ADV ER TE N TIEN. nister president te verstaan, nopens c!c bewegingen van de franscbe troepen welke thans aan de belgische grenzen zijn bijeengetrokken. Intusschen wil men verzekeren dat drie regementen van de armee van het noorden eene meer achterwaarts gelegene stelling hebben ingenomen en dat een deel der artillerie meer binnenslands is ver legd Twef-k een -en ander geen spoedigen intogt van franscbe troe pen in België schijnt aan te duiden. Zoo men de geruchten van den dag mag gelooven zoude aan Nederland door de bevelhebbers van de vereenigde eskaders worden afgevraagd, of bet bereid was, bet kasteel van Antwerpen aan de Belgen in te ruimen zouden, bij een weigerend antwoord de Belgen gelast worden, om zich van die sterkte meester te maken, en zouden, bijaldien zij moglen wor den afgeslagen of Antwerpen mogt worden gebombardeerd, éene franscbe armee in België rukken in verband met vijandelijke maat regelen van de vereenigde zeemagt. NEDERLANDEN. 's Gra.venha.ge den 18. October, in de zitting van de tweede ka mer der staten generaal van heden beeft de baron CoLlot d' Escury, door Zijne Majesteit tot voorzitter der tweede kamer benoemd het presidium met de volgende aanspraak aanvaard: «Edel Mogende Herren, Zoo beeft dan de koninklijke welwillendheid uwe keus bekrach tigd eri zie ik mij al zoo tot de gewigtige betrekking, om ia deze ver gadering voor te zitten op beden geroepen. Aan mijne zijde achte ik bet pligt die roeping te volgen en ik doe dit in het volkomen vertrouwen op de voor mij gunstige en hoogst- vêreerende gezindheid van "u ed. mog.welke mij den noodigen moed geeft om eene taak op mij te nemen waarvan ik mij geenszins het teedere en moeijelijke kan of wil ontveinzen. Doch, waartoe zou ik van mij zeiven bij uitsluiting spreken? Onzer aller roeping is, schoon,ten allen tijde gewigtig thans ech ter van dubbel hooge aangelegenheid. - Wij leven in bet donkere 'der tijden, en nog is de sluijer niet opgeligt, waarachter bet gebeur lijke voor ons verborgen is. Moed en kracht zullen er noodig wezeii 0111 Lij het dobberen tusschen vrees en hoop, op de haven der behoudenis' met vasten blik te staren. Dan geen nood ed. mog. beëren wij vertegenwoordigen een volk, dat, volhardend in den te genspoed zich niet laat afschrikken door de tegenbeden waarmede het te worstelen heeft; een volk dat zich de offers weet te getroosten, welke voor liet behoud vau al wat dierbaar is moeten gevorderd worden. Die bemoedigende bewustheid zal ons dan ook voorzeker op den weg doen voortgaan door ons ingeslagen toen de strijd tusschen bet goede eri booze beginsel is aangevangen. - Mogt de zegepraal van bet eerste de belooning voor ons der eensgezinde pogingen van Vorst en volk wezen, en wij in bet onwankelbaar vertróuive» onze .Lvicht vinden, dat, al spanden ook alle aaidsche magten tegen dit kleine volk zamen deGod van onze vaderen voor hetzelve-doen kan betgeen hij voor de voorgeslachten meer dan eens dóór geweiden overmogt besprongen, in bel uiterste vau den nood beeft' willen daarstellen." Breda den i8. October. Het Journal d' AnverS van gisteren vermeldt dat de 5de kompagnie van het eerste bataillon burger wachten van Mons welke op onze grenzen te Loenhout nabij Zun- dert grkantonneerd waren, in den nacht vau den 11. op den 12. plotseling uit hunne karitonnementen opgebroken en teruggetrokken, zijn en dat wel ten gevolge van de onverwachte komst der Hol landers! Het is waarschijnlijk, dat de verandering van kantonne- menten welke omtrent dien