ADVERTENTIEN Egyptcnaven verklaard en bereid geloond om in bunne geledereft te dienen. Den 16. Juli] was daarop Ibrahim-pacha nadat hij aanmer kelijke versterking aan zicli getrokken liad opgebroken om de ar mee van den grooten lieer te gemoet te gaan. Men zegt, dat bij bij Cham op eene aanzienlijke afdeeling dcr.zelve.is gestooten en dezelve na een kort gevecht gedurende hetwelk verscheidene duizend man tot hem overliepen, op de vlugt gedreven beeft. De bevestiging van deze tijding moet men uit Alexandria verwachten. Uit Smyrna wordt, den 5. Jul ij geschreven dat de turksche vloot voor Mitylene verschenen was. Halil pacha had bij deze stad aangelegd en eerst na een oponthoud van verscheidene dagen met de vloot zijne reis naar Rhodus voortgezet. Gedurende zijn verblijf voor Mitylene had Halil- pacha eenen Aijan door deszeifs grooten rijkdom bekend, tot hem genoodigd en zonder eenig proces aan boord van zijn schip laten ont hoofden. Deze handelwijs bad veel ojjzien gebaard want niemand wist, dat deze man zich aan het minste vergrijp had schuldig ge maakt en men dacht derhalve dat de in beslag genomene bezittin gen van den Ier dood gebragten wel de eenige reden van zijn onge luk zouden geweest zijn. Berlijn, den 11. Augustus. IJlt de berigten uit Petersburg van den 4. dezer blijkt dat in die hoofdstad weder bij herhaling he vige brand was uitgebarsten. In den nacht op den 3o. Julij bad zulks plaats gehad in de 4^c admiraliteits-wijken waren verschei dene lootsen en ook «énige woningen van bijzondere personen in de asch gelegd de oorzaak vau dezen brand was o?ibekend. Den 3i. ontstond in een ander gedeelte der stad brand, welke echter spoe dig gebluschl werd doch den volgenden dag brak de vlam, op dezelfde plaats op nieuw uit, en vernielde dezelve verscheidene ge bouwen. Men oordeelde dat deze brand met opzet gesticht was, en er werd derhalve een gestreng onderzoek deswegens gedaan. GROOT - 15 R ITT ANNIE. Londen, den 15. Augustus. Men is hier zonder stellig nieuws omtrent don Pedro's expeditie. Ineen particulieren brief, dooreen enge'schen koopman den 4- wit- Lrssabon geschreven wordt gezegd, dat het garnizoen der vesting-Almeida zich voor do na Maria ver klaard heeft; doch dit verdient nadere bevestiging. Het blijkt uit de verschillende brieven hier uit Portugal ont vangen dat don Pedro zich zeer heeft bedrogen in de gevoelens der Portugezen; ten minste is het zeker, dat hij. tot nog toe deer lijk te leur gesteld is geworden in de berekening van de ondersteu ning', welke hij bij hen moest gevonden hebben. Over liet alge meen wordt dit toegeschreven aan den grooten puvloeddien de geestelijkheid op het volk uitoefent. Den 4- Augustus was don Pedro nog te Oporto, de eenige por- lugesch.e stad die in zijne magt is, en hij werd door den vijand, welke van alle kanten opruktezoo gedrongen dat het hem met zijne geringe magt onmogelijk was naar het zuiden te marcheren en Oporto behoorlijk bezet te houden. "Verscheiden schepen zijn door het eskader van don Pedro dat Lissabon blokkeert aangehouden en naar Oporto opgezonden, daar onder bevonden zich een schip van China de Nova Pcujuete en de Iloop van Botterdam. Den 3. des ochtends, is het portugeesch smaldeel uitgeloopea ea zijn de blokkadeschepen ten zuiden ge stevend. F R A N R R IJ R. Parus, den 14- Augustus. (Uiltreksel uit bijzondere berigten.) »Men verneemt dat Koning Philips gedurende het verblijf van Vorst Leopoldte Compiègne den zei ven heeft beloofd alle mo gelijke pogingen te zullen aanwenden ten einde de belgische aange legenheden zeer spoedig tot stand fe brengen. Op St. Cloud terug gekomen zijnde, heeft de Koning zich met Prins Talleyrand over dit onderwerp onderhouden. Men meent dat deze staatsman eer lang weder naar Londen zal terugkeeren en men houdt zicli over tuigd dat het hem zal gelukken aan het verlangen van zijnen meester te beantwoorden zonder dat de vrede van Europa daar door worde verbroken. (Volgens de jongste berigten is Prins Tal leyrand tamelijk ongesteld en vooreerst niet in staat om de reis naar Londen aan te nemen.) NEDERLANDEN. 