ZIER1KZEESCHE COURANT. N«. 94. Vrijdag A1832. PUBLICATIE. DUITSCHL AND. den 23. November. NEDERLANDEN. 7. Zoodra over de bataillons, in voege als in art. 5 is vermeld, voor de diensten buiten de gemeente, wordt beschikt, zullen de zelve vooraf in de plaatsen Waar de staven der bataillons zijn ge vestigd, doch die der dienstdoende ook in zoodanige andere plaats, als nader mogt worden bevolen worden te zamen getrokken en de organisatie van dezelve definitivelijk worden tot stand gebragt door de respective chefs, of, zulks noodig geoordeeld wordende, door de provinciale kommand anten geadsisteerd door zoodanige hoofdofficieren of kapiteins, als het departement van oorlog daar toe zal bestemmen. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Gelezen hebbende de Circulaire aanschrijving van Zijne Excellen tie den Heere Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 21. dezer maand A. no. i3oy3 ie. afd. (Provinciaal-Blad no. 131 Roepen bij deze op alle in deze Stad en ressort zich bevindende VERLOFGANGERS van alle wapenkorpsen Militairen of Schutters Officieren of minderen, geene uitgezonderd hetzij dat dezelve zich met bepaald of onbepaald verlof in hunne haardsteden bevinden om zich onverwijld met den meesten spoed naar hunne korpsen te begeven overmits alle verloven door deze oproeping wor den geëindigd verklaard en geen Militair onder eenig voor wendsel langer dan 24 uren binnen deze Stad of ressort mag ver blijven aangezien bet Stedelijk Bestuur den last is opgedragen om de nalatigen onder geleide naar de Hoofdplaats der provincie- te doen transporteren. En opdat niemand bunner hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en in de Stads Courant geplaatst. Zierikzee den 23. November 1832. Burgemeester en Wethouders voornd. de G R A N E vt. Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris W. J. P. KROEF. NI E UW S TIJ DIN GEN. Frankfort, den 16. November. Men spreekt van eene aanstaande verklaring der bonds-vergadering nopens de aangelegenheid van het groot-hertogdom van Luxemburgwaarbij de regten en belangen van Nederland gehandhaafd worden. Ook zegt men dat bonds- troepen een gedeelte der pruissische bezetting van Luxemburg zul Jen aflossen, en dat twee armee corpsen van het duitsch-verbond zullen mobiel gemaakt worden om iu liet zuid-westen van Duitsch- land als observatie-corps teidienen. De pruissische regering heeft alle met verlof afwezige officieren opgeroepen en in de laatste dagen zijn ettelijke derzelve alhier naar den Rijn doorgereisd. Eergisteren is een pruissisch corps door Giessen naar den Rijn getrokken. De berlijner correspondent van het dagblad van Aiigsburg meldt thans onder dagteekening van den 5. (en dus verscheidene dagen vóór dat de bekende officiëele mededeeling nopens het oprigten van een observatie-corps in de pruissische Staats Courant verscheen) het navolgende »Er zijn ongunstige berigten uit Londen ontvangen. De Belgische zaken schijnen eenen zeer ernstigen keer te nemenen anders te moeten eindigen, dan de schranderste staatsmannen zich tot hier toe gevleid hadden. De londensche conferentie ontving den 26.0c tober het antwoord van den Koning der Nederlanden, te gelijk met de voorstellen van ons (het pruissische) kabinet waartoe de Koning met geringe uitzondering was toegetreden Men heeft daar -over beraadslaagd, maar Engeland en Frankrijk hebben alle voor stellen van de hand gewezen en met uitsluiting der drie overige mogendheden onder bedreiging van onmiddelijk tot dwangmaatre gelen over te gaan de bekende beslissende maar vruchtélooze po ging te 'sGravenhage gedaan. Onder zulke bedenkelijke omstandig heden nu kan onze regering geen onverschillig aanschouwer blijven. Men verzekert, dat 'er reeds bevelen gegeven zijn, om langs de Maas een legerkorps van 60,000 man bijeen te brengen ten einde Ven- loo Limburg en Luik le bezetten, zoodra een fransch korps op Antwerpen aanrukt om bet kasteel dier stad voor de Belgen te veroveren. Onze regering moet dit reeds vroeger uitdrukkelijk ver klaard hebben. Want zoo men zich al niet daartegen verzetten wilde dat fransche troepen het kasteel van Antwerpen vermees terden dan wil men toch elke andere ontmoeting -tusschen de Franschen en Nederlanders vermeden hebben, en tot dat einde maatregelen van voorzorg nemen." Den 18. Men schrijft uit Mentz dat het vertrouwen op den vrede aan het wankelen is geraakt sedert men er de tijding beeft dat de russische gezant te Londen tegen middelen van bedwang tegen Ne derland heeft geprotesteerd en dat de garnizoenen van Erfurt en Maagdenburg, benevens het 7de en 8->te pruissische legercorps naar den Rijn marcheren en ook dereserve tin spoedighte i» opgeroepen waaruit men berekent dat JPruissen den 1.8. dezer maand 1.00,000 man in aantogt naar de grenzen zou hebben. De pruissische gene raal von Schutz die zich te Mentz bevond bad door een renbode last ontvangen om zich in allerijl naar Gulik te begeven en het bevel van de voorhoede der aldaar verzamelde legercorpsen op zich te nemen. 