ZIERIRZEESCIIE J1 riycf Jtingsdag BESTUREN EN A DMINIS TEA TIEN. bekendmaking. A 1832. COURANT. den 16. October. I N°. 83. ■Plaatsvervanging bij de Mobiele Schutterij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZlERÏKZËE Brengen bij deie ter kennis van de belanghebbenden dat liet Zijne Majesteit beeft Behaagd bij besluit van den 3. dezer maaudjio. 3, toetestaan aan de Leden van den isten Ban der Schutterij, welke bij de ligting van bet loopende jaar opgeroepen en reeds bij de Mo biele Schutterijen ingelijfd zijn y voor zoo veel hunne korpsen bin nen vestingen in staat van oorlog, in bezetting leggen, of wel kan- tonnementen buiten dezelve mogten betrokken hebben dat zij zich alsnog binnen twee maanden in gemelde dienst overeenkomstig de bestaande verordeningen kunnen doen vervangen. Terwijl de belanghebbenden des verlangende, om nadere teregtwijzing zich bij dit bestuur kunnen aanmelden. Zicrikzce, den 16. October 183 2. Burgemeester en Wethouders voornd. de C R A N E vt. Ter ordonnantie van dezelvèn De Stads-Secfetal'is W. J.P.KR OEF. NIEUWSTIJDINGEN. DÜITSCHL A N D. Frankfort den g., Octpber. Bijzondere brieven uit Berlijtl van den i. dezer, (alwaar destijds onrustbarende geruchten verbreid wa ren omtrent dwangmaatregelen welke Engeland en Frankrijk tegen Nederland zouden ondernemen) luiden ten dien opzigte als volgt: ».De over de.Nederlandpn hangende onweerswolken zien er vrij don ker uit doch men hoopt nog, dat dezelve zonder donderslagen uit een zullen waaijen. Dat men alhier (te Berlijn) zeer opmerkzaam is op alles wat het bollandsch-belgiscbe vraagstuk betreften dat bet ons niet onverschillig is hoe en door wien hetzelve opgelost worde, spreekt van zelf. Geheel Europa wenscht het behoud des; vredes, doch niets zoude denzelven meer in gevaar kunnen brengen, dau. indien eene mogendheid, daarop bouwende, zich willekeurige vergrijpen mogt veroorloven.-' Van den Rijn, den io. October. Bijzondere brieven uit Berlijn, van den 7., melden omtrent de reis van Koning Karei X en de ver dere|leden van zijn geslacht, de volgende bijzonderhedenEer gisteren avoqd is de hertog van Bordeauxvergezeld van den mar-' kies de Damasin de vesting .Spandau twee kleine mijlen van Ber lijn gelegen, aangekomen, om aldaar te overnachten. De comman dant der vesting en de kamerheer v. Moscow welke tot dat einde uit Berlijn derwaarts gezonden was j hebben den hertog ontvangen. De Vorst heeft de citadel bezigtigd en de exercitie der troepen bij gewoond waarin hij veel genoegen scheen te scheppen. Hij beeft zich door zijn kinderlijk en innemend voorkomen de toegenegenheid verworven van allen, die met hem omgingen. Den volgenden mor gén is hij door Berlijn gereden, zonder zich aldaar op te houden. Koning Kavel X en de hertog van\Angoidcnie zijn gisteren avond in Spandau aangekomen, vergezeld wordende van de hertogen de Polignac en de Blacasen zijn aldaar door de bovengenoemde per sonen ontvangen. Z. M. was zeer opgeruimd, en betu igde zijne bij- zonderë tevredenheid over de wijze, waarop bij in Pruissen ontvan gen werd. Verscheidene Franschen die in Berlijn gevestigd zijn hébben zich aan hem laten voorstellen, 's Avonds heeft de Vorst mét opene deuren in tegenwoordigheid eener talrijke menigte, ge spijsd. Heden morgen zijn de Vorstelijke personen insgelijks door Berlijn getrokken zonder zich aldaar op te houden zij hebben even als de hertog van Bordeaux, den weg naar Frankfort a/O in geslagen." [De