AD VER TE N TIEN. dp Pri+is vcltliu&arschalk zich gisteren eeti geruimen lijd in lietkamp inj Girsëhot-hebben opgehoudenIlet midden van September wordt steeds opgegeven als de tijd op welken men verwacht dat de kam- pen zullen opbreken en het hoofdkwartier herwaarts zal terugkeeren; de dag schijnt echter nog niet bepaald. 's Gravemjage.den. 3o. Augustus. De Staats-Courant deelt liet navolgende'mede »ïn sommige'ónzer dagbladen leest men een on- naauwkêurig en~*bngenjma Beriglwegens bet in werking brengen van nieuwe bepalingen in het Groothertogdom Luxemburg, betrek kelijk bet gebruik der hoogduitsche taal. liet daaromtrent uitge vaardigd besluit,hetwelk jij het gewestelijk regeringsblad van Luxem burg is vo.org.ekomen is vap dén volgenden inhoud De generaal majoor voorzitter der algemeene regeringscommissie van bet Groothertogdom Luxemburg brengt ter kennisse van al de overheden openbare ambtenaren en door de regering aangestelde per sonen dat zij lie Majesteit de Koning-Groothertog overwegende dat de 'Hoogduitsche cn fransche talen beiden evenzeer als nationale talen van het Groothertogdom kunnen beschouwd worden naar mate der landstreken, alwaar óf de eene of de andere dezer talen- meer bijzonder in gebruik is Leeft vasgesteld i°. Dat het voortaan aan de ingezetenen vrij zal staan om zich tot de besturen magistraatspersonen-, ambtenaren en door de rege ring aangesteld en van weiken aard ook in diegene der beide talen te wenden, waaraan zij de voorkeur geven zullende dezen hunne .zaken móeten behandelen in de taai waarvan de ingezetenen zich bediend hebben. Dat de notarissen verpligt zullen zijn, hunne acten in die der beide talen op te stellen waarvan bet gebruik door de partijen verlangd wórdt. 3°. Dat eindelijk de overheden van bet Groothertogdom die zich in het geval bevinden van met het doorluchtige duitsche bondge nootschap in briefwisseling te treden, zich van de hoogduitsche taal /zullen moeten bedienen. De overheden openbare ambtenaren en door de regering aan- -gc.stekle personen van allerlei aard worden uitgenoodigd om zich 'Overeenkomstig- de bedoelingen van Zijne Majesteit te gedragen. Verder wordt opgfcmerktdat indien in het vervolg Zijne Majesteit juog-t'goedvinden om eenen kandidaat van de verpligting te ontslaan om zich op ccnc hooge school den doctoralen graad te verschaffen, -onder voorwaarde van zich aan een gestreng examen te onderwer pen dit examen tevens het bewijs moet opleveren dat de kandidaat de beide nationale talen behoorlijk leest en schrijft; en dat wanneer •dé Overheden geraadpleegd zullen worden over de toelating van zoo danig een; kandidaat tot liet examen derzelver advijs zich alzoo zal moeten uitstrekken tol de middelen, om het bedoelde bewijs te leveren. - Luxkmuürg j den \l\. Junij i83ci. De generaal majoor voorzitter der algemeene rege rings com missie', Von Goedecke Gellé algemeene secretaris. Vorst Leopold heeft, ter gelegenheid van zijn huwelijk, aan ruim twee honderd veroordeelden kwijtschelding of verm inderitt$ van straf verleend. De eenige wegens staatkundige misdaden over gebleven gevangene de kolonel Borremansis vrijgesteld. Haarlem den 3i. Augustus. Uit Vlaanderen wordt geschreven dat de nederlandsche bevelhebbers van den jongsten springvloed gebruik hebben gemaakt, om de overstroomingen, door welke posilien op de grenzen van Staats Vlaanderen worden gedekt, te verhoogen. Van de zijde der belgische anti-revolutionnairen wordt verzekerd, dat dc beer C. de Broeckère het bestuur van de munt heeft afgesla gen; dat Vorst Leopoldhem heeft gevraagd of het waarheid was, dat lu'j zich met Gendebien en anderen tegen zijn bewind had vereenigd