ZIERIKZEESCHE jV°. 26. Vrijdag N1E VWS TIJDINGEN. A°. 1833. (OÏRAI T. 1 ii! i.l 29 Maart. SHtttsarftïanE Frankfort, den 2-2. Maart. Uit Belgrado wordt, den 7. Maart, liet volgende geschreven Door een fransch Koerier hebben wij tijdingen uit Konstantinopel tot den 27. Februarij ontvangen. Dë russische vloot lag toen nog wegens tegenwind in het kanaal van Konstantinopel doch was gereed om zoodra de wind omsloeg naar de haven van Siseboli te vertrekken. Te Belgrado loopt het gerucht dat dezelve middelerwijl aanzienlijke versterking heeft ontvangen. Men weet thans algemeen dat de ministers van 'Frankrijk en Engeland b:j den divan op de verwijdering van deze vloot met zulkeu ernst aangedrongen hebben, dat zij zelfs dreig, den, ingeval van weigering, alle gemeenschap met de regering van den Grooten Lieer te zullen afbreken. Op het antwoord, dat de Porte alleen dan hieraan gehoor zou kunnen verleenen wanneer zij genoegzame zekerheid had omtrent de oogmerken van Meheitied- Ali, gaf de fransche gezant, de admiraal Rous sin te. kennen dat hij er voor instond dat de egyptische onder koning zich bereid zou toonen om op den grondslag der voorwaarden door tien Sultan hem medegedeeld en het maximum der mogelijke in wil I i gingen bevattende vrede te sluiten en eerst nadat de fransche gezant het hiertoe ontworpene traktaat onderteekend had en ook de oostenrijksche internuntius de bemoeijingen der vertegenwoordi gers van Engeland en Frankrijk ondersteunde, stelde de Sultan de verwijdering der russische vloot voor terwijl hij uit acl»ting voor Rusland eene tuvksche haven tot voorloopig station aanbood. Of de admiraal Rous sin instructië'n van Mehemëd Aii of van de Iran sche regering had welke hem bevoegdheid gaven om eene zoo groote verantwoordelijkheid op zich te nemen daarover wordt te Konstantinopel veel gesproken; altoos geeft de gansche gebeurtenis rijke stof tot ernstige beschouwingen. Was de gezant door zijn kabinet zoo ver gemagtigd, dan zou men bijna moeten aannemen dat dit kabinet tot dus verre in verstandhouding met Mehenied-Ali is geweest in allen gevalle toont deze gebeurtenis aan, van, wel ken buitengemeen grooten invloed in het Oosten inzonderheid in Egypte de fransche regering zich bewust is. Dat onder zu 1 ke om - sfandigheden de wederzijdsche stelling dér fransche en russische gezanten te Konstantinopel niet de vriendschappëJijkste zijn moet laat zich wel vermoeden. Het oostenrijksche regeringsblad van den 17. Maart deelt ook dè tijding van hét bezetten van Magenesia en Smyrna door de Egyptenareu riiede, zonder er echter eenige aanmerking bij te Voegen. Een handelshuis te Frankfort beeft bet berigt ontvangen in dézer voege Smyrna 18 Februarij. Zoo even bezetten de Egyptenareu onze stad. Er heerscht hier volkoinéne rust. De stad is aan eenen officier met zes man overgegeven zoo zeer is het ge zag van den Sliltan gedaald. Het oostenrijksch regeringsblad geeft voor, bet bevel tot te rugkeering van he't russisch eskader, zoodra het maar te Konsla»- tinopel verschenen was, de volgende reden op: deszelfs hulp voor Bet tegenwoordige niet meer noodig was, omdat de wenscben en Bemoeijingen van alle groote europische mogendheden zich zoo krachtig en eenstemmig ten behoeve der Porte en eene minnelijke schikking van baren strijd met Mehemed Ali verklaard hebben. De badenscbe regering heeft alle vereeniginge» van dweepers welke leeringen prediken waarbij de geldigheid van 's lands wetten ontkend en mitsdien de vervulling van burgerlijke verpliglingen Belemmerd wordt ge'strërigelijk verboden. De overtreders van dit verbod zullen arleen daarvoormet eene gevangenis van zes maan den kunnen gestraft worden. COvocst-fevhlanmc. Londen, den 20. Maart. Sedert eenige dagen spreekt men van Veranderingen in het kabinet; lieden, die wel onderrigt meenen te zijn twijfelen hieraan eenigermafe, hoezeer zij het niet voor on mogelijk houden dat het ministerie eénige wijzigingen zal ónder gaan daar men meer en meer overtuigd schijnt te geraken dat de tegenwoordige tijdso.mstandigheden een sterk bestuur vorderen. Z-tp zipr van óórdeel dat de reuring zich niet met tijdelijke maat regelen moet bezig bonden, maar de (liberale zoo wel als tory oppositiepartij moedig moet bestrijdenen tegelijk vertrouwen too nen in hare krachten eend ragt in hare besluiten en standvastig Beid in het uitvoeren daarvan; Zij moet de handen aan het werk slaan om' hel volk de vruchten der hervormingswet te doen pluk ken daar het ontegenzeggelijk is, dat de natie die hervorming niet Begeerd heeft alleen om het genoegen te hebben van vertegenwoor digers naar het .parlement te zenden maar als een middel om he. ter' gehuisvest, beter gekleed, beter gevoed te worden, en zoo hierin niet spoedig voldaan wordt is het te verwachten dat men weldra nieuwe kreeten tot meerdere hervorming zal hooren op gaan. Nu men den arbeidsman heeft geleerd, dat zijne lasten alleen door eene paHemeuts-hervorming konden verligt worden zal bij niet willen gelooven dat bet hulpmiddel verkeerd' geközefl was, maar wel, dat het niet genoeg is uitgebreid. De