ZIERÏRZEESCHE COÏ1AIT, IVo. 38. ag BESTUREN EN JDMINIS TRATIEN. burgemeester én wethouders der stad zierikzee NIEUW ST LTD INGE N. Ao. 15 den ï1 Mei. E N D M A K I N G. Provincie Zeeland. Gezien de Wet op liet Patentregt van den 21 Mei 1819 (Staats blad No. 34). Gelet op Zijn M'ajesteits Besluit van den 17 October 1820. Staats blad No 1.1). brengen bi] deze ter kennis van de In en opgezetenen dezer Stad. Dat të rekenen van beden tot en tnet den i4 dezer maand Mei dagelijks van des morgens tien tot des middags twaalf uren tér Ste delijke Secretarie, zal worden gevaceerd, tot bet uitgeven der Pa tentbladen over bet löopende Jaar; na verloop van welken lijd de onafgehaalde Patenten zullen Worden ter Rand gesteld aan de deur Waarders der Directe Belastingen omdezelve aan de buizen derin gezetenen rond te brengen, legen betaling van tien Cents voor ieder Patent blad wordendede belanghebbenden herinnerd, dat aan nie mand anders dan aan den Puteutpligtigen zelve Patent zal worden uitgereikt, En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze afgekondigd en in de Stads-Couraut worden geplaatst. Zierikzeeden 7 Mei i83ï. Burgemeester en Wethouders i vöornd. de: GR..ANÉ, vt., Ter ordonnantie van. dezelve. De Stad^ Secrelaris W. J. P. K R OEF. R A N R R IJ R. Parits den 3 Mei. Gisteren zijn hier allerverontrnsténde tijdin gen bekend geworden. Te MiirSeille is een oproer ten gunste van liet vorig bestuur uitgebroken. De minister van oorlog beeft van den generaal die bevel voerde over de 8ste mi'itaire divisie de volgende telegrn pbisébe depêche ontvangen welke den 3o April van Marseille is .afgegaan »De witte vlag is dezen ochtend op den toren van St. Laurent Opgestoken. Talrijke volksverzamelingen hebben in de oude stad plaats zij rekenen op de aankomst van den graaf dc Bourmont. De nationale garde en de iinielroepen zijn dadelijk in Int geweer re- kömen, Ik heb hen bezócht. Ik hebben bezield gevonden met efcne (Jroote geestdrift. Ik/ben Zonder ongerustheid. De kolonel Lachaux de hcereri de Candolle en Lagct de Podio van de cnrlistiscbe partij zijn niet de wapenen in de band gegre pen aan bet hoofd van een detachement, dat eene witte vlag voor Zich uitdroeg. 1. Dc witte vlag van den StLaurentstoren is„ nedergehaald." Op die depecbe is ecne tweede gevolgd dien zelfden dag ten half twaalf ure van Marseille door den prefect aan den minister van birinenlandsche zaken gezonden en aldus luidende: »De oproerige beweging, welke dezen ochtend heeft plaats gehad is onderdrukt de driekleurige, vlag waait van den toren waarop de insurgènten de wiite vlag hadden geplant Er wordt onderzoek gedaan naar degenen die men verdenkt de aanleggers van dit stuk geweest te Zijn. Alles is tot de orde terug gekeerd." Eindelijk is dezen ochtend bij het ministerie van hinnenlandsche Zaken eene depêche ook door middel van de telegraaph ontvangen meldende dat in den avond van den 2 tot des nachts elf ure te Marseille eene sterke gisting heeft bestaan. Dit berigt eindigt met 'te zeggen dat de courier, die het omstandige verslag van het ge beurde naar Parijs moet brengen en des nachts tusscben den 5 en 6 zal aankomen. Men verzekert, dat de rust scheen te herstellen. NEDERLANDEN. 'sGeavenhage', den 6 Mei. Dé brusselscbe Courrier behelstin zijn Hommer van den 4een vinnig artikel tegen liet belgiscb bewind över het verbergen der waarheid ten opzigtë van de ra tificatien wélke hetlhans wel zeker is dat door voer Beigie nadeelige verklaringen vergezeld gaan. Wat de Monileur or van zeggen moge" heet hef in dit artikel »de vereen iging van alle omstandigheden de zorg die men get) ra- gén heelt, om liet 57ste protocol voor ons geheim te houden zelfs liet verblijf van den heer van de H eye r te Brussel, die zoo te regt ais een ongeluks gestarnte wordt aangemerkt, alles zegt ons, dat al of niet met toestemming van het ministerie een ontwerp on het ta pijt is, om de 24 artikelen te Wijzigen alles bevestigt ons in het denkbeeld, dat, bijaldien de Mogendheden geweigerd hadden te be) krschtigen wij gewi.sselijk veel moedsen kracht zouden hebben moe ten betoonen om alle hinderpalen, die ons zouden tegengesteld zijn, (e boven te komen, maar dat wij, die thans, nu wij de rati fication bezitten, nog in veel ruimere mate zullen noodig heb- t)e Coitrrier betoogt vérder bet onaannemelijke van eenige wijzi gingen. »Dat voorstel »zegt hij is thans geen vraagpunt van geld maar een vraagpunt van ons aanwezen van leven of dood desland-s het geldt hier niet alleen het lot van eenige ongelukkige inwoners van Limburg of Luxemburg, maar het lot van de géheele omwen teling maar dé onafhankelijkheid van Belgie maar de kroon vau Leopold." Het blad wil liever dat men tot den krijg, dan tot de aanneming van wijzigingen besluite. liet staaft dit gevoelen aldus »En inderdaad na zoo lang terug gedeinsd .te zijn is bet tijd