ADFERTENTIEN. etmcn krijgsman als generaal Chassé. Wat de tegenwoordige toestand van al deze werken Wezen magzijn tv ij niet in staat te zeggen f maar in 181 5 waren zij geducht genoeg, om de pogingen van elke vloot hoe sterk ook volkomen te trotseren; en naar het ka rakter van der- zeiver gouverneur kunnen wij-ligtelijk onderstellen dat men dezelve niet zaj hcbbeiy laten vervallen.!' F R A N K R IJ K. Parijs den 6. September. Men houdt het thans voor zekerdat de Koning der Nederlanden de kennisgeving van het huwelijk der Piinses Louise mei Prins Leopold geweigerd heeft aan te nemen om dat in dien brief Leopold Koning der Belgen werd genoemd. Een der liberale bladen wil deze omstandigheid in verband brengen mei de terugkomst van den marquis de Dalmatieden franschen gezant in 's Wagedie zich thans met verlof te Parijs bevindt. Gisteren heeft er een vrij ernstige oploop in de straat SL B,er; nard in de voorstad Sfc. Antoine, plaats gehad, waar eenig mis noegd werkvolk de machines in eene fabrijk van. behangselpapier wilde Vernielen. Vijftien personen zijn daarbij in handen dep justi tie geraakt en heden ochtend was liet er vojmaakt stil. Den Meer dan een herigi uit het westen bevestigen de onlangs van daar"medegedeelde tijdingen, ,da,t in die streken nieuwe sporen Van onrust .worden aangetroffen., welke dreigen .na den afloop van den oogst weder tot openlijke onlusten over te slaan. Inmiddels wil men, dat de hertogin van Berry..de Vendee verlaten en zich meer naar het zuiden des rijks begeven nee ft. Ondanks de tegenspraak vaneen der callistische blarjen houdt men het er algemeen voor, dat die Vorstin werkelijk onlangs.een' val van Tiet paard gedaan heeft, en daarvan nog niet geheel hersteld is. Haarvertrek r.aar het zui den schijnt den niinisteriëlgn eenige bekommering te baren dewijl men dit in verband brengt met de samenkomst aldaar van onder scheidene voorname aanhangers ya.u het vorig bewind. Onder an deren wordt de maarschalk hertog urm Bellunó genoemd, die den 8. dezer te Bordeaux is aangekomen hij had zich naav de Pyrencë'n begeven, om de baden te gebruiken. Ön'ze bewindslieden hebben -gelast de stappen van dien hertog zoo veel mogelijk na te gaan. NED ER L AND E N. 's Gr.AvTjNiiACF.den 11. September. Op den 11. dezer zal er te Was pik door den krijgsraad bij bet leger te velde een doodvonnis wor'én ten uitvoer gelegd aaneen' Zwitser, die eerst van ons leger 'baarhei Belgisch een later weder naar ons was overgeloopen en bij het jagercorps van den kolonel Clcrens leTiel, onder een' valschen haam 'd ronde. In b'érigtcn uit Antwerpen in engelsche binden worden bit tere klngten aangeheven over de'nadeelen en verliezen welke die stad door de Belgische, omwenteling eji we! voornamelijk door de stren.ming van het vrij verkeer met Duitschland ondergaan heeft. Daarin Wordt gezegd, dat de schoonste koopvaarders, sedert i83o, onttakeld in de dokken liggen dat de drie groote magazijnen voor kooplieden, die aan den hoek van het dok gebouwd zijn onvoltooid blijven dat dé' belangrijke openbare werken, welke vóór de omwen teling in de stad waren aangevangen met' namen een zper fraaije schouwburgen eeri gebouw voor de tentoonstelling van schilderijen, geheel stil staan of zeer traag vorderen. Voorts Wordt de onge rijmdheid' aangetoond van de opgaven nopens de scheepvaart in de laatste maanden waardoor men den bloei des handels poogde te bewijzen. In Augustus zijn 163 zeilen binnengekomen, i4p uitge gaan miav de meeste binnengekomenen nvaren met graan beladen, en van dé uitgaande 107 in ballast. Van de overige 4o waven er wefligt i o die goederen voor den binneulandschen handel van Bel gië aaiibragteri liet slot van dit berigt luid aldus «Over het geheel, inlusschen beginnen de zaken te Antwerpen een weinig beter te gaan. De handel op Holland, die zoo lang heelt beslaan en