I ID DEN P RIJ Z EN, Prijzen van het Gedisteleerd. ADVERTENTIEN. conferentieten aanzien Van liet belangrijke Vraagpunt omtrent de Sclielde. Genoemd blad verklaart dus, dat geduld nog gedurende eenigen tijd België's eerste deugd behoort te wezen. In een bijzonder berigt uit Brussel voorkomende in een der londenscbff bladen, wordt onder andere bijzonderheden vermeld, dat bij gelegenheid van het zingen van het te Dcurnop den 21 in de St-. Gudule, twee troonen nevens het altaar geplaats waren; een voor Vorst Leopold en zijne gemalin de andere voor den aarts bisschop. Na den afljop der plegtigheid is ten hove receptie ge weest, doch dezelve was in geenen deele luisterrijk vermits meest al de aanzienlijke gezinnen uit Brussel afwezig waren. Op den 25. Augustus, den naamdag van Vorstin Louise, heb ben te Brussel eenige plegtigbeden plaats gehad. Bij gelegenheid van den 24* Augustus, den geboortedag van Z. M- den Koning der Nederlanden, aarzelen de anti-revolutionaire beïgische bladen geens zinsde menigte opmerkzaam te maken op de voorbeeldelooze wel vaart welke men twee jaren geleden in België beleefde en zijn zij- daarbij niet spaarzaam met bitse aanmerking®. p Het juiksclVe ,blad der geestelijkheid beklaagt zi.cli over de bij - zon.de.re berigten welke' de liberale franscbe bladen uit België ont vangen en bekend maken inzonderheid ten aanzien van de po gingen welke (volgens deze berigten) in België' zouden worden aan gewend om de magt van de genoemde partij te fnuiken. Hetzelve besluit daaruit, dat zich kwaadwilligen in de nabijheid van Vorst Leopold bevinden, welke hem van de menigte willen vervreemden. 's Grwenrage den 26. Augustus. Met genoegen vernemen wij lijt Scheven ingen dat op gisteren,geen enkele cholera-] ijdev meer, aanwezig was op deze zoo hevig aangetaste zeeplaats, en verneemt men dat dan ook reeds wederom baders zich hebben aangemeld. Opmerkelijk is bet dat bet badhuis met deszeifs bewoners en de weinige badgasten die hetzelve niet verlaten hebben geheel zijn bevrijd gebleven. Mogt een gunstig najaar nog éenigermate de schade horstellen dde eeite ziekte aaugebvagt heelt welke thans geheel het Vaderland teisterten welke het le hopen i£dat algemeen verminderende, zich niet Weder vertoonen zal ter plaatse, waar dezelve eenmaal opgehouden beeft! 1» het geheel zijn le Scheveningen door de ziekte aangetast ge worden 617 personen, waarvan 257 overleden en 36o hersteld zijn. De stedelijke regering van :Vlissingen beeftbij eene publicatie op gisteren afgekondigd de inwoners uitgenoodigd zich Voor den tijd van twee maanden te provianderen. Het coilegiê van raden cn generaal meesteren der rijks munt te Utrecht hebben aangekondigddat er onlangs te Amsterdam een vcdsch tienguldenstuk ontdekt is, hetwelk uit Bremen was aan- gebragl on het jaartal 187.4 draagt, mitsgaders de letter B. Eindelijk is de stad Brussel welker geldmiddelen onder het vorig gezag in oen' zoo gunstigen staat waren gematigd tot het aangaan' eeiier ïëeniug vati 3,5oo,ooo franken. De bank of de maatschappij voor de volksvlijt, heeft zich niet deze leening belast; liet buis Rothschild te Parijs zal er voor een derde deelgeregtigd iu zij o. Bijzondere berigten uit Brussel te Londen en Parijs ontvan gen stellen bet voprdat-, niettegenstaande alle uiterlijke bewijzen van het tegendeel Vorst Leopold en bet meerendeel zijner bewinds lieden voor den vrede gestemd is, en bij ook alles zal in het werk steil en om dien le behouden ook ten koste van zoogenaamde opof feringen. Daarin wordt aangevoerd dat de laatstelijk door Leopold gedane aanspraken niets anders behelzen dan zijne vroegere, sinds tóen maanden, gedane beloften en aanmaningen tot vertrouwen. De hoofdleiders der bewegingspartij in België, de BrouckèreGende- lien Biellon en ChazeL en anderen bebben dezer dagen gepoogd iii de provinciën