t»n Lyon die zoo zeer aan de vrijheid verkil ocli t"zijn en ontbonden zijn gewórden, ónder cl'e nationale vanen worden teruggeroepen. Parijs den 20 Mei. Een der dagbladen deelt de volgende op gaaf mede van de inkomsten van den hertog van Wellington en zij ne familie: De hertog van Wellington beeftsedert 181 5, jaarlijks uit de schat kist ontvangenóngevèer 700^000 pond sterling (of 8 millioen 400,000 guldbn) voorts ontvangt hij j aarlijks van posten en pensioenen 1 2,000 pond sterl. zoodat de hertog iu alles te zameu jaarlijks aan de natie kost 8,544)00°- Zijne familie geniet het volgende Lord Malijboroiigh t zijn broeder, ais meester van de hack- Hounds 3ooo p. sterl. Lord Cowleij (een andere broeder) 12,000 De markies van Wellesleij (een andere breeder) 4000 H w Voor oen post., waaraan geen werk verboridrft is, en die thans op den zoon van den markies is overgegaan 12,000 De eerwaarde Gerald Wzllesleij (een ander broe der) kerkelijke beneficie 7000». Ladij Morningtoti.{zï]\\e moeder) een pen.sip en van 1000 Ladij Anne Smith (7,'\jpe zuster) een pensioen van 800 Ilaar mande heer Smith een post van 1200 Lord Burghersch die zijne nicht getiouwd heeft 4°°° n Sir Ch. Bagotdie eene andere nicht getrouwd heeft 12.600 5 Lord Fitz lioij Somersetdie een andere nicht getrouwd heeft 2000 Totaal voor den hertog van Wellington en zijne familie 760,800 jjond sterling of 9 millioen 129,600 gulden. NEDERLANDEN". Breda, den 22 Mei. De werkzaamheden tot het in gereedheid brengen van het legerkamp op de heide nabij Bijen tussclien Til burg en deze vesting, terzelfder plaatse waar liet kamp in het vo rig jaar gevestigd was worden steeds met ijver voortgezet betzei ve zal .weldra voltooid wezen, en eene nog grootere uitgestrektheid in omtrek heslaan dan het eerste kamp. Naar men verneemt zul- 3en de troejicn daartoe bestemd, hetzelve tegen den i5 der vol gende maand betrekken. Ken treurig voorval heeft gisteren op den middag in onze ves ting plaats gehad; een soldaat, lot het reserve-bataillon der 2de af- deeli.ig infanterie, alhier in garnizoen, behoorende, hij de bom vrije kaserne op schildwacht geplaatst, heeft zieh op'eene moed willige wijs van het. leven beroofd door den tromp van het ge- w-eer zieh in den mond te zetten en met den voet den haan af te trekken. Welke beweegreden den ongelukkigen tot dit rampzalig be sluit gebragt heeft, is niet regt bekend* 's Gkavenuage den 22 Mei. H. K, H. de Prinses van Oranje benevens de drie Prinsen hare zonen zijn heden ochtend van hier naar Soesfdijk vertrokken. In een duitsch dagblad vindt men de navolgende nitsreksels lilt het dagboek van eonen reiziger die de pruissische Rijn provin- opzoltelijk bezocht, en aldaar eenigen tijd vertoefd had, om er de staatkundige denkwijze en de stemming der gemoederen te leeren kennen. "Ik heb, zegt de schrijver, Koblenz, Bonn, Keulen en Aken bezocht, en mij in elke dier plaatsen een geruimen tijd opge houden. Overal vond ik de openbare meening zeer voldoende en de gemoederen gunstig voor de bestaande orde van zaken gestemd. De pruissische regering beerscbl in de Rijn-geweien door eene groo- te zedelijke kracht deze heeft aan die gewesten de rustige ernsti ge,. va,Ae. hunding verschaft, waardoor zij zich in dezen tijd van veelvuldige onlusten zoo eervol onderscheiden. Nergens bespeurt men den minsten zweem van gisting men wenscht te blijven wat men is en is overtuigd van hij elke verandering slechts te kunnen verliezen. Over de belgische omwenteling spreekt men met verachting ja zelfs met afschuw; en ook voor de frausche omwenteling