ZIEMKZEESCffiB COURANT. BK 86. Vrijdag NIEUWS TIJDINGEN. A-. 1832. den 26. October DÜITSCHLAND. Frankfor* den 18. October. De dagbladen melden bet volgende: tollet schijnt zich te bevestigen, dat Karei X met zijne familie niet de stad Grëtz (alwaar meent men het Kasteel niet wel kan inge- rigl worden op de wijze welke men verlangt) maar het scboone, thans geheel ledig staande kasteel Austerlitz zal gaan bewonen. Het stadje van dien riaam ligt 20 mijlen van Weenen en 4 mijlen van Brünri; het kasteel is zeer groot, in den nieuwen smaak ge bouwd en beeft een engelsch park. In de hooge zaal van hetzelve bevindt zich de tafel, aan welke den 6. December «8o5, eenige da gen na den bloedigen slag van Austerlitz, de wapenstilstand tus- schen de fransche commissarissen ter eeneen de russische en oos- tenrijksche commissarissen ter andere zijde gesloten werd waarop spoedig daarna (den 23. December) de vrede van Presburg volgde. De omstreken van Austerlitz zijn zeer rijk aan wild. Den 20. De berigten uit Konstantinopel, door het oostenrijkschie regeringsblad medegedeeld Levestigen den inhoud der laatst ontvan - gene bijzondere brieven uit genoemde residentie. De europesche officieren daar ter stede aanwezighielden zich echter niet zoover zekerd als de turksche dat het Reschid zoude gelukken om het verdere voortdringen van Ibrahim bassa paal en perkte stellen, om dat bet den eexrstgenoemden aan alle medewerking van ondergeschikte Officieren scheen te ontbreken^ en dat laatste indedaad een zeer goed ingerigten algemeenen staf ter zijner beschikking bad. Men stelde zich in Konstantinopel echter veel voor van de ontevredenheid, welke de last van het verblijf der rebellen in Syrië noodwendig onder de bevolking zoude moeten te weeg brengen. Hamburg den 19. October. Met de stoomboot verneemt men, dat Keizer Nicolaas d%n 13. weder in Petersburg was teruggekomen. De maarschalk Mortier, fransclie gezant in genoemde residentie, bad zijn afscheidsgehoor gehad, ten einde zich een tijd lang van deze zijne post ie verwijderen. In bijzondere berigten uit BeTlijn van 1 5. October (den 17. is de be noeming van het fransche ministerie bekend geworden) meldt men het navolgende: »Graafi>. Dönliof is deri Koning naar Topliiz nagereisd, en van daar teruggekomen. Men houdt het daarvoor dat noch Pruis- sen noch Oostenrijk maatregelen van bedwang tegen Holland willen goedkeuren. Gedurende drie dagen zijn alhier oorlogzuchtige ge ruchten in omloop geweest. Men sprak van het mobiliseren van twee armee corpsen van het uitrusten van een aanzienlijk materieel en van het vertrek van Prins Wilhelm naar de Bijn-provinciën. Zie hier het Ware van de zaak. Niet twee corpsen, maar twee divisien, de 4(ic en 7de, zijn op hoog bevel dezer dagen in stede van in 'tvooijaar, geheel voltallig gemaakt). In de laboratoria wordt druk gearbeid doch dit is na de jongste groote manoeuvres geen dadelijk bewijs van toerustingen ten oorlog. Prins Wilhelm daarentegen wordt elk oogenblik op zijne reize naar Keulenwaar zijn generale staf reeds was opgelost, alhier gewacht. Den 17. komt de Kouing van Töp- litz terug. B E I J E R E N. Munchen den i5. October. De grieksche deputatie is alhier aan gekomen. Heden begaf zij zich met haar gevolg in plegtigen op- togt naar het koninklijk paleis. Eene afdeeling kurassiers opende den trein; hierna volgden 'twee met twee paarden bespannen rijtui gen, waarin deadjudanten der grieksche afgevaardigden gezeten wa ren. In eene daarop volgende staatsiekoetsmet zes paarden be spannen van eenen koninklijken pikeur voorafgegaan, zaten de griek sche afgevaardigden, van eenen koninklijken kamerheer vergezeld. In eene tweede staiiekoets met zes paarJen bevond zich de admiraal Miaulisvergezeld van eenen koninklijken vleugeladjudant. Ter we derzijde van dit rijtuig gingen hoflakeijen. Eene afdeeling knrassirrs besloot den trein. Kwartier voor drie ure begaven HH. KK. HH. de Kroonprins Prinses Mathilde en Prins Karei van Beijeren zich in liet appartement van Z. M. en begeleidden HH. MM. den Ko ning de Koningin naar de groote audiëntiezaal. Hier werd door een der leden van de plegtig binnengeleide deputatie eene aanspraak in het grieksch gehouden door den tolk in het duitsch voorgelezen, en door den staatsminister wn het koninklijk huis beantwoordwelk antwoord weder door den tolk in het grieksch werd overgebragt. Vervolgens trad de deputatie in de groene gdllerïj waar IT ITMM. haar eene bijzondere audiëntie verleenden waarna zij het apparte ment van den Koning van Griekenland werd binnen geleid die zich aan den voet van den troon bevond van het grieksche regent schap omgeven. De afgevaardigden naderden den troon, onder drie maal buigen. Een hunner hield vervolgens eene redevoering in het grieksch, op bovengenoemde wijze vertolkt, door een der leden van bet regentschap in het duitsch beantwoord en weder in het grieksch overgezet. Na den afloop dezer werkzaamheid werden de afgevaar digden aan Koning Ollo voorgesteld die vervolgens weder op eene statige wijze naar hun paleis terugkeerden. Des namiddags ten vijf ure, was er in (le sierlijk verlichte herkuleszaal open koninklijke tafel met muzijk waaraan bet regentschapde