ADVERTE NTIEN. V UIT DE HAND TE KOOP eene HERBERG, de Roode Meebaal genaamdop den Dorpe Nieuwerkerk in Duivelandbewoond door B. f HOEN, zoo mede een HOF al daar, mede bij denzelven in het gebruik geweest; de Kooper kan des verkiezende binnen veertien dagen op het gebruik komen te be vragen bij C. de WIT. Het bij velen nog omhelsd wordende gevoelendat de choleraten gevolge van aan steking door personen en goederen kan worden overgebragt, gevoegd bij net bekend ■worden van de omstandigheden, waaronder de ziekte zich het eerst le Scheveningen had vertoond, bragt tc weeg, dat omtrent den vermeenden oorsprong dierziekte allerlei ge ruchten in omloop kwamen. Eerst beetle lietdat de vissclierssehuitwaarop de stuur man en matroos ziek geworden waren op zee met een verdacht of besmet Engelsch schip in aanraking was geweest; later verhaalde men, dat te Scheveningen visschers zich aan boord vao een uitgestorven schip begeven ha dden., waarop eenige lijken men sprak, van negen, gevonden waren; dat zij zich een gtedcellc der'lading en der goederen van de overleden schepelingen toegeëigend en op die wijs de ziekte te Schevei ingen aangebragt hadden. Nog later vond bij zeer velen het gerucht ingang, dat eenc niet onaanzienlijke hoeveelheid talk, welke door de Scheveningers te koop aangeboden en verkocht was, en die zij uit zee hadden aangebragt van een besmet schip afkomstig was. Men wilde weten, dat zij die van daarmede toebereide spijs gegeten hadden, allen door de cho lera overvallen waren geworden; dat twee honden door het gebruik dier spijs gestorven waren dat de talk zelve bedorven ja met rottehruid aluin of andere schadelijke en vergiftigde zelfstandigheden vermengd was. ïntusselien is, na opzettelijk daaromtrent ge dane nasporingen gebleken, dat deze geruchten of onwaar, often eenemale onbewezen, of zeer overdreven waren. Men heeft geenerlei bewijs kunnen vinden, dat Scheveningér visschers met'personen, goederen of vaartuigen, door'de chfrtera aangedaan die de cho lera geoordeeld worden te kunnen overbrengen'of herkomstig van plaatsen, waar de cholera hccrschtin aanraking of gemeenschap zijn geweest. Evenmin is iets tot beves tiging van het vertelsel te berde gebragtdat Scheveningers aan boord van een verlaten of uitgestorven schip geweest zijn en zich daar een deel der lading of der goederen van schepelingen hebben toegeëigend. Steeds iszoo men verzekert, omtrent de stranden bij Scheveningen een-behoorlijk toezigt gehouden, én van al de bovenstaande geruchten is.geeu bevestigd geworden dan dat de Scheveningers talk te koop hebben aangeboden. Die talk is echter naar hun zeggen door hen in zee drijvende gevonden en opge^ visebten ilil door hen beweerde heeft meerdere waarschijnlijkheid verkregensedert het bekend is gewordendat op denzelfden tijdwaarop de Scheveningers de talk zeggen ie hebben opgevischt (het begin van Junij jl.) zekere schipper, Juurt Alben Zwart woonachtig te Zoutkamp, in de provincie Groningen, insgelijks een vat talk, wegende om f. re lit 3oo Nederlandsche pondenuit zee opgeviseht en in zijne woonplaats aangebragt heeft, f Men heeft voorts een deel der door de Scheveningers verkochte talk die bij liet bloo- le gezigt zich volstrekt door niets van de gewone in don handel voorkomende onderscheid de en zelfs zuiverder en minder onaangenaam van reuk en smaak was, aan een scheikun dig onderzoek onderworpen. Bij die gelegenheid is gebleken dat daarin geenerlei vreem de zelfslatidieheid en dus ook niet liet minste.spoor van de zoo evengenoemde vergif ten te ontdekken was dat dezelve van zoodanige ontaarding, aan welke alle vetstof uit haren aard de or opneming van zuurstof uit dc dampkringslucht, onderhevig is geheel '-it al.vrij was, en dat dc dieren aan welke men met deze talk toebereide spijs heeft doen nuttigen daarvan gecnerlei naueelig gevolg hebben ondervonden. Men is dus wel tot dc overtuiging moeten komendatindien de Scheveningers werkelijk met deze talk hunne spijzen hebben toebereiddit voor hen geene schadelijke gevolgen heeft kunnen hebben clan alleen bij onmatig gebruik, hetwelk dan gelijk zou slaan met elke andere afwijking van den gewonen leefregel. Het denkbeeld dat dc talk door besmetting de cholera heeft aangvibragtheeft bij deskundigen te minder ingang kunnen vinden, omdat deze koop waar, volgens de bepalingen op het quarantaine-wezen in alle landen, behoort tot de- zulkedie als niet vatbaarom smetstof op te nemen of over le brengénvan alle be perkende bepalingen omtrent den invoer ontheven is. Nadat de vioeger genoemde stuurman en matroos te Scheveningen door de cholera waren aangetast, heeft de ziekte zieli aldaar meer verbreid, zonder dat er eenig be wijs bestaat, dat de later aangetaste personen met de beide eersten in aanraking of ge meenschap zijn geweest. Ook schijnt het opmerking te verdienen, dat eerst na drie weken de ziekte le 's.Gravenhagc is uitgebroken, niettegenstaande er in dien tussehen- ti'd eene onafgebrokene gemeenschap tusschen Scheveningen en die residentie heeft hés taan. Onderscheidene 's Gravenhaagsche geneesheeren en bijzondere personen lieb- hfn gedurende dien tijd niet slechts het. dorp, maar ook de woningen der chblera-\i\- ders, bezocht; zij hebben zich onbeschroomd niet de zieken en lijken in aanraking gesteld, en zijn in den maatsch appel ijken kring en "in dien hunner h/iisgenooten terug gekeerd zonder eenige zoogenaamde voorbehoedmiddelen gebruikt te hebben. l)e eerste lijdereswelke den i3. Julj te 's Gravenhage door de cholera is overval len, heeft, evenmin als de tweede en derde der aldaar aangetaste personen voorzoo veel men heeft, kunnen te weien kómen, gemeenschap met besmette lieden gehad. Ook ver zekert men dat een matroos uit Amsterdam die in het e/io/em-hospitaali te 's Gtavcn- h;ige verpleegd geworden en thans sveder hersteld is na gezond van Amsterdam ver trokken te zijn, dadelijk bij zijne aankomst in 's Gravenhage en zonder dat hij nog met iemand, die als verdacht kon beschouwd worden, in gemeenschap was geweest door dc cholera overvallen is geworden. Het getal der te Scheveningenvan de .eerste verschijning der cholera af tot op den 26 Jul ij aangetaste lijders bedroeg twee honderd zeven en negentig. Meest alle deze behoorden tol den stand der eigenlijke visschers of zeelieden en derzei ver huisgezin nen. Het zijn slecht armoedig gehojsveste lieden, dikwijls tot een gezin van zes, acht of meerdere personen bekoorend'e, groot en klein onder elkander, in ellendige bekrom- peiie woniugjes als opeen gepakt, sober gekleed en slecht gevoéd'; omstandigheden, die niet dan ongunstig op de verbreiding der ziekte hebben kunnen werken. Even wel heeft, zich de ziekte ook onder de laridlifedeiiof hen die eigenlijk nooit de zee be varen, vertoond, maar in veel mindere evenredigheid. Dc gegoede klasse der ingezete nen is toi. mi toe meer verschoond gebleven. Daarentegen is noch ouderdom, noch geslacht bijzonder gespaard, zoo als m bei derlei opzigt uit de volgende opgave der tot bovengcmelden dag (den 26 Julij) aange taste lijders blijken kan Mann. Vrouw. 0 tot 2 jaren X 3 2 6 r3 10 6 10 0 12 t 2 ïo i5 9 i3 i.ï w 20 2 5 20 3o 9 '21 Totaal 46 Van 3o tot 4° jaren 4° 5° 5 o 6o~ 60 70 Boven de 70 Onbekend Totaal Mann. 13 14 16 i3 7 *9 82 Vrouw. 