ZÏERIKZEESCHE COURANT. ./m'x/ JDingsdag A". 1832, NIEUWSTIJDINGEN. den 18. September .JK 75. DU1TSCHL AND. frankfort, den it. Sëpteniber. Tot dus verre hadden de oosten- rijksche dagbladen de berigten uit België nog altijd onder de rubriek van de Nederlanden gebragt. Op aanvrage van den thans erkenden Belgischen gezant bij het Weener hof is dit nu verandex'd; de oos- tenrijksche dagbladen brengen de berigten thans onder de rubriek van België. In Griekenland moet het droevig geschapen slaanvooral in Mis- solunghiwaar reeds bloed vergoten is. Ook zouden de Grieken geen ontzag meer voor de vreemde troepen hebben en reeds met de Fran- schen handgemeen geweest zijn. Berlijn den 9. September. De rust is te Bern na het ontdek: ken der zamenzwering niet verstoord geworden. Het schijnt, dat de zamengezworenen het plan hadden gevormd om zich in den nacht van den 6. meester te maken van bet tuighuis van de pos* terij en van het raadhuisom de personen welke thans het alge meen bestuur uitmaken, in hechtenis te nemen, en,0111 eene ande re regering te doen optreden, waarvan de leden reeds zouden be noemd zijn. Eene menigte personen, wier getal op i5o.man.wordt begroot, is gevangen genomen; enkele hebben zich. door de vlugt gered. GROOT - BRITTAN NI E. londf.n den 11. September. Er is hier weinig of geen buiten- landsch nieuws. De staat van zaken in Portugal blijft, volgens be rigten van daar van den aS. Augustus dezelfde. De beide vloten zijn weder in elkanders gezigt voor Lissabon de beide legers (zoo men de wejnige troepen van don Pedro een leger noemen kan) bij Oporto. Omtrent België zet de conferentie hare onderhandelingen voort, welke echter met een' dikken sluijer bedekt blijven. Thans is de generaal Goblet, de buitengewone belgischè gezant, van hier naar Brussel teruggekeerd en door 'van de Weyer vervangen. Wat onze binnenlandsche aangelegenheden betreftzijn er hoogst on gunstige berigten uit Ierland ontvangen. In het graafschap Cork is het tot dadelijkheden tusschen de landlieden en de overheden over de inning der tienden gekomen zoodat de militaire magt is tusschen beide getreden; op de oproerlingen is geschoten, en zij met de ba jonet zijn uit een gedreven. Hetgeen door O'Conelleu de zijnen sedert zoolang is voorbereid, begint v ruchten te dragen. Het verbannen Fransch koninklijk geslacht verlaat stellig FJolijrood; de vrouwelijke leden van hetzelve (behalve de hertogin van Berry) Zijn hier aangekomen en zullen zich waarschijnlijk over Holland tiaar dcrzelver bestemming (Griitz, in Oostenrijk) begeven; de man- tielijkëleden schepen zich te Edinrburg naar Hamburg in om over Sakseri hunne bestemming te bereiken. De laatste berigten uit Ierland luiden ongunstig. Terwijl de zer dagen gemeld werd, dat aldaar nergens de gezondheid des Ko- rjings bij zijne jongste verj iring gedronken was verneemt men thans dat het landvolk zich krachtdadig tegen de inning-'der tienden ver zet. Te Castlestowurochein het graafschap Cork is het, onder anderen, tot dadelijkheden gekomen. Te vergeefs hadden de over heden der plaats zich zonder vertoon van militaire magt vertoond ten einde de heffing der tienden haren voortgang te doen hebben Je leiders van het landvolk gaven aan hetzelve zeker teeken waar- iop eene tallooze menigte met hooivorken zeissen en ander gereed schap gewapend, op de omliggende hoogten verscheen, en niet on duidelijk haar oogmerk aan den dag legde om zich een' aanval op de schatters