pruissische Staats-Courant \ermeldt insgelijks den door- togt der genoemde vorstelijke personen door Berlijn doch noemt ben slechts bij de namen waaronder zij reizen, te weten: de gra ven de Chambordde Ponthieu en de la Manie Voorts meldt men uit Berlijn, dat de nederlandsche en ook de Belgische gezant meuigvuldige conferentiëu hielden met den minister van buitenlandsche zaken. Men verhaalde, dat Pruissen en Oosten rijk stellig verklaard hadden dat zij zich tegen het binnenrukken vau fransche troepen in België verzetten zouden. Ook wilde men weten, dat de genoemde mogendheden zich veel lieten gelegen lig gen aan de benoeming van het nieuwe fransche ministerie. It) een onzer dagbladen leest men een' bijzonderen brief uit Warschau, van den .21September jl. nopens den legenwoordigen toestand van Polen «Gij weet, mijn vriend, hoezeer ik afkeerig was, om mij naar' Warschau te begeven, et» dat. slechts de dringendste belangen mij hebben kunnen nojjen die reis te ondersteunen. Het schrikwek kend tafereel dat de nieuwspapieren dagelijks ophingen van de voor- gewendé wredhedeu die de Russen jegens de Polen begingen ver ontrustte mij en ik geloofde ter goeder trouw een tot den laag- sten trap van ellende en wanhoop verzonken volk te vinden. Ik dwaalde geheel. Ik wil niet beweren dat Polen gelukkig is dat land heeft te veel geleden, dan dat het niet lang nog er de gevob gen van zal ondervinden: maar wees verzekerd, dat de openbare bladen, hetzij kwalijk onderrigt, hetzij met slechte inzigten niet dan grove logens behelzen, wanneer zij bet russisch gouvernement beschuldigen van gruwzaam barbaarsch te bandelen. '»5jOO lees ik lieden bijv.in een blad dat de bevolking van Jïar*, sckau den 29. November i5o,ooo zielenén thans niet meer dan 60,000 telt. Die bewering" is overdreven. De bevolking beliep in i83o, 132 ,000, en thans 120,000 ingezetenen. De oorlog, de cholera en de uitwijking hebben derhalve Warschau van 12,000 inwoners be roofd. Ik geef u deze narigten als zeker op. »>De dagbladschrijver voegt -er bij dat men inde voornaamste stra~^: ten van Warschau slechts zelden Polen maar bijkans alleen Bussen en Joden ontmoet. Dit is geheel onwaar. Russen en Polen vertoo- nen zich in gelijken, getale. De openbare wandelingeu zijn nooit zoo druk bezocht geweest, en de schouwburgen zijn steeds vol toe schouwers. Gemeenlijk waren zij gedurende de hondsdagen geslo ten dit jaar zijn de vertooningen ook in dien tijd niet geschorst. Den 1 6. dezer heeft mejufvrouw GarnCrih eene luchtreis gedaan en nooit had men luisterrijker en talrijker vereeiiiging in de tui nen en straten der hoofdstad gezien. "Een ander blad zegt,dat men de gedwongen onteigening aanmoe digt ten voordeelc der Joden die bijzonder door de Russen beschermd wordenen weldra de eigenaars van de helft van den poolschcn grond zullen worden. De Waarheid is, dat men alhier zeer wel weet, dat, indien men het den Joden gemakkelijk maakte, om landelijke bezit tingen aan te kooj>en die met der tijd onberekenbare gevolgen zou kunnen hebben. Het is hierom, dat zij nooit het regt hebben gehad noch ook thans hebben, otn landerijen te bezitten. Men zegt voorts, dat de kinderroof steeds voortduurten de verbeurdverklaringen ver- meerderen. Ik ben op de plaats zelve en ik weet wat men van die beschuldiging welke men in geheel Europa beeft doen klinken te denken hebbe, Zie hier wat er van de zaak is: »Men heeft eerst naar Rusland doen overbrengen de