zonder betalen heengaan. Den 6. Men vermoedt dat de rustverstoorders te Frankfort voor het grootste gedeelte over*de muren van het museum Bcth- man ontvlugt'zijn men heeft in den omtrek eenige karabijnen ge vonden. Op den weg tusschen Frankfort en het frankfortsche dorp Bornheim is een pak scherpe patronen gevonden. Een soldaat heeft Cen schot met gehakt lood ontvangen zijn arm zal moeten afgezet worden. Een slotenmakersgezel heeft een dergelijk schot in het been bekomen. Verscheidene burgers zijn ongelukkiglijk gekwetst schoon zij aan het gevecht geen deel namen maar bloote toeschou wers waren. De lieden die de beide wachthuizen aangevallen hebben droegen kielen en gordelsen waren met pistolen en dol ken gewapend. De rust is volkomen hersteld. - In den avond van den 3. dezer, is bet tolhuis te Praunhcim, bij Hanau door een aantal onbekende lieden aangevallen. Na de papieren van het kantoor hetwelk door de tolbedienden verlaten werd vernield te hebben zijn zij ijlings weder heengegaan. £kSscv!«nïöcn. 's Gravenhage den 7. April. Met zekerheid kunnen wij melden dat Z. M. onze geliefde Koning van 2ijne onpasselijkheid geheel is hersteld en reeds den raad van ministers heeft bijgewoond. Den 4- is door Z. M# bet reglement aangaande den te doenén, aanpeil van het gemaal vastgesteld. Den 3o. April voor middernacht zal een ieder, die boven de 3at ponden meei in voorraad heeft., daarvan aan de ontvangers aan gifte moeten doen gedurende de maand Mei zal die voorraad van meel worden onderzocht en aangepeild en de boe'en bij bevin ding vau overtredingworden toegepast. Zijner Majesteits linieschip de Zeeuw, kolonel Rijkis dén 3ód,ezer suit het dok ter reede van Vlissiugen gekomen. Op dé .voorposten van Zeeuws-Vlaanderen is alles rustig, en van onderscheiden punten schrijft men dal de gezondheids toestand on zer krijgslieden niets te wenschen overlaat. De Belgische ministers hebben in weerwil van hunne stellige verklaring dat zij zoo de kamer door hel aannemen van bun voorstel geen bewijs gaf van vertrouwen in hen te stellen hunne posten zouden nederleggen die, nadat de kamer bun dit bewijs g.eweigerd heeft nogtans behouden en worden deswege door de bladen der oppositie niet weinig over den hekel gebaald. Het antwerpsch Handelsblad meent dat Frankrijk én Engeland weldra bet embargo op.de hollandsche schepen zullen opheffem Dezer dagen zijn van Rotterdam naar de Schelde gezeild tien gaffel-kanonneerbooten,, elk gewapend met cen lingezes en dertig ponder, twee twaalf ponders en een tnortier a twintig duim vol komen bemand en geheel uitgerust voor de active dienst. Arnhem, den 8. April. Blijkens berlgten omtrent den staat dér hervormde kerk in Relgie tot in het laatst der vorige maand werden de predikbeurten te Dendermonde Aalst en St. Bernard door den predikant te Gent waargenomen. Voortaan zal in de beide gevangenissen in laa-tsfgemelde plaatsen ook tevens in bet fransch gepredikt worden ten behoeve van nieuw 'ingekomen ge detineerden die geen hollandsch verstaan. Te Dendermonde was den kerkeraad bij herhaling eene schadeloosstel ling van reiskosten voor den l'nngerenden predikant geweigerd maar daarentegen was hij gemagtigd om den voormaligen penningmeester van den gar- nizoens-kerkeraad tot rekening en verantwoording des noods in regteu te noodzaken hetwelk dan ook door dien heer, opgrond dier aanschrijving aangenomen is. Te Maria Hoofebeeke heeft de geachte Ds. A. Goedkoop het herders en tééraarswerk verfigt. On geacht bet bezwaar der inkwartiering, Was de opkomst boven ver wachliiig talrijk zelfs waren des v oor middags ten eu namiddags

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1