29 «4 i5 ï4 8 i5 ig5 «De tegenzin der Scheveningers, om zich 'n het aldaar opgerigte hospitaal te laten verplegenwas aanvankelijk zeer groot; welligt werkte daartoe mede het denkbeeld, hetwelk in den aanvang onder hen bestonddat de lieerschende ziekte de cholera niet wasen dat men te dezen voorbarig bij de openbare magt had gehandeld. Trouwens, die tegenzin is vrij algemeen in het begin der ziekte waargenomen geworden; en men komt daarvan langzamerhand terug Zoo is het dan ook te Scheveningen gegaan alwaar allengskens het aantal der in het gasthuis opgenomene lijders vermeerderd is. 'De ouderdom en liet geslacht der in dat dorp tot op den 26. Julij overledene zie ken blijkt uit de volgende opgave: Mann. Vrouw. Van 0 tot 2 jaren O X 2 6 4 4 6 10» 9 6 ïo 15 4 6 i5 D 20 0 0 20 3o 4 3 Totaal 21 20 Van 3o tot 4o jaren 4o 5o 60 Boven de Onbekend 5o 60 70 VI 70 a Totaal Mann. Vrouw. 5 8 8 7 6 7 5 6 4 5 5 0 33 33 Te 's Gravenhage is zulk een wedrzin tegen de verpleging in het aldaar aanvankelijk geopende hospitaal niet waargenomen geworden al dadelijk na liet eerste uitbreken der ziekte werden daarin lijders verpleegd. Ofschoon de ziekte aldaar thans reeds sedert achttien dagen lieerschtis hef aantal der daardoor aangetastte personen, gelukkiglijk raar evenredigheid zeer gering. Het bedraagt tot lieden 88, waarvan 19 nog onder behandeling, 36 overleden en 33 hersteld zijn. Met weinige uitzonderingen bepaalt de ziekte zich aldaar tot nu loc tot de geringere, doch eigenlijk niet schamele of laag ste volksklasse. Opmerkelijk is het, dat de ziekte zich niet, zoo als sommigen al ligt zouden ver moeden het allereerst in die gedeelten der .stad vertoond heeftwaarvan de bewoners de meeste gemeenschap met. Scheveningen en dc Scheveningers hebben. Integendeel was zijals het ware op hetzelfde oogcnblik door de verst van elkauder afgelegene wij ken der stad verspreid; en allerminst in dc streek van de Scheveuingsche brugdoor het Koordeinde en dc Hoogstraat tot aan de Vischmarkt en Schoolstraat. Er is- zelfs reilen '0111 Le twijfelen, of thans in die geheele streek, en in de zich daar bevinden de en zoo veelvuldig door de Scheveningers bezocht wordende, winkelhuizen wel een enkele cholera-vlcke aanwezig is/' Do schaal-coIJecte die heden alhier gedaan is om de stads armverzorgers in het uitdeelen van spijs en kleederen, alsmede van voedsel en deksel aan de minvermogenden ter gelegenheid der heer- schende ziekte te geinoet te komen heeft de zeer aanzienlijke som van f 20,068 opgebragt; behalve nog eene gift van f 3ooo, die van ivcge Z. M. den Koning is ontvangen. Betrekkelijk dc choleraziekte vernemen wij het volgende: Te Vlaardingen 1 twijfelachtig geval, te Delft 2 zieken te Del haven 1 zieke, te Slied-recht 1 geval aan het Vlaamsche Hoofd sterfgevallen en 5 lijders, te Utrecht heersebt de ziekte (zoo al wij in ons vorig nummer reeds gemeld hebben niet. Te Amster dam heeft zich mede een twijfelachtig geval van een uit Botterdam komende schipper opgedaan. In Almkerk heeft zich een tweede cholera-zieke opgedaan, die geene gemeenschap had gehad met den onlangs aldaar overleden schipper. Hij is naar Emmikhoven zijne woonplaats, vervoerd, en aldaar overleden. {Particuliere Correspondentie Lieden, die denken wel onderrigt te zijn, verzekeren dat de Koning door dc conferentie ontheven is van de verpligting om de 24 artikelen te teekenenIk geef u dit gerucht zoo als ik het ontvan gen heb want ik laat aan het Handelsblad over om zekere berig- ten te geven voor welker juistheid de redactie instaatzoo als om trent het laatste dezerzijds gehouden antwoord waarin de Koning concessie zoude gedaan hebben. Alleen weet' ik zeker dat er de zer dagen een courier met depêches uit Londen is aangekomen welke dadelijk den Koning is nagezonden. Den 3. De drie personen onder anderen beschuldigd zijnde van den