W\ Ï3, ZIERIKZEESCIIE COURAST. Dingsdag A°. 1832. 11. Seplembei NIEUWSTIJDINGEN. O DÜTTSCHLAND. Frankfort, den 3. September. Volgens berigten uit Zuid-Duitsch- Jand wordt aldaar eene landverhuizing in het groot naar Noord-Ame- rika voorbereidaan welke alle stammen van het duitsche volk aan deel kunnen nemen. De vroegere landverhuizingen waren naar geen vast plan berekend en hadden geenen zamenhang. Thans is het ge. heel anders zijnde men namelijk voornemens om een nieuw Duitsch- land aan gene zijde van den Oceaan te stichten. Om als een eigene staat in het statenverbond van Nooru-Amerika opgenomen te kunnen worden vordert de wet een getal van 60,000 vrije ingezetenen ho ven de a5 jaren en dit getal zal nu eerst bijeengebragt worden al vorens er nadere voorzieningen genomen worden. In Noord-Amerika zelfs zullenwaarschijnlijk vele duitsche landverhuizers die aldaar reeds zijn zich gaarne aan dien nieuwen staat, alleen uit Duitschers bestaande aansluiten en men vleit zich dat liet ontworpene plan ter landverhuizing, om Nieuw-Duitschland te stichten, hetwelk dit jaar nog in een opzettelijk geschrift zal uiteengezet worden, door gansch Duitscliland zoo veel bijval zal vinden dat men eene gelukkige uitvoering daarvan als zeker stellen mag. Een der oppositie-bladen laat zich over de landverhuizingen al dus uit: »Men heeft in Dnitschland voor revolutionaire opstanden gevreest, althans'hu en dan zoodanige vrees voorgegeven én ziedaar de misnoegdheid die zich tot dus verre voornamelijk slechts in gesprekken en geschriften heeft geopenbaard draagt geheel andere hoezeer altijd nog zeer heillooze vruchten. Het denkbeeld der landverhuizing schijnt plotseling aan den Piijn zoo aan deze als gene zijde, zich zoo al gemeen van de gemoederen meester gemaakt te hebben gelijk in het jaar 1789 in Frankrijk. Dit verschijnsel is treurig; niet alleen wordt ons vaderland op zulke wijze van een gedeelte zijner welgeze- tene achtbare huisgezinnen beroofd (hel gemeen gaat niet weg)maar deze gebeurtenis laat ook in de gemoederen der achlerblijvenden een angel na welke de herstelling van het oude vertrouwen voor langen tijd bijna onmogelijk maakt. Intusschen blijkt hieruit weder duide lijk, hoezeer men ons karakter miskend en belasterd heeft, eu dat de Duitscher niets verlangt dan eenen toestand waarbij hem zijn regl en de vruchten van nuttige en eervolle werkzaamheden verze kerd worden. Men scheidt niet zoo ligt van den geboortegrond, aan welken zoo vele belangen zoo vele uitzichten en herinneringen ons kluisteren! De mensch waagt voor zijne bezittingen zijn leven, er moet derhalve iets dierbaarder zijn dan het leven waaraan hij de bezittingen opoffert- Hier is rijpe, ernstige stof tot nadenken. Den 4* Uit Triest schrijft men dat er van de zijde der Egyp- tenaars na een vierde bullettinhetwelk het gevecht van Hems ver kondigde en over Damascus handelde een ander verschenen is waarin melding gemaakt word van gevechten, die van den i3. tot den 17. Julij tusschen Ibrahim en het turksche leger onder Hussein plaats gehad moeten hebben en ten gevolge waarven Aleppo, het welk verlaten was door de Egyptenaars was bezet geworden. Hun ne voorhoede zou noordwaarts boven Aleppo voortgerukt zijn. Men hield er deze tijdingen evenwel nog niet voor geheel zeker. De in'oed der Egyptenaars scheen sedert het vierde bullettin zeer aan gewakkerd en te Alexandrie bedreef men er groots vreugde over. I In de grieksche wateren heeft men een kruistogt tegen de zoo genaamde zeeroverij begonnen waarvoor de grieksche regering of de partij die thans de meeste magt in handen heeft, eenige ligte vaartuigen