engelscherussisclió en fransche ambassadeurs benevens de grieksche afgevaardigden waren genoodigd. G R O O T-B R I T T A N N I E. Londen, den ig. October. De Courier heeft eene lijsè geleverd van de schepen, welke voor de zoogenaamde expeditie van de Schelde be stemd zijn. Met deze opgave wordt bevestigd hetgeen reeds bevorens deswegens uit Portsmouth is gemeld en naar luid vaneen en ander moeten den 5. November in Spithead vereenigd zijn 5 zeventigers, 2 vijftigers, 2 fregatten, 2 korvetten, 6 brikken en 2 gewapende stoomvaartuigen. De schrijvers van den Times hebben reeds gemeld, dat Koning Williamofschoon schoorvoetendzijne toestemming zoude hebben gegeven tot het aanwenden van middelen van bedwang; dit schijnt onjuistwant volgens den Courier van gisteren zoude dien dag een kabinetsraad zijn gehouden ten einde de koninklijke toe stemming in deze aangelegenheid als zijnde eene zaak van oorlog of vrede, te vernemen, en heden wordt dien aangaande nog niets gemeld. Voor hel overige schijnt 'er nog niets beslist, noch ten aanzien van den aard der middelennoch ten opzigte van derzelver grenzen. De Times geeft heden te verstaan datbijaldien men de overgave vari bet kasteel zoude willen dwingen de aanwending van middelen van bedwang ter zee alleen kwalijk zoude kunnen volstaan tot het berei ken van het bedoelde oogmerk en dat men noodwendig de mede werking zoude behoeven van een leger te velde, en het blad van lord Pa Imerston haast zicb om aan te merken dat men indien de fran sche troepen in België mogten trekken, geerfe redenen zouden hebben, om de heerlijkheid van het fransche ministerie in datopzigt in 't minst te mistrouwen. Men schijnt in de daad te hebben gemeend, dat Nederland voot een bloot dreigement van de zijde van het britsche ministerie zoude hebben gezwicht; de aanspraak van Z. M. den Koning der Ne derlanden heeft deze dwaling doen vervallen. De kalmte en waar digheid met welke deze Vorst zijn vertrouwen betuigt op den moed en volharding zijner landgenooten in de handhaving van het goed regt van den geboortegrond heeft bij menig een bier te lande een zeer diepeu indruk gemaakt. Lieden, als de schrijvers van den Times en tlergelijken hebben zich wel is waar, nieuwe beleedigingen veroor loofd jegens een geslacht waaraan de vrijheid van Europa, en die van Groot Brittannie in 't bijzonder zoc veel verpligt is, dan het ont breekt ook het vrije Nederland niet aan. voorspraak en men mag zeggen dat dezelve zich al luider en luider'doet hooren. De bladen der partij die krachtig arbeidt aan het behoud van orde eigendom en zeker heid; die de woelingen der revolutionnairen in Frankrtjk der pries ter-partij in België, en der volks-opruijers in Ierland naauivkeurig gadeslaat; vermanen eenstemmig deu Koning der Nederlanden geene schrede terug te gaan. «Wij (dus luidt een dier bladen) verklaren onze oude en dappere geallieerden dat het hunne pligt is, vol te houden dat zij dit veilig kunnen doen, immers wat Engeland betreft. Lord Grey heeft den moed niet, om, al ware het tot behoud van zijn dierbaar ambtin ernst maatregelen van bedwang bij der hand te nemen. -Hij moge eenige schepen naar de Schelde zenden, om de engelsche vlag teont- eeren vooreerst door de onregtvaardigheid der zaak en ten andere door het vermoedelijk mislukken der onderneming; - hij moge eenige graszooden van de hollandsche batterijen afschieten maar een ieder, met den staat des lands bekend, weet, dat elke scbellii g schade, ons een pond kan komen te staan en dat de moord (want moord zoude het'zijn) van eiken Hollander, ons tien wakkere zeelie denzoude kosten, en wat zoude dit alles baten, voorondersteld, dat het zonder het verlies der vloot koude afloopen? Het zoude ons met de verachting van elk weldenkend man in Europa overladen doch geen indruk maken op den Nederlander. Zoude het britsche volk kunnen aanzien dat een britsch ministerie engelsche soldaten deed optrekken om een geliefkoosd ontwerp der fransche staatkunde te helpen volvoeren, en oui de-dokken en arsenalen van Antwerpen, die gebouwd zijn geworden teii einde Engeland te verdelgen weder in handen der Franschen te spelenP »Wij kunnen de schrijvers van den Times verzekeren dat de Ko ning der Nederlanden met veel meer gerustheid, zoo perfitinelijk als staalkundig onze vorderingen kan weigeren, dan lord Grey maat regelen bij der hand te nemen oin hein detelve joo te dringen." Men spreekt van eene bijeenkomst van kooplieden van Londen f ten einde een' adies op te maken tegen het nemen van maatregelen van bedwang tegen Holland. NEDERLANDEN. 's Hertogenbosch denr2i. October. Uit Tilburg wordt gemeld, dat Z. K. H. de .veldmaarschalk zich ijverig bezig houdt met het be- zigtigen der talrijke middelen van verdediging van hier tol aan B'-r gen-op-Zoom. De dam in de Donge is gelegd. Voor het afsluiter» van de Oude Maas zijn de.uoodige maatregelen genomen. Geertrui- denberg is in goeden staat van tegenweer De troepen te velde be vinden zich inde vorige stellingen, en bekomen dagelijks versterking. Voor eenige dagen hebben eenige belgische soldaten baIdadighedetl gepleegd aan des sluiswachters-woning ouder Someren.

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 1