ZIERIKZEESCHE COURAST, No. 40. Vrijdüff NIE UW ST IJ DINGEN. Ao. 1832. den 18 Mei. DUITSCHL A ND. FnAtiKpönt, den 9 Mei. Een bijzonder berigt uit Turin, van 2b April, behelst bet volgende"Ons bof neemt, uithoofde van zij he positie, deel aim de meeste gewigtige onderhandelingen welke te genwoordig de europesche kabinetten bezig houden. Personen die goed meenen onderrigl te zij 11 verzekerendat het bof van Madrid zich door geene bedreigingen van de zijde van Frankrijk of Engeland zal laten alhoüden van D. Miguel bij te staan zoodra hij gevaar taiogt Ioopén van omver geworpen te worden. Voor het overige schijnt het, dat het met die bedreigingen ook zoo kwaad niet ge meend isinzonderheid moet het parijssche kabinet geene lust heb ben om voor D. Pedro met Spanje en dien ten gevolge met het grootste gedeelte van Europa, in twist te geraken. »0m deze reden en ómdat de zaak van Ancona nu in der minne is bijgelegd heeft men goedgevonden, onze armee te verminderen en dezelve van den voet van oorlog welke 60,000 man bedraagt, en op welke zij sedert negen maanden slaatmet behoud dercaders op den gewonen voet van vrede, welke 20,000 man telt, te ver minderen. Dit zoude echter ons kabinet niet beletten te eeniger tijd een Werkelijk deel le nemen aan eenen oorlogvermits ons leger in zeer kort tijdsbestek weder öp den voet van oorlog kan worden vol tallig gemaakt. Voorbands is bevel gegeven om alle regementen op den voet van i5oo man te verminderen. Deze maatregel kan ech ter, uithoofde van de in Frankrijk heerscbende ziekte welligt eenig- Zints gewijzigd worden.'' In ilaliaansche dagbladen vindt men berigten uit Alexaridrie tót van den 26 Maartvolgens welke Ibrahini-bassa door de turksebe troepen, welke tot ontzet van St. Jean d'Acre waren aangerukt, ge noodzaakt zoude zijn geworden de belegering dier vesting zoo wel te land als te zee bp te beffen. GROOT - BRITTANNIE. lönfien den 8 Mei. Gisteren aVoiid is de beraadslaging over de parlementaire hervormings-bill in committe' V an het huis der lords geopend doch dadelijk hebben de ministers eene nederlaag geleden Welke gelijk kan gestéld Worden met eenevei-Werping der bill. Lord Lyndhti'-st namelijk stelde voor, dat de beraadslaging over het eerste artikel der bill Waarbij aan sommige gemeenten liet klesregt ont- homen wordt, zoude verschoven worden, tót nadat de artikelen, waarbij het kiesregt aan Zekere gemeenten wordt toegekend zouden zijn aangenomen. De ministers, wel gevoelende dat deze motie strek te, om een der hóofdpunteil van bun OrtdefwPrp op losse schroeven te stellen hebben zich rnej kl-acbt tegen bet Voorstel verzet doch Zijn te korf gescbotenbij st'émming hebben 15i leden tegen 116 zich voor de motie verklaard en beeft zich dus ditmaal eene anti-mi nisteriële meerderheid van 35 leden opgedaan. De minister 'Grey heelt daarop voorgedragen dat alle vérdere beraadslaging over de bill zoude worden uitgesteld tot den 10 ten einde zich intusschen te kunnen beraden over hetgeen het bestuur tbar.s in dezen moege lijken toestand te doen staat. Heden morgen is de raad van ministers éen geruimen lijd ver gaderd geweest, en daarna zijn graaf Grey en lord Brougham imar Wind sor tot Z. M. den Koning vertrokken. Met de meeste belangstelling ziet men in dezen hoögstgewigtigen stand van zaken bet besluit der regering te gemoetvermits bet schijnt, dat ten deze slechts te kiezen valt tnsschen be t ontslag van bet tegenwoordig