ziemkzebsche coueast. No. 45. «A''/ Dingsdag BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. Ao. 1832. den 5 unij. NIEUWST IJ DIN GEN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Provincie ZEELAND. In aanmerking nemende dat onder meer andere spijzen welke als van eene nadeelige strekking met opzigt tot de Cholera zijnde, ook de groen geplukte of onrijpe Kruisbeziën zijn begrepen. En willende zoo veel mogelijk alle die voorbehoedmiddelen aan de hand nemen welke het Hun Ed. Achtb. iu het belang der goede ingezetenen hoogst noodzakelijk toeschijnen. Verbieden bij deze elk en een iegelijk wien zulks aangaat om binnen deze Stad groen geplukte of onrijpe Kruisbeziën te verkoo- pen of te koop aan te bieden; zullende de overtreders worden ge straft met een boete van f 3, en bij onvermogen met eene gevan genis van vier en twintig uren. Zijnde de Commissaris van Politie belast om op de nakoming toetezien en door de Agenten te doen toezien. Zierikzee den 4 Junij 1832. Burgemeester en Wethouders voornd. de C R A N E vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris, W. J. P. KROEF. BEK END MA RING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Provincie ZEELAND Gelezen hebbende een uittreksel uit het rapport der Geneeskun dige Commissiewelke tot het onderzoek der C holer a-ziekte naar Duitschland was afgezonden; eu in aanmerking nemende, dat het bij het naderen dezer ziekte aan onze grenzen van het hoogste be lang is, om de Ingezetenen de gegevene voorschriften tot bewaring der gezondheid te doen kennen. Brengen bij uittreksel uit dit rapport de volgende gezondheidsrege- len ter kennis van de Ingezetenen Men stelle zich niet nuchter aan (le lucht bloot, en wanneer de tijd tus- schen het ontbijt en het middagmaal te lang mogt zijnzorge men in dien tus- schentijd eenig voedsel t.e gebruikenten einde de maag niet op eenmaal met te veel spijzen te overladen. Ofschoon dus onmatigheid in bet gebruik van anders gezond voedsel reeds nadee- lig is, zoo is het evenwel vooral de keus omtrent de hoedanigheid van spijs en drank, welke een bijzondere aandacht verdient. Het veelvuldig gebruik, alzoo van vischvruchten van groenten, vooral van waterachtige, en in het algemeen van verkoelende spijzen, is, wanneer de cholera in eene plaats heerscht, af te raden, alsmede het gebruik van zoodanig voedsel, hetwelk de ondervinding aan som mige personen geleerd heeft dat bij hen ligtelijke diarrhse veroorzaakt, of op eeni- ge andere wijze door hen niet goed verdragen wordt. Ook het brood verdient eene Bijzondere opmerkzaamheid; hetzelve moet van gezond graan bereid, goed gexezen «n gaar gebakken zijn. Oud gezouten of gedroogden vooral bedorven vlecscli of visch is ten hoogste nadeeligterwijl het gebruik van goed rundvleeseli het meest is aan Ie bevelen; Boewei wij aan het matig gebruik van kalfs schapen- en varkensvleesch alsmede van gevogelte en wildgeen nadeel toekennendewijl men echter op sommige plaatsen heeft opgemerkt, dat, gedurende de colera-epidemiecenige dieren, en vooral ganzen, 'eejiden.cn hoenders, onder bijzondere, volgens sommigen, ijiet de cholera overeenkomende, verschijnselen sterven, is het van belang daarop acht te geven, en zich zorgvuldig voor het gebruik vau vleeschvan zekere dieren te wachten Niets echter oefent, eene meer algemeen erkende verderfelijke werking uit, dan Bet misbruik van sterken drank-, elke plaats, welke door den braakloop bezocht wordt, bevestigd deze waarheid, en wij hebben zoo menigvuldig de treurige gevol gen hiervan gezien, dat wij de autoriteiten en personen van invloed niet genoeg kunnen aanbevelendaartegen hunne raadgevingen en vermaningen bij de geringe volksklasse aan te wenden Insgelijks moet het gebruik van jonge zure