ZIERIKZEESCHE COURANT. 1V-. 69. Dingsdag A°. 1832. den 28. Augustus. f'S»;, BESTUREN EN A DMINIS TRA TIEN. BEKENDMAKING. Achtervolgens artikel 3 van Zijner Majesteits besluit van den 6. Januari] i83i no. 68 Staatsblad no. 2), heeft de heer Staats raad Administrateur van de registratie liet Kadaster en de Loterijen bij resolutie van den 23. Augustus i832 bepaald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de col lecteurs splitters en debitanten der koninklijke nederlandsche lo terij de loten en gedeelten van dien voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 156ste loterij, zullen mogen uitgeven j te weten Bij verkoop: Gcheele lotenƒ80,00 Idalve 4°jOO V. V 1 Vijfde - 16,00 Tiende - 8,00 Twintigste - 4>°° "Wordende den belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteits besluit uitdrukkelijk is vastge steld dat de collecteurs, splitters en debitanten gebonden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voorliet publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee deu 27. Augustus i832. Voor den Gouverneur der Provincie Zeeland-, De Burgemeester der Stad Zierikzee DE CRANE. NI E UW S TIJ DIN GEN. DÜITSCHLAND. TrAnkfort den 20. Augustus. Het dagblad van Stutfgardt be vat een artikel tot wederlegging van betgeen door onderscheidene duilsche bladen is voorgedragen, alsof de wijs, waarop de jongste besluiten van de bondsvergadering door de wurtembergsdhe rege ring officieel zijn bekend gemaakt als een protest dier regering te gen de genoemde besluiten is aan te merken. Het gemelde dagblad zegt dienaangaandedat zulks in geenen deele de bedoeling der wurlembergsche regering geweest is, en dat de verklaring, welke die regering bij bet openbaar maken der genoemde besluiten gevoegd beeft, alleen de strekking gehad heeft, om de ingezetenen te over tuigen dat deze besluiten geenszins genomen waren met het oogmerk om aan de grondwet eenig nadeel toe te brengen en dat het ten uitvoer leggen devzelve geene vrees te dien opzigte kon verwekken. De bedaarde lieden in Wuitemberg schijnen de zaak op dezelfde wijs als de regering te begrijpen. Althans de permanente commis sie van de kamer der wurtembergsche stenden beeft andermaal ver klaard, dat, naar baar inzien geen inbreuk door de besluiten der bondsvergadering op de wurtembergsche staatsregeling gemaakt is. Deze voorloopige beslissing zal nader aan bet oordeel der kamer moeten onderworpen worden waar dezelve waarschijnlijk wel lie vige tegenspraak bij sommigen zal vinden docli waar zij naar men denkt ten laatste door de meerderheid insgelijks zal worden aan genomen. - Het oostenrijkscbe half officieel blad wederspreekt betgeen in de augsburgsche Algemeine Zeitung onlangs als uit Pruissen geschre ven voorkwam dat de mogendheden nadat de rust in Duitsch- land door de bondsvergadering zou hersteld en verzekerd zijn der zeiver zorg aan Zwitserland zouden wijden den toestand van datland in overweging zouden nemen en er reeds met die bedoeling be raadslagingen gehouden worden. Dit artikel zegt de Beobach /er, hetwelk op eenen zekeren weiwillenden toon is voorgedragen, rust geheel en al op een verdichtsel. Wie lean den inzender uit liet pruissisclie de oogmerken der mogendheden hebben toevertrouwd? want in het openbaar hebben zij dezelve nergens bekend gemaakt; en deelde bij in derzelver vertrouwen dan moest bij weten dat uiets vreemder aan de mogendheden is, dan zulke tusschenbeiden- tredingen. Zwitserland is een vrije slaat. Als zulk een bekleedt het eene pleats in bet europeescb statenslelselen gelijk alle staten, heeft bet een dubbel aanzijn bet eene in betrekking tot zich zelve, bet andere in betrekking tot bet buitenland. Het eerste behoort aan hetzelve alleen toe; het laatste bezit bet gemeenschappelijk met an deren. In het eerste mengen de mogend heden zich even zoo wei nigals in het inwendig aanzijn van eenen anderen staat bet tweede is door tractaten op bet volkenregt berustendegeregeld. Zoo lang Zwitserland van dit laatste niet afwijkt zal niemand aan hetzelve eenig leed doen in liet tegengestelde geval zullen de mogendheden de handhaving der traktaten vorderen ofoordeelen van hare zijde ontslagen te zijn van hare verpligtingen jegens Zwitserland. Hiertoe hebben zij geene confereutiën noodig; het algemeene regt der vol ken is daartoe voldoende. Hetzelfde blad wederspreekt een bcrigtdoor een der revolutionai re franse he bladen medegedeeldwaarin beweerd wordt dal de hertog von Reichstadl kort vóór zijnen dood zijnen uitersten wil aan den jongen Lodewijk Napoleon met wien hijzoo het heette, se dert de italiaansche beroerten, geheime briefwisseling onderhield, zou gezonden hebben en hem den degen van zijnen vader zou. hebben Gemaakt. De Beobachter verklaart, gemagtigd te zijn dat dit berigt louter verzonnen is en zegtdat de hertog von Reichstadt in het geheel geenen uitersten wil heeft nagelaten. Volgens een der dagbladen is de