ZKEMIÜZEESGHE COURANT. L IV. 101. .'Art*/ Dingsdag NIEUWS TIJD IN GEN. A". 1832. den 18. Mecemher. DUIT S C HL A N' D. Frankfort flen 11. December. Te Bëriijü sehijrtt men weder meer het keerpunt van vrede tot oorlog te naderen. Men berekent of de strijd Rij Antwerpen bet vraagstuk beslissen zal en kan en of in de overgave der Citadel wel het eigenlijk verschil is gelegen. Men ziet dus meer en meer tegen den aard van die gebeurtenis op. Middelerwijl blijft men onderhandelen, of het ook mogelijk ware de zaak nog ten einde te brengen vóór dat het kanon den meester aal spelen. Men zegtdat de heer von Liebermanntegenwoordig geiant tè Madrid dén beer von Bnlow te Londen zal gaan vervan gen en dat van wege bet bondgenootschap een afgevaardigde naar de confèrenfie gezonden ia! worden als de zaken aldaar weder in onderhandeling wofden gebragt. |Er schijnt toch werkelijk gearbeid te worden aan het bijeentrek ken van het (iuitsche böndsleger de contingenten worden mobiel gemaakt. A's de.'generaal non Grollmanh geen minister van oorlog wordt, zal hij waarschijnlijk een opperbevel bekomen. Aan den rijnkant slaan soo stukken geschut van de pruissische arme'e; 100 anderen staan in eenè tweede linie in het hertogdom Saxen Men gelooft dat Oostenrijk en Rusland aan Prat Men hebben overgela ten, om in de tegenwoordige omstandigheden het sein tot eene an dere handelwijze te gevep. Te Méntz is veel zwaar geschut per as uit Erfnrt aangehragt, dat vervolgens de rivier af haar de pruissische veslingplaatsen aan den Rijn en de Moezel gezonden wordt. G 11 O O T - 15 R T T A X N I F,. Londen, den 12. december. Prins de Talleyrand ontving zomjag echtend depêches uit Parijs en. had daarop eene bijepnkomst nget lord Palmerslon. Maandag avond heeft hij een coprier naar afijn hof afgezonden. De Cournier verzekert wel te weten, dat het berigt van het bin nenrukken der FrariSchen in Belgie bij het hof te Petersburg eeneii diepen en onaangenamer! indruk heeft gemaakt. Terstond was 111 tegenwoordigheid des Keizeis een kabinetsraad gehoudenwaarin die slap ten hoogste was afgekeurd en men verwachtte weldra eene officiële diplomatieke verklaring ten dien opzigje. Dat ministerieel papier verzekert niet te kunnen gelooven dat Pruissen enige oorlogzuchtige voornemens zal aan den dag Peggen zoo lang Frankrijk zich bepaalt tpt het doel der overeenkomst, die het met Engeland heeft geslóten. Hetzelfde blad, over de belegering van de citadel van Antwerpen Sprekende zegt, dat er geen twijfel bestaat aan de mogelijkheid om dat kasteel in te nemen doch dat dit meer tijd zal vorderen, dan men in het algemeen geloofd had en den franschen stroomen hloeds zal kosten. Het voegt er bij dat dit beleg eene schande is voor Europa, dat maatregelen had behooren te nemen oni het voor te komen, en de hedendaagsche beschaving geenszins; tot eer Verstrekt. FRANKRIJK. Parijs, g. December. De Gazette de France meldt, dat hij de aannadering der verkiezingen de Wighs in Engeland het oneens jijn geworden en er eene toenadering tusschen sommigen hunner en de lories plaats heeft. Lord Palmerslon deinstzegt men reeds terug voor de gevolgen der rol welke de heer Talleijrandlord Greij en de conferentie hem hebben late.11 spelen. Er hebben, ka binetsraden plaats gehadwaarin de klagten over den oorlog te gen Hcdland opgehaald zijn en verdedigers gevonden hebben. Het engelsche ministerie zou den verkeerden wegdien het ingeslagen heeft wel willen verlaten eri Frankrijk alleen de nuttelooze zege bij Antwerpen met deszelfs goed en bloed laten betalen,, Den 11.. In een liberaal blad wordt gezegd, dat de oostenrijk- scbe gezant graaf d'Jppony die op order van zijn hof de rol van bemiddelaar op zich genomen had van liet haagsche kabinet de verzekering ontvangen zou hebben dat de ho'landsclie armee zich op het defensive zal houden, len zij onvoorziene gebeurtenis sen haar noodzaken dit stelsel te verlaten. Overigens voegt dat blad er bij dat de plannen en ontwerpen van den koning der Ne derlanden door een ondoordringbaren sluijer zelfs voor de diplo matie zijner geallieerden bedekt zijn. NEDERLANDEN. Haarlem den iS. December. Te 's Gravenhage zijn regtstreeksche berigten van het kasteel van Antwerpen ontvangen tot dén 12. 's avonds 10 ure. Uit dezeve blijkt, dat het verhaal wegens het kwetsen van den luit. kol. de Boer ongegrond is. Waarschijnlijk zal tot dit gerucht aanleiding hebben gegeven dat op den 5. eene bom door liet lokaal bewoond door twee compa- gnicn van bel flank batailjon der 9de afdeeüng infanterie!, geslagen js waardoor de kapitein Schouten de eerste luitenant Kcrhhojf, be nevens ceuige manschappen van dat corps zijn gekwetst geworden, doch geen van allen doodelijk. Uit die berigten blijkt verderdaj de belegeraars ind.erda.ad mis bruik maken van hunne overmatige middelen. Men drukt zich daaromtrent woordelijk aldus uit: »Te vergeefs zou men in de geschiedboeken een zoodanig brutaal «bombardement, als hetgeen de vijand tegen deze sterkte bewerkstel »ligt zoeken aan