tijd op onze grensposten beeft plaats gehad de dappere monssche burgerwacht in den waan beeft ge- bragtdat de Hollanders reeds in aantogt waren, en zij derhalve maar bet best oordeelden alvorens nog een vijand te hebben ge zien zich eenen veiligen aflogt te verzekeren. Van Berlijn wordt van den i4- als stellig gemeld, dat Pruis- seu zijne drie het naast aan den Rijn geposteerde legerkorpsen op het spoedigst marscbvaardig maaktzullende dezelve, zoo men ver zekert in België trekken, zoodra Frankrijk deszeifs troepen de bel gische grenzen mogt doen overschrijden. De jongste berigten wegens den staat der cholera in ons va derland zijn steeds gunstig. Heden verloste voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTERELENA JAGT, geliefde Echtgenoote van zlerikzee den 20. October 1832. G C. B E T H E. Op Donderdag den is!en November i832, 's namiddags precies 0111 2 ure zal de Notaris J. MOSSELMANS-, aan de Sleepkaai te Zierikzee in liet Openbaar Verkoopen Eene aanzienlijke Partij HO U T IK sj R E N bestaande in onderscheidene soorten van D E E L E N PLANKEN BALKEN, RIBBEN, LATTEN, PALEN JUFFERS en KOLDERS; alles des morgens van den dag der Verkooping te zien UIT DE HAND TE K O O P een Pavillioen P O Q N S C H U IT, groot een en vijftig Ton nen zijnde de Beurtman van Brouwershaven op Rotterdam en Dordrechtvisa versa met deszelfs VEER, (of wel ieder Bijzonderte bevragen bij den Eigenaar J. vau der.MÈULE te Brouwershaven. Brieven franco. 5 iwcnud ir"%o Iemand een ZW ABT-BONTE VAARS vermissende addressere zich bij F. S C H R O P Agent der Politie in de Lange Nobelstvaal No. 22 daar men dezelve kan terug bekomen tegen betaling' dezer adverten tie en verdere kosten. "a® J. H O U B A E R, in Je Posfstraat, is voorzien van een groot assortiment LAKENS, ZEPHIREN, PURI- VI ENE, CASSIM1R, CIRCA N CHIENNE, VRIESSC HE-DUFFELS, CASTORINES BAT- LAKENS, NOPJESLAKEN, FLENELLE, als- mede naar den laatsten smaak gemaakte DAMES- M A N- T E L S in Soorten tot zeer geringe Prijzen. Verzoekt een ieders gunst en recommandatie. 2tbuevtciitic. Alkmaar, den 19. October i83a. Het was, zonder eenige andere bedoeling, mijn opregt voorne men om bij de verschrikkelijke ramp, die onlangs de plaats trol, aan welke ik sterk gehecht ben, niettegenstaande ver van dezelve verwijderd, zoo mogelijk eenige verligjing te bezorgen. Teneinde op eene gepaste wijze dit doei te bereiken opende ik eene Intee- kening op twee in koper gegraveerde platen tegen f 3 hoogstens waarvan de zuivere opbrengst door mij zou gestort worden ter op bouw van het verbrandde of van eenig ander nieuw gebouw. - Alle mogelijke moeite wendde ik aan ten einde met daarlating van eigenbelang in ruime mate mijn doel te bereiken.Groote kosten maakte ik ten einde deze onderneming op eene goede leest ge schoeid een in allen opzichte gunstig gevolg te geven zelf ging ik zoo ver van mij aan Z. M. onzen geliefden Koning te wenden Hem met gepasten eerbied kennis gevende van mijne onderneming en nederig Hem om PI oogst deszelfs medewerking en bescherming vragende. Dit alles werd door mij zonder beooging van eenig eigenbelang bewerkstelligd, en gegrondde, hoop mogt ik voeden, hierin ruim te zullen slagen daar. bet begin ten mijnent (Alkmaar) reeds ruim aan mijne verwachting mogt beantwoorden. - Ik ver heugde mij reeds in bet vooruitzicht Zierikzee nuttig te mogen zijn toen mij de heer van de velde olivier meldde, dat bij met dusda nig plan ook stond op te treden en mi] alzoo voorstelde, om, ten einde geène dubbele