ZIERIKlZMESCHE O U B' A W T. W. 24. Vrijdag BESTUREN EN ADMIN IS TRATIEN. A°. 1833. 22 Maart. HERIJK DER MATEN EN GEWIGTEN. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND In aanmerking nemende datnaar aanleiding van Zijner Majes- teits besluiten van den 28. September 1C19 (Staatsblad no. 49 t) en van den 3o. Maart 1827 (Staatsblad no. i3,) jaarlijks een herijk van al de Nederlandsche maten en gewigten welke in omloop zijn gebragt en in den handel gebruikt worden behoort plaats te hebben Gelet op bet Reglement op den herijk in deze Provincie van den i5 Fehruarij 1822; Gezien de missive van Zijne Excellentie den minister van binnen- landsche zaken van den 2. November 183a no. 162;. Overwegende datten gevolge van hetkrachtens Zijner Ma- jesieits besluit van den 19. April i832 (Staatsblad no. 12.,) sedert den 1. October daaraanvolgende verpligtönd gebruik der Neder- landsche vochtmaten voor den handel in het groot, ook van deze malen de herijk behoort te .geschieden Bes 1 uiten: Art. 1, De herijk over het jaar 1833 van de Nederlandschema- ten en gewigten welker gebruik in bet vorige jaar verpligtend is geweest, en mitsdien van alle gewigten, lengtematen, inhoudsma ten voor drooge waren .vochtmaten voor den handel in het klein eti in het'groot., mitsgaders van de wisse, zal worden aangevangen met den 1 April aanstaande en gesloten op den laatsten Julij daar aanvolgende. Art/2. De Ietter O zal oveieenkomstig bovengemelde aanschrij ving, voor de ijkletter gedurende dit jaar gebezigd worden en öp al de geijkt of herijkt wordende maten en gewigten benevens hèt bijzondere merk van den Arrondissements of Adjunct-ijker, wor den afgedrukt of ingebrand. Art. 3. De Arrondissements en Adjunct ijkers zullen, overeenkomstig art. 5 van voorschreven reglement, behalve in de plaats- hunner woning, nog in zoodanige gemeenten van derzelver Arrondissement tot den herijk vagèren 'als nader door ons zal wórden aangewe zen en op de dagen gedurende' welke zij niet in de gemeenten buiten hunne woonplaats vacéréh', ten minste gedurende vier uren daags hunne kantoren geopend houden om aan dë ingezetenen gelegenheid te geven fot dè Verificatie hunner maten en gewigten. Art. 4» Zij zullen van de uren waarop hunne kantoren zullen geopend zijn mitsgaders van. de dagen op welke zij uit hoofde der vereischte vacatiën in andere Gemeenten niet tot dén herijk dftr* maten en gewigten ten hunnen kantore zullen vacerenaan Burgemeesters en Wethouders hunner woonplaats kennis geven Welke daarvan door publicatie en door insertie in dé stedelijke of in de binnen derzelver stad meest gelezen worden courant aan hunne ingezetenen zullen ,,doeir kennis dragen. Art. 5. De-Arrondissements-en Adjunct-ijkers zullen burgemees ter en wethouders pf, assessoren der gemeente in ivelke zij vol gens de nader overeenkomstig art. ,3 te doene aanwijzing, <1^t den herijk zullen vaceren van hunne op handen zijnde komst ten 1 minste acht dagen te voren informeren, en zullen deze gehouden zijn, de bur gemeesters en assessoren der andere gemeenten voor welke gelijk tijdig wordt gevaceerd, daarvan kennis t'e'geven ten einde dé amb tenaren f publieke administration kooplieden winkeliers en andere belanghebbenden door hen worden verwittigd v^n de plaats én van den tijdwaarop tot den herijk zal worden gevaceerd, en van hunne ve'rpligting om de bij hen in gebruik zijnde maten en gewig ten .-mitsgaders de strijkels der halve en kwart mudden te doen herijken-; zullende de Plaatselijke Besturen behalve de ten dezen vereischte openbare bekendmaking tevens zoo vgel mogelijk de belanghebbende ingezetenen hunner gemeente we'ke zij weten dat van maten en gewigten gebruik maken ten hunnen huize eéne Waarschuwing of kennisgeving laten doen. Art. 6. De burgemeesters der steden en gemeenten Worden uit- genoodigd om aan den Arrondissements of Adjunct IJker voor den aanvang van den herijk of bij deszei f» komst iri de gemeente, eene naamlijst te doen geworden van de inwoners hunner ge meente welke, uit hoofde van hunne'betrekking of hun bedrijf yerpligt zijn gebruik te maken van maten of gewigten. Tot. het opmaken dezer lijsten zal het registf rder patentpfigtlgen worden geraadpleegd en voorts op dezelve ook gebragt worden de ambtenaren en publieke administratien welk? in derzelver ambts betrekkingen van maten of gewigten tot het constateren van leve- ranciën of werken gebruik moeten maken. Art. 7. Dé Arrondissements- en Adjunct ij'kers zullen betrekke lijk de door dezelve in iedere gemeente in i.velke zij hebben geva ceerd gedane verificatie en herijk een relaas opmaken en daarbij opgeven de ambtenaren publieke administrMiën en particulieren Welke in de vorengenoemde lijsten begrepen zijnde hun niet zijn gebleken aan derzelver verpligting betrekkelijk den herijk te hebben voldaan-.