SC*. 70. ZIEKIKZEESOrE Vrijdag BESTUREN EN ADMINISTRATIEtf. Av 1832. CO Uil A A T. den 31. Augustus. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Provincie ZEELAND. Gezien hebbende het Provinciaal-Blad No. 97 van dit jaar. Brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen én allé de daarbij be- janghebbende dat op de aan Zijne Majesteit, dé Departementen van Algemeen Bestuur of eenige, openbaré Autoriteit, öf aan dezelve ondergeschikte Administraliën Gestichten en Instellingen ingediend wordende Verzoekschriften, nie,t zal kunnen worden beschikt, bij aldien deze niet op. van foruiaatzegel voorzien papier zijn geschre ven, of voor, zoo veel betreft de Verzoekschriften van onvermogen- den indien daaraan niet is gehécht eene verklaring van het Plaat selijk Bestuur hunner woonplaats, waaruit derzélver onvermogen blijkt zoo als bepaald is lnj de. Wet van den iö.Junij 1832. (Staats blad No. 29.) Eu opdat een ieder daarmede bekend zoude zijn en hij verzuim niet te vergeefsch op eene dispositie zöüde wachten, zal deze afge kondigd en in de Stads-Courant worden geplaatst. Gedaan teu Kaadhuize den 29. Augustus i832 Burgemeester en Wethouders voornd. de G B ANEj vt. Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secrétaris w. J. p. KBOEF. NI E UW S TIJD IN GEN. D UI T S C H L A N D. Frankfort, dén 2.f. Augustus. Te Schafhausen is tussclien twee schippers j die begrepen, dat de stoomvaart van Constance hunne kostwinning benadéelen zou, en het volk dier stoomboottwist ont staan die zoo hoög gcloopen is datmen de boot naar Biezingen in veiligheid heeft moeten brengen. De schippers zijn in hechtenis geno- meii,doch weder op het bedreigen van het volk dat oproerig te hoop liep ontslagen. Vervolgens hebben de gezeten burgers eene wacht gevormd, om de regering inliet handhaven der orde te ondersteunen, en zijn de aanleggers van dié baldadigheden op hieuw gegrepen en in de gevangenis gebragt. Den 2 5* Brieven uit Weenen van den 17. Augustus melden het volgende: »De cholera:, waardoor wij in het vorige jaar zoo ge voelig werdén bezocht raapt ook dit jaar zoo wel hier als in on ze omstreken vele slagtoft'crs weg; in Bohcinen en Moldavië woedt zij bij voortduring en in Oostenrijk heeft zij zich op plaatsen Vertoonddie in het vorig jaar geheel zijn vetsehoond gebleven.'' De rots van liet zoogenaamde Bingerloch heeft men thans zoo danig laten spVingen dat alle gevaar voorde scheepvaart ontruimd is. Reeds is er dezen zomer een zwaar geladen hollandsch schip zonder paarden doorgezeild. Aken, den z5. Augustus. Gisteren is de verjaardag van Z. M. den Koning dér Nederlanden alhier niét alleen door de aanwezige Hollanders plegtig gevierd maar hebben ook een aantal der aan zienlijkste vreemdelingen onder welke verscheidene Eugelschen Bussen en eenige pruissisclie officieren dit familie-feest bijgewoond. »Een teeken onder vele andere bewijzen van de hoogachting, die een vorstwelke in de moeijelijkste omstandigheden zich zelveu en zijn volk getrouw bleef, zich onder de beschaafde lieden van de meest verschillende natiën verworven heeft." GR O T - BRITTANN I E. Londen den 24. Augustus De laatste berigten welke men hier van Oporto heeft zijn door de stoomboot de Aïban aangebragtdie den i5. van gemelde haven vertrokken en den 20. dezer te Falmouth aangekomen is. Volgens dié tijdingen bevond zich don Pedro steeds te Opovto en mangelde het zijne troepen niet aari moed noch aan geestdrift, maar aan sterkteen vooral aan ruiterijora iets met eénig goed gevolg te ondernemen legen de magt van don Miguelwelke zich meer en meer rondom die plaats Verzamelde en reeds op der tig duizend man begroot wérd terwijl het leger van don Pedro niet meer dan twaalf duizend man kon monsteren, waaronder zich slechts zevenduizend vijfhonderd man geregelde troepen bevonden zijnde de overige niets anders dan een opgeraapte hoop volks zonder eenige krijgstucht. Dagelijks vielen ev weinig beduidende schermutselingen voor ten gevolge van pogingen van de 'zijde van don Pedro om zich meester te maken van eénige molens nabij Valonga ongeveer anderhalf uur van Üpovto gelegen. Het eskader van don Miguelbestaande uit hét linieschip D011 Joao van 84 stukken y: een fregat van 5ödrie korvetten van 26 en twee brikken yan 20 stukken bevond, zieh bij bet vertrek van de Alhan voor Oporio, op een kanonschots afstad van het smaldeel van don Pedro wiens magt onder hevel van admiraal Sartorius voor die van don Mi'gucls vloot moest onderdoen, en die ook alle zijne schepen niet verzameld bad. Men, dacht, dat deze, zoödra hij óVcr zijnégehéele magt zou kunnen Beschikken een ernstigen aanval zou wagen daar tot nog toe van tijd lot tijd tusschen beide vloten slechts eenige scholen gewisseld waren zonder dat het tol een gevecht was gekomen. Indien ondertusschen de schepen van don Miguel eene