en dat.hij' daarop zonder omwegen heeft geantwoord dat zulks den Vorst geenszins moet bevreemden daar hij {Leopold) niet dan door onbekwame intriganten was omringd die den slaat nimmer zouden helpen. Men voegt er bij dat deze taal hem geenszins heeft behaagd. In Brussel blijft de cholera genoegzaam !op dezelfde hoogte. Te Hall rigt de ziekte naar gelang der geringe bevolking groote verwoestingen aan. i Ipttatmijciale' Staten. Terwijl de verslagen welke door de gedeputeerde staten van Hol liind FrieslandOverijssel en JSoord-Braband aan de staten dier provinciën in de maand Julij 11. zijn uitgebragt', openbaar zijn ge maakt, beeft dit niet met die der andere provinciën plaats gehad. Plet wordt alzoo niet onbelangrijk geacht, uit de verslagen der an- d'ere provinciën, voor zoo verre die ter onzer kennisse gekomen zijn, over te' nemen hetgeen daarin voornamelijk ten aanzien van den han del en de-scheepvaart-gevonden wordt- In dat, nopens Gelderland, wordt gezegd t dat de operatiën vooral wat tie-expeditie betreft, aan' de landzijde; in bet vorige jaar le vendiger schij'öt te zijn geweest; doch dat de stremming der gemeen schap door staatkundige gebeurtenissen veroorzaakt, den handel over bet algemeen doet kwijnen. «Te Fijmcgejialdus luidt het verslag, is te water weinig koop mansgoed ter transito verzending aangebragt. «De handel, in duigen te Zïitphen is weder afgenomen. Men blijft dit toeschrijven aan liet verbod der staten van Friesland om de gelderscbe en munstersche duigen voor de botervaten in die provin cie te gebruiken. «De vischhandel in de aan de zeekusten gelegen plaatsen gaat Xiiet vooruitschoon eenigerrnate opgebeurd door de verleende te ruggave der belasting op liet zout. «De nijverheid der handeldrijvende klasse blijft groot nadeel on- dcivinden door vreemde kooplieden welke in herbergen uitstallen cn tegen spotprijzen ppenbare verknopingen houden." In dat van Ze'cland leest men, dal de buitenlandsche handel te Middelburg op dezelfde hoogte is gebleven, en liet getal uitgeruste schepen er noch verminderd noch vermeerderd is. De handel in granen is. vooral in de hoofdplaats van dat gewest, toegenomen tert gevolge der nfgesnedene betrekkingen met dc beide P laan der ens. Ook is cr de hoeveelheid naar Holland gezondene granen vrij aan zienlijk geweest. De versche zeevisscherij moet eenige voordeelen heb ben opgeleverd, doordien er, gedurende eenigen tijd, gelegenheid moet zijn geweest, dc visch 'aan belgische opkoopers van de hand te zetten. De ku.sthandel beduidt in de provincie, schier niets meer terwijl dit met den buitenlaiidschén handel te Zierikzee even zoo gelegen is heeft liet ophouden der genieenschap in België, in sóm mige distrikten van het gewest, en bepaaldelijk in liet 4lle on tot stilstand van den binnenlandschen handel aanleiding gegeven. Slechts twee schepen zijn van daar ter kabeljaauw-visscherij -in 183c uitgezeild, en nog wel beide met verlies. In het verslag van Utrecht wordt gezegddat, ten gevolge van eenen levendigen handel, de voortbrengselen van boter en kaas steeds prijs houdend zijn gebleven, en de goede prijzen der granen en andere voorwerpen, ook in vele ópzigten de mindere hoeveelheid hebben kunnen vergoeden. Dat van Groningen luidt over dit onderwerp aldus: «Van den handel zijn geene gunstige berigten mede te deelen. Tengevolge van den zeer geringen oogst in 183o kon'er géene verzending nlaats hebben. Do handel in boter heeft geen bijzonder belang opgeleverd. De aanvoeren van bout zijn met geen gunstigen uitslag gedaan. Aan de tijdsomstandigheden wordt dit toegeschreven. De winkel- of zoo genaamde kleinhandel is, reeds sedert eenige