JIJ FERTEN TIEN. Het, voornaamste doel der reis van den marquis de Palme lui her waarts was, om dona Maria als Koningin de facto van Portugal door Engeland te doen erkennen en hierin schijnt hij niet geslaagd te wezen. Daarenboven moet hij ook in last gebad hebben om een bekwamen en beroemden generaal over te balen, van zich met bet opperbevel over don Pedros troepen te belasten en als zoodanig heeft men veel van sir Robert Wilson en ook van den generaal Fabvier Looren spreken. Een solliciteur beeft zich zaturdag bij den politie-magistraat van de Thames vervoegd, ten einde een bevelschrift te verkrijgen om een agent van don Pedro en twee engelsclie officieren in zijne dienst in hechtenis te nemen wegens het aanwerven van rekruten strijdig met de bepalingen der wet op bet aannemen van krijgsvolk voor vreemde mogendheden. Hij vroeg znlks op last van den portuge- scnen consul door don Miguel le Londen geaccriditeerd. De ma gistraat beeft de gevraagde orders gegeven doch tot nog toe is niet gebleken dat daarvan gebruik is gemaakt. In de brusselscbe correspondentie van een onzer bladen wordt verzekerd dat Keizer JS'ièblaus aan de boven van Parijs en Londen eene nota beeft toegezonden waarin bij zich beklaagt over bet in dienst nemen van poolsebe militairen bij bet lielgiscbe leger, en de genoemde boven uitnoodigt om de 'leest geschikte maatregelen te nemen ten einde die Heden de dienst weder te doen verlaten dat de engelsche minister een afschrift van die nota aan het belgiscb bewind beeft overhandigd ten einde daardoor op eene zijdelingsche wijze de begeerte van Rusland tc onderstennei*-: dat bet nog niet bekend was, wal Vorst Leopold zonde doen, doch dat bet gerucht wilde, dat men aan de Polen brieven van naturalisatie zoude aan bieden, maar dat de Polen ten cenemaale ongenegen waren om iu plaats van Polen België tot hun Vaderland aanlenemeii. F R A S I R IJ K. 'Parijs, den 4- September. Men boort thans meer dan ooit van diefstallen enjvan moorden te Parijs spreken. Dézer dagen zog men een man een gesloten dóos van de- brug de la Tournelle in de ri vier werpen en zich dadelijk verwijderen. De doos viel op eene kolensehuit en raakte open toen men daarin bet hoofd van een jong meuscb vond dal blijken droeg van kort geleden van den romp gesneden-te zijn. Dit ter kennis van de politie gebragt zijnde, werd ontdekt dat het hoofd was van zekeren Ramus en die bedide hij- <1 n ontvanger particulier in de straat Bouclierat was, en daarenbo ven door verscheiden lieden tot bet ophalen en ontvangen van gel den gebruikt werd. Men vermoedt, dal die jongeling in banden van slecht volk geraakt en vermoord is geworden om bet geld dat hij bij zich. droeg en in eenige duizend francs bestond. Zijne bee- ncn zijn bij de brug des Arts en zijn romp op eene andere plaats verborgen gevonden. Verscheidend personen, die verdacht worden van kennis le hebben aan deze gruwelijke misdaad zijn in hech tenis genomen. NEDERLANDEN. 's Hertog eneOscti den 4- September. Z. E. de luitenant generaal •hertog van Saksen-Weimar bevindt zich te Tilburg en bet bevel over de 2(le divisie is voorloopig aan den generaal Schuurman opge dragen. Men verneemt met veel genoegen, dat er gegronde hoop bestaatdat de hertog binnen weinige dagen van de bekomene kneu zingen hersteld zal zijn. Men meende in den beginne, dat den lier log eene ribbe was gebroken, doch naderhand schijnt bet'gebleken te zijn, dat eene vroegere dergelijke breuk ditmaal op nieuw was gekneusd geworden. Haarlem, den 5. September. Het. anti-revolntionaire blad van Brussel verzekert, bij wijze van gerucht, dat den eersten Septem ber of daaromtrent een bepaald verbod van