diefstal van zilverwerk uit de roorosch-katholijke kerk in de Oude Molstraat alhier, op den 17. Maart laatstleden gepleegd, of van medepligtigheid daarvan, hebben woensdag voor het hof van as sises van de provincie Holland, zuidelijk gedeelte teregt gestaan e« zijn door hetzelve hof gevonnisd als David Nugent Nageloud ^7, ja ren schoenmaker; Didericus Hermanns Mulder oud 52 jaren, doende eene Water- en vn urnering, en Barbara Elisabeth Hasselaarhuis vrouw van D. H. Mulderoud 34 jaren koffijvrouw allen te 's Ha- ge woonachtig. De beide eerstgenoemde» zijn veroordeeld om met een strop om den hals aan de galg vastgemaakt te worden gegeesseld- en met een heet ijzer te worden gebrandmerktwijders, de eerste, lot een confinement in een tuchthuis voor vijftien achtereenvolgende jaren en de tweede tot tien jaren confinement. De huisvrouw va n Mul der \s tot een half uur tentoonstelling op een schavot en vijf jaren confinement veroordeeld. Botterdam den 3 Augustus. Zrjr.e Excellentie de staatsraad gouverneur van Zuid-Holland heeft gisteren geassisteerd met den heer Wynaendtslid der gedeputeerde staten en den president der proviuciale geneeskundige commissie, residerende te Dordrecht, als leden der hoofdcommissie tot de cholera-z«aken in Zuid-Hol land, met den heer burgemeester dezer stad alles betrekkelijk de geneeskundige dienst alhier onderzocht en bijzonderlijk de cholera- zalen in oogenschouw genomen en bij ai de krankbedden stil gestaan. Zijne Excellentie beeft zijne liooge tevredenheid over alles wat de geneeskundige dienst en de voorbehoedings-maatregelen betreft en bijzonderlijk over de zoo ijverige en onvermoeide als doelmatige werk zaamheden der sub-commissie tot de cholera-zaken binnen deze stad gevestigd aan den heer burgemeester betuigd. Zierikzee den 17. Augustus. Met bevreemding vernemen wij, dat men in de Dordrechtsche en Middelburgsc.be courant heeft ge plaatst dat ook alhier eenige lijders aan de cholera waren overle den. Met genoegen kunnen wij onze geaehle lezers van het tegendeel overtuigen wel is waar op het dorp Renesse eenige uren vaii deze stad gelegen is in hef begin der verleden week aan deze ziekte een meisje overleden dan Gqd behoede ons dal dezelve ziekte zich ook niet over dezeitad verspreide? Bij den Boekhandelaar N. W. SC H MAL, te Zierikzee is uitgegeven het navolgende DE BEIS van ONDER-OFFICIEREN en SOLDATEN naar de OOST-INDIEN, en hunne dienstbetrekkingen op JAVA, bene- vens eene schets van al hetgeenwaarmede dc Soldatenstand al daar in betrekking staatgevolgd door eenige wenken voor naar de Indien vet trekkende Officieren, door N. W. Sckmal r de Prijs is 1,40. Dit Werk is geschreven om derwaarts vertrekkenden voor te lichten, om Onder-officieren en Schutters, die bij te hopene ont binding zouden resolveren naar Indien te gaan te waarscbuwea voor bunnen stap om Ouders of Familiën Kinderen aldaar in dienst hebbende, bekend te maken met hunnen toestand, en ein delijk in Tt algemeen voor Liefhebbers. En is bij meest alle voorname Boekhandelaren in alle Provinciën van Oud-Nederland verkrijgbaar. Bij denzelven wordt binnen kort uitgegevenmijne gedachten over de CHOLERA - 310RB USvoor mijne Stadgenoten te Zierikzee. OPENBARE VERKOOPING te BROUWERSHAVEN op Vrijdag den 17. Augustus i832 van 6 PAARDEN, 6 MELKBEESTEN, 4 VAAR ZEN, i VARE KOE, i VEULEN. Een RIEMWA- GEN, een dito KAR, 4 BOERE WAGENS, differente PLOEGEN, SLEPERS, EGGEN, BAKSLEDEN, en ver der LAND-, STAL- en MELKGEfiEEDSCHAP- PEN, behoorende tot de Nalatenschap van wijlen den Heer O, van NIEUWENHUIJZEN, door het Ministerie van den Griffier van DORT. Te ZIERIKZEE bij A. de YOS Ja.Boekdrukker.

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 2