overwinning behaalden, vreesde men dat don Pedrodoor gebrek aari toevoer van levens middelen deerlijk in het naauw geraken zou. Het eskader van don. Miguel hield zich digt bijeen en men geloofde, dat Sartorius alles beproeven zou om hel te verdeel en. Eene windstilte, waarin hij met nut van zijne stoombooten gebruik zou kunnen maken om zich. nabij den vijand te doen slepen of een storm Welke "'svija'n,ds vaartuigen uit een dreef, zoo dat hij die afzonderlijk zou kunnen aangrijpen zou hem iu zijne tegenwoordige gesteldheid zeer te stade komen De engelsche bevelhebbersir Thomas Trowbridgeen het engelsch smaldeel hebben de stipsle neutraliteit in acht genomen zijnde naar zee gezeild zoodra de twee vijandelijke vloten ter hoogte van Oporto verschenën. Sir Thomas Trowbridge is naar Engeland terug ontboden en wordt binnen weinige dagen met de Stag hier verwacht. Don Pedro verzuimt niets om Oporto behoorlijk te versterken hij heeft geduchte werken en mijnen laten aanleggen en zelfs in de stad versperringen doen opwerpen. De levensmiddelen begonnen aldaar schaars te worden zoo datmen niet dan tegen builerigewoon hooge prijzen brood kon koopen. Behalve Öporto heelt Don Pedro alleen nog dé voorstad Villa Nova aan de overzijde van de Douro bezet. Hij h.eeft vooral gebrek aari ruiterij en daartegen hebben de troepen van don Miguel geene genoeg, zame artillerie om Oporto aan te vallen doch hare stoutmoedigheid is voorbeeldig daar zij niettegenstaande Villa Nova en het sterke klooster Sarea op de hoogte daarboven door haren vijand bezet zijn aan den zuidkant;, lager aan de rivier de stad met musketvuur verontrust hebben. Men zegt, dat er brieven in dé stad zijn van Oporto van den iff. dezer meldende dat admiraal Sartorius alle zijne schepen veréenigd had en daaronder ook de stoomboot de City of Edinburghdie drie honderd en vijftig man soldaten aan boord had, welke bestemd zouden zijn om'svijands schepen te enteren. De agenten van don Pedro zijn hier druk bezig metvölk voor zijn leger aan te werven. Aan geld en wapenen schijnt het hen niet te ontbreken. Dennis Collinsde oude matroos die bij de harddraverij van Ascót den Koning met een steen geworpen en bezeerd heeftis dóór het hof van assises ter dood veroordeeld. Men gelooft, dat de Koning dit vonnis in eene verbanning veranderen zal. NEDERLANDEN. Breda, den 26. Augustus. (Particuliere correspondentie.) Op den 23. dezer, 's avonds ten negen uur, is hier doorgekomen van Brus sel een koerier van de engelsche legatie r.aar 's Gravenhage bestemd, Op den morgen daaraanvolgende, ten 5 ure is een dergelijke koe rier van 's Gravenhage naar Brussel bestemd hier doorgekomen. Volgens dezen laatslen was kort voor zijn vertrek een koerier met depêches vau het hof van Petersburg in Neêrlands residentie aan gekomen Van Antwerpen schrijft men: «Heden den 24. Augustus, de verjaardag van Z. M. den Koning der Nederlanden wapperen de vlaggen 7.00 van het eskader als van de huizen op het Vlaamsche Hoofd. Men zegt dat er dezen avond vuurwerk op de citadel zal wezen van Waar inen hetmuzijk der afdeelingen bij herhaling hoort. Den 27. Uit Maastricht wordt van den 24. Augustus gemeld, dat YKoning geboortedag aldaar plegtstatig is gevierd en dat bij die gelegenheid de metalen kruizen aan de daarbij belanghebbenden zijn uitgéveikt. De Belgen hadden hunne posten weder op een afstand van i5oo ellen van de glacis geplaatst, en van hunne zij de Wrii-en iveder drie deserteurs, en wel van het 2lle regement ja gers overgekomen die zich beklaagden over zware dienst en slechte soldij. In Staats-Vlaanderen is weder een officier der belgische bur gerwacht Welke zijn cöi'ps in Aalkt verlaten had, aangekomen. Onder de aan die zijde gekantonneerde' corpsen der genoemde bur gerwacht heerscht altijd verwarring en gebrek aari krijgstucht, zoo dat onder dezelve het wegwerpen van 't geweer en het uileènloopen van den hoop als niets vréémds Wordt aangemerkt. 'sKonings geboortedag is hij hot'leger - te velde met de meeste geestdrift gevierd. lil liet kamp van Rijen hebben onderscheidene spelen plaats gelrad waarvoor de hertog van Saxen-Wcimar en de verdere officieren de noodige gelden hadden bijeengebragten waar bij dé'overwinnaars de prijzen uit handen van H. D. H, de hertogin hebben Ontvangen. De vreugde heeft:, zonder de minste ongeregeld heid tot laat in den avond geduurd. Haarlem den 27. Augustus. Te Brussel moet een brief van Z. M.' deli Keizer san Oostenrijk zijn1 aangebragt.-, antwoord behelzende op dien welken Vorst Leopold voor eenigcu tijd aan Z. M. geschre ven heeft. Het luiksche blad der geestelijkheid meent dal men in België heelt afgezien van hel plan, 0111 oorlog te voeren., en dat men. zich iriög vleijeii met eerie spoedige eri gunstige beslissing der loudeiuche

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 1