Wege de conferentie al daar moet zijn aangebragtvan hoegenaamd geene vijandelijkheden te plegen, en meent, dat de officiële bladen van bet gouvernement van België wel zouden doen met zich deswegenszonder, omwegen, te verklaren. Den 7. Het protocol van de dui^fch^bondsvergadering waarbij van de eventuele vrijlating van den. gewezen advocaat Thorn wordt gewaagd, zoodra van de belgiscbe'iijde de medestanders van Tornaco in vrijheid zullen zijri gesteld en waarbij de genoemde vergadering bepaaldelijk verklaart niet intcstcmmen met de meening der londen- scne conferentie dat liet eerste ongelijk aan de zijde van Nederland zoude moeten worden.gezocht, beeft in België eenigen indruk gemaakt. Uit den inhoud schijnt te kunnen worden afgeleid, dat de duitsche bondsvergadering den belgischen opstand altijd als opleverende bet eerste eu voornaamste ongelijk aanmerkt en zich dienvolgens ge draagt* Ook behaagt deze inhoud den schrijvers van bet luiksche blad der geestelijkheid in geenen deele. Zij beschouwen dit stuk, waarbij een belgiscbe senateur gelijk wordt gesteld met een hoop land- loopers als eene beleediging voor België, en als een kennelijk blijk dit de duitsche vorsten, na al wat tot beden toe heeft plaats gebad 'er nog verre af zijn, van bet bewind ven Vorst Leopold, als een wet tig, gevestigd en onafhankelijk bestuur te erkennen, terwijl de om standigheid dat Oostenrijk, zoowel als Pruissen, een beslissender! invloed uitoefent op de bepalingen der genoemde vergadering ben tot bet besluit brengt dat in dergelijke omstandigheden het ont vangen en erkennen van belgiscbe ambassadeurs door genoemde mo gendheden nog weinig of niets te beduiden beeft. Het betoog ein digt aldus: «Indien België zi h niet baast met bet nemen van een edelaardig besluit waarbij het zich ontslaat van) den onbepaalde»! toestand onder welken bet blijft lijden en verteeren zoude bet nog wel eens bet slagtoffer kunnen worden van bedriegerijen van •een veel meer gevaarlijken aard, dan die, welke men bet reeds beeft doen"ondergaan. Wij durven echter ter naauwernood op dit punt aanhouden, zoo moeilijk schijnt bet, om de gevoelens met welke de'waarachtige patriotten bezield zijn, tot bet gemoed onzer bestuurders te doen doordringen." Het schijnt, dat genoemd blad niet ten onregte beeft gewaagd van po,ingen1,1 welke in België worden aangewend om eene scheuring te weeg te brengen immers in hetanti revolutionaire blad van Luik vindt meü'een betoogwaarbij men zich hoogelijk beklaagt, dat van den tegenwoovdigen gunsligen waterstand geen gebruik kan worden gemaakt tot dcafscbeping naar Hollamdvan de hoeveelheid steenkolen welke nu, ten gevolge der omwenteling, gedurende twee jaren is opeengehoopt; en waarin men zonder omwegen verklaart, dat het onbegrijpelijk is, dat de Luikenaren, die in 1789 eene omwen teling legen de magt der geestelijkheid hebben bewerktals nu zijn vast gesmeed aan provinciën, welke destijds de voordeelen der be schaving miskennende door monniken bezoldigd tea behoeve der rijk begiftigde abtdijen zijn opgestaan; en dat die zelfde Luike naren als nu lmune kinderen en bun geld geven om eene omwen teling, die alleen in het belang det geestelijkheid is doorgedreven, maar die in haren aard en gevolgen allezints strijdig is met de ware belangen hunner provincie, vol te houden. De steller van dit be toog vermeent dat ook dan j wanneer de onafhankelijkheid van België erkend wordt, Luik geheel en al door de tolliniën van Ne derland, puitschland en Luxemburg zal ingesloten zijn; dat de welvaart zal verkwijnen, en dat het oneindig beter ware, om zich van de provinciën met welke de Luikenaren te voren nimmer an dere