wijnen Van veel en van versch en zmir bier, en vooral, in bet algemeen, van kouden drank, als water, wei of karnemelk, wanneer, bet ligchaam verbit is, als zeer nadeelig worden beschouwd. Een matig gebruik daarentegen van goeden wijn en inzonderheid rooden Bordeaux-wijn achten wij heilzaam en dat van goed bier, van water en wijn, of met een weinig brandewijn vermengd, alsmede van koflij en thee onschadelijkals ook het matig gebruik van geestrijken drank voor hen die daar aan gewoon zijn. Over het geheel zouden wij het daarvoor houden, dat menschcn, welke eene geregelde levenswijze in het gebruik van spijs en drank gewoon zijn te houdendaarin hoege naamd geene en vooral geene plotselinge verandering moeten maken het zij wan neer eene plaats door de cholera bedreigd wordt, hel zij wanneer dezelve werkelijk in dezelve heerscht. Aangezien de ondervinding geleerd heeft dat, inzonderheid bij eene cholcra-epidc- mie, eene spoedige afwisseling en overgang van warmte iu koude, en in het bij- Zonder verkoeling van sommige ligcliaamsdeelen vooral van den buik en der voeten zeer nadeelig is moet men zich hiervoor met de meeste zorg hoeden. Eene war mere kleeding dan gewoonlijk; het dragen b v. van flanel op de huid, en wollen kousen aan de becncn of, voor hén, wier buiks-organen gevoelig voor koude zijn, van een flanellen gordel of vlaggedoek tot verwarming van den buik, is dus zeer aan te bevelen wegens do groote medelijdendheid bij vele menschcn tusschen de voe ten en de organen van den onderbuik, is het ook van aanbelang te zorgen, dat de voeten bestendig droog en warm worden gehouden. Ook moet de reinheid des ligchaams zeer worden in acht genomen. Aan niet minder aanbelang is het bewaren van eene goede opgeruimde gemoeds gesteldheid. Er is misschien geene ziekte bij dewelke de zielsgesteldheid eenen zoo grooten invloed uitoefent, als hij den Azialiseheu braakloop. Men vermijde alle te sterke inspanningen van den geest, en trachic, zoo veel mogelijk, alle hevige gemoedsaandoeningen als angst, vreeskommer toorn enz zorgvuldig voor te komen daarentegen traclite men, doi r eene opgewekte gemrecl-gefteldbc;d en eene matige oefening van den geest, de ziel in eenekalme eu opgeruimde stemming te bewaren .waartoe vooral een onbepaald vertrouwen op de wakende zorg der Voorzienigheid strekken kan. Diegenen welke eene bijzondere vrees voorde, ziekte bekomen hebbenmoeten zich voor liet zien van cholera-zicken om vrö^jr opgegevene redenen, wachten- terwijl diegenen, welke deze vrees niet kunnen tegengaan, en hiertoe zich in de gelegenheid bevinden, het veiligst doen de ziekte le ontvluchten, en zich naar eene plaats te begeven, waar de ziekte niet heèrscht. En opdat niemand hiervan onkundig zijn zoude zal deze worden geplaatst in de Stads-Courant. Zierikzeeden x Junij 1832. Burgemeester en Wethouders voornd. K. W- de JONGE. vt. Ter ordonnantie van dezelvent De Stads-Secretaris W. J. P. KROEF. DUITSCHLAND. Berlijn den 27 Mei. De raad van regering des koningsrijksPolei heeft bekend gemaakt, dat ten gevolge der keizerlijke verordening waarbij de ineensmelting van het poolsche in het russEche leger i vastgesteld, alle militairen van lagere rangen, welken hunnen tij nog niet hebben uitgediend en die tot de voormalige poolsche a. mee vóór den opstand behoord hebben, of gedurende den opstan tot het leger zijn opgeroepen (daar onder begrepen zij die doo de insurgente regering tot officieren zijn bevorderd) in bet russi- sche leger zullen worden opgenomen, om hunnen diensttijd, welke op 15 jaren! is bepaald te vervullen. De diensttijd in bet leger der opstandelingen zal niet worden medegerekend. Uitgezonderd wor den van dezen maatregel alle militairen van lagere rangen die na de ontbinding van het