ministerie, of de benoeming van e6n zeer aanzienlijk aantal nieuwe paifs. In bet westelijk gedeelte der stad worden feeds volksvergaderin gen gebonden, ten einde adressen aan den Koning op te maken, om Z. M. tot volharding op den totnogtoe betreden weg aan te sporen F R A N K R IJ K. Pamjs den Mei. Te Parijs zijn verscheiden Heden in verzeker de bewaring genomen die men verdenkt van deel gehad te heb- den aan de marseillaansche zamenzwering waaromtrent men ove rigens niets belangrijks mefer boort. In eenige steden van bet zui den moet hoewel bet er rustig is, eene soort van gisting opgemerkt worden die men als een bewijs beschouwt dat de opstand van Mar seille zijtakken had- TeGrenoble hebben weinig beduidende oproe righeden plaats gehad bij de viering van den naamdag des Konings. Sedert gisteren loopt hier een gerucht dat mevrouw de hertogin van Berry aan boord van hare stoomboot de Carlo Mlbcrto, te Oi- otat eene kleine haven bij Toulon, in hechtenis-genomen zou zijn. Men voegt er bij, dat het gouvernement terstond bevel gegeven had ombaar over de grenzen te brengen., doch haar gevolg in bewaring te houden Eergisteren avond zag men 1-ondom de kolom op de plaats Ven- dóme eenige.mensuhen bij een staan die zich vrij ordelijken rustig gedroegen zoo dat men alle reden bad te hopen dat die dag wel- .Jie door sommigen als den verjaardag van Napoleons overlijden ge vierd werd zonder ongeregeldheid zou afloopen toen eensklaps twee jongelieden met pistolen gewapend de wacht hebbende politie of stads dienaren aanvielen doch door deze zoo wel ontvangen werden dat een hunner fcwaar gekwetst nederstortte en de anderej na oök doch ligt gewónd té zijn in hechtenis geraakte. De Orde is ver deï niet gestoord geworden. B L G I E. Brussel den 8 Mei. Het huis Rothschild was voor eenïgen tijd door de londensclie conferentie uitgenoodigd geworden oni een plan op te maken ten einde de rente-schuld van Holland, welke ten laste van Belgie moet komen, tot kapitaal te brengen. Hetge- noemdé huis heeft het gevraagde plan ingeleverd en hetzelve is aan onze régering medegedeeld geworden* De ministers zijn daarover reeds vergaderd geweest. Er zal een poolsch legioen in Belgie opgerigt wordenwaar óver het bevel zoo het schijnt aan den generaal Daim zal op gedragen worden. Hij kent de poolsche taal en heeft onder Napo- kon een regement van deze natie aangevoerd. Dit legioen zal 3ooo soldaten en i5o officieren sterk zijn welke men van Avignon ver- Wacht. Het Journal des Flandres (de gewezen Catholiqeu) geeft hét volgende berigt der executie van een soldaat van het vreemde legioen te Dendermonde: »Een deserteur van het vreemde legioen genaamd Jaiï Zimmèrmanhij zijne desertie meteen metgezel gevat endoor den krijgsraad van Oost-Vlaanderen ter dood veroordeeld is heden (den 4 Mei) op de boulevards van Dendermonde in tegenwoor digheid van het vreemde legioen en andere troepen doodgeschoten. Hij was protestantscli maar heeft heden morgen het kathol ij ke geloof ómhelsd is gedoopt en heeft met de grootste aandacht ge luisterd naar de troostreden, welke de priester die hem vergezel de voordroeg. De moed welken hij aan den dag legdeis al gemeen bewonderd geworden/' Men fcegtdat de cholera zich te Kortrijk geopéndbaard heeft. NEDERLANDEN. Tilburg, den 10 Mei; Particuliere Correspondentie) Lieden, die daarvan wel willen onderrigt zijn beweren j dat ér in België een algemeene geest van