bestuur ên«. zelf zorgen moeten. Behalve eenige rijke huisgezinnen Zijn hier dus gewoonlijk slechts geheel arme joden en de ellende onder hen heeft eenen zeer hoogen trap bereikt. De regering be kreunt er zich niet om en alleen de thans regerende Paus heeft zich daardoor menschlievend van alle zijne voorgangers onderschei den dat hij aan de arme joden ofschoon dan weinig toch altijd Wat (875 fl.) hij zijne troonsbeklimming heeft laten nitdeelen en wel in dezelfde evenredigheid als de gewone aalmoezen aan de christen armen verdeeld werden. De joden zouden overigens nog gelukkig zijn indien zij zich alleen over het geldgeven te beklagen hadden doch zij worden nog in andere opzigten buitengemeen ge drukt, mogen b. v. geene goederen koopen zonder verlof der inqui sitie i ziel) niet van Rome verwijderen, bij geene kerk voorbijgaan j waar. het sacrament uitgezet is. en moeten gewoonlijk alle za'nrda- gen eene christelijke predikatie bijwonen door eenen hard uitva- renden kapucijner gehouden wordende. Zij wonen ih eêne naauvve en morsige wijk, welke alle avonden 2 urén na ondergang' dei- zon., gesloten wordt en welker poorten 's nachts a.ieèu tegen een, overigens matig, poortgeld worden geopend. 23uUs;cïtïat«fï. Frankfort den 6. Maart. Eergisteren is een aanzienlijk turksch gezant, met een groot geyolg alhier doorgereisd, regtstreeks uit Kojjstanfinopel komende. Naar men verneemt is hij met eene staatkundige zending te Londen belast1. Te Geneve is èene bezending St. Srmonisten aangekomen. Op den eersten zondag 11a hunne aankomst hebben zij reeds in de open lucht, hoezeer het regènde onder de hoornen van de Fui- terie ccn soort van predikatie gehouden. Den avond hebben zij vervolgens in eenen letterkundigen kring doorgebragt waar zij ge zongen aanspraken gehouden boekjes verkocht en liefdegiften in gezameld hebben. 1 Die vredeboclen hebben wel eenigzins een militair voorkomen mvt hunne, lange baarden meekrappen lange broeken blaauwe bui zen en soort van röod kuras of borstlap waarop elks naam ifi groote zwarte letters geschreven staat. De toeloop bij de aankomst der Saint Simonistert was zoo groof dat vplen met ladders en door de vensters in eene hunner verga derzalen hebben moeten zoeken te kómen. De verjaardag van de aanvaarding des bestuurs door den Paus is te Aiicona met liet gebulder van het geschut 7.00 van de vesting, als van bet voor de stad liggende fransche fregat^ ge vierd geworden. Er hebben weder eenige geschillen plaats gehad thsscheri de fransche bezetting van Ancona en de zich aldaar be vindende pauselijke dragonders welke tot ernstige gevolgen hadden kunnen leiden, bijaldien dezelve niet bij tijds door de fransche of ficieren waren gestuit geworden. <$x*00t-ïwtUamm, Londen, den 6. Maart. Na vijf dagen beraadslaagd te hebben heeft hel huis der gemeenten eindelijk dezen ochtend ten half drie ure de eerste voorlezing van de bill tot het toestaan van buiten gewone niagt aan de regering, voor het d.empen der iersche onlus ten besloten. Opmerkelijk is de groote meerderheid, waarbij dit besluit is doorgegaan hebbende 4^6 leden daar voor en slechts 89 daar tegen gestemd. De nederlandsche gezant baron van Zuylen van Nyev.eU, heeft maandag op het bureau van buitenlandsche zaken gewerkt. De laatste tijdingen uit Holland worden als gunstig beschouwd en hebben een voordeeligén invloed op den prijs der fondsen gehad. JVanïmjk. Pasijs den 9. Maart. Voor de buitengewone losten van de ar mee vaii bet Noorden (den schandelijken aanval op de nederland sche bezetting van bel kasteel van Antwerpen) zijn ruim 7 millioenen gevraagd. De beer Mauguin beeft willen weten of daaronder be grepen waren de kosten van de gewapende lussebenkomst van 183r en ten laste van welk rijk dezelve zouden