-. Afschriften dezer relazen zullendoor.de Arrondissements en Ad junct ijkers na den-afloop van den termijn, gedurende welken de herijk is opengesteld aan ons worden gezonden. Art. 8. De Arrondissements- en Adjunct ijkers zullen ten min ste tweemaal in het jaar op onbepaalde tijden en voorts zoo dik wijls zij zulks noodig achten vergezeld van den commissaris van policie of bij ontstentenis van zoodanig ambtenaar, van een lid' van het plaatselijk bestuur in al de gemeenten van derzelver district visitatiën doen in de opene werkplaatsen magazijnen en winkels op de markten, vleeschhallen publieke wagen en op de molens en zich daarbij verzekeren dat in dezelve geene dan de nieuwe maten en gewigten aanwezig zijn en dat-dezelve behoorlijk zijn her ijkt. Zij zullen de oude afgeschafte maten en gewigten, alsmede die welke niet zijn herijkt in beslag nemen en met het deswege op te maken procesverbaal aan den officier bij de regtbank van eersten aanleg van het ressort inzenden ran hun verrigte te dezen en van het resultaat hunner bevinding in elke gemeente, zullen zij bij derzelver aan ons.in te dienen rapporten omstandige opgaven doen. Art. 9. Dien onverminderd- zullen de burgemeesters der gemeen ten ten platten lande naar aanleiding van art. 62 en 87 van het reglement op het bestuur ten platten lande, ten minste viermalen in het jaar gelijke visitatie doen, en zorgen, dat afschriften van de daarvan opgemaakte procéssen verbaal overeenkomstig laatstge meld artikel aan den gouverneur worden ingezonden. En worden burgemeesters en wethouders der steden uitgenoodigd om de ver eischte orders te stellen, dat gelijke opnemingen door den commis saris van policie of het lid van het bestuur hetwelk met dej po licie is belast, worden gedaan. Art. 10. Het wordt aan alle op publiek gezag aangestelde of bèeedigde landmeters, wegers en meters verboden, eenige certifi caten weeg of meetbrieven af te geven waarin 'de maat of het gewigt anders dan in de nieuwe alleen wettige benamingen is uit gedrukt; en zullen door dezelve geene andere dan de wettig er kende malen en gewigten mogen worden gebezigd. Art. 11. Insgelijks wordt aan de Plaa tselijke Besturen Gods huizen of armbesturen en aan alle ambtenaren én publieke ad ministratien verboden, eenige 'acten plans, bestekken of bera mingen te doen opmaken aan te nemen of daarop regard te slaan ,in welke de boeveelheden en afmetingen niet in de nieuwe maten of gewigten zijn opgegeven. Art. 12. Aan alle ambtenaren publieke administration en ingezetenen binnen deze provincie wordt bi] deze -defze!verover- pligting herinnerd om de door hen gebezigd wordende maten en gewigten binnen den in art. 1 bepaalden termijn te doen herijken^ bij gemis van welke formaliteit, de door hen gebezigd wordende of in derzelver opene werkplaatsen magazijnen of winkels be vonden wordende maten en gewigten in beslag kunnen wordei* genomen sen degenen die bevonden worden dezelve te hebben gebruikt of in hurine opene werkplaatsen magazijnen of win kels Voorhanden te hebben volgens de bepalingen van Zijner Ma jestëits besluit van den 3o. Maart 1827 (Staatsblad no. 13.,) zullen worden verwezen in eene boete van f 10 tot f 100. Aan dezelve Worden tevens herinnerd de bepalingen van art. van Zijner Majesteit's besluit van den 18. December 1819 (Staats blad no. 57 5) volgens welke alles wat met de malen voor droogo waren in dat besluit opgegeven wordt gemeten met den strijd kei behoorlijk moet worden afgestreken en dus alien die vati zoodanige maten gebruik maliën, ook yan strijkels voor dezelve be- booren te zijn voorzien van welke die voor de halve ?n voor de kwart mudde ook moeten worden geijkt en geverifieerd wordende de Plaatselijke Besturen alsmede de Arrondissement,s ijkers aange maand om voor de nakoming dezer Verordeningen te waken eit daarop bij hunne visitatiën, voor zoo, veel een ieder aangaat, te létten terwijl van de bevinding te dezen-inde bij art. 7 en 9 be/ doelde processen-verbaal of relazen speciale melding zal moeten worden gemaakt. Art. 13". Alle ambtenaren en publieke administratien worden uitgenoodigd aa ri de na koiri-iug- .van het tegenwoordig besluit de hand te houden en worden de Plaatselijke Besturen aajigesehreven om 'de Arrondissements ijkers in de uitoefening hunner functiën^ zoo veel mogelijk, behulpzaam fe zijn, en speciaal op rjerzelvej" aanvrage, dadelijk den Commissaris van Policie, .of daar waarzoo- danig ambtenaar niet aanwezig is of verhinderd wordt de ver eischte assistentie 1e veideeuen.een I id van het Plaatselijk Bestuur té delegeren, om dezelve bij de door hen voorge nomene visitatiën van winkels en werkplaatsen" te vergezellen. Art. 14, Dit besluit zal, door insprtie in het Provinciaal blad gebragt worden ter kenn.isse van de Districts Commissarissen Bur gemeesters en Wethouders der Steden en Burgemeesters en Wet houders of Assessoren dér Gemeenten ten plarttru Lande, mitsga ders van de Arrondissements- en Adjunct-ijkers tot informatie en narigt; en wijders in de binnen de Provincie üitgegevene nieuws papieren worden geïnsereerd en door de zorg der plaatselijke Be sturen; worden afgekondigd en aangeplakt in al de Steden en Ge meenten dezer Provincie ten welken einde een genoegzaam aantaj in plano gedrukte exuuplaren van hetzelve aan voornoemde Besta,,

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1