IY-. 80. ZIERIKZEESCHE Vrijdag a v COURANT, den 30. November. Londen den i[\. November. Behalve te Londen en Rochdale zijn ook t,e Rossendale Essex en Nothingham adressen opgesteld, ten einde den Koning te verzoeken om tegen Holland geene verdere Vijandelijkheden te plegen. Bristol, Liverpool, Southampton en Poole zullen waarschijnlijk spoedig volgen. Daarentegen is te Hud- durs field tot hetzelfde oogmerk eene volksvergadering gehouden in Welke het voorstel tot het opstellen van een dusdanig adres is af gesprongen. Ook te Leeds hebben de ministeriëlen eene dergelijke poging weten te verijdelen en zijn zij er zelfs in geslaagd om een adres te doeti aannemen waarhij de staatkunde van het gouverne ment werd goedgekeurd en de Koning verzocht werd om bij voort during vertrónwén té stellen in "zijne tegenwoordige ministers. N E DJER LANDEN. Breda, deri i5. November. Gisteren is alhier een fransch e de serteur van bet regiment van den hertog van Orleans uil Capelle aangekomen, en heden een onderofficier van het 23ste regiment van linie. Zij klaagden over de moeijelijke en groofe marschen die zij hadden moeten afleggen over stugge behandeling van den kant der belgische inwoners enz. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BEREND M A KI NG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Gezien hebbende 's Konirigs Besluit van den ai. dezer Wo. 16 bij hetwelk eene plegtige oproeping tot het houden van een algemeenen Bededag op Zondag den 'December aanstaande gedaan wordt. En gelet op de aanschrijvingen ten dien einde aan de onderschei dene Godsdienstige gezindheden gedaan. Herinneréu de Ingezetenen dat zoodanige dagen steeds met eerbied en in Godsdienstigen ernst gevierd werden; dat het hestuurvan den echten Godsdienstzin der. Ingezetenen dienzelfden eerbied en die zelfde zucht om het gejamentlijke gebed tot den Allerhoogsten te rigten verwachten om deze te bevorderen verlangt en voor zoo veel noodig gelast liet sluiten van winkels, neringen handel en koffijhuizen gedurende dezen gantschen dag. En noodigen den Commissaris van Politie om deze verordening te doen handhaven en tegen de nalatigeu te doen verbaliseren. Gedaan| te Zierikzee, den 28. November 183a en ten zelfden dage afgekondigd. Burgemeester en Wethouder^ voornd. de C R A N E vf. Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris, W. J. P. KROEF. NIEUWSTIJDINGEN. GR OOT-BRITT ANNIE. De kooplieden Welke dezer dagen alhier ter slede zich openlijk ten gunste van Holland en tegen de wederregfelijke behandeling van dien staat verklaard hebben, hebben van de kooplieden van iloiterdam tér dier zake een adres vanj dankzegging ontvangenwaarin de laatst genoemden op eene waardige wijze gewagen van het door Nederland geléden wordende onregt en van het vaste besluit om de eer en om- afhankelijkheid van hun land te handhaven en doen opmerken dat hunne belangen ook de belangen van eiken eerlijkeu briUchen hoopman zijn. 'sGraven'hage den 25. November. Het Koninklijk besluit van den 23. omtrent den landstorm, is van den volgenden inhoud: Wij WILLEMenz. AIzoo wij- iri overweging genomen hebben, dat de verschijning, van eene ëngelsche en iransche vloot. op4onze kusten, en de intogt van een fransch. leger in België, de noodzakelijkheid hebben doen ont staan tot bet oproepen van den landstorm, tot verdediging van den vaderlandschen grond Dat, in overeenstemming met art. 79 der wet van rr. April 1827 (Staatsblad no. 17) met de staten-generaal der verdere tot die oproeping betrekkelijke maatregelen behooren'te worden beraamd. Zoo is het dat wij den raad van state gehoord en met gemeen overleg der staten-generaal, hebben goedgevonden en verslaan ge lijk wij goedvinden en verstaan bij deze: Art. 1. De landstorm beslaat uit alle weerbare mannen die, niet reeds in persoon in dienst zijnde bij de land of zeemagt de nationale militie de schutterijen of bij eenige onder onze toe stemming opgerigte vrijwillige corpsen »den ouderdom van 19 ja ren zijn ingetreden en hun 5ostejaar nog niet hebben volbragt. Art. 2. De dienst bij den landstorm verschoont niet van de bij wetten opgelegde verpliglingen tot de dienst bij'de nationale litièof schutterijen; zij belet niet het in diensttreden voor eenen be paalden of ombepaalden tijd, het zij voor zich zelve, het zij als plaats vervangers bij de zee- of landmagt of bij eenige andeie, ouder onze goedkeuring opgerigte of nog op te rigten vrijwillige corpsen. Art. 3. Van de diëtist bij den landstorm worden vrijgesteld a. Die door ziekten of gebreken voor de dienst ongeschikt zijn b. De geestelijken van alle gezindheden; c. De erkende loodsen op de monden der rivieren eri zeegaten. Art. 4. De redenen