te veroorloven. De overheden riepen de militaire magt en de politie tot bescherming in, en deden de ojiroer-akte voorle zen, doch vruchteloos. De inenigte drong op de militaire magt aan, die ziöh ten slotte tót zelfsvérdediging genoodzaakt zag, enden hoop eerst met een twintigtal schoten, waarvan slechts e'e'n miste, en daarna met de bajonet uiteen joeg. Onze bladen meenen dat, hoe betreurenswaardig dit geval Op zich kelvé reéds is het echter bovenal van :gewigt wordt wanneer nrèri het als een kenteeken van den algemeen heerschenden geest van ontevredenheid en verbittering in Ierland beschouwt. Verscheidene belangrijke arréstatiën hebben in bet graafschap Cork plaats gehad als van de heeren O'ConorrStawell, candidaten van de zoogenaamde iersche partij bij de aanstaande verkiezingen, enz. Den 12. De berigten uit Lissabon vari 26. Augustus, behelzen geen nieuws dan dat de admiraal Sarlorius dien dag zich met 2 fregatten 1 brik 2- schooners en 2 stoomschepen voor de Taag |op' de hoogte van de baai Cascaes bevondén nog eenige versterking van Oporto verwachte. De vloot der riiigiie] listen werd gereed ge- lm tra kt, óm weder 1e kunnen uitzeilen en -was vermeerderd meiepa- korvet een brik ccn ligt fregat en eene stoomboot. -— In de na bijheid van Ojiorlo schijnt tol den 28. niets bijzonder te zijn voor gevallen tusschen de- beide vijandelijke partijen; volgens het dagblad van Lissabon liebben de miguellisten den 20. in grooten getale eene verkenning tot zeer digt bij Oporto gedaan zonder dat de vijand hun zulks belet heeft. Aan weerskanten schijnt desertie ouder de troepen te heerscheu. Op last 'van D. Miguel heeft de kerkelijke overheid bevolen dat alommegebeden zullen gedaan worden, ter zake van de heiligseheir4' niswaaraan de constitutionelen zich te Oporto ten aanzien der ker ken en H. heelden en door het vervolgen van al wat tot de gods dienst betrekking heefthebben schuldig gemaakt. Onder de por* tugeesche bevolking openbaart zich nog geenszins eenige bijval voor de constitutionelen. Volgens een onzer ministeriële bladen y zoude lord Durham. eerlang uit Petersburg herwaarts terugkeeren en mogt men zich. vleijen dat de uitslag zijner zending over het geheel voldoende was. F R A N K R IJ K. Parijs, deu 10. September. De dagbladen zijn sedert eenigen tijd met elkander in eeuen vrij levendigen strijd over de beginsels van volks-oppergezag en regering. Opmerkelijk is het hierbijhoe eenige der zoogenaamde liberale bladen thans openlijk verklaren, dat men onder de regering van Lodewijk XFIII en Karei X slechts groote gehechtheid aan het charter heeft geveinsd, en zich van hetzelve al leen bediend heeltom eenen bedekten oorlog tegen hen te voeren zoo als dan ook Karei X onder de kreet van leve het charter is ten val gebragtterwijl daarna grondbeginselen zijn aangenomen welke in dit charter niet waren begrepenzoo als daar is de volkssouve- reiniteit en het regt van verkiezing van eenen anderen Koning, dat men zich volgens hetzelve zou hebben moeten laten welgevallen. Niet minder opmerkelijk is het, hoe bij denzelfden strijd, de dag bladen, welke de jezuitische leerstellingen aankleven en gaarne alle instellingen zouden zien te gronde gaan om de volstrekte opper heerschappij der kerk te vestigen en overal slechts van haar afhan kelijke Vorsten te verkrijgen, thans op hunne beurt groote vrijheids zucht veinzen zeker ook met geen ander doel dan om verwarring te bevorderen zoodat de