voor beide partijen even voordeelig-was langs -den gewonen weg gestremd zijnde, beeft andere wegen opgezocht. De viasmarkt is gedurende dit jaargetijde voordeelig geweesten daar de meeste koopers Eugelschen zijn wordt daardoor de wederzijd- sche handel bevorderd. Ook geeft de tegenwoordigheid van eene zeer talrijke en goed betaalde bezetting eenige levendigheid aan den kl vTnhandel terwijl tevens de toenemende overtuiging, dat er, in weerwil van de wederzijdsche toebereidselen en bedreigingen geene vijandelijkheden tusschen de stad en het kasteel zullen plaats heb ben het vertrouwen vermeerdert. Met dat al zijn die verbeterin gen niets in vergelijking van de welvaart, die Antwerpen vroeger genoten heeft, en op hvelker terugkeer men aldaar blijft hopen. Die stad heelt hare voornaamste markten verloren en indien daarin niet op de eene of andere wijs voorzien wordt, moet verarmingen ontevredenheid haar deel zijn. Het slujh'n der Schelde zou haar de doodsteek geven, en in dat geval zouden de Antwerpenaars in plaats van langer onder het beheer van eenen Vorst te blijven, voor wieu zij geene natuurlijke gehechtheid koesteren zich liever in de armen van Frankrijk werpen. Men beeft meer dan ëe'n aanzienlijk Antwerpenaar booren zeggen, dat Leopold verjaagd zal worden, in dien bij in de 'sluiting der Schelde toeneemt." Men leest thans in de Akensche courant wederom een' bij zon deren brief, uit Brussel; dezelve is echter in eene andere stemming dan de vroegere geschreven, en strekt voornamelijk om den staat van afmat ting en onvérschilligheid aan te toonen waarin zich de belgische be volking na dé dikwerf doch steeds vruchteloos door de bladen toe gezegde schikkingen bevindt. Te vergeefs" zegt de briefschrijver, »voei*en nog sommige bladen zoo als de Beigede Courricr de la Meuse en de Independanteen' oorlogzuchtige» toon zij vervullen eene in verachting gevallen rol zij vinden geen weêrklank. Zij willen om niet vérgéten te worden eenige vrees aanjagen. Hunne postcripta hunne protocollen en de pêches zijn munten dieniet in omloop zijn, en waarmede zij hünne lezers bij gemis van betere betalen. Zij vinden een' geduchten te genstander inden Lyn.r die openlijk al liet bestaande bestrijdt het geen hem in Parijs reeds op tall coze vcroord telingen tot gevangenis en geldboeten zou zijn te staan gekomen." De schrijver sj reeLt vervol gens van eenige betoogen in de Union tegen bet stelsel hclwelk de Gazette de France onafgebroken prediktdat, namelijk Frankrijk er niet buiten kan eerst België en daarna den geheelen linker Rijnoever te vermeesteren. Voorts houdt de briefschrijver het ervoor dat, bijaldien Vorst Leopold al tot (zoogenaamde) opofferingen geneigd mogt zijn hij een' stersken tegenstand in de belgische kamérs zou vinden'; dat geen Vorst meer de volksliefde behoeft dan Ihj dat het einde der algemeene spanning niet wel te berekenen is, en naar bet woord van de Talleyrandvan het toeaal afhangtmaar dal, 001 toch iels meer bepaald te zeggen de toekomst van Europa in de stemming der aanstaande franschc en engelsche kamers is opgesloten." Het volgende extract uit een partikulieren brief van Brussel, kan een denkbeeld van den toestand geven waarin België thans verkeert: «Geloof toch de gehuurde logenaars niet, die u in hunne ruim betaalde dagbladen van dpn voorspoed van België voorzwetsen. liet ontzettend te lort in de stedelijke kas, r4ö°ö béheeftigen meer te alimenteren dan in ï8zq en i83o; 4^4 schoone huizen zon- der bewoners en waarvan het opschrift le huur 'terstond t eene stomme satire op de glorieuse revolutie uitmaakt een legio, van afzigte- lijkei bedelaars.,, die .even als de mieren uit hunn,e holen ropdom den wandelaar kruipen en wemelen met het schorre charilé pour Iamour de Dien! in den mond bier en daar eene schitterende eqiiipagiê die u pijlsnel voorbij, rent, en