jDingsdag NIEUWS TIJ DIN 2 EN. iUuitscItlajib. S". 27. ZIEBIK2EESCHE JUL 1833* Frankfort, den 25. Maart. Onder dagteekening van den 25. Februarij deelt de Aagsburgschc Zeitang eene nadere bijzondere correspondentie van Konstanti ropel mede, welke voor het behoud des v red es minder gunstig luidt: Ibrahim basfia namelijk zoude bij het bezetten van Smyrna den turkschen gouverneur der stad ge vangen hebben gezet, en alle turksche goederen, aan boord der schepen in de haven liggende, in beslag hebben genomen. Wan neer men ook die onverwachte voorwaartsche beweginghetzij door de noodzakelijkheid om het leger van voedsel te voorzien hetzij door het voornemen om hetzelve over "zee naar Egypten terug te Voeren mogt kunnen oiitschuldigen dan schijnen toch deze maat regelen weinig met de voorgewende vredelievende gezindheid overeen te stemmen. Dezelfde beriglgever voegt er intusschen bij, dat de Sultan zeer gerust schijnt en bedacht is om later het geleden ver lies te herstallen, waartoe men ijverig aan de reorganisatie van het leger werkzaam blijft. Den 26. De denkwijze van bet russisch kabinet over de gebeur tenissen te Konstantinopel is op te maken uit het volgend berigt hetwelk de dagbladen van Petersburg daarvan bekend gemaakt hebben waaruit men tevens de behoedzaamheid ontwaart die dat hof tegen de verdere gebeurtenissen in Turkije blijft in acht nemen. Het berigt luzdt aldus «Tijdingen uit Konstantinopel van den 23. Februarij door een' courier alhier aangebragt, melden de aankomst van het eskader van den schout bij nacht Lasarejf' ia deu Bosphorus. Op den 21. Februarij wierp hij het anker voor Bujukdère. Denzelfden dag kwam Mttchir Achmcd-pacha, oorlogs geheimra'ad en adjudant gene raal des Sultans aan den heer von Butenieff en den generaal L\ht- ïawiejf Zijner Hoogheids erkentelijkheid betuigen voor bet 'schitte rend bewijs van 's Keizers zorgvuldigheid voor het ottomannisch rijk. Den volgenden morgen ontving onze minister ook een bezoek van den seraskier Chosrev.pacha, vergezeld van een aanzienlijk ge volg. De grootdignitaris herhaalde de betuigingen van des Sultans gevoelens jegens den Keizer en begeerde een bezoek bij den schout bij nacht Lasarejf' af te leggen die hem met de grootste eerbewij zen aan boord ontving. De seraskier gaf den vlootvoogd te kennen, dat Zijne Hoogheid voornemens was hem in een bijzonder gehoor te ontvangen hetwelk binnen drie of vier dagen verleend zou wor den» Hierop wenschte de seraskier, als voormalig groot admiraal de scheepsmagt in oogenschouw te nemen, en betuigde daarover met veel keunis van zaken zijn genoegen van boord gaande begroette het vlagschip hem met eereschoten. Beede vóór de aankomst van het smaldeel had de toestand der dingen te Konstantinopel eene gelukkige verandering o.idergaan. Het egyptisch leger had hall ge houden de hoofdstad werd door geen dadelijk gevaar bedreigd en alles scheen eene snoedige schikking'aan te duiden in eéu woord, de crisis welke de Por.te op den 2. Februarij drong tot het inroe pen van Ruslandsbijstand was niet meer dezelfde en had haar Verontrustend voorkomen afgelegd toen de russische schepen te Bu juktière aankwamen. Uiterlijk scheen hunne tegenwoordigheid in het kanaal van Konstantinopel voor het oogenblik niet meer van onvermijdelijke noodzakelijkheid. Daar dé Sultan er evenwel nog niet van alzag, om, in geval van nood, partij van de hulp te trekken die Zijne Majesteit de Keizer heui op zijn verzoek had verleend, zoo werd er lusschen het keizerlijke gezantschap eu het ottomannisch ministerie, overeenkomstig het verlangen van Zijne Hoogheid., besloten dat-lie scheepsmagt te' Sezepolis als de naaat bij Konstantinopel gelegen haven zou gaan ankeren. Zij zal zich met den eersten gunstigeu wind derwaarte begeven. Deze maatre gel is geheel ten behoeve des Sultans genomen. Ook heelt Zijne -Majesteit de Keizer, getrouw aan de erkende grondstellingen op- zigtens de aangelegenheden van het Oosten het door zijnen minis ter te Konstantinopel genomen besluil volkomen gebillijkt. De door de Porte aangevraagde landings troepen hebben begeleid door bet eskader van den vice admiraal Kun*ani hunne rigting mede naar Sezepolis genomen waar zij zich met de scheepsmagt van den sthout bij nacht Lasarejf vereenigeu zullen, om van daar op te breken wanneer de omstandigheden dit vorderen." -7- De veldmaarschalk vOll Pashewitsch is uit Polen te Petersburg aangekomenAls eene bijzonderheid meldt men, dat een russische koopvaarder van Kreonstadt naar de Havannah is gezeild en na 90 dagen reis zijne iulandsche lading aldaar heeft gelost. Het verlof, hetwelk aan bijzondere personen gegeven is om in Siberiê'n navorschingeu naar goudmijnen te doen heeit op ver schillende plaatsen tot goede uitkomsten geleid. - Volgens brieven uit Aiexandrie van der» 25. Februarij was aldaar hèl fransche fregat, Artemisiavan 5 2 stukken, dat /eten' geruimen tijd te Ancona gelegen heeft, aldaar aangekomen. De b rigten omtrent de vredelievende gezindheid van den onderkoning, loopen zeer uiteen sommige beweren dat hij de bekrachtiging va« den vrede door den Sultan zeel* verlangt j andere, dat hij slechts voorgeelttlea vrede te begeereu. COURANT. 