te treffen. Nimmer heeft zoodanige gebeurtenis bij eenig beschaafd volk plaats gehad; de regen van bommen en "granaten gaat alle verbeelding te boven. Het garnizoeu is echter «steeds met goeden moed bezield. Die goede moed en de aan den dag gelegde dapperheid der be zetting op alle punten blijkt schier uit elke zinsnede der ont vangene berigten. Onze artillerie heeft, van den aanvang des belegs afmet voorbeeldelooze moed en koelbloedigheid het vuur des vijands be antwoord hem in het aanleggen en voortzetten zijner werken be- lemmerd of gestuit, een aantal zijner stukken gedemonteerd en hem bepaaldelijk gedwongeu om aap zijne .loopgraven voor de lunette St. Laurent eene andere rigting te geven. Zoo ook heeft de artillerie., nadat men bemerkt bad dat de vijand schietgaten, op den regter- flank dercontregarde van de citadel had ingesneden om den aan- val op St. Laurent te ondersteunenen daarvoor een bres-batterij te openen hem van de regterface en flank van het bastion no. i en revers genomen door het uitmuntend rigten van het geschat het verrigle werk plat geschoten, en het verblijf der Franschen óp dat punt onmogelijk gemaakt. Onze artillerie yerrigt wonderen zegt de generaal Chassé. Evenzeer hebben zich de krijgslieden van alle de andere wapenen bij de verdediging der sterkte bij de onophoudelijk gedane uitvallen en bij het tirailleren uit de werken uitmuntend van hunnen pligt gekweten. Onder anderen heeft in den avond van den io.de gene raal CJias^é .door een detachement der 10de afdeeüng onder den kapitein Morre Fienevens een detachement mineurs en werklieden, onder de bevelen van den eersten luitenant Camerling van de mi neurs een uitval laten doen, die met het buste gevolg is bekroond gewoidkn. Ruim 20 ellen der vijandelijke sappes werden daarbij vernield en een zestal handmortieren in hét vyater geworpen of on bruikbaar gemaakt. De tweede luitenant Nantzing is hierbij gesneu veld de kapitein Morre zwaargewond en aan de gevolgen overleden 1 korporaal' en 7 manschappen zijn ligter gewoud eu 1 mineur is gevangen genomen. De opstaande gebouwen in de citadel zijn zoo als bij zulk een ontzettend vuur te verwachten was genoegzaam verwoest waar do.oy de braye bezetting aan vele ontberingen en ongemakken is blootgesteld welke," zoo als het berigt luidt met de meeste bereidwilligheid verduurd worden en waaromtrent allé lof aait den uitmuntenden geest der bezetting moet worden toegezwaaid." Een kanonnier, wiens naam niet opgegeven is, beeft door z'jne tegenwoordigheid van geest, een groot onheil voorgekomen, door dien hij bij het inslaan van den ingang van een kruidmagazijn door eene bom belet heeft dat het vuur zich aan de ammunitie mededeelde. Een deel der matrozen van de flotille onder den kapitein ter zee Koopman is aan de citadel ontscheept en doet aldaar gevvigtige diensten onder anderen ook door met bootjes de gekwetsten van de buitenwerken door de grachten der citadel in veiligheid te brengen. De flotille beeft met de vijandelijke batterij bij Burcht schutgQ- vaarte gehouden en ook vroeger onder de citadel door het over vliegen van projectiles veel te lijden gehad. Daarbij hebben de sche- :pejingen slechts een doode en 4 gekwetsten bekomen hetgeen men als een blonder geluk aanmerkt. In hel algemeen wordt gezegd «dat men volmondig bekennen «moet, dat er zegen op onze wapenen rust, daar het getal der ge- «kwetsten op de citadel niet legen sta a 11 de het geweldige vuur des «vijands gedurende zoo vele dagen, lolden avond van den 12., «niet meer dan 136 bedroeg." Voorts waren 36 man gesneuveld en vier vermist. Onder de zwaar gekwetsten bevinden zich: De eerste luitenant-ingenieur graaf M. van Limburg Stir urn dc lui tenant van Buren der iode afdeeling j en de adjudant-onder officier der genie Hoger. Een enkel man is gedurende de twaalf dagen van het beleg, van de wacht aan het afgebrande arsenaal gedeserteerd. liet is eeu Franschman van Rijsse! Cazct genaamd. Hij diende als flan.keur bij xle 9de afdeeling infanterie. Men meldt uit 's Wage, van den 12. dezer: Beden zijn er geene nadere officiële berigten uit de citadel of' van de vloot ont vangen. Langs bijzondere wegen heeft men uit Antwerpen tijdin gen welke die, over Belgie ontvangen bevestigen dat de Fran schen met de grootste moeijeÜjkheden te strijden hebben om bet kasteed of zei Is eeu voorwerk daarvan te vermeesteren. In liet eerst is van eenige uren- gesp roken waarin de Franschen hetzelve zouden kunnen veroveren thans spreekt men van zoo vele weken (zoo geen maanden). Nederland heeft thans eene zware proef door te staan alles laat zich aanzien, dat het glorierijk eu nog meer gelouterd daaruit zal te voorschijn treden. liet zal toonen of lie ver toont dat terwijl het meer dan eenige slaat op het genot eu de zegeningen van den v.rede gezet is, meer dan diewelke Int eiken bespringer manmoedig, weet af te keeren en zich niet onge wrokeu laat aanranden. Mogten ook die twee slatea welke met I

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 1