kosten voor bet nieuwe gebouw te maken en elkander niet in den weg te zitten mijne onderneming te ver nietigen en als deelhebber in de zijne gezamentlijk werkzaam te zijn boe gaarne, hierin bewilligende ter voorkoming van onaange naamheden was het mij niet mogelijk dit voorstel aan te nemen om bovengenoemde redenen. Ik zag mij das genoodzaakt hetzelve van de band te wijzen maar stelde zijn ed. voor mijne uitgave gezamenlijk te doen, naar dien ik reeds verder was dan hijik reeds meerdere kosten fiad gemaakt en boyendien niet minder dan 5ooo in tee ken lijsten bad uitgezonden, welke niet weder konden terug gehaald worden. Z. ed. nam echter hierin geen genoegen en om bovengemelde redenen besloot ik dus mijne uitgave alleen te doen. Deze is alzoo alleen dienende om Zierikzee's ingezetenen bekend te nntken met den belangloozen ijver, door mij aangewend om mijn doel te bereiken terwijl het oogmerk der plaatsing van deze alleen is om de aandacht van het Publiek daarop te vestigen, wie on?er het meeste regt en aanspraak heeft öp deszelfs goedgunstige medewerking tot het bewuste doel. Het is dan bij deze dat de ondergetekende nogmaals adverteert dat der door den hevig en brand verwoestte Kerk te Zierikzee door den Ondergeteekende Boekhandelaar te Alkmaarzat worden uitgegeven: T W E E PLATEN de eene voorstel lende de Kerk vóór den brand, met den Torenen de andere de Ruïne derzelvenaar de juist mogelijkste afteeken in g daar- gesteld met eene korte beschrijving derzelve. Van dit weleer zoo. majestneuse Gebouw, nagenoeg eenig iri bare soort zijn niets meer overig dan eenige ruïnen. Wéinige uren slechts waren genoegzaam, om hetzelve met deszelfs-pra'clr- tig Orgel in de asch te leggen; deze Stad is daardoor Van haar heerlijk Sieraad beroofd Het is ter gemoetkomingj in, f deze verschrikkelijke ramp, dat de Ondergeteekende besloten beeft bij Intéekening de twee boven gemelde Platen uil te geven welke met de meeste naaüwkeuirig- beid op Koper zullen gebragt wordenen waarmede, zóó spoe dig het bedrag d,er respective Inteekenaren genoegzaam blijkt te' zijn, eenen aanvang zal gemaakt en alsdan vóór ultimo Fe- bruarfj i833 zullen afgeleverd worden. De zuivere opbrengst derzelve zal GEHEEL lot bovengemeld einde gebezigd wor den waarvan behoorlijk rekening en verantwoording tbr plaatse waar zulks behoort za! geschieden. De Ondernemer, steunende op de deelneming zijner Landde- noóten en vertrouwende op de békende milddadigheid en bere*d-»! willigheid in het leenigen van ramppn dat het r egt Ned eri a rid- sche hart kenmerkt durft zich met de hoop vleijen dan ook met betrekking tot bovenstaande, zijn doel ruim te zullen be reiken en roept daartoe eene medewerking zijner Landge- nooten in. De prijs biervan Vooraf te bepalen is moeïjélijk en hangt af van het aantal Inteekenaren. Dezelve zal echter Voor de twee Platen, de somma van f 3 niet te boven 'gaan. Bij een ruim getal Inteekenaren vermindert dezelve. De Uitge ver verbindt zich tot eene fraaije en in allen opzigte voldoende uitvoering daarvan. De 3oo eerste Inteekenaren ontvangen dëzelve op Chineeseh-pa pier, voor bovengemelderi prijs. Te Zierikzee teekent men in bij p. boone en a. dè vos jz. ter wijl de wel eervv. heeren predikanten- verzocht worden de lijsten terug te zenden bij den wel ed. heer h. w. le sage ten broek in plaats van bij den heer j. van de velde ouvier. J. A. M. W. le SAGE ten BROEK. Te ZIERIKZEE, bij A. ds yOS,Jz., Boekdrukker-

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 2