2 April* De jongste 'bérigteii ilit Griekenland luiden gunstig. AI wederspannigen onderwerpen zich, en overal heerschte rust; dé handel begon te herleven en bad men zelfs in hel Zuiden van den Peloponnesus een' aanvang gemaakt met het bouwen van nieuwè schepen jfvanlmjk. Parijs, den 1^:. Maart. De Gazette de France bevat beden wé» dér zeer ontrustende tijdingen omtrent den gezondheidstoestand del* hertogin van Berryonder anderen eenen bijzonderen brief \t»tk een der geneesheeren die bij baar worden toegelaten, waann dezcE met zoo vele woorden zegt, dat de gevangene aan eene longte ring lijdt, en zonder eene spoedige verandering van lucht, to Blaye baar graf zal vinden. In een tweede artikel met zwartfi randen neemt genoemd dagblad dan ook den toon der wanhoop aan bezweert dén Koning en zijne raadslieden om de ongeluk kige Vorstin in vrijheid te stellen biedt hun gijzelaars, losprijs^ in een woord, alles aan, wat zij verlangen, indien men slechts aan dien ivensch voldoet. Het laatst ontvangen ministerieel dag^ blad vap Bordeaux erkent, dat de jongste berigten minder gurp- stig zijn, en dat de hertogin sinds eenige dagen aan koortsen lijdt» die haar zeer uitputten. Den 25. Men wil dat de maarschalk Clausel aangezocht 38 0111 zich wederom met het opperbevel te Algiers te belasten doch dat hij niet gezind schijnt om voor als nog naar Afrika terug te keeren. Men verhaalt, dat de maarschalk Gérard zich in het begin der volgende maand naar Brussel zal begeven en wel met eene zeer belangrijke zending. De veroordeeling van de dagbladen ter zake van bet regt.sge- ding van het pistoolschotheeft de gemoederen eenigzins opgewoh» den en de raeening dat het bewind bedacht is op het voordra gen van middelen van bedwang, heeft veld gewonnen sedert da heer Fiennet zich eergisteren heeft beklaagddat de staat van le galiteit (ht doel van de revolutie van Julij en gevolgelijk van de verheffing van Koning Philips tot den franschen troon) op den duur onverdragelijk is. Hij heeft de houding aangenomen als of hij in dezen de gevoelens der derde partij verkondigde, doch is dade lijk in dat opzigt door de gewone organen dezer partij' tegenge- sproken. De ministerielen meenen daarentegen dat de heer Vien?- nel den vinger op de wond heeft gelegd, en dat, bijaldien meo niet in t ij cl s op middelen van voorzorg bedacht Jis de regering loosheid voor de deur staat. Den 27. Het gouvernement heeft- sints gisteren twee koeriers met buitengewone depêches van Londen ontvangen, welke, naar men zegt, een ernstig misverstand zouden betreffen, dat tusschea den heer dé Talleyrand en het engelsch bestuur was ontstaan. Voorts liep ter beurze het gerucht dat de laatste mededeelingen van den minister van buitenlandsche zaken aan den russischer» ge zant, eene merkelijke verkoeling hadden te weeg gebragt en voorts de gezanten van Engeland en Frankrijk te Brussel met bet bel- gisch gouvernement oneens waren geworden zoowel over de vol doening dér kosten var» de beide expeditie» als over de inlichtin gen die door den heer Goblet in de kamer van afgevaardigde» waren gegeven. Men spreekt thans veel van een voorgenomen huwelijk tus- schen den hertog van Orleans en eene duitsche Prinses vau dea hervormden godsdienst. IKbeglattbcu. 's Gravenhags den 28. Maart. HH. KK. HH. Prins en Prinses Albert van Prüissen worden tegen den 28. April alhier verwacht. Hcrog' tóe zelve zullen het paleis op ht plein betrekken. Men ver-, zekert, dat Prinses Albertna eeuigen tijd de baden te Schevenin-» gen te hebben gebruikt, naar bet Loo zal vertrekken. Mer berigt uit Dordrecht, den 27. Maart: »Naar men ver neem 1 wordt Z. K. H. de Prins veldmaarschalk donderdag in bet hoofdkwartier te Tilburg terug gewacht van waar men voorts meldt, dat met het opwerpen der beraamde veldwerken wordt voortgegaan en er welligt in de organisatie van het leger te velde eenige verandering zal komen. Dit laatste ziet waarschijnlijk op het sinds eenige,»» tijd reeds geloopen hebbende gerucht dal wel ligt binnen kort bij de armee.te velde nog eene divisie geformeerd zal worden waardoor dezelve alsdan de reserve-divisie mede ge rekend uit ;f diw-ieu bestaan zou. De middelen, van tegenweer binnen de vesting 1s Eertogen- bosch worden steeds vermeerderd. Men spreekt ook van liet her stel der sedert langen tijd vervallene Orlhenschaus ten noorden der vesting aan de zijde van Crevecoeur. Dagelijks ziet men aan de voorposten nog belgiscbe deserteurs aankomen. IN' a a r eene aankondiging van den minister van fmantiën is thans de i 5 ste loterij vastgesteld, die uit 20,000 loten, »o,ooo prijzen en.eene premie zal bestaan en alzoo groot is een bedrag van f 99°,ooo. De collecte zal op maandag 6. Mei aanstaande geopend en op zatuniag 18. daaraanvolgende worden gesloten. De eerste klasse zal worden getrokken op maandag, diugsdag eu woensdag

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1