die er inliet eerst veel bijval gevonden had, is de belangstelling geheel verdwe nen ten gevolge van den misselijken loop dien de zaken in Frank rijk genomen hebben: De deelneming is in afkeer veranderd, en de Franschen die hier misschien onmiddelijk 11a hunne Julij-om- "wenleling eenigen bijval hadden kunnen vinden zouden thans zeker den krachtdadigste» tegenstand ontmoeten. Men heeft daarvan een sprekend bewijs gezien teon de fransche troepen in Augustus 11. gedurende den veldtogt in Belgie onze grenzen naderden. "Vertrouwen op de regering en het leger is in de pruissische Rijnstreken het algemeene gevoel, en het gevolg daarvan is, dal men zich vast aan de regering en het leger aansluit. Dit valt een ieder zoozeer in de oogen dat men slechts de schouders op kan halen over hetgeen van den geest in de Rijn-provincien in zoogenaamde liberale bladen gebeuzeld wordt vooral in de frausche dagbladen, wier artikelen van eene grenzenlooze onkunde getuigen. "Iulusschen hen ik er verre af te beweren dat in de door mij be zochte streken zulk eene hemelsche rust eu geluk heerschen die nooit door eenen wanklank gestoord worden. Er is geen staat denk baar waar de geregeerde» niet over het een of ander zouden te kla gen hebben en zoo is het ook niet in de Rijngewesten. Ik heb me- nigen wensch menige aanmerking en zelfs klagten over afzonder lijke maatregelen en handelingen en over sommige beginselen waar op het beheer berust vernomen. Maar deze klagten betroffen slechts puntejie.van een staalhuishoudelijken aard, en hadden geenszins be- trekking tol de staatkundige inrigting vnn liet maatschappelijk lig- ehaam. Dit is het groote onderscheid dat de dagbladschrijvers niet begrijpen, of niet willen begrijpen. Men beweert onder anderen dat de pruissische regering aan het volk te zware lasten oplegt. Ik geloof', ja, dat men thans meer betaalt, dan onder de fransche heerschappij maar weet ook dat men thans meer betalen kan, dan destijds. Welkeen onderscheid in de uitwendige gesteltenis der Rijn landen lussehen nu en toen Thans is alles wat toen somher en doodsch was, geheel leven en beweging. In de steden staan nu buizen, waar voor dezen grasvelden op onbewoonde plaatsen gegroeid waicn. Kortom er zijn streken Aan den Rijn waar thaus misschien vijfmaal meer geld in omloop is, dan voor vijftien of twintig jaren. Ondanks al le bedenkingen tegen de pruissische wijze vart administra tie heeft dan ook de voortreffelijke geest in de laatste jaren reu zenschreden gedaan. Eerst onder de pruissische regering heeft al- daar hét begHp van vaderland wortel geschoten en zich ontwik keld; en indien deze gewesten nog e.enige jaren met. het genot van vrede, en onder dezelfde'wijze regering, aan den pruissischen sGhe|j- ter onderworpen blijven, dan zullen'zij lot dc iiieest vaderlandsch- gezinde provinciën des geheelen rijks behooren. "Onder de omstandigheden, die sedert geruimen tijd vooral gun stig op de gemoederen gewerkt hebben, behoort voornamelijk de on vermoeide zorg voor de godsdienst Van het land, waarv^os m$ej*ge daan is dan immer te voren verder de verordeningen nopens de wetgeving waarvan de gepastheid algemeen wordt erkend. Ook reken ik daartoe het verblijf van Prins Wilhelm te Keulen wiens persoonlijke hoedanigheden voorbeeldig gedrag als echtgenoot en vader, en godsdienstige levenswandel onwederstaanbaar op de in gezetenen gewerkt hebben die in hem het levend beeld der deug den van hunnen beminden koning meenden te zien." ADVERTEN TIEN* *0* Heden Overleed mijne eenige Dochter, MARIA KA STE LE IJ N van der J