ZDERIKZEESGHE COURANT. A. 59. JDingsday NIE U7TS TIJDINGEN. A°. 1832. den 24 Jtulij. A DüITSCHLAND. Frankfort, den. 16 Julij. De plegtige doop vari dëri jonggeboren zoon van den aartshertog Frans Karei, heeft den 7. te Weenen plaats gehad. De Prins bisschop heeft daarbij den kerkdijken dienst ver- ri gt. De jonggeboren Vorst heeft den naam van Ferdinand Maxi- miliaan Jozef ontvangen. Hamöcjrg deii 18. Julij. ïn onze bladeh léést men het volgende be- rigt uitPruissen van het begin dezer maand: Aan den Rijn en in Westphalen staan vier Ieger-afdeeliugen, wier sterkte in wéinige weken, met de landweer 180,000 man en 3 a 40(> kanonnen kan beloopen. Eene gelijke magt kan sppedig volgen. «Voor de herfst manoeuvres (die den 18. Augustus aanvangen) zijfi. 4o,ooo man opgeroepen deze troepen zullen gedurende 3 weken bij Berlijn kamperen. »Men verzekert, dat onze 8ste divisie bevel heeft, om, daartoe op geroepen wordende in eene naburige duitsche Rijnprovincie binnen te rukken. »In Polen worden ettelijke recruten geligt. De vestingbouw van Posen vordert met rassche schreden even als de arbeid van de cita del van Warschau." f Een berigtmede uit het pruissiscbevan i3. Julij, luidt als volgt: 1» Wel onderrigte lieden willen weten da t Prins Frederïk der Ne derlanden met de verzekering van bier naar 'sGravenhage terugge keerd is dat de verbondene mogendheden, Rusland Oostenrijk en Pruissen in geyal van eene vernieuwing van den oorlog tusschen Holland en Belgie, in geen geval eene lusscbenkomst eener derdemo* gendbeid meer zullen toelaten; ja men beweert zelfs, dat in dit ge val de commanderende generaals in de Rijn-provincien en Westpha* Jen met de noodige instruction voorzien zijn. Zeker is het, dat alle reserve regementen ter aanvulling van die corpsen deels reeds op weg naar den Rijn zijn en deels last hebben bekomen om zich derwaarts té begeven." F R A N K R IJ K. Parus den 15 Julij. Uit eene naauwkeurige opgave nopens de sterkte der franscbe armee blijkt, dat dezelve tegenwoordig 800 man bij eik batafjon telt, en ook 800 man bij elk regement ruiterij en dat zij dienvolgens, niet sterker is dan 3i8,2oo man, de artillerie en genie daaronder gerekend aldus verdeeld, 4^,8öo inan in het noorden, 3i,8oo man in en om Parijs; 60.000 man op de linie van het oosten van Metz tot Grenoble 4700 man 'n het westen en 111 de Vendee', en bet overige, ten getale van i33,4oo man op de grenzen van Italië en van Spanje, in Algiers eu Griekenland en in het binnenland. Den 18. Bij voortduring hoort men spreken van krijgs-toerustingen te Brest, Toulon en in andere zee havens; vanbestellingen van geschut, geweren en buskruidvan het vereenigen eener fransche vloot op de bollandscbe kust, enz. Ook zouden beden bevelen zijn afge zonden, om bij de troepen van het leger van het noorden eene be weging te doen plaats hebben. BELGIE. Antwerpen, den 17. Julij. Het Journal du Commerce dezer stad deelt den volgenden brief mede,, door den kolonel Koopman aan den bee-r J. D. ALuningconsul van Z. M. den Koning van Zweden te Antwerpen geadresseerd. Dezelve iszegt gemeld bladin het hollandsch geschreven en hebben wij, aangezien deszelfs gróót ge- wigthet noodig geoordeeld er eene geheel letterlijke vertaling van te geven. Dein cursijfgedrukte woorden zijn in het oorspronkelij ke eveneebs onderhaald No. 2 656 Flaamsche Hoofd i5. JnlLj i832. M ij n b e er Op bevel van Z. Exc. den generaal der infanterie baron Chassé kommandanten chef der citadel van Antwerpen heb ik de eer u te berigten met uitnoodiging daarvan mededeeling te doen aan de consuls der andere natiën te Antwerpen residerende, dal bet aan Z. Exc. mogelijk toegeschenen beeft, dat bet belgisch gouvernement het ontwerp voedt van binnen kort vijandelijk tegen ons te bandelen; hetgeen voornamelijk dit gehelen bij Z. Exc. heeft doen geboren worden, zijn de aanvallende werken, zoo in den omtrek der cita del als tegen de zeemagt nabij dezelve gestationeerd opgerigteven als de dagelijbsche toespelingen der dagbladen op dit onderwerp en zelfs de uitgesprokene redevoeringen in de kamer der vertegen woordigers. In een dergelijk geval en bij bet eerste kanonschotbetzij tegen de zeemagt, hetzij op de citadel gelost, heeft de kommaridant en chef het onwankelbaar besluit genomen bet geweld met grooter geweld af te weren en zelfs, des noodig, élke gewelddadige poging te straf fen door de verwoesting van een groot deel der ,stad welke men alzoo roekeloos zal opofferen, waarvan de gevolgen alleen aan de vermetelheid van den aanvaller zullen te wijten zijn. Bij deze onverhoopte ramp zou het te wenscben zijn dat de eigen dommen der onzijdige natiën het miust mogelijk in dit vernielend lot deelden en het is uit hoofde dezer overweging, dat de kom* mandant en chef gemeend heeft, de tegenwoordige kennisgeving aan U gelijkaan al de andere consuls te moeten doen toekomen, ten einde hen in staat te stellen zoo zij eenen dergelijken aanval insgelijks mogelijk beschouwen