1s GravenhAjGE den 16. Augustus. Z. M heeft bij besluit van clen 5. dezer bepaald dat ter voorziening 111 de kosten tot afwe ring of bestrijding van den aziatischen-braakloopdoor aide ge meenten des rijks in geval van ongenoegzaamheid van den post voor onvoorziene uitgaven en van eventueele inzamelingen van liefde-gif ten ouder de ingezetenen de toevlugt kan worden genomen tot de 2 pc. der gemeente-inkomsten van i83a en vroeger, staande ter be schikking van het algemeen bestuur, voor zoo ver daaraan nietreeds eene andere beslemming mogt zijn of moet worden gegeven. Den 17. Naar men verneemt heeft Z.M. dezer dagen een be sluit genomen, nopens de inlijving van de manschapjjen der ligiing van het loopende jaar bij de mobiele schutterijen waarbij onder anderen bepaald wordt, dat de gouverneurs der provinciën zullen zorgen, dal die manschappen den i5. September eerstkomende geë- quijieerd zijn. Haarlem den 17. Augustus. Den 14- Augustus is Vorst Leopold des avonds te Rijssel aangekomen en aldaar plegtig met aanspraken, het uitsteken van vlaggen het lossen van het geschutenz. ont vangen. Na den maaltijd heeft het gehuwde paar den schouwburg bezocht. Den i5. zoude hij ten tien ure de stad Bijssel verlaten, ten einde zich weder naar België te begeven en omstreeks een of twee ure te Doornik aan te komen alwaar des avonds een bal zou worden gegeven. .Den 1G. werden de vorstelijke personen steeds op bet kasteel van Laken gewacht, doch tot den i5. des avonds laat scheen de dag hunner intrede in Biussel nog niet be paald, of bekend, en men had aldaar pog geeue toebereidselen ge maakt ter hunner outvangst. Ten aanzien van de beantwoording dergewigtige vraag: Zal Vorst Leopold blijven aanhouden op de voorafgaande aan neming vau de 24 artikelen en de ontruiming van de citadel en op dien grond alle nadere onderhandeling afwijzen was tot en met den 15. in Brussel nog niets zekers bekend gemaakt. De re volutionaire bladen schenen destijds iets kalmer, met uitzondering echter van het gendsche blad der geestelijkheid, 't welk andermaal had in 't midden gebragtdat nu eindelijk de tijd geboren was, dat Let bewind van België een zeer kort tijdsbestek moest stellen,, ter vervulling der 24 artikelen na verloop van hetwelk bet zich ont slagen zoude verklaren van al de verbintenissen uit het tractaat tier 24 artikelen voortvloeiende. Het fransch -gezinde blad 't welk doorgaat van somwijlen in denzin van den heer de MeulerUlere te schrijven heeft geantwoord dat die tijd alsnu in de daad gekomen, is, en dut het hoopt, dat dergelijk eene verklaring eene der eerste da den der regering zal zijn. De schrijver voegt 'er echter bij, dat hij meer dan ooit vertrouwt dat de regeling der belgische aange- Iegenhed'eu spoedig zal volgen en dat zij eervol en vredelievend zal zijn. In brusselsche berigten uit Frankrijk vermeld,, wordt verzekerd dat het de maarschalk Sjouli is welke begeert dat Niellon niet meer, in België zal commanderen nit hoofde van het crimineel proces, waarmede hij. belast is geweest en welke in dien zin aan zijne ste- dehoutlersj(dus luidt de brief) Evaiji en Desprei beeft geschreven. Da Rfoeclivre welke Niellon. is gaan verdedigen en daarbij zeer ge meenzaam is geweest met Mauguin en andere lieden die als de persoonlijke vijanden worden aangemerkt van Koning Philips