onder bevel van zekeren kapitein Kriesis heeft uitge rust. De bevelhebbers der zeemagt van de onderscheidene Mogend heden hebben ten gelijken tijde maatregelen genomen om de vaar tuigen die naar den Archipel moeten behoorlijk te begeleiden. Den 20. van elke maand brengt een fiansch schip zijn konvooi van de kust van Syra voorbij Milo tot aan het voorgebergte van Matapan; den 5. doet een engelsch schip dezelfde reisen een russisch schip geeft konvooi van Syra tot de Dardanellen. Zijne Majesteit de Koning van Pruissen die zich menigmaal II aar het leger begeeft, hetwelk nabij Berlijn verzameld wordtheeft dezer dagen het ongeluk gehad van bij het te paard stijgen de manen uit de hand tè laten glippen en daardoor met den voet in den beugel achterover te vallen. Zijne Majesteit heeft zich echter niet bezeerd. Den 6. moeten de groote manoeuvers beginnen welke de positien van den slag van Dennewitz die in den laatsten oorlog door Bulow ge wonnen werd zullen voorstellen. Men zal mét krijg:kundige proe ven op die positien twaalf dagen bezig zijn. Vooraf zullen er parades en revuën plaats hebben, en den 21. September zullen deze oefenin gen eindigen. Den 5. In bijzondere berigten van de poolsche grenzen beklaagt men zich wederom ten hoogste over de gestrengheid der Russen ;Ove.r bet vervoeren van kinderen naar Minsk en andere plaatsen in het binnenste des Rijks; over het verbeurd verklaren van goede ren van voorname ingezetenen die bij den opstand eene hoofdrol hadden gespeeldenz. Voorts wordt in deze berigten met merk bare on vergenoegdheid ineldin* gemaakt van de voorregten welke ijbt''israëlitische bevolking van Polen (welke, gelijk bekend is., over - het algemeen aan liet russisch bestuur getrouw is gebleven) van den Vorst stedehouder ontvangen. Aan den anderen kant meldt mert dat de russische beambten in Polen laatstelijk bevel hebben ontvan gen om met de meeste zachtmoedigheid te werk te gaanen vol strekt geenè reden tot billijke klaglen te geven, en dat dien ten ge volge thans de weg lot het inleveren van bezwaren bij het bestuur voor een ieder geopend is. Bij het russische leger in Polen moet sedert eenige weken eene voUtomene stilte [heerschen uaauwelijks een. regiment moet geheel gecor^entreerd wezen. Men wil hier uit af leiden dat de vrede vooreerst niet gestoord zal worden. Het ge rucht wil weder dat Z. M. de Keizer van Rusland zich in den herfst naar Warschau zal begeven. Stütgardt den 2. September. Uit Leinzell wordt hel volgende geschreven: »De dag van heden, die ons de r. k. pastoorMillauer door de vriendnabuurlijke uitnoodiging van den evangelische predikant Sulzerte Taferroth bereid heelt, was een eigenlijke kerkelijke feest dag vqor de gemeente alhier en den ganschen omtrek en wij kun nen onze genotene blijdschap totinnigen dank jegens deze beide gees telijken van verschillende geloofsbelijdenis niet langer verbergen maar willen daarvan openlijk melding maken. Onze nieuwe me deburger en molenaar Matiheus Klob van de evangelische geloofsbe lijdenis werd heden met zijn bruid Maria Meiterkatholijkiu de kerk alhier door den president Sulzer plegtig getrouwd, waarhij de van beide kanten zeer talrijke bezochte godsdienst tot algemeen genoegen zoo ingerigt en gehouden werd dat zij met een volksge zang uit het evangelische gezangboek aanving vervolgens de predikant Sulzer eene leerrede hield en daarna onze pastoor de mis stil las terwijl op het koor muzijk gemaakt werd. Na het eindigen dermis sprak de pastoor in de duitsche taal den zegen uit, waarna de pre dikant voor het altaar het huwelijk inzegende. Ten slotte werden, even als bij