komen. De minister tie Broglie beeft geantwoord dat bij zich omtrent de expeditie van 'i83r niet konde verklaren maar dat bet bewind van Frankrijk van den beginne af aan had gevorderddat de kosten voor bel dwingen van liet kasteel van Antwerpen ten laste zouden komen van België; dal men echter de belgische bewindslieden niet beeft kunnen bewegen, om daarin toe te stemmenen dat, daar bet 'jaargetijde steed-s ongunstiger werd, en de togt naar Antwerpen plaats moest hebben de fransche bewindslieden van de terugbeta ling dier kosten geene melding hebben gemaakt in bét verdrag met België met voorbehoudom daar nader op terug te komen. De minister heelt er bijgevoegd dat thans deswegens wordt onder handeld. De minister beeft nadere inlichting beloofd ten aanzien van de expeditie van 1831De heer Mauguin meende, dat een en ander bet bewind van België zoo zeer bad bevoordeeld dat hetzelve dub bel gehouden was tot schadeloosstelling en dit gevoelen heeft in dé kamer vrij wat bijval gevonden. Den 11. dezer moet de regtszaak behandeld worden van den aanslag, bij de opening der kamers, tegen den Koning beproefd. c ig i e, Brussel, den 10. Maart. Vrijdag avond na de komst der. fran sche Koningin zijn het stadhuis en een aantal particuliere wo ningen geïllumineerd geweest. Het is tevens niet onopgemerkt ge bleven, dat bij gelegenheid van de komst dezer Vorstin niet alleen vele particuliere woningen, maar zelfs de openbare gebouwe i de zer stad met de driekleurige fransche vlag prijkteneven als of gemelde Vorstin in eene aan de groote natie reeds behoorende stad hare intrede deed. Niet zonder reden heeft men in deze misplaatste hulde aan eene vreemde Vorstin een onmiskenbaar gevonden blijk van den weinig nationalen geest om er niet meer van te zeggen die de Brusselaars kenschetst. De Courtier is dan ook een der bladeu die het ongepaste daarin gelegen opzettelijk in bet oog doet vallen. Dat men de fransche Koningin om hare persoonlijke ver diensten hulde toebragt of de vlaggen der twee natiën op dagen voor beiden belangrijk verecnigde inogt er nog doorgaan maar dat men eene vreemde vlag van torens en gebouwen deed wappe ren omdat eene moeder bare dochter bezócht, dit inogt voor 'i minst vreemd heeten de Koningin der Belgen was mi eene bel gische en Brussel was toch nog de hoofdstad van Braband en niet van het departement van de Dijle. Moeten wij dan ver volgt gemeld blad bij elk koninklijk bezoek onze torens met eene nieuwe kleur omzoomen. Zullen onze vlaggen als echte wapperende kameleons achfervolgens rood voor Engeland zwart voor Pruissen geel voor Oostenrijk groen voor Spanje zijn? Moe ten onze openbare gebouwen, even als vrijbuiters een doos vlag gen cr op nahouden, en eene volledige collectie van de vlaggen aller Koningen en Koningjes in voorraad hebben? Niemand was voorts zu ks in de gedachten gekomen toen vroeger de Keizerin van Rusland de Prinses van Oranje was bekomen bezoeken. Ten slotte doet de Courrier zelf onwillekeurig gevoelen dat het in Belgie met alle nationaliteit gedaan is: «Bovendien besluit, hij in een landwaar de nationaliteit slechts van gisteren dagteekent moet hel volk aan het gezicht van vreemde kleüren niet gewennen. Welke eerbied welke achting zou het kunnen voeden voor eène onafhankelijkheid, kakelbont van de kleuren aller europische bla zoenen voor eene nationaliteit in harlekijns-pak gedoscht. Hebctrïatibcn. 