omverwerping der tegenwoordige regering daarvan het eindelijke gevolg moet wezen. Den 12. Sedert gisteren hebben alhier onder de drukkersgezellen Ier zake van het gebruik van zekere werktuigen woelingen plaats. Zij zijn op eenige plaatsen te zamengeschoold en hebben afgevaardig den naar den Koning gezondenom van Z. M. eene audiëntie te verzoeken, doch deze deputatie is aan het paleis afgewezen. Heden, spreekt men van nieuwe bijeenkomsten en van bet arresteren der. bedoelde afgevaardigden. NEDERLANDEN.' Breda den 9. September. Particuliere correspondentie) Geen manschappen die het hospitaal dezer stad verlaten zullen voortaan naar het leger worden opgezondendan na even buiten deze vesting quarantaine te hebben gehouden. Ook zegt men dat geene zieken uit het leger in het vervolg naar het hier bestaande hospitaal zul len vervoerd worden. Volgens particuliere correspondentie uit het leger, den 10. Aug.bevindt het hoofdkwartier der ist0 divisie zich thans teBreda dat der istc brigade dier divisie te Prinsenhage en van de 2de brigade te Tilburg. De grenadiers liggen te Prinsenhage Rijsbergen Etten en Overa. Het is<e balt. jagers te Zundert, het 2de battaljon jagers te'Waspik Capelle en Vrijhoeve Capelle het ist"bataljon der 1 sic afdeeling. Zuid-Hollandsche schutters te Chaam Alphen Biel eij Al phen Oislerwijk het iste en bataljon der a«lc afdeeling Zuid- Hollandsche'schutters te Sprang, Baardwijk en Waalwijk, hefi >te bataljon der 2d<i afdeeling JNoord Hollandsehe schutters te Ginneken BavelGalder, en Sti'ijbeek het 2de bataljon der iste afd. Geldér- sche schutters te Basoijen en de 5dc afd. infanterie te Tilburg en Goirle. Den 10. zijn te Breda 5 nieuwe cholcra-zicken ontstaan 5 zieken zijn overleden, o hersteld 15 bleven in behandeling. Deu 11. een nieuw cholera geval o overleden, o hersteld blij ven dus 16 in behandeling,. Haarlem, den 12. September. Een der fransche bladen behelst de navolgende bijzondere berigten uit Brussel van 3 September »De tegenwoordige toestand schijnt te moeten voortduren; doch het is zeker dat men algemeen zeer ontevreden is. Indien wij Holland aantasten, kunnen de gevolgen heilloos wezen want. oivs leger hoe- wel fraai en talrijk, is niet door dien geest bezield, welke vertroni wen inboezemt en de overwinning verzekert. Men mag het. niet Ont veinzen vele officieren zijn ontevreden omdat men vreemde voortrekt velen zijn nog aan het vorig bewind gehecht, eu inzonderheid aan den Prins van Oranje. Leopold weet dit alles; berekent de kansen, en aarzelt uit dien hoofde. De fransche partij wint veld. De Oranje-partij is[mede zeer talrijk. Als een blijk van hare s'< utmoe- di'gheid kan gelden een gastmaal van 190 personen, 't welk in eene bijeenkomst vari vrijmetselaren op den 24. Augustus ('s Konings ge boortedag) is gegeven, en waarbij gedichten zijn gezongen, welke allezints beledigend waven voor Vorst Leopold. Ik deel u dezelve niet mede. Ik hen gewoon gaarheid te spreken en uit dien..hoofde niet gezien hij lieden die van leugentaal bestaan maar men 'is altijd- toch eenige, bescheidenheid verschuldigd aan een'Vorst, die als onze (der Fransche») geallieerde aan het hoofd van onze voorhoede zal slaan, wanneer eenmaal wat wij pok doen of wenschen het groote pleit door de kracht der wapenen zal. worden beslecht." 's Gkaveniiage dca i3. September., Men schrijft 011s. uil het le ger vau deu11.: - - -

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 1