W. 36. ZIER1KZEESCHE Vrijdag A°. 1832. COtRA^T. den 13 Jfulij. BESTUREN EN ADMINIS TRA TIEN. NI E UW S TIJD IN G EN. Den Uitgever dezer Courant acht het noodig hel Publiek te herig ten, dat van heden ingevoerd is de nieuwe wet op de Registratie Overschrijving en het Zegel, van 16 Junij tl.en dat hierdoor vervalt de verpligling om de Advertentien op Zegel te schrij venmaar dal van heden af hel Zegelregl voor iedere Advertentieen bij elke plaatsingzal moeten worden voldaan. gen in de band werkt, en door alle mogelijke kunstgrepen de rege ring van zijne heiligheid in verdenking en minachting bij zijne on- derdanen brengt. Hoe de banvloek van den Paus bij de revolutionairen te An- cona en te Bólogna aangenomen is blijkt onder anderen uit de vol gende brieven: Ancona25 Junij. De rustwelke wij sedert de voorvallen van den derden genoten is op nieuw gestoord geworden. De prelaat die te Osimo resideert heeft de zeven aanzienlijke burgers die op den dag van de volksvergadering waren afgezonden om aan de overheden de openbare wenschen te kennen te geven schuldig aan hoog verraad verklaard. Nog meer: laatstleden Vrijdag slopen eenige geheime agenten binnen de stad en wierpen in de donkerheid van den nacht steenen tegen het paleis van den afwezigen kardinaal bisschop. Het slecht verholene bedrog werd door de gevangenneming der schuldigen verijdeld. Nu \vas hef* Onmogelijk deze buitenspo righeden aan de liberale partij ten laste te leggengelijk men zulks bedoeld had. Op Zaturdag den z3 ontvingen bovengemelde perso nen elk afzonderlijk eenen brief van de regering met de ex-commu nicatie welke spoedig bekend en met het bitterste gevoel opgeno men werd. Wij zullen zien waarheen zulks de gistende gemoede deren leiden zal. Ancona 26 Junij. Met den post van eergisteren is hier de bulle van ex-communicatie aangekomen. Van de daarin opgesomde onge regeldheden weten wij hier niets, en zoo gebeurde hetdat delibe- ralen de bulle niets telden en daarmede spotteden terwijl de paus- selijken zich ergerden zoodat de bulle geenzins die gevolgen had welke het roomsche hof zich daarvan misschien had beloofd. Uit de bulle blijkt boezeer Zijne Heiligheid door zijne ministers misleid werd. - Hier leeft men in de grootste rust, welke door de fees telijke volks bijeenkomsten niet in bet miuste gestoord wordt ofschoon geene politie daarbij tegenwoordig is. Bologna 27 Junij. Maandag den i5 werd aan de groote deur van de hoofdkerk de bulle van ex-communicatie aangeslagen welke Paus Gregorius XUI uitspreekt tegen alle zoodanige zijner onderdanen, zonder onderscheid, die zich tegen zijn souverein gezag door woord of daad op eenigerlei manier verzet hebben. Onbeschrijfelijk is de ontevredenheid welke deze in de tegenwoordige eeuw ongehoorde handelwijze onder de ingezetenen van Bologna heeft verwekt. Ge wis zal het Roomsche hof uit deze aanwending van geestelijke wa penen bij eenen wereldlijken storm geen voordeel trekken desniet temin is deze ex-communicatie een vreesselijk wapen in de zuidelijke provinciën waar het gepeupel zich zal geregtigd wanen tot plun dering en moord om de kerk te wreken? Dit is de toestand der Paussclijke onderdanen. De Manheimsche Courant, van den 2en Julij, meldt het volgende Sedert twee dagen hebben in onze stad opschuddingen plaats gehad. De heer Slróhmeierbeschuldigd van belastering van het ministerie en deswege tot eene gevangenis van twee maan den veroordeeld, deed aanvraag om eene pas, zoo als hij zeide tol eene reis voor huisselijke belangen. Zij werd hem geweigerd, daar er nog 14 andere punten van beschuldiging tégen hem be staan en hij kreeg buisarrest. De politie werd verwittigd dat eenige losbollen besloten haddenhem openbare blijken van ver eering te geven. De krijgsmagt kreeg bevel om zicli gereed te hou den ten einde buitensporigheden te keer té gaan. 's Avonds kwa men er werkelijk eenige vrijheidskraaijersonder aanvoering van eenen beschonkene opdagen omringden het huis van Strohmeier en juichten ter zijner eere. Eerst laat in den nacht gelukte het om de rust te herstellen. Heden vernieuwde zich deze opschud ding op eene meer bedenkelijke wijze, 's Avonds oua 9 uur stroom de reeds eene menigte menscben door straten en nadat de taptoe voorbij was had er eene ZameftroUing plaats voor de woning van Strohmeier; men schreeuwde en 'juichte, als of men alle onze instel lingen aan hem te danken luid. Nog later, om 11 uren, begon men vrijheidsliederen te zingen en voorbijkomende politie beamb- ten en burger voorstanders werden