kapitein Reindldie deu moorddadigen aanslag op den Kroonprins van Oostenrijk beeft ge daan uit Bohemen geboortig. Hij heeft onder.de jagers gediend, en het is dus te meer opmerkelijk, dat hij zijne pistolen niet goed heeft weten te laden. Hij was reeds lang bekend als iemand die aan den sterken drank verslaafd was. De jongman, die na liet schot bet eerst tegen hem insprong, beet Tauscher. Hij heeft in het groot ste levensgevaar verkeerddaar de moordenaardie sterker was dan hij, hem bet pistool op de borst zette, hetwelk echter geluk- kiglijk niet afging. Hij is lijfknecht van den liroonprius geworden, de Keizer beeft hem een geschenk van 1000 fl. en de Kroonprins van 5oo dukaten gegeven. GROOT - BRITT ANNIE. Londen, den 18. Augustus. Nopens de overeenkomst van denbeer van de TVeyer enden staat der onderhandelingen, betreffende de Ne derlanden leest men lieden avond in onzen Courrier hetgeen volgt: »Z". Exc. de heer van de fVeyer is gisteren avond met de paket« boot de Fire Jley te Dover aangekomen. Het oogmerk van zijne zen ding is gelijk genoegzaam bekend is, om aan bet britsche hof bet huwelijk van zijnen souverein aan te kondigen Met dezelfde paketboot hebben wij eene mededeeling ontvangen hierop nederkomende »dat België hoopt en sterk verlangt oin de «bestaande verschillen spoedig indien mogelijk door vreedzame mid- delen vereffend te zien maar dat bet die spoedig wil vereffend "hebben door welke middelen dan ook." "Het spijt ons dat de toon van deze mededeeling niet strookt met bet algemeen verlangen naar de spoedige vereffening der verscliillea tusschen België en Holland. Maar wij blijven steeds aan ons gevoe len vasthoudeu dat bet tegenwoordig behoud van den vrede zoo klaarblijkelijk in bet belang zijnde van die groote mogendheden, die de middelen in banden hebben om er toe le noodzaken bet niet van. dien kant is dat de rust van Europa zal gestoord worden. En wij mogen bovendien opmerken dat de omstandigheid zelve van de in dividuele gereedheid aller staten van Europa tot oorlog werkt als eea voorbehoedmiddel tegen bet onmiddelijk aanvallend beginnen vaa den kant van eenen derzelven. "De voorname hinderpalen van vereffening der verschillen zijn op dit oogenblik de vrije vaart op de Schelde welke de Belgen vor deren maar waartegen Holland zich kant, en bet voortdurend bezet blijven van het kasteel van Antwerpen door de Hollanders. Metop- zigt tot bet laatste punt zou men een zich aanbiedend gemakkelijk middel van vereffening kunnen aan de band geven waardoor Hol land ten opzigte van het vasthouden van het kasteel in geene mindere positie komen en de eer der Belgen gered worden zou. Laat Holland dat zich reeds te gelijk met België gesteld beeft, (even als een indi vidu in het burgerlijke leven in de handen van zijnen bijstander onder de voogdijschap der geallieerden bezit houden van het kasteel van Antwerpen ten behoeve der geallieerden laat de hollandsche vlag plaats maken voor de vlag der geallieerden en laat het kasteel be zet blijven door de boMandsche troepen tot aan bet teekenen van een verdrag van vrede tusschen België en Holland. Iridiea de ministers van Holland bet opregt meenen en bet is te vermoeden dat dit het ge val is dan kan er geene redelijke tegenwerping van hunnen kant be staan om het verlangen van bunnen meester te doen blijken om door alle middelen in zijne magt de vereffening te bevorderen van de in geschil zijnde onderwerpen. De. mogelijke tegenwerping van België tegen een hollandsch garnizoen zou kunnen worden uit den weg ge ruimd door de overweging der onmogelijkheid om er troepen vaa eenige andere mogendheid onder de bestaande omstandigheden in te brengen. En het kasteel op die wijze in naam in handen der Hollan ders maar in wezenlijkheid in die der geallieerden blijvende, bij welke de magt blijft om toegeving aan derzelver finale uitspraak af te dwingen zoo zon door gezegd middel de status quo vau Hol land en de eer van België met de daad kunnen behouden blijven. De kwestie der vrije vaart op de Schelde biedt meer moeijelijkhe- den ter vereffening aan moeijelijkheden niet alleen uit de strijdige staatkunde, maar ook uit de aardrijkskundige ligging der twee landen spruitende. »Dat Holland huiverig zij om de sleutels van den toegang tot des" zelfs gebied aan weerszijden der rivier af te staan, kan niet bevreem" den. Evenmin kan bet aan Holland ten kwade geduid worden dat het hardnekkig vasthouden aan een voorregt welk het bescbouwtals deszeifs voordeel en deszelfs regt. Van den anderen kant is voor België bet regt van doorvaart op eene rivier welke regtstreeks tot het hart van deszelfs koophandel leidteen vraagstuk van het hoogste gewigt. Zonder den handel van Antwerpen is bet koningrijk België een ligchaam zonder hart; zonder de vrije vaart op de Schelde is Antwerpen maar eene verzameling vau gebouwen zonder leveusj kracht-

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 1