's GraVenhage den 10. Maart. Bij eene missive van den minis ter van binnenlandschc zaken van 23. Febfuarij jl. worden dö gouverneurs uitgenoodigdwel te willen zorgen dat voortaan geene gehuwde plaatsvervangers voor de mobile schutterijen wor den aangenomen dan alleen de zoodanrgen ten behoeve van wier echfgenooten of huisgezinnen door de geremplaceerden bij de contracten van plaatsvervanging, de vereischte bepalingen zijn ge maakt, dat gezorgd is voor het behoorlijk bestaan derzelve gedu rende al den tijd, dat de plaatsvervangers zich, als zoodanig, int werkelijke dienst, en gevolgelijk van hunne farailien verwijderd, zullen bevinden. Bij eene andere missive van gemelden minister wordt naar* men verzekert, verordend dat de Wapenoefeningen van de reserve schutterij en van den landstorm tot nadere aanschrijving van het departement van oorlog, zullen worden gestaakt. Tn de effecten-socreteit te Amsterdam verzekerde men dea 11. dezer, dat de baron Dedel naar Londen vertrokken was*- Dit berigt werkte zeer gunstig op alle hollaudscbe fondsen. Z. M. heeft aan den heer Duboisdirecteur der koninklijke school van nuttige en beeldende kunsten te 's Hertogenbosch eenera kostbaren ring met eenen saffierstcen versierd en omzet met twee rijen juweelen doen ter hand stellen als een blijk van hoogst-l deszolfs tevredenheid en goedkeuring wegéns hel vervaardigen vara de twee zich thans op het paleis bevindende schilderijen, voorstel lende de roemrijke daden van van Spcyk en Ifobeyn. - De verzendingen uit Nederland naar den Rijn hebbeft vol gens de aatiteekeningeri van het pruissische grenskanioor te Eni-' inerik in het afgclocrpen jaar i83z, de aanzienlijke hoevéelheidl van 1,789,682 centenaars bedragen waarvan naar Mentz door dtf beürischippers van Amsterdam 163,962 centenaars van Rotterdam 158,i 35 centenaars. En naar Manheiin van Amsterdam 68,640 centenaars van Rotterdam 18,9^4 centenaars. De verzendingen den Rijn af naar Nederland, het grensköntoör Emmerik voorbij, hebben 3,^34,749 centenaars bedragen, hout en steenkolen daaronder begrepen de laatste alleen beliepen niet minder dan 2,800,000 centenaars. Uit deze opgaven blijkt dat liet jaar ï832 zich, opzigMijk de Rijnvaart, als een der bloeijpndsfe heeft doen kennen. Daar men sedert de invoerin0 der belasting op het houden van paarden bevonden beeft y dat vel.en y die slechts één of twee paarden hielden zich daarentegen vele onderscheiden rijtuigen hebben aangeschaft y en alzoo dagelijks eene verhoogde mate van weeldeen rijkdom aan den dag leggen terwijl anderen daarentegen, welke zoo veel meer paarden houden en minder rijtuigen hebben des te zwaarder door deze belasting «orden gedrukt, zoo is men naar men zegtop het denkbeeld gekomen om in den loop van dit jaar de belasting op bet houden van paarden te wijzigen en in zoo verre tc veranderen dat zij zal geheven worden naar mate van het getal zoo paarden als rijtuigen, dat men houdt om haar' des te gel ijker te doen werken Middelburg den 12. Maart. Bij vonnissen van de regtfjanken van Middelburg Zierikzee en Goes, zijn er in den loop van hef jaar i832 vier personen tot eene geldboete veroordeeld ter zake van overtreding op bet stuk der maten en ge wig ten. Onderscheidene ook alhier ontvangen brieven van onze krijgs gevangenen in Frankrijk, bevestigen de alom bekende berigïen van het betere lot dat de onder officieren en soldaten thans genieten. Een officier, dezer dagen aan zijne fjimilje schrijvendemeldde Jat over onze krijgsgevangenen van alle wapens van tijd tot tijd inspec tie in groot, tenue wordt gehouden en dat de Franschen bij die gelegenheid niet genoeg weten te bewonderen en lol te geven aan de fraaije monteringen en het zindelijke voorkomen onzer troepen. teutten. *atl Onder dankbetuiging voor de gunst aan bem in privé bewezen verwittigt de ondergeteekende dat deszelfs A F- FAIRE voortaan zal blijven continueeren onder de firma van F. T AC ill Zoon; beloven hunne begunstigers eene" iuiste en civiele bediening. F. TACHI. I Te Zierikzeebij A. TE F03, Jz., Boekdrukker

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 2