ZIEMKZEBSCHE COUKAVT. H'. 11. Dingsdag BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN A'. 1832. den 4. September. AANBESEED1NG VOOR PATENT-OLIE De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELANDmaakt bekend, dat de Leverancie van de thans benoodigde Patent Olie, voor de dienst der Lantarens op de Zeeuwsche binnenstroomen bestaande in drie-en dertig Nederlandsche Vaten in het openbaar zal wor den Aanbesteed op Woensdag den 12. September i832 des mid dags ten 12 uren, in de gewone zaal der Aanbestedingen van het Provinciaal Gouvernement van Zeeland te Middelburg kunnende van de voorwaarden, waarop die Aanbesteding zal plaats hebben, door de gegadigden nader kennis worden genomen in de Bureaux van bet voorzeide Provinciaal Gouvernementen ten huize van den heer Di recteur der Bakens en Lantarens op de Zeeuws- he binnenstroomen te Middelburgbij wieu ook het Monster van de Olie kan worden bezigt igd. Middelburg, den 3o. Augustus 1832. van VREDENBURCH. D U I T S C HL AND. Frankfort, den 28 Augustus. I11 Bessarabie in het dorp Dropii is den 3o. December 1831 de vrouw van zekeren Demian Plofon van zes voldragen dochters bevallen. De moe der is slechts twintig jaren oud en van geen bijzonder sterk gestel. De kinderen waren niet geheel van natuurlijke grootte, doch volkomen wel gevormd, behalve het meisjendat het laatste ter wereld kwam en aanmerke lijk kleiner dan de overige was. Alle die kinderen zijn des avonds, 11a gedoopt te zijn, gestorven; doch de moeder is van eene zware ziekte die op hare bevalling gevolgd ishersteld. GROOT - BRIT T ANNIE. Londen, den 29. Augustus. Wij kunnen stellig verzekeren, dat Lodewijk Philips met kracht zich verklaard heeft tegen de eischen van zijne hollandsche Majesteit, en dat hij alle in zijne magt staande middelen aanwendt om ieder besluit der cop 'fe ren lie.te beletten het welk eene verkrachting zoude moeten zijn van den geest des trak- taats van i5. November. Blijft nu over te weten, of hij moed en vastberadenheid genoeg zal hebben om zijnen schoonzoon tegen de Souvereinen van het Heilig Verbond te beschermen, in het geval waarin dezen dulden zouden dat de Koning van Holland de hem kortelings toegezonden voorstellen der conferentie verwierp. Vóór weinig tijds nog was door lord Palmerston aan den generaal Goblet te kennen gegeven dat het engelsche kabinet niet verlangde, om België's wille zich in onmin te brengen met RuslandOostenrijk en Pruissenen dat Frankrijk, hoe gaarne ook anders België wil lende bijstaan zulks niet doen zoude zonder Engelands medewerking- België schijnt dit anders te begrijpen, en de heer van de JVeijer. heeft verklaard dat, indien ook Leopold nog toestemde tot het on derhandelen over de zoodanige artikelen die daartoe konden aanlei ding geven hij aan den anderen kant besloten had de kansen des oorlogs te beproeven liever dan te du1 den dat de grondslagen van bet traktaat der conferentie zouden worden verkracht. F R A N R R IJ R. Parijs, den 25. Augustus. Men wil hier bijzondere berigten uit Petersburg hebben volgens welke lord Durham (gelijk reeds van elders is gebleken) zeer minzaam ten bove onthaald is, doch dat toen het de (immers vermeende) voorname reden zijner zending gold, zijn onderhoud met den Keizer een weinig voldoenden uitslag zou hebben opgeleverd. Nadat de gezant zich in het belang van Polen zou hebben uitgelaten, en, onder anderen, de tractaten van i8i5 zou hebben ingeroepen moet Z. M. hem nagenoeg in deze bewoor dingen hebben toegesproken: Engeland en Frankrijk moesten die «tractaten nimmer durven inroepen want sedert twee jaren hebben «zij ze geschonden. Zonder uw zoo weinig regtschapen gedrag in wde zaken der Nederlanden zou ik gewisselijk aan uwe tusschen «komst het oor kunnen leenen ten behoeve van een volk, dat mij gevoeligbeleedigd beeftmaar dat ik niettemin altijd bemin en acht. Ik had zelfs een grootsch ontwerp gevormd 0111 alles te verzoenen »en den algemeenen vrede op hechte grondslagen te vestigen; maar de «gewapende tusschenkomst in het verleden jaar in de staten van «den Koning der Nederlanden welke gij aangemoedigd en goedge- «keurd hebt, heeft alles veranderd. Ik spreek milord! zonder haat; «ik acht en eer uwe natie; maar ik kan u het regt niet toekennen «om tractaten te schenden en in ie roepen naar het 11 gelegen komt. «Het franscli gouvernement had een' heiligen pligt jegens mijnen «schoonvader, den Koning van Pruisseri te vervullen, het had van «dien Souverein de belofte verworven dat dezelve zich van alle ge- wapende huipaan zijn schoonbroeder, den Koning der Nederlanden «zou onthouden maar onder uitdrukkelijke voorwaarde dat liet ge »lijkelijk jiietgewapenderhand zou tusschen heide komen. Gij weet hoe «naauw ik aan den Koning van Pruissen aan Koning Pr illem ver woonden ben en desniettegenstaande heb ik mijne bijzondere ge\.oelens «aau den wensch opgeofferd vva den alg» lueeueu vrede te bewaren »het fransch gouvernement, echter, heeft van de moeitewelke tilij »de poolsche opstand gaf, gebruik gemaakt, om zich de