ongenoegen tegen het gouvernement heerscht* Zoo wel zij die eerst met hart en ziel de omwenteling hebLea zoeken door te drijven, allen zijn hoogst ontevreden; maar voorat de laatsten daar men vooronderstelt dat de bélgische ministers reeds met de leden der londensclie conferentie zoude overeengekoméa zijn oVer de punten van wijziging, die het nu door allé de vijf mo gendheden geratificeerde tractaat zoude moeten ondergaan. De heet. hoof'digsten schreeuwden luidkeels dat de ministers 's lands belangen verkocht en verradén hebben. Naar men verneemtworden er toebereidseleh gemaakt tót het daarstellen van twee legerkampen waarvan het eerte nabij Rijën ter plaatse waar in het verledene jaar hét. kamp is geweest, zou gevestigd worden het andere op de agtsche heidebij het dorp van dien naam tusscben Eindhoven Oischot en Best. De iste en zde division zouden naar men verzekert ,beurtlingsdat te Rijen; ën evén zoo de 3deen reserve divisien het kamp nabij Acht betrekken. 's Hertogenbosch den i3 Mei. Gisteren is hier hét gerucht ver breid dat de Belgen eene voorwacht behoorende tot de iyëe^af- deel.ing cn geposteerd te Someren zoudën hebben opgeligt. Dit gerucht, 't welk door het onverwacht ophrekeu van troepen, (als, onder andere uit het kantonuement van Vucht) eenige waarschijnlijkheid had bekomen is echter ongegrond bevonden. Evenwel is in den nacht van den it op deri 11 een gedeelte van het leger in het geweer geweest en wel de manschap behoorende tot de rste divisie. Od der de ootzakenwelke aanleiding daartoe kunnen hébben gegeven Wordt genoemd het aankomen van eene niet onaanzienlijke versterking van belgisclie troepen in de nabijheid van Turnhout en in het Lirü.- burgsche. Ook vermoedt men dat de Belgen op sommige punten welligt bij vergissing op hollandsch grondgebied hebben vertoond. Gisteren is eene compagnie mineurs van bier vei trokken ten einde bet terrein voor de legerkampen géreed te maken. Breda, den i3 Mei. Naar men verneemt, zijn twee onder officie ren van dé 6c*e coirlpagnié eer-te batallon afdeeling schutterij Noord-Holland (noord-hoUandsche steden) welke zich ongewapend tót in de gemeente Meerle in de provincie Antwerpen gewaagd hadden aldaar aangehouden en naar Antwerpen gevoerd. Haarlem den i 4 Mei. In den avond van den 11 Mei is vorst Leópold doormiddel van depeches meteen buitengewonen courier uit Londen, ovefgebragt onderrigt geworden dat lord Grey en de verdere brit- sche ministers hun ontslag verlangd en bekomen hadden. De belgisclie ministers hebben den inhoud van het 58ste protocol, betreffende de wijzigingen in hettractaat van 'i 5 November aan welke Rusland zijne ratificatie heeft verbonden nog niet aan de wetgevende vergadering medtgedeeld. De revolutionaire bladen meenen dat de beer van de ff'eyer met hetaannemen dezer voorwaardelijkegoedkeuring waardóór men in de daad nog niets gevorderd is zijnen pligt beeft uit het oog verloren,. Zij oordeelen dat de ministers verpligt zijn, om dien ontrouwen cf zwakhoofdige» gevölmagtigde terstond terug te roe pen een meer hoogen toon tegen de vreemde mogendheden aan te ne men en in geene onderhandeling hoegenaamd te treden voor da t aan den inhoud der vredes artikelen voldaan en hel kasteel van Antwerpen (waarvan het gemis den Belgen bij voortduring zoo zeer hindert en be lemmert) door de nedet'hndsche troepen ontruimd zij. Genoemde

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 1