kinderen van soldaten welke de.Keizer op zijne kosten deed opvoeden en op welke hij sinds hui.toe^geboorte alle vaderlijke regten uitoefende. Overal waar kinderen op kosten van den staat opgenomen worden, behooren zij dunkt*mij den staat. De Keizer van Rusland wil, dat zij, die bij in zijne bescherming neemt, Russen worden. Is er iets natuurlijker? staatkunde en billijkheid stemmen hier overeen. "Ten gevolge van den oorlog en de besmetting was een goed aan tal kinderen zonder familie gebleven. Zij dwaalden in de straten van Warschau rond zonder eene andere schuilplaats te hebben dan het toeval hun aanwees; zij leefden van de algemeene liefdadigheidi Die kinderen, en die alleen zijn verzameld, en moeten naar verschil lende russische etablissementen worden overgebragt alwaar zij eene opvoeding zullen erlangen overeenkomstig den stand, waarin zijeen- maal zullen treden. Deze maatregel welke vóór de omwenteling als eene daad van edelmoedigheid zou zijn beschouwd geworden wordt thans als eene 'daad van barbaarschheid uitgekreten omdat zegt men die opligtingen slechts ten d"oel hebben om de kinderen van vaderland te doen veranderen en ze den russischen geest te doen aan nemen. Waarschijnlijk zullen zij geene republikeinen worden, maar zoo destaatkunde in dezen ongewonen maatregel in bet spel is, is er toch ook veel menscblievends in gelegen -en buitendien weet ik zeker dat het aantal kinderen dat vervoerd is, ter naauwernood 3oo bedraagt. Gaan wij de beweringen der dagbladen verder na. De benden, die in Lithauwen verspreid zijn, hebben zich vereenigden roepen de ge- heele natie tot eenen nieuwen kampstrijd op. -De diepste rust heerscht in Podolië, inVolhynië en in Lithauwen. Men kan die gewesten in alle rigtingen doorkruisse» zonder dat men bevreesd behoeft te zijn, van zelfs ccncn struikroovcr te ontmoeten. De landlieden houden zich slechts met bet bebouwen hunner landerijen bezig. De maarschalk Paskewitz heeft, een induwen opstand voorziendebij herhaling bevo len dat alle wapenen moeten worden afgegeven. Dit bevel is van vroe gere dagteekening namelijk van de inneming van Warschau en is sjechts in den loop del* eerst daaropvolgende maanden hernieuwd. Men is zoo Weinig voor nieuwe-be wegingen beducht en de gemoede ren zijn zoo bedaard, dat ieder grondbezitters en zelfs ieder ingeze ten voor wien grondbezitter insta an Zonder moeite, verlof bekomt om zijne wapenen weder te'erlangen 'eii zich aan het jagtvermaak over te geven. Eindelijk zijn duizend poolschc recrulèndie weiger den in de rijen 'der Moskovitcn te tredenlaatstelijk opgesloten in den schuren van de stad Konskic. Men heeft er vervolgens den brand in gestoken. Een groot aantal- Polen zijn in de vlammen omgekomen an deren zijn over de kling gejaagd terwijl zij wilden vhigic/i3oo van de 1000 zijn geslaagd om de naburige wouden te bereiken alwaar .zij als wild gedierte worden opgejaagd en van honger sterven. Dit alles is verdicht. Door een toeval, is een der schuren waarin een ze ker aantal recruten den nacht doorbragt, in brand geraakt; verschei dene hunner hebhen zich van de wanorde bediend om te ontsnap pen maar niet een is verbrand noch gekwetst en de begeleidende troepen hebben hunne wapenen niet behoeven te gebruiken om de orde te handhaven. Leest, mijn vriend, niet dan met behoedzaamheid wat men over Poleir drukt. Mijn verblijf tc Warschau heeft ui ij overtuigd, data!

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 1