betrekkingen hebben onderhouden dan die van eene goede nabuurschap af te scheidenten einde een ander verbond te zoeken t welk beter koude worden overeengebragt met de zedelijke en slof-» felijke belangen van bun land. - Zoo ver bekend is, zijn sedert 25. Junij tot 1September door c]e ziekte aangetast 442^ personen, overleden 19^3; hersteld 1645 in behandeling gebleven 838. s Graveniiage den 6. September. De staatsraad, gouverneur van Zuidbolland, beeft andermaal bij circulaire, de plaatselijke bestu ren verzocht om de ingezetenen iu bet algemeen te ontraden het gebruik maken van zoogenaamde commissionairs zaakwaarnemers of bezorgers van plaatsvervangers bij de schutterijen en nationale militie, daar er nog steeds kwade praktijken van dien aard blijven plaats grijpen. Van Middelburg schrijft men dai| bet veelvuldig wegnemen van zeedriften langs de kusten steeds, maar vooral in deze dagen zoo gevaarvol ter overbrenging van verderfelijke ziekten, aanleiding beeft gegeven, dat reeds onderscheidene personen, als schuldig aan dieverij, door de regtbank aldaar lot gevangenisstraf zijn verwezen. Gedurende de maand Augustus zijn volgens bet dagblad van Antwerpen, voor die stad aangekomen i63 schepen, waaronder 16 driemasters. Door elkander gerekendbedroeg de tonnelast voor ieder schip 182 ton. Er waren onder deze schepen zoo men ver zekert, i2 belgiscbe, 4 fransche 21 [erigélscbe 16 amerikaansche 35.deensche, 3 zweedsclie, 10 noorvveegscbe27 hanuoverscbe 16 pruissische, 5 Mecklenburgsche enz. MARKTPRIJZEN der MEEKRAP te ZIERIKZEE. van den 7. September 1832. teelt l832. Onberoofde, eerste kwaliteit verkocht. 24^00 a 25,00 per 5o N. P Onberoolde, middelbare dito. - 22,00 a 23,00 Onberoofde, mindere dito. - 20,00 a 21,00 De Provinciale Geneeskundige COMMISSIE in Zeelandontwarende dat eenige Ingezetenen dezer Provincie gehoor gevende aan de schoon schijnende woorden van eenige winzuchtige» zich bij bet alhier onver hoopt ontstaan der Cholera hebben voorzien van een aantal in-ea uitwendige Geneesmiddelen, acht bet van baren pligtde goede Ingezetenen dezer Provincie voor diergelijke verderfelijke handelin gen te waarschuwen, daar bet dezer Commissie, na gedaan onder zoek dezer Geneesmiddelen gebleken is, dat onder dezelve hevig wer- kerjde gevonden worden welke voorzeker algemeen en overal toe gediend wordende, niet dan schadelijke gevolgen kunnen opleveren, daar bet eene onbetwistbare waarheid is, dat, zullen de Geneesmid delen niet schaden, deze bthooren gewijzigd te worden naar de verschillende vormen der ziekte en de iudividuële gesteldheid van eiken lijder. Middelburg, den 5. September i832. De Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland J. R. de VA-SSY.President., Ter ordonnantie van dezelven Js. de MAN Jz. Secretaris. Heden verloste voorspoedig van 'eene DOCIITERJ. G. II A R I N G X EchtgenOölè van Zierirzee A. K E N E N S. 7. September i832. Heden overleed tot onze biltere droefheid ons geliefd Dochtertje ELISABETH., in den nog jeugdigen leeftijd van 5* maand de verzekering dat .zij ons is voorgegaan in de zalige gewesten der onsterfelijkheid en de hoop van haar daar eenmaal te zullen wederzien, leenigt onze droefheid. ZIERIRZEE, A. G U D D E. den 5. September 1832. JOHANNA GUBDE. gcb. van weezel. Zij die iets te vorderen hebben uit of verschuldigd zijn aan den boedel van Wijlen C O R N L L I S VERSEPUT, in leven gewoond hebbende onder JS oordwcllegelieven daar van opgave of betaling te doen aan JAN JACOB KOS TEN, wonende ouder Serooskerke eii wel voor den rsten November i832. Te ZIERIKZEE,bij A. de VOS, Jz., Boekdrukker; 4

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 2