A G Tin den Jeugdigen Ouderdom van 17 Jaren aan de gevolgen van eéue Slijuitering. Sprang, den 23 Mei 1832. B; van der J A G T Gz. De Notaris J. de KATER, Nz. zal ten verzoeke vara de Erven ADRIAAN JOHANNISSE van der WEK KEN oj) Woensdag den 3o Mei i832 des Namiddags ten s uren, in de Herberg te Schuddcbciirseerst in Perceelen en daar na in Massa Veilen en Verkoopen 4 Bunders, 86 Roeden, 27 Ellen WEILAND, gelegen in het Z. 4 deel van Sóhöuvi'en onder Kèrkwerve de 24 Mo No. 5, en onder Nieuwerkerk8 M. No. 12 en in No. 13. Verpacht aan J. L. KLOET, tot St. Maarten 1882, om f 16,5o per Roeden 68 Ellen. Commissarissen der onderlinge ZEEUWS C H BRANDWAARBORG MAATSCHAPPIJ te Zie- rik zeehebben het genoegen aan derzélver Deelhebbers te kunnen berigten |dat dezelve in het afgelopen jaar wederom aanmerkelijk in bloei is toegenomen, zijnde uit de door hen in de Algemeerie Vergadering van den 24 Mei 18^2 overgelegde Registers en Sta ten aan de tegenwoordig geweest zijnde leden bewezen dat orv* der ultimo December i83i bij dezelve was Verwaarborgd in de Eilanden Walcherenvoor een aanzienlijke Som van f 3,347*2.53 Zuidbeveland- 4>371,003 'Tholen - 1,774,238 N 00 rdbev eland, 353,189 Schouwen en Didvcland- 4iio^i47^ te zamen f l3,954,l6l en daar zich sedert weer veel nieuwe deelnemers hebben opge daan, waardoor de sterkte der Maatschappij is geklommen tot eene hoogte van ruim Veertien Miliioenen Guldens zoo hebben zij alle reden era zich ove£ den gelukkigeu voortgang derzelve te kunnen verheugen. Dat de Pvekening der Brandschade evenwel geen zoo gunstig re* sultaat als in vroegere jaren heeft opgeleverd, is oorzaak door de noodlottige brand welke in het a fgelopen jaar te St. Maartensdijk hee a pi aats gehad en later door een geringere te Scherpenisse ten bciope van ruim f i3ooo; daar i3 Schuren hij deze Maat schappij verwaarborgd, een prooi der vlammen zijn geworden, waarom zij zich verpligt hebben grz:en, dit jaar f iper Mille te moeten omslaan het geen zeker de omslagen van vroegere jaren veel te hoven gaat, maar dat indien men de betaalde Brandschade gedurende het acht jarig bestaan der Maatschappij door een neemt men zal bevinden dat hoogtens niet meer als 26s Cents en gemid deld 24 Cents per Mille 's jaars is betaald het geen tnet de ad ministratie kosten cr bij gerekend op verre tia geen j 1 per mille bedraagt. Dat men dit vorpnstaande in aanmerking nemendezal orcr- tuigd zijn, dat deze Maatschappij niet als bijzonder oiivoordeelig kan beschouwd worden maar veel eer-moeten toestemmen dat de zelve door derzelvcr gunstige gesteldheid allezints uitlokkend is tot. deelgenootschap zoodat Commissarissen zich gerust op de gun stige medewerking der deelhebbers kunnen verlaten, om de verdere bloei derzelve bevordelijk te zijn. Commissarissen voornd. W. J. P. KROEF. op last derzelve de Secretaris J. VERVEEN. Op Dingsdag den 5 Junij i832 des namiddags ten 2' uren, zal in dé Herberg van JOHANNES GA KEER te Dreischorten verzoeke van de Erven van Wijlen CATHE-' LINA S PEIJER, en haren vooroverledenen man J 08 GA ANDER SE, door het Ministerie van den Notaris DIRK UIJTTKNHOOV EN ten Overstaan van den Heer Vrede-' Vegter van het Kanton Brouwershavenworden gepresenteerd te Verkoopen 2 Bunders i3 Roeden 55 Ellen WEILAND, gelegen in den Polder van Schouwen onder Brijtlorpe in Thonis Leonardos bevang 7de Male No. 27. De Memorie van Lasten zal gedurende acht dagen ter lezing jiggen ten, Kantore van genoemden Notaris. Xe ZIERIKZEE, hij A. de VOS, Jz.Boekdrukker,

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 2