's Gravenhage, den 18. November. Bij besluit van den 17. dezeï» heeft Zijne Majesteit in aanmerking nemende dat engelsche en fTansche oorlogschepen op onze kusten zijn verschenen en efcn fransch leger in België rukt met het aangekondigd oogmerk om met ge weld de uitvoering aan te vangen van eene overeenkomst, tot welke de eer en het belang der natie hem verboden hebben toe te treden, en dat deze omstandigheden het ten pligt maken om ai die middelen in gereedheid te brengen, welke door onze instellin gen zijn voorgeschreven tot verdediging van den vaderlandschen grond, het volgende bepaald Art. 1Al de leden van den eersten ban der dienstdoende en. rustende schutterijen die nog niet bij de mobiele corpsen zijn in gelijfd, of van dezelve, anders dan met verlof, zijn teruggekeerd, alsmede al de overige tot den 2den en 3den ban behoorende leden dier schutterijen zullen onverwijld gezamenlijk tot bataillons on der de benaming van reserve schutterij worden geformeerd, en wel in opvolging van nommers, zoo als zulks is uitgedrukt op dea staat, welke hij dit besluit is gevoegd. 2. De staven der bataillons zullen zich vestigen in de plaatsen, welke in den staat bij art: 1 vermeld worden aangewezen. 3. De manschappen behoorende tot de reserve-schutterij zullen tot nader order in hunne gemeenten verblijven, doch ouder de bevelen der te benoemen officieren worden gesteld en hunne ge meenten niet, dan met derzei ver autorisatie, mogen verlaten zul lende zij zich in gereedheid moeten houden ten einde, op dceeii ste oproeping, zich te begeven naar de plaatsen, welke ter hunner bestemming worden aangewezen. 4. De leden van de dienstdoende schutterij in de termen van dit besluit verkeerende zullen tweemaal 's weeks geregeld in den wapenhandel worden geoefend. Die dep» rustende zullen mede in hunne gemeentezoo veel mogelijk worden geoefend. 5. De bataillons reserve-schutterij worden onder de bevelen ge steld van het departement van oorlog, hetwelk echter voorde dien sten buiten de gemeente niet over dezelve dan op speciale magtiging zal kunnen beschikken. 6. De formatie en organisatie der bataillons wordt, na gehou den overleg met het departement van binnenlandsche zaken aaa het departement van oorlog overgelaten. 8. De officieren, onder-officieren, korporaals en tamboers, tot de staven en tot de formatie der kaders van de kompagnien ver- eischt zullen worden genomen uit de schutterijen der gemeenten, voor zoo verre daartoe genoegzaam geschikte voorwerpen te vinden zijn; wijders uit zoodanige In de provinciën aanwezige personen die, hoezeer geene leden der schutterijen zijnde, niettemin voor de voorz. betrekkingen geschikt worden geacht en daartoe genegen zijn; allen zullen tot dat einde, met den meesten sjfoed dóór den mi nister van binnenlandsche zaken aan hét departement van oorlog worden opgegeven. 9. Bij ontstèntenis van een voldoend getal, zullen door het de partement van oorlóg de ontbrekende officieren, onderofficieren, korporaals en tamboers genomen worden voor zoo veel dit zonder ongerief voor b<^ leger zal kunnen plaats hebben uit de infante-» rie. en uit de me0 iele schutterij, de laatste hij voorkeur uit de- mobiele corpsen van dezelfde provinciën en eindelijk uit die offi cieren die zich op pensióen of non activiteit bevinden. Breda den 20. November. Wij vernemen dat het scliutgevaarte hetwelk gisteren in den namiddkg in'den aioïid laat en heden mor gen vroegtijdig nog gehoord is, van een hevig gevecht a fkomstig zou zijn hetwelk nabij Goeree tusscliën Zr. M. brik de Vliegende visch en eene fransche korvet was gehouden en zeer hardnekkig zou moe ten geweest zijn. Op de Citadel moet de bezetting hare bedden haar de kaze matten hebben verplaatst. EXTEMPORE. W&artoè twee vïooten 't zaamvergaderd Waartoe niet legerinagt hel vreedzaam t oord genaderd? Ach vrienden 't is slechts om 't fatsoen Yan twee ministers zoo het uioog'Iijk is, te schragen! Het is: Europa zal van 't heldenfeit gewagen Het is om één kasteel te doen. jan schaa*.

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 1