der in het vorig artikel opgegeven vrijMellinr gcii zullen iu elke gemeente worden beoordeeld door drie' leden van bet plaatselijk bestuur daartoe door bet hoofd van gedacht Le« stuur te benoemen men zal zicli tegen hunne uitspraak binnen vier dagen na dezelve in beroep kunnen voorzien bij den gemeen- te-raad, die de zaak finaal zal beslissen. Art. 5, De in bet voorgaande artikel bedoelde commissien en de gemeente-raad zullen zich tot beoordeeling der pbysieke kwalen doen adsisteren door eenen genees- óf heelkundige daartoe door den burgemeester aan te wijzen. Art 6. Alle landelijke 'gV;w>stfc!ijke on plaatselijke ambtenaren 4 in de termen van den landstorm vallende, zijn in denzelven be* grepen zullende alleen aan de zoodanigen die uit hunne bedie ningen niet kunnen worden gemist zonder den behoorlijken loop der administratie in gevaarte brengen tijdelijk verlof worden verleend om geen deel aan dé exercitiën of dienstverrigtingen te nemen. Art. 7. Van de dienst bij den landstorm zijn uitgesloten zij, die door een vonnis door geene andere uitspraak of beslissing krachte, loos gemaakt, tot eene, volgens de wet, ontë'eieude straf ziju ver. wezen. Art. 8. Bij zoo verre de landstorm tot bet bezetten van vestingen of posten of tot versterking van de aldaar aanwezige garnizoenen, en dus tot eenige meer langdurige afwezigheid noodwendig triogt vereischt worden zullen tot dat einde, bij' voorkeur, worden aan gewezen in de eerste plaats de vrijwilligers welke zich daartoe aanbieden; vervolgens de ongehuwden en weduwenaars zonder kin deren; daarna de gehuwden en weduwenaars die het minst gelal kinderen hebben. Lasten en.bevelen enz." Men schrijft ons van het Flaamsche Hoofddezer dagen kwam eene fransche kavallerie patrouille digt onder de vestingwerken van Lief kenshóek. Deze ongenoodigde en wat al te nieuwsgierige gas ten wierden door de onzen met kanon begroet; men meent dat er twee busaren gevallen zijnwant men heeft de Fransclien twee losse paarden zien medenemen. Men spreekt van een verbale nota van wege de oostenrijk- sche pruissische en russische gouvernementen aan het kabinet der Tuilerien medegedeeld deze nota zoude genoegzaam gelijk staan met eene formele oorlogsverklaring tegen Frankrijk-. Er is dadelijk kabinetsraad bij den Koning der Franschen gehouden. Te 8oom was men volgens de belgische berigten zaturdag nog druk bezig aan het lossen der schepen met krijgsmateriee! dat tot het beleg van de Citadel dienen moet. Dit werk ging echter niet spoedig van de hand- en daarom waren nog twaalf honderd man troepen met éen aantal paarden derwaarts gezonden om de ka nonniers te' helpen en het ontscheepte geschut te vervoeren. Zon dag., meende men zouden zestien vaartuigen gelost zijn. Donder dag was er een schip aangekomen met vijf en twintig honderd tenten eene aanzienlijke menigte dekens en andere zaken voor het kamperen der troepen benoodigd. De Zeeuw lag zondag nog voor Bath en ook lagen de ove rige schepen van de hollaudsche zeemagt pog op dezelfde plaatsen. STATISTIEK. Men leest in den engelschen Courier de volgende staatkundige sta tistiek van degroote Furopesche mogendheden welke met aandacht verdient te worden gelezep Bcvolking De bevolking van Rusland bedraagt 60 millioenen zielen dip van Frankrijk 33; die van Oostenrijk 33; die van Groot Brittarmié 24 en. die .van Pruissen i3 millioenen. (Dé bevolking van Indië en der koloniën bij die van Groot-Brittannie gevoegd y geeft gezamenlijk een bedrag van 1/fo mijlioêneh zielen.) InkomstenRusland heeft 14 millioenen sterling inkomsten, Oostenrijk 12 Pruissen 8 Frankrijk 38, Engeland 54- De inkom sten van Engeland staan gevolgelijk gelijk met drie vierde der inkom sten van de vier overige mogendheden. »Om bet deel dezer inkomsten te kennen dat aan de buitenland sclie aangelegenheden kan worden besteed, moet men de openbare schuld er van aftrekken. De russische schuld bedraagt 55 millioenen sterling en de in terest 3 millioen die' van Oostenrijk Go millioen interest 3 mil lioen; die van Pruissen 28 millioen, interest een half millioen; die van Frankrijk 200 millioen interest 10 millioen, die van Groot- Brittaunië 770 millioenen interest 28 millioen »De beschikbare inkomsten blijven derhalve, voor Rusland 11 millioen voor Oostenrijk 9, voor Pruissen 6 */2 voor Frankrijk 28 en voor Engeland 26 millioenen sterling. Het beschikbaar in komen van Engeland is beneden dat van Groot-Brittannie, afhoe- wel nog mul de inkomsten van de drie overige mogendheden gelijk staande. De wezenlijke inkomsten van Engeland zijn echter groot er dan die van Frankrijk sluiks bewijzen de vlooien cu legers: Busr

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 1