bedoelde tusschenkomst te veroorlooven strijdig met alle aan Nederland toe- komende regten er was niets hetgeen de tusschenkomst kon verschoo- »nen. Ik zal alleen de belangen van mijn rijk raadplegen, om de «zaken van Polen te regelen, zonder de minste tusschenkomst van «vreemden in deze aangelegenheid toe te laten." Men wil dat lord Durham hierop betuigd zou hebben dat de fransche interventie alleen door den heer Périer was ontworpen en in allerijl volvoerd; dat het engelsch ministerie er deszeifs misnoegen over betuigd had maar dat het kwaad geschied en onherstelbaar was geweest. Den 28. «Geheel Parijs moeitzich thans met bet regtsgedingder St. Simonisten. Hun optogt naar de geregtsplaats langs een weg van meer dan een uur gaans; hunne oostersche kleeding, lange baar den staatig voorkomen en herhaalde lofzangen hebben eene over- groote menigte aanschouwers uitgelokt, en somwijlen een gedrang te weeg gebragt, 't welk voor groote verwarring deed vreezen. Men heeft echter het spectakel rustig aangezien en noch gejuichtnoch gefloten. De meer gegoeden hebben de nieuwe zoogenaamde apos telen met een spottendeu lach zien voorbij trekken. (Dezelve schij nen niet uil het oog te hebben verloren, dat de verkondigers der niewe leertot dus verre het middel hebben weten te vinden, om zich, of schoon wel wat vreemdtoch goed te kleeden en zeer goed te voeden). De smalle gemeente heeft hun meer blijken van goedkeuring gegeven (onder de lofzangen kwam 'er een voor, hetwelk met een koor besloten weid waarbij klagten werden aangeheven over de ongelukken der hongerlijdende volksmenigte. Het openbaar ministerie heeft zich tot staving van de aanklagt der zedeloosheid van de nieuwe leering beroepen op het protest van eene der tot de secte behoorende vrouwen, tegen dezelve. Deze vrouw die, in het kostum order, achter vader Enfantin gezeten was, en hem als advokaat scheen te raden heeft daarop uitgeroepen, dat zij, beter onderrigt zijnde haar protest had ingetrokken. Hunne rede- voeringen ten aanzien van de betrekkingen tusschen de personen van verschillende kunne zijn dermate buitensporig geworden dat de voorzitter, ten einde schandalen te verhoedrn de zitting heeft opgehe ven. Heden hebben zij nogmaals in 'tbreede geredeneerd, doch zij schijnen ook zelfs niet door de regtbank begrepen te worden. «Over het algemeen vindt het vervolgen dier lieden allerwegeaf. keuring; hij de oppositie, omdat de St. Simonisten zich tegen het bewind Verklaren bij de ministerielen omdat de menigvuldige regterlijke vervolgingen het bedwingen van meer gevaarlijke misdrij ven ter zake der staatkundige doen veizuimen. De St. Simonisten (de heer Enfantin die zich den oppersten vader noemt daaronder gerekend) zijn ter zake van het krenken der openbare eerbaarheid en het stichten van vereenigingen van meer dan 20 personen zonder voorkennis van de regeringveroordeeld tot eene gevangenis van een jaar, na eene geldboete. Zij hebben de uit spraak zeer bedaard aangehoord. Het ongunstige weder had den toe loop, (aanmerkelijk verminderd, en bij het voorlezen van het arrest bevonden zij zich met hunne volgelingen schier alleen in de gehoor zaal. De president heeft de teregtzilli ng nogmaals moeten opsclior- sen om dat vader Enfantin te kennen gaf, dat hij noodig had ge ïnspireerd te worden en dat hij daartoe meende te kunnen geraken door de tegenwoordig zijnde personen ernstig aan te zien. Dit moet een bespottelijk tooneel hebben opgeleverd immers regters en toe hoorders schijnen zich niet van lagchen te hebben kunnen onthou den. Een der dagbladen behelst de volgende statistieke opgave der kolonie van Algiers: Het getal bekende Europeanen bedroeg den 31Ju 1 ij 4'4l Hierbij moeten gevoegd worden de burgerlijke ambtenaren militaire vrouwen en passngiers met 's lands vaartuigen gekomen 68a Voorts de gepasporteerde soldaten onder bestuur van de militaire overheid te Algiers gebleven520 Totaal der europisclie bevolking 534t De geboorten hij de Europeanen bedragen middelbaarzes ia de maand de huwelijken twee. Het getal gepatenteerden heeft 1479 bedragen. Men heeft te Algiers 1 korenmarkt, 1 olijmarkt, 1 veemarkt, t paarden-muilezels-eu ezelsmnrkt, 1 hooi- en stroomarkt1 groen markt, t vischniarkt, 1 fransche en arabische drukkerij, 1 offici eel dagblad, 1 christelijke kapel, 2 steendrukkerijen, 2 letterkun dige kabinetten 2 loges van vrijmetselaars, 1 teekenschool 2 kost scholen voor jongens, 1 voor meisjes, 5o europische kooplieden, i tabak-fabriek 3 steen- en pannen-fabrieken 6 smederijen 28 fransche bakkerijen, 4 brouwerijen, 5 groote koflij huizen 6 min dere koflijhuizen 100 debitauten van wijn, die ook open tafel hou den 3 burgerlijke geneesheeren 5 apothekers 2 notarissen, 40 metselaars, 25 schrijnwerkers5 kleedermakers, 29 schoenmakers, 16 horologiemakers, 1 goudsmid, 1 juwelier. NEDERLANDEN. 's Hertogetoosci! den 3o. Augustus. Naar men verneemt bevindt Prins Ercderik zich weder in het hoofdkwartier te Tilburg eu moet

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 1