gehoond. Eindelijk inoede vah het geschreeuw en gejoel begon men met steenen bet buis Ie bombarderen, waarin Strohmeier woont, en was voornemens de huisdeur open te loopen, 0111 hem te bevrijden. Daarop rukte de krijgsmagt aan doch men zag spoadig dat met infanterie alleen niets uitgerigt kon worden, daar de menigte, bestaande uit jonge onmondige burgerzonen, handwerksgasteii en het lage gemeen zich te weer stelden. Men liet derhalve de kavalievie eenige charges op ben ma keu waarop zij zich 'Verstrooiden doch spoedig weder za- menrotteden en op nieuw begonnen te schreeuwen en te lieren. De militairen werden niet* stee'nen geworpen daarop drongen de soldaten met gevelde bajonet op hen in, dreef ben uitéén kwet ste er eeuigen en maakte omtrent 4° gevangenen", onder welke zich, zegt men, verscheidene Polen bevinden, die bij de politie in het geheel iiitl 'aangegeven waren. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Provincie ZEELAND. Brengeii hij deze ter kennis van het publiek, dat op Donderdag den 19 Julij aanstaande des morgens om elf ure, op het Raadhuis der Stad, in het openbaar zullen worden"verkocht", de Stads-Ticn de Vruchten, over den jare en oogst van i83z. Zierikzeeden 6 Julij 1832. Burgemeester en Wethouders voornd. K. W. de JONGE, vt. Ter ordonnantie vau dezelve De StadsSecretaris 1 W. J. P. IC ROE F. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Provincie ZEELAND. In overweging nemende dat ter bevordering van de reinheid aan den Aannemer der Vuilnis gelast is, om de karren dagelijksch door de Stad te laten rijden van half vijf tot acht uren van half tien tot twaalf uren en nog van twee tot zes uren en dat de karlieden zich door middel van ratels zullen aanmelden. Dat in overeenstemming daarvan de Ingezetenen hij het hooren der ratelsde vuilnisbakken behooren te laten buitenbrengen maar ook niet vroeger. Dat eindelijk bet dikwijls schuren en met water besprengen der wo ningen en straten zeer aanbevelenswaardig is, ter onderhouding van de zindelijkheid. Brengen ter kennis van de Ingezetenen dat ieder hunner verzocht en op de boeten bepaald bij het bestaande Reglement van Policie aangemaand wordtom in overeenstemming met de biervoren aan den Aannemer der vuilnis gegeven lastdadelijk na het hooren der ra tels van de karlieden derzelver vuilnisbakken te doen uitbrengen opdat alzoo eene oogenblikkelijke opruiming plaats grijpe en alle omstorting zoude voorgekomen worden. En noodigen alverder de Ingezetenen uit, om door herbaalde rei niging der buizen en straten de gezondheid te bevorderen met ver gunning om voor zoo veel eene genoegzame hoeveelheid water ont breken mogtvoor de straten ook liet zoute water te gebruiken niits men een en een half El van de hoornen vooral van bet jonge plantsoen verwijderd blijven wijders te verbieden bet opkoopeu en pakhuizen van beenderen van dieren waardoor veelal eeue onge zonde lucht verspreid wordt. In liet algemeen dat in alles de zindelijkheid wordt bevorderd en een ieder nalate deze in of buiten de woningen zou de kunnen schadelijk wezen. Den Commissaris van Policie en den Stads Fabriek bet strengste toezicht ten dezen aan te bevelen, en deze tegenwoordige uitnoodi- ging in de Courant te plaatsen tot ieders narigt en naleving. Zierikzee, den 9 Julij 1832. 1 Burgemeester en Wethouders voornd. de CRANE vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. DUITSCHLAND. Frankfort den 6 Julij. Uit Italië verneemt men dat de pre laat Ie Osimo de zeven personen die zich te Ancona de regering aan gematigd hebben, schuldig aan boog verraad beeft verklaard. Eeni ge handlangers der patriotten zijn destad binnengeslopen en hebben ineen donkeren liacbt de bisschoppelijke woning met steenen gewor pen. Sommigen der schuldigen zijn er gevat. De verbittering der liberalen kent sedcit de excommunicatie van den paus geene palen meer. Te Ancona wordt er den spot mede gedreven en te Bolo gna zal gccne poging verzuimd worden om.aan te tooncn dat ook hierin de paus verkeerd beeft gehandeld en dat hij zelve oorzaak wordt van de beroeringen in zijn land, door geestelijke wapenen in wereldlijke zaken te gebruiken. De paus vordert intusschen ten stelligste bet vertrek der Franscben uit Ancona in eene overhandigde nota aan den. lieer de St. Aulaire die daarop terstond een courier naar Parijs heelt afgezonden. Men zegtdat hel gedrag van den generaal Cubibtes tot deze vordering heeft bewogen die tegen allo beloften en verzekeringen aan, de afvuili-

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 1