leger der opstandelingen bij hunne wederkomst uit Pruissen en Oostenrijk, werkelijk zich aan deh landbouw of aan. eenig ander bedrijf hebben overgegeven deze worden van de boven gemelde verpligting vrijgesteld. De overheden des koningsrijks zijn gelast de noodige schikkingen to maken tot het vereenigen der be wuste militairen welke vóór den 1 Augustue van dit jaar zich on der de wapenen moeten bevinden. B E L G I E. Brussel den 29 Mei. Veel is er dezer dagen zoo in de dag bladen als in de kamer der vertegenwoordigers verhandeld over de verklaring welke het belgisclie gouvernement onlangs voor de lon- densehe conferencie had doen afzenden tegen eenigerlei wijziging der 24 artikelsHet is gebleken dat de heer van de Weyer deze ver klaring niet heeft overgegeven misschien wel omdat daarin gezegd wrerd dat zoo de agent der Belgisclie regering iets had verrigt hetgeen met die verklaring niet strookte zulks niet kon worden erkend. De heer van de JVeyer had intusschen de beperkte ratifi- catien van Oostenrijk Pruissen en Rusland aangenomen. De ver klaring der belgische regering verscheen vervolgens in een der fran- sche dagbladen zonder dat dezelve nog was overhandigd. Wie ze publiek gemaakt heeft is door niemand nog aangewezen. Zij kon echter nu niet meer gebruikt worden en het belgische ministerie was verpligt eene nieuwe verklaring op te stellen. Met deze is nu de heer Goolet naar Loncen vertrokken volgens berigl door den minister van buitenlandsche zaken in eene geheime zitting van de kamer der vertegenwoordigers gegeven. Men verzekertdat dezelve in krachtige bewoordingen vervat isen voegt er bij dat de beer Goblet in last heelt om geene voorstellen meer aan te nemen ten zij vooraf het belgisch grondgebied door de Hollanders ontruimd zij. Er begint zich van tijd tot tijd openbare vijandschap tusschen de zoogenaamde libiralen en de katholijken of liever de jacobijn- sche en priesterpartij te verloonen. Zoo men geene slaatkundige reden had om zich aan beide zijden nóg in te houden zou er misschien reeds een openbare oorlog uitgebarsten zijn. De overwin ning is voor de priester partij genoegzaam zeker. De libiralen heb ben den minister de Theux die de priesterpartij dient, uit het zadel willen ligten maar deze heeft hem zoo goed de hand gehou den dat al hunne pogingen zijn mislukt. De priester partij heeft ech ter tot dus verre nog maar van gewone middelen gebruik gemaakt; zoodra zij tot buitengewone overgaat dat is de volksmenigte in bewe ging brengt en hier endaar de liberalen laat vervolgen eu plunde ren zullen deze spoedig de vlugt moeten nemen. 'NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 3i Mei, De mededeelingdingsdag door zijne excellentie den minister van buitenlandsche zaken aan de beide ka mers der staten-generaal gedaan betreft den loop der onderhande lingen omtrent de scheiding van Nederland en Belgie welke daar uit blijkt vorderingen gemaakt te hebben zonder echter voor als nog te hebben kunnen worden ten einde gebvagt terwijl de jongste protocollen der londensche conferentie en de verdere stukken die zijne excellentie overgelegd beeft bewijzen dat de wegruiming vau de oorzaken dezer vertraging niet binnen bet bereik der nederland- sclie regering lag. Onder de stukken, door den mi-.ister medegedeeld, merkt men op eene nota, den 7 Mei door 's Konings gevolmagtigdeu bij de con ferentie ingediend ten antwoord op eene nota van den 4 dier maand waarbij de gevolmagtigdeu der vijf boven heit bij gelegenheid vau het toezenden van het 59ste protocol vragen of zij de noodige vol- magten en voorschriften van den Koning hun meester ontvangen heb ben om, onder bemiddeling der conferentie over eene definitive

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 1