dat \yij stand houden om den vijand onder de oogen te zien Wij hebben Steeds: het tot hiertoe gevolgde stelsel van zwakheid bestreden en de Ondervinding heeft geleerd, wie onzer wij of onze tegenstan ders de ware belangen des lands inzagen wij hebben volgehouden, en wij houden het nög vol dat de aanneming der artikelen eene grove feil is geweest: maar ten minste wij .erkennen het kon de zwakheid warineer zij ter goeder trouw was, welligleene verschoo- ning vinden; wij begrijpen het ,dat j toen wij zonder leger, zonder hulp waren door allen verlaten en bedreigd werden de puinhoo- - pen Van Wai\schau in het verschiet voor ons hadden, daags, na de nederlaag van Leuven dat toen vele lieden meterdaad geloofden dat groote en smartelijke opofferingen noodig waren. Maar thans thans nu de diplomatie ons in de rij der volken heeft toegelaten? en de aloude vanen der vier eerste Mogendheden van Europa onze drie kleuren begroet hebben thans, nu ecne ondervinding van 18 maanden ons geleerd heeft, wat men met volstandigheid wint, wat men met zwakheid verliestthans nu wij de zekerheid hebben dat, hoe ons besluit moge zijn tenminste onze zelfstandigheid niet meer in omvraag zal worden gebragtnu wij honderd duizend strijders onder de wapen hebben brandende van begeerte, om over de ne derlagen van Augustus wraak te nemen zouden wij nu op de enke le uitnoodigingen der Mogendheden datgene toegeven, wat. wij een jaar geleden aan hunne bedreigingen zouden geweigerd hebben? Wij zouden ons en onze naneven met schulden ellende en schande over laden Wij zouden in; liet aanzien van een' vijand wiens inagt aan de onze slechts gelijk is, vlugten zonder strijdwij zouden het slag veld ontloopen zonder een schot gedaan te hebben Maar indien een Saksek tVeimaralsdan met den sabel onzen naam van de lijst der volken kwam wegvegen wij zouden alsdan liet regt niet meer hebben ons te beklagen wij zouden ons lot verdiend hebben!...." Toen onlangs de Courier eene dergelijke brommende taal voerde werd hem in een duitsch blad ie gemoet geworpen, dat dit zeer zou passen indien de letters uit de letterkassen va 11 den Courier in sbldaten veranderden indien de belgische ruiterij er zoo dap per op in hieuw als de schrijvers van dat blad, en in dien de ba taljons burgerwachten wat meer te beduiden hadden dan werkelijk het'geval is. De Courier Beige van den 5 Mui behelst onder zijn binnen- landsch artikel het navolgende berigt: Wij kunnen verzekerën dat er te Brussel een 58ste protocol is aangekomen nog rampspoedi ger voor oj}s ongelukkig land dun het 57ste protocol, liet ministerie draagt er kennis van." Omtrent den inhoud van dat protocol laat zich het blad niet uit doch de Beige wil weten dat daarbij aan de Delgen verboden is de Hollanders aan te tasten en datinge val zij dit bevel niet opvolgden Pruissen zoa gemagtigd zijn om Holland te hulp te komen; terwijl wanneer de Hollanders de Bei- gén aanvielen aan Frankrijk het regt zóu zijn opgedragen, om de Hollanders tot het teimgkeeren binnen hnnne grenzen en het eer biedigen van den wapenstilstand te dwingen. Yan verschillende kanten ontvangen wij berigt, dat men den 4 dezer, op de oorlogs- en koopvaardij schepen die op onze b.in- newateren lagen f an-de plegtige overbrenging van Het stoffelijk over schot vdn vaii Speyk inliet voor hem ie Amsterdam opgerigte praal graf gedachtig is geweest. Ook bij Zr. Ms. land- en zeemagt,die inden onmiddelijken om* trek van de plaats waar de jeugdige held zijn leven aan de eer des vaderlands ten offer bragtmet tróuw en volharding eene in ve le opzigten-moeijelijkedienst vervult is de dag van den 4 Mei niet ongemerkt voorbij gegaan. Des morgens ten acht ure zijn van het kasteel van Antwerpen van de overige forten aan de Selielde en van alle Zr. Ms. schepen in die rivier, de vlaggen ter halver sterk geiieschen. Ten 11 j uren werden op alle de stations der zeemagt 21 minuutschoten met kanon gedaan, gedurende welk saluut op het kasteel en op dö a idere sterkten groote parade is gehouden, en on der het .slaan en spelen van den doodenmaYsch met verdekte ge weren gedefileerd. Ten 12 uren werden, van de kommaudants kan- nonneerboot voor Antwerpen 7 gewone saluut-schoten gedaan en bij het laatste schot werden alle de vlaggen te gelijk in top gchuscheu. De bezetting van het kasteel schouderde en presenteerde op hetzelfde orgenblik de geweren onder bet spelen der vadeflandsche liederen. Na den afloop der plegtigheid zij it buitengewone rantsoenen aando bezettingen uitgedeeld. Laatstleden dingsdag ziin van Vlissingen naar het 4^e en 5de district der provincie Zeeland Vertrokken twee detachementen artil leristen tol dat garnizoen behoorendc. Onophoudelijk is men £r% Zeeuwscb-Vlaanderen bezig met het maken van versterkingen opwer pen van batterijen en' verschansingen.

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 1