bij tijds uit eene zoo dikwijls ge spaarde stad ,de eigendommen der natiën die zi] vertegenwoordi gen te verwijderen en vooral uit het bassin de schepen dier na tiën te doen vertrekken of zoodanige andere maatregelen te nemen, die hun, voor het behoud van beiden, piet geschiktst zullen voorkómen. Ontvang mijn lieer de consulde verzekering mijner bijzondere hoogachting. De KolonelZee Kapiteinkommandanl der Zeemagt Zr. M. voor Antwerpen Chef van den algemeenen Staf der Marine. (get.) Koopman. Het Journal d' Anvcrs dat bestendig de raeening heeft voorgestaan dit, ook bij eene hervatting der vijandelijkheden de stad niets te vreezen kon hebben zoolang van de zijde der stad zelve geene vij andelijkheden werden gepleegd zegt omtrent opgemelden brief liet volgende: Niet voor de eerste maal worden deze bedreigingen ons gedaan en wij gelooven zonder ze te minachten of te veel te vreezen, dat zij onzen inwoners geen schrik moeten inboezemen. Onze voor naamste grond van gerustheid berust daarop dat bet geenszins lit t voornemen van het gouvernement noch der militaire hoofden is, om de citadel aan te vallen en dat gevolgelijk de stad niets van des zelfs weerwraak te vreezen beeft. Men kan anderdeels gelooven, dat de gevolgen daarvan noodlotliger voor de citadel dan voor ons zou den zijn. Wij hebben andere gronden van gerustheid in den waar borg der mogendheden en in de gevolgen welke voor Holland, die zulks niet uit het oog kan verliezen, het tweede bombardement eener zoo weerlooze stad zou bebbeh en waarvan de aanslag tot verwoes ting in Europa slechts als nitwerksel van Hollands handel-naijver zou aangemerkt worden. Y^ij gelooven derhalve dat de brief vau deu lieer Koopman onze gerustheid niet moet doen wankeleul" NEDERLANDEN. 's Graveniiage den 18. Ju lijEen reiziger, hier aangekomen ver haalt het volgende eu wij kunnen voor de waarheid van zijn ver haal instaan: «Eeuige officieren der schutterij waren, op liunne zomerreis 'tot Cleef gekomen in bet oogenblik dat de pruissiscbe troepen de stad uittrokken tot het uitvoeren van exercitien. Onze officieren bleven dus op hunnen weg staan, en beschouwden de fraaije houding der troepen. Toen, na de eerste manoeuvres het rust gekommandcerd was naderde hun de kommanderende officier sa'ueerde ben met zijnen degen en wenkte ben om te naderen aan deze uitnoodiging voldoende, werden zij door den bevelhebber met hartelijkheid ont vangen alle officieren omringden hen en heteden hen welkom. Moest hun dit onthaal aangenaam zijn niet weinig werd hun gevoel daarbij verhoogd door bet hooren aanheffen van ons geliefd koor Wilhelmusdoor een overheerlijk veldmuzijk uitgevoerd. De dagen, die bet verlof aan onze officieren toestond bragten zij in gezelschap van de pruissische o/Bciéren op de alleraangenaamste wijze door en hadden dikwerf bet genoegen om te hooren herhalen dat de hollandsche schutterij ook in Pruissen de achting geniet, die bun standvaste moed en vaderlandsche trouw aan ieder regtschapen krijgs man moet inboezemen. Breda, den 19. Julij. Uit bet legerkamp bij Oifschot wordt vau den 17 dezer weder bet volgende gemeld: «Gepasseerdeu zondag heeft Z. K. H. de Prins veldmaarschalk den bevelvoerenden generaal, de hoofd- en velé andere officieren der kamperende troepen op een prachtig dejeuneur onthaald. De drie Prinsen zonen van den Prins van Oranje, benevens eenen luisterrijken staf waren bierbij tegenwoordigonderscheiden toasten werden bij deze festiviteit waar tevens de grootste vrolijkheid heerschte, inge steld. Na den afloop hebben de Prinsen de onderscheide korpsen, die zich ongewapend voor het front vaji bet kamp in linie hadden geschaard te voet gepasseerd; vele manschappen werden bij die ge legen dheid door den opperbevelhebber des legers als ook door Hoogst- deszelfs zonen op de hartelijkste wijs toegesproken de geestdrift der troepen was onbeschrijfelijkmet bet uitbundigst gejuich werden de vorstelijke personen door allen ontvangen ea de kreet van voorwaarts bij herhaling gehoord. «De veldmaarschalk was kort voor elf uren in bet kamp aange komen en beeft alstoen dadelijk, onder bet gehoor van den wel eer waarden beer van der Zandtpredikant te Oirschot t de godsdienst oefening bijgewoond. mGisteren (maandag) heeft de divisie andermaal eene militaire wan deling gemaaktt; de marsch ging door de Middelbeersche heidein de rigfing van Hilvaienbeek en het belgisch dorp Poppeleen groot half uur van de grensscheiding beeft de kolonne balt gehouden en na eeuigen tijd rustens langs eenen anderen weg den terug marsch naar bet kamp aangekomen. De troepen hebben wederom met de grootste orde gemarcheerd geen hunner is achtergebleven of door ongesteld heid behoeven medegevoerd te worden." Gisteren hebben de troepen der isle divisiebenevens de iste brigade kavallerie en de daarbij behoorende artillerie wederom groote manoeuvres gemaakt op de heide uabij bet kamp van Rijeu,

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 1