u n^au.wclijks de,n fij.c! laat deii vreemden grijnzenden diplomaat, of een vary de gemeen ste voorlhrengseleu der revolutie, met goud overdekt, te kunnen onderscheiden; - 11 diefstallen», waarvan zeven door middel van braak in eene week 69 zaken van moord brandstichting, dief stal en aanranding der publieke zeden voor de regtbank aanhan gig; algemeen verval van handel;-:onderling niist rouwen dat nog wordt vermeerderd door het afschuwelijkst spionnen-systhema hetwelk iu listigheid en schaamteloosheid dat van Vidocq overtreft- vermeerdering der algemeene ellende, der heerschende ziekte en der belastingen. AI het opgenoemde;, waarbij ik nog vrij wat meer zou kunnen voegen, zal u met onze tegenwoordige welvaart bekend maken. «Onder de regering van Koning Willem betaalde ik aan gezamen lijke. rijks- en stads-regten f 181,zo rjed. nu moet ik, alles te za- men genomen f 320,00 ned. betalen, uitgezonderd de tallooze col lectes, als daar zijn vrijwillige gift voor het vaderland sous peine d'etre considcrc comme orangistevoor de garde civique voor de pompiers; voor de bijzondere armen kas; voor de gewonden van September; voor de slagtofftrs der heerschende ziekte en einde lijk om al deze ellende te kroonen aandeel in de onkosten voor de illuminatie en versiering der straten, bij den inlogt der jonge Koningin. «Men heeft de Koningin eezi hooj denkbeeld willen geven vnn den voorspoed die hier heerscht; even als een purper kleed, dat een hoop menschenbeenderen bedekt, beeft men, door openlijke ver fraaiingen ten koste van den ongelukkigen burger dien nog iets is overgebleven de algemeene ellende trachten le verbergen. De jonge Vorstin is schoon, doch schijnt zeer droefgeestig, en wanneer zij zoo als ik verneem, de weldadigheid bemintwelk een ruim veld, ter beoefening dezer verhevene deugd vindt zij dan niet in het land waar de staatkunde en niet de liefde van het volk, liaar geroepen hebben om over hetzelve te heerschen IlDDENPRIJZEN, VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE ZlERlKZEE. V.vïï df.n i3 September i832. Nedert. Madde. Oude Tarwe i83i 8,00 a 10.00 Nieuwe dito 1882 - 6,00 a 8 00 Nieuwe Rogge, - 5,20 a 6 00' Winter Gerst 4'20 4-5° Zomer dito- 4 00 j* 4 10 Haver2.40 a 'S.oo Paartleboonen 5.00 a 5 5o Witte Boonen- 0.00 A o.co Bruine dito o 00 Graauwe Erwten - 8 00 a 10.00 De Nederl. Mudden Groene Erwten 5 oc a 6 00 Geele dito- 5.00 a 6.00 Koolzaad- 8 00 a goo Zaai-Lijnzaad 7 00 a 8 00 Slag-Lijnzaad- 0.00 a 7.00 Jtaap-Olie te Zierikzee36.00 per va'U Patent-Olie- 4° 00 0 Lijn-Olie bij partij - 36.oo Raapkoeken- 5o.oo tie 1000 st. Lijnkoeken - 80.00 t> Getrouwd: Bommenede den 14. September. C. LOPSE HOCKE en K. SCHALKWIJK. Zij die iets te vorderen hebben uit, of verschuldigd zijn aan den boedel van Wijlen CORNEL IS VER SEP UT, in leven gewoond hebbende onder JSoordwcllcgelieven daar van opgave of betaling te doen aan JAN JACOB KOS TEN, wonende onder Se roos kerke en wel voor den isten November 1832zullende na dien tijd hoegenaamd geene preten sie» meer worden aangenomen. *3* Al degenen welke iets te vorderen hebben ot verschuldigd zijn of gelden onder zich berustende mogten hebben aangaande de vacante Boedel van wijlen HEN D 1', IK HE IJ K AMP, te Zierikzee overleden of ineen en geregtig te zijn tot die nalaten schap, worden verzocht daarvan schriftelijke opgave te doen, uiter lijk den islen November aanstaande, aan J. de L O O Z E te /jierikzee als curator in gemelde vacante Boedel. TO N E E L-B E BIGT. OP DINGSDAG DEN l8. SEPTEMBER l83a. (Tot Opening van kei Toonecl) Onder directie van Mejufvrouw A. C. O TT ING H; DE LIG TZ INNIGE LEUGENAAR, blijspel in drie bedrijven j na het zelve: HET WISSELREGT, of EEN KUS AAN TOON ER, blijspel met zang, in een bedrijf. Te Z1ERLKZEE bij A. de VOS, Boekdrukker,

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 2