heeft zich daardoor 'almededen toorn van den franscben minister van oor log op den hals gehaald, zoo dat het twijfelachtig schijntof het vragen van zijn ontslag als aide-camp van Vorst Leopoldwel eene vrijwillige daad van zijne zijde is geweest. Dit schijnt zeker dat de heer de Broeckère eene zeer ernstigen brief aan Vorst Leopold heeft geschreven waarin liij denzelven heeft te kennen gegeven dat des^ zelfs tegenwoordige staatkundige inzigten heillöoze gevolgen zouden kunnen hebben. Volgens den berigtgever zoude dit alles echter weinig invloed op 's Vorsten besluiten kunnen hebben. Den 18. Den i5. is Vorst. Leopold in België teruggekomen. Dien dag heeft hij zoo als was aangekondigd', zijne intrede in Doornik gedaan welke stad te dien einde prachtig was opgesierd. De plegligheid is niet door het weder begunstigd, en de vorstelijke personen hebben gedurende dezelve, ineen open rijtuig gezeten een slagregen, moeten verdureu. Vorst Leopold heeft de overheden en in de eerste jdaats de geestelijkheid ontvangen. Des avonds heeft het stedelijk bestuur een bal gegeven. Ouder de personen met welke vorstin Louise heeft gedanstworden gendemd een ko lonel Dapont en een majoor d' Anethctn. Den, i6. des avonds ten 9 ure zijn de vorstelijke personen op het kasteel van Laeken aangekomen. De dag van den ig. wordt steeds opgegeven als die, op welken het Vorstelijk paar zijne intrede in Brussel zal doen. Men beeft den 16. een begin gemaakt met het vercieren der straten. In den engelschen Courricr van den i4- Augustus, komt no pens de ned'erïandsche aangelegenheden een zeer vredelievend artikel voor. Daarin wordt gemeld, dat de Koning der, Nederlanden tot de vier hoofdpunten in geschil, de scheiding, de onzijdigheidde onafhankelijkheid en het grondgebied van België, bad toegestemd; dat Hoogst dezelve niet op de capitaiisatie der schuld aandrong; dat de ontruiming der aniwerpsche citadel nd de uitwisseling van het vredestraktaat zou plaats hebben. De Courricr 'zwaait den Koning der Nederlanden grooten lof toe, daar Dezelve aan den eenen kant een bewijs liecft gegeven van standvastigheid, zeer ten onregie met den naam van stijfhoofdigheid bestempelden aan de arjdere zijde door de aanneming der vier gemelde punten zijne vredelievendheid beeft aan den dag gelegd. Genoemd blad meentdat de aanne ming van het verdrag door België'na de groote opofferingen van wege Nederland gedaan, wel volgen zal, en Vorst Leopold de tiouwelooze raadgevingeu der bewegingspartij in eerstgemeld laud zal verwerpen. Uil bet sleedje Ommen in Overijssel meldt men dat aldaar in den namiddag van deu 8. dezer in eene schuur brand ontstaan is, welke ondanks alle aangebragte hulp zoo zeer toenam, dat, in min der dan een uur dertig woonhuizen en twee schuren eene prooi der vlammen werden waardoor een en-veertig huisgezinnen te za- men omstreeks een vijfde der bevolking van genoemde plaats uit makende van het grootste gedeelte hunner goederen beroofd en mee- rendeels in de diepste armoede gedompeld zijn. Ondertrouwd P. D. HALFFMAN. Ren esse, en 17. Augustus 1802. C. A. V I S. Heden namiddag ten twee ure overleed mijn waarden Oom, de beer N I C O L A A S van der ZWAAN, in den gezegenden ouderdom van bijna 87 Jaren. zleelkzee Ab13* Anth. D A A N E. den 20. Augustus i832. UIT DE HAND TE KOOP OF TE HU REN eene HERBERG, de Roode Meebaal genaamd, op den Dorpe Nieuwe rkerk in Duw elandbewoond door B. T HOEN, zoo mede een HOF aldaar mede bij denzel ven in bet gebruik geweest; de Kooper kau des verkiezende van stonden aan op het gebruik komen te bevragen bij C. de W I Tte Zier ik zee. 1 Te ZIE RIK Z E E bij A, d e V O S Jz.Boekdrukker,

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 2