jaren tot een'toestand gebragtwelke voor vele ingezetenen niet te dragen Was. Inhetaf- geloopen jaar is die nog meer aanmerkelijk verergerd waarvan on der andoren, de ongunstige omstandigheden van den tijd en de kwij ning van bijna alle bedrijven, éene der oorzaken is. Het is eene treurige daadzaak, dat de toestand van vele winkeliers meer en meer bedenkelijk wordt. «Zijn de berigten omtrent den handel reeds ongunstig, treuriger nog zijn te geven van de scheepvaart, welke een belangrijke' tak van nijverheid en eene der voornaamste bronnen van bestaan en der welvaart der provincie uitmaakt. «Dé buitenlandsche scheepvaartreeds vroeger zoo geleden heb bende is in het afgeloopene jaar nog meer achteruit gegaan. «Met de binnenlandsche scheepvaart in deze provincie is het al lertreurigst gesteld. De kwijning van vele fabrijken welke door een aantal van onze gewestelijke schepen van turf werden voorzien de gestremde gemeenschap met de zuidelijke provinciën des rijks, werwaarts een groot deel van die schepen gewoon was te varen en in het algemeen de flaauwe gesteldheid in den handel waardoor de vrachten buitengewoon laag worden gesteld, moeten als de oorzaken worden aangemerkt dat de eigenaars dezer schepen waarvan het getal zeer aanzienlijk is, zich ten eenemale buiten staat bevinden, om het noodzakelijke tot hun onderhoud te verdienen." 0 Ondertrouwd: C. LOPSE II O CIC E, Ellemeet, en den i September i83a. IC. S C H A L K. W IJ IC. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. C. H. RISSIIC van Dordrecht, heeft de eer aan zijne ge- eerde begunstigers te berigten dat hij alhier is aangekomen en uitgepakt bij den Heef J. SWARTS, in het Aicuwe Logement van Zeeland, met een zeer mooi assortiment BEDDE GOEDE REN' bestaande in extra fijne BEDDEN, MATRASSEN, TEIJKE-, C II ITS E- WOLLE- en KATOENEDE. ICENS, Wille PIK EES- en NOPJES DEKENS; alles tot zeer civiele Prijzen. Recommandeert zich in ieders gunst. N. B. Daar hij ondervonden heeft, dat er zijn die op zijnen naam. rondlóopénzoo dient deze tot waarschuwingdat hij die niet heeft. Op Zatürdag den 22. September 1802, des avonds ten zeven uren, zullen de Kinderen en Erfgenamen van den Heer JO HANNES 5TEENDIJIC en Mejufvroutv ELISABETH DANE, in de Herberg genaamd de. Groote Zoutkeet, binnen de Stad Goes door het Ministerie van den Notaris JAN SOETE- B1ER, daartoe gecommitteerd, bij besluit van de Regtbank van Eersten Aanleg zitting houdende te Goes, gedagtcekend den 23. Julij r832 ten overstaan van den Heer Vrederegtcr van het Kanton Goes en met in achtneming der verdere formaliteiten bij de wet bepaald, publiek aan de meestbiedende presenteren te Verkoo- pen de navolgende Goederen Eerste Perceel. Een Achtste Part in de Zaad-ICoren-en Lam mer T I F. N D E N gelegen in den Ouden-Polder, van Sint Phi- l'msland, Kanton T'holen met uitzondering van twee Bunders, zes- en-dertig Roeden zes-en-zeventig Elle.11 Tienden, in afzonderlijke eigendom toekomende aan den Heer van STAPELE Successeu- ren welke Tienden gedurende het laatste tijdvak van 10 jaren, door elkandereu jaarlijks hebben opgebragt omtrent twee honderd Guldens. Tweede Perceel. Een WOONHUIS, ZOMERHUIS en ERVE. staande en gelegen aan de Oostzijde van de Lange Vos- straat binnen de Stad Goes, in Wijk A. No. 153 belendende Oost de Stads Wal, West de Straat Zuid Johan Georg Minor en Noord Jan Engelhlik. Men kan zich ter-inzage van de Ver koopswaarden van heden af aan vervoegen ten kantore van opge- melden Notaris. 00 Van stonden aan een STAMPER benoodigd, in de Meestoof te Bommeticde. Xe Z1 ERIE.ZEE bij A. »e VOS Ja.Boekdiukker,

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 2