weder associatiën op te rigten doch zijn hierin niet geslaagj. De Brouckère heeft de redactie van den Independant verlaten alleen omdat dit blad eenige voor Leopold te vleijende brieven uit Compiègne had opgenomen, flij had, bij het nemen van zijn ontslag aan dien Vorst geschrevendat hij zijnen stap niet daaraan moest toeschrijven, dat hij buiten de gelegenheid was gesteld geworden, om hem naar Compiègne te vergezellen; want dat hij de eer niet bejaagde van een ordekruis te bekomen alleen omdat men eenige uren in het gevolg van eenen Vorst gereisd heeft De generaal Evain is als minister van oorlog, naar Antwer pen vertrokken om er de troepen in oogenschouw te nemen. De Cournier spreekt van eene vergissing bij het ministerie van huitenlandscbe zaken te Londen waardoor depêches voor sir Adair bestemd, naar 's Gravenbageen die voor den engelscben gezaDt bij het iiederlandscbe hof naar Brussel zijn verzonden. De Lynx wil weten dat in de laatste bijeenkomsten der con ferentie niets bepaald besloten is aangaande het antwoord op de jongste nota van liet's Gravenbaagscbe kabinet te geven. De Cournier roeentdat degenen die voor eenige weken nog van eene spoedige schikking der belgische zaken droomden thans wel eenigzins de oogen zullen geopend zijg dat uit de bestaande onzekerheid slechts twee zaken zijn op te .maken ten eerstehet vast besluit van Koning Willem, om geen zijner vorderingen op te geven ten andere, de onmagt der conferentie om hem tot bet vol gen barer besluiten te dwingen. De Cournier gelooftdien ten ge volge dat er voor België geene keus over blijftdan om de vorde ringen van Koning Willem toe te geven, of wel die van Belgiëmet geweld aan hem op ie leggen. liet zelfde blad schijnt vrees te voeden, dat het huwelijk van Vorst Leopold met de fransche Prinses, waardoor de zaak van Bel gië in schijn eenen aanmerkelijken steun bekomtzal strekken om niet alleen de Belgen maar ook hunne bestuurders meer zorgeloos te maken inde behartiging van 'slands belangen. De schrijver maakt gewag yan bet gerucht dal een deel van het belgisch ministerie be reid is om ten aanz,ien van de vaart op de Schelde toe te geven, doch hoopt, dat Vorst Leopold gedachtig zal wezen aan hetgeen hij-onlangs tijdens zijn verblijf te -Doornik verklaard heeft name. lijk dnt hij nimmer tot eenige nadeelige voorstellen zal toetreden en dreigt hem met de door den Yorsi zelycn gebezigde wo'ordeiï da de natie, indien het bestuur zich zwak of trouweloos betoont «liet regt zal hebben om te eischen hetgeen haar beloofd is." Rottëkdam den 017. Augustus. I11 de pruissische Rijnprovincien bijzonder in de provincie Aken heeft dezer dagen een allerverschrik kelijkst onweder meer dan dertig gemeenten jammerlijk geteisterd. Een storm uit het noordwesten en westen dleel over het stedeken Randerath de wolken hijeen die in plasregens en hagelslag neder- storttenzoo dat de meeste buizen in weinige oogenblikken van hunne daken en vensters beroofd werden en menscben en vee aan allerlei gevaren waren blootgesteld. Onder de bagelsteenen vielen ijsklompen ter zwaarte van acht, twaalf tot zestien looden ja zelf» van een pond ter neder boomen van twee en drie voet ib de door snede werden uit den grond gerukt, gebroken of gespleten en op afstanden voortgeworpen. Te Lohbach storteden een aantal gebou wen in doch door een bijzonder geluk outkwamen de nieuschen aan het gevaar. Alle velden tuinen vruchten en voorraad wer den in den omtrek van Remscbud vernield, en in sommige ge meenten moeten de landlieden hun vee van de hand doen om dat de voorraad bedorven isde schade wordt in dien omtrek voorloo- pig op meer dan 5o,ooo rijksdaalders geschat. In de gemeente Stachelhausen werden eenige gebouwen als van hunne plaats ver schoven. Te Solingen werd de spits van den toren der hervormde kerk naar beneden geworpen; de