strijd, die in dit lar.d bestaat, zegt een ministerieel: blad is tusscben armoede en gegoedheid de aard van dien strijd is door de parlenients hervorming niet veranderd hoezeer deze de einde- lijke ontwikkeling daarvan heeft vertraagd. Het volk wil thans wachten en geduldig den zvvaren last nog langer dragen in het vooruitzigt dat het hervormde buis der gemeenten waarop bet steeds zijne hoop blijft vestigen middelen zal daarstellen 0111 den last, die op alle klassen der burgerij drukt, te verii;ten; maar het volk zal zich met gee 11 e schaduw van hervorming vergenoegen. Kennis en armoede kunnen niet gepaard gaan. Wanneer eené natie te veel kunde verkrijgt' en te weinig voedsel heeft, is er niet vee] doorzigt noodig om de gevolgen hiervan te berekenen. Een ministerie, dat de beste voornemens koestert, en een par lement dat de ernstigste pogingen in bet werk stelt om het lot van het volk te verbeteren, moeten impopulair zijn omdat zij beide den volkswil moeten weeistand bieden maar daartoe moet de regering de noodige tracht hebben terwijl de vereende invloed van alle partijen in den staat gevorderd .wordt om de dolle eii onbesuisde drift naar verandering, die van buiten 's lands komt, tegen te houden en te regelen en verkeerd zou het wezen bijal dien het bestuur van meeniug kon zijn dat theoretische verande- iingén een volk zouden vergenoegen dat besloten heeftpracticalé verbeteringen in zijn maatschappelijk bestaan te verkrijgen. Den 23. De heer Dcdel heeft donderdag de eer gehad, op het cercle der Koningin aan H. M. voorgesteld te worden. De ministeriële dagbladen dié steeds de zaak van don Pe dro hebben voorgestaan schijnen dezelve thans als geheel verloren te beschouwen. Ofschoon men bet berigt eener poging tol kapi- tulatie voor yóor'barig houdt, blijkt hel echter dat niet alleen het gebrek aan levensmiddelen tot de grootste hoogte is geklommen, maar dat daarenboven het leger van don Miguel tene verschan sing, of lijn van circumval latie heeft opgeworpen welke het ook voo»* 't vervolg nagenoeg onmogelijk zal maken om eenige verster king of voorraad binnen de belegerde plaats te brengen. Bijzon dere berigten van Vigo ontvangen voegen hierbij dat op den 4« dezer een zeer ernstige aanval door bet porfugeeschi leger was ge daan die geheel ten nadeele van don Pedro was uitgevallen, en waarbij de zoogenaamde schotsche brigade genoegzaam Was in di' pan gehakt. Woensdag ontving wen hier een berigt door den agent van Lloyds te Deal medegedeeld, inhoudende, dat het geheele gecom bineerd f ransch en engelscb eskader lp Duius terug Was gekomenge lijktijdig met de Scout, die verleden zaturdag met depêches van het gouvernement »oor den admiraal uitgezeild washieruit maakte men op, dat de komst van den heer Dedel aanleiding tot eene of andere nieuwe en gunstige bepaling gegeven had, hoewel deswege niets was uitgelekt. Het fransche fregat la Sirene vice--admiraal- Fillcneiwe is woens dag naar Cherburg vertrokken om te repareren. Donderdag moest sir Pultcney Malcolm zijne vlag strijken op de Donegal en eenige dagen met verlof gaan terwijl zijn schip naar Sbeer'ness zou vertrekken om er gerepareerd te worden. Z. M. schip Ma* lab ar dat op de hollandsche kust een anker en kabel verloren en andere haverij bekomen heeft, zal naar Porstmouth gaan om de schade te herstellen. JVatiïmjjïi. Parijs, den 22. Maart. Dè schrijver van de Charivarieen blaadje, dat dagelijks uitkomt, gewoonlijk niét eene gesteendrukte spotprent versierd, is door het bof van assis s in eene maand ge vangenis en vijl duizend francs boete verwezen, wegens het publiek maken van een onnaauvvkéiirig eii belagchelijk verslag dér procedure in de zaak van het pistoolschot, dat op den Koning zou gelost zijn. D ia schrijver van den JSalional is ter zelf der zake tot eene gelijke straf veroordeeld. Volgens oiizé dagbladen is bet berigt aanvankelijk door het oostenrijksche regeringsbïad gegeven dat de Sultan een vredes traktaat met Mehëmed-AU zou geteekend hebben onnaauwkeurig. De Sultan i alleen met den frans'ctien gezant overeengekomen om trent de grondslagen daarvan, welke laatstgenyldó heëlt gewaarborgd. De meeste dagbladen toonen zicli zeer verblijd over dé tegenwer king welke Bus/and bij het verleenen van hulp aan de Porte van den kant van Engeland en Frankrijk heeft ondervonden en dat de Sultan er toe is overgehaald om Busland af te wijzen en zich in de armen van Frankrijk te werpen. Uittreksel uit bijzondere beriglcn.) De aanvrage van den mi nister van mannê om meeuiere fondsen heeft .,ij het publiek eeni- gen indruk gemaakt omdat men daaruit meende le moeten op maken dat de onderhandelingen in hel Oosten nog geen spoedigeu uitslag beloofden. Men vleit zich echter nog altijd dat de on- der-koning van Egypte zal toegeven i uit vrees, dat hij hij verde ren tegenstand, niet a.leen aan het ongenoegen van Frankrijk, welks zeemagt in de Middellandsche zee thans reeds zeer aanmer kelijk is gewórden maar ook aan dat van Engeland en Oostenrijk zal wordeu blootgesteld,

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1