den aanvang, weder eenige versen uit het evangelische gezanboek vierstemmig gezongen. Brunswi.tk, den3i. Augustus. De fransche regering heeft, gelijk te verwachten was een einde gemaakt aan de ondernemingen welke in den laatsten tijd tegen de rust van ons land voorbereid werden. Nietalleen zijn de w-erf kan toren voor hertog Kareidie te Parijs en Fontainebleau opgerigt waren, gesloten; maar ook verscheidene per sonen die aangeworven waren en geene bejDaalde woonplaats konden opgeven zijn iu hechtenis genomen. Romarino doet nu natuurlijk onder deze omstandigheden geene verdere pogingen meer; maar hij heeft echter, tot dus verre de 5 0,000 franken nog niet terug gegeven, die hij in voorschot op de kosten der onderneming had ontvangen. GROOT - BRITTANNIE. Londen, den 1. September. De algemeene dagelijksche opgave, betreffende den voortgang der cholera in de beide rijken van Enge land en Schotland, vermeldt heden in de 66 plaatsen, in welke die ziekte nog in gemelde rijken heersclit, fói nieuwe gevallen 211 overledenen en 3g5 herstelden, en nog 25g5 onder behandeling blij- venden. In alles zijn in de beide genoemde rijken tot heden door de cholera aangetast 44^54 personen en daarvan overleden 16441 en hersteld 253i8. ln Ierland blijft de ziekte ook nog heerschen, maar schijnt zij mede afnemende te zijn. De graaf de S ur villiers,(Joseph Buonaparte gewezen Koning van Spanje bevindt zich thans in het hotel van Maarschalk Thompson Cavendish-Sqare en voert eenen staatdie grootén rijkdom aan kondigt. Naar men verneemt is hij voornemens om binnen kort naar Italië te vertrekken waar ceinige takken der familie Buonaparte hun vast verblijf gekozen hebben, Door het huwelijk van lord Dudley Stuart met eene dochter van .Lucicn Buonaparte is de famielie der Buonapartes thans met de engelsche aiistocratie vermaagtscbapt^ Graaf Survilliers is in den zwaren rouw over zijnen doorluchtiger! neef, wijlen den hertog van Beichstadt.' Deu 4- Vrijdag is de heer Ludolffparticulier secretaris van den baron Stockmarhier uit Brussel aangekomen, zóu men verhaald met depêches van Prins Leopold voor den heer van de fVeyer. Zijner Majesteits schip Stdg, onder bevel van sir Thomas Trouw- bridge is den 22. van Oporto gezeild en teDevonport aangekomen. Toen dit schip de poïtugèsche kust verliet waren de troepen van don Pedro met den besten gee t bezield en druk bezig met aan het versterken van Oporto te arbeiden. De legermagtvan don Miguel9 groeide van dag tot dag aan en naderde Oj orto hoe langer hoe meer zoo dat die stad sints vier (lagen werkelijk als in een staat van-beleg kon beschouwd worden. Admiraal Sartorius zou binnen kort met zijne vloot weder in zee steken. Met een .schip te Plymouth gearriveerd dat een dag later dan.dq Stag van Oporte vertrokken is, heeft men geene nadere berigten. Men vleit zich hier dat de vloot van don Pedro weldra aanzien lijk vermeerderd zal worden zoo dat zij niets meer van de zeemagt van don Miguel te vreezen zal hebben en deze zelfs in sterkte zal' overtreffen. Oporto moet thans zoo goed verdedigd zijn dat men niet denkt, dat de Mignelbten haar zullen aanvallen, en men vrij zeker is, dat zij eiken aanval gemakkelijk zal kunnen keeren. Men gelooft algemeen dat eene versterking van drie of vier duizend mah troepen, vooral vari twee duizend man ruiterij en twee ofdriegroóte schepen voldoende zou ziju om aan de conslitutioneleexpeditieeeoea goeden uitslag te verzekeren. Er zouden drie benden guerillas voor don Pedro opgerigt zijn doch hun getal bedroeg niet veel meer dan Ivvee honderd man.

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 1