katholijke kerk en een windmolen leden alk-raanmerkelijke schaden. Het plaatsje Lennep stond in weinig tijds geheel onder water; bet gevogelte viel bij de zware don derslagen uit de lucht en verdronk in de plassen; het vee moest uit den regenvloed met groote moeite gered en geborgen worden; een voerman met een wagen met stroo beladen werd met kar en paard in eene diepte van dertig voeten naar beneden geslingerd, en op den weg naar Huckestvagen werd eene diligence met paarden en menscben door den wind van den rijweg opgenomen en tien voeten ver in het land geworpen, waarbij de koetsier en twee rei zigers zware kwetsuren ontvingen. Te Grimlinghausen sloeg de bliksem irt een stal en doodde een paard. Te Duiken viel zij in een buis, hetwelk tot den grond toe afbiandde. Te Grevenbroek en omliggende plaatsen ligt al het veldgewas tegen den grond. De schade door dit onweder over deze uitgestrektheid veroorzaakt is nog niet te begrooten doch velen die alles voor dit jaargetij ver loren hebben rekenen zich gelukkig er het leven te hebben afge- bragtdaar bij geen menschen geheugen zulk een onweder in die streken gezien is. Te Kaltendrecht in Zuid-Holland zou de cholera zich ook on der hei vee vertoond hebben zaturdag moTgen werden aldaar drie runderbeesten dood gevonden terwijl een vierde lag te zieltogen. Te Lelden is een derde ziekenhuis opgerigt. Te Scbeveningeu wofdt het ziekenhuis ontruimd. Te Zwolle is de bode van Zwart sluis door de cholera aangetast en wordt aldaar verpleegd. In Overijssel neemt de ziekte meer uitbreiding en heeft zich te Zwart sluis, le Grafhorst en op de rivier den Yssel bij Holst vertoond. Den 24- is te's Gravenbage een militair aangetast te Leiden 1 nieuw geval 1 hersteld blijven 22 in behandeling te Gouda waren er 3; te Brielle 1 in behandeling, en te Gorinchem 1 bijgekomen, 1 overleden blijft 1 in behandeling. Den z5. waren te Leiden in behandeling te Gouda 3; te Brielle 1 te Goriucbem bijgekomen 3; bleven 4 aldaar in behandeling. Den 28. zijn wederom een aantal jagers van 's Gravenbage naar het leger vertrokken. De majoor Kessels heeft weder te Mechelen een tweegevecht gehad, doch hetzelve is zonder verwonding afgeloopen. TAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE Z1LBIKZEE. "VAN den 3o Nederl. Mudcfc. Oude Tarwe 1831. .f 9,00 a 1000 Nieuwe dito i832 - 7,00 a 9 00 1 Nieuwe Rogge - 5,{?o a 6.00 Wittier Gerst4-^0 a 4 7° Zomer dito 4 20 4 3o Haver - 2.80 a 3.00 Vaardeboonen 5.00 a 5 5o "Wille Bootten 0.00 a (r.cto Bruine dilo - o 00 a 0.00 Graauwe Erwten - 000 a 0.00 AUGUSTUS I832. De Nederl. Mudden Groene Erwten 5 5o a 6.5© Geele dito - 0.00 a 0.00 Koolzaad - 8 00 a g.öo Zaai-Lijnzaad 7 00 a 10 00 Slag-Lijnzaad- 6.00 a 8.00 Raap-Olie te Zierikzéê f 36.00 per vaU; Palent-Olie- 60 00 Lijn-Ol/e bij partij - 36.00 Raapkoeken- 5o.oo de ïooosl» Lijnkoeken 80.00 TE SCHIEDAMden 29 Augustus i83s. Genever, bet Nederlandsche Vat, zonder fust. /a4 5o Amst. proef, het 0 27.2» Zonder de Belasting. De CENTRALE DIRECTIE van Schouwen, Burgh en WesÜand, zal ten overstaan van den Heer Hoofd-Ingenieur der Provincie Zee land, onder nadere goedkeuring, in het openhaar Aanbesteden: De noodzakelijkste reparatien ter instandhouding van de heide Ha venhoofden der Stad Ziehikzee. Deze Aanbesteding zal plaats vinden in het Lokaal derzelve Di rectie te Zierikzee op Donderdag den tl. September aanstaande, des voormiddags om elf uren. Zullende de Conditiën vooraf aldaar ter lezing liggen en de noodige inlichtingen te verkrijgen zijn bij den Ingenieur A. Caland en de Opperkommies K. de Kruijfbeide le Zierikzee woonachtig. Zieiukzee, den 28. Augustus 1832. De Centrale Directie voornoemd, TROMP, vt. Ter ordonnantie van dezelve, De Secretaris W. D. de JONGE. Te ZIERIKZEE bij A. de VOS, Jz., Boekdrukker.

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 2