ZIERIKZEESCIIE COURAHT. STo. 35. Üingsdag BESTUREN EN A DM IN IS TRA TIE N. NIEUWS TIJ DIN GEN F R A N R R IJ R. Ao. 1832. den 1 Mei. - -BEKENDMAKING. Burgemeester en wethouders der stad Zierikzee. Gelet hebbende op de tegen de Broodbakkers ingebragté klagtdat 1 door dezelve het Roggenbrood niet gebakken word uit zuiver Roggen Meel water en gist maar doorgaans vermengd met gruis of met zoo genaamd Kort overwegende dat zulk eenehandelwijze niét alleen de Ingezetenen benadeeld, maar in strijd is aan art. 9 van het Regle ment op de zetting van het Brood binnen deze Provincie van den 9 JuIijiSiB goedgekeurd hij Z.JY1. besluit van 1 5September daaraan volgende terwijl bij art. i3 van dit Reglement'op -deze coutraventie is gesteld eene boete van 25, en verbeurte van het alzoo onzuiver gebakken Brood. Gehoord de Commissie van Broodkeur en Zetting in deze Stad op dij onderwerp. Herinneren de Bakkers uitdruk- kèlij k'.en bij hernieuwing aan de verpligting van geen ander Roggen- brood te bakken en te verkoopen dan dat hetwelk in Samenstelling en Bestanddeeien bij voornoemd art. 9 is aangewezen. Mfet uitnoodiging op de in deze Stad beslaande Commissie voor «le Broodzetting en Keur om op dit misbruik slipt te willen letten en bij het eerste bevind van strijdige handelwijze op de zoodanige te willen toepassen destraf bepalingen bij art. i3 biervoren aangehaald Voorgeschreven. Zullende tot bekendmaking dezer bepalinedezelve in de Courant «Ier Stad worden geplaatst, en bij afschrift gezonden worden aan de Commissie van Broodkeur. Zierikzee den L3o April i83'2. Burgemeester tui Wethouders voorhd, de C R A. N'E vt. Ter ordor.naniie van dezelvèn. De Stnds-Seti ris tW. J. P.- KR OEF. ADVERTENTIE. De Commissie uit den Èd. Achtbaren Raad der Stad Zici'ikzee ter voorziening in de behoeften der betrekkingen van Uitgetrok- kene' Schutters informeert bij dezen de Ingezetenen dezer Stad (Inschrijvers voor liet Vrijwillige Fonds tot het gemelde Onder bond daargesleid dat in de loop van de Maand Mét aanstaande, namens dezelve zal worden opgehaald hel Tweede Termijn, of Wel het ade Kwartaal vail gemelde Vrijwillige Inschrijving met verzoek op gedagte Inschrijvers om zulks Wel te Willen voldoen, in banden van A N T N IJ HOOGSTRAATE als daartoe speciaal 'gemagtigd, en welke tot dat einde door meergenoemde Commissie van de vereiscble schriftelijke Volmagt is voorzien. Gedaan te Zierikzee, den 3o April 1832. De Commissie voornd, It. W. de JONGE. J. NELEMANS. J. MOSSELMANS. J. W. D. van DONGEN. Pakijs den 18 April. Degenen die om schulden te St. Pelagie gevangen zaten zijn ten getale van 80 in vrijheid gesteld. De dagbladen hadden reede lang op dezen menschlievendeu maatregel aangedrongen. Bijzondere bcriglen over Engeland). De toestand dezer hoofdstad is ten gevolge der cholera merklijk veranderd en hoogst treurig. De boulevards vroeger de algemeene wandelplaatsan van luisterrijk getooide vrouwen lediggangers en fashionables zijn thans bezaaid Jnet eenige zwaarmoedige lieden die Wandelen ais met de vrees op liet gelaat voor de ziekte waarvan ieder spreekt, Geen rijtuigen geene prachtige lieverijen zelfs het corps diplomatique houd zich schuil, De droogistwinkcls worden Op sommige plaatsen bestormd door personen die hulpmiddelen vragen voor een vader, eene moe der eene vrouw, echtgenoot, of een kind, of wier bekenden op Sterven liggen, In sommige buizen zijn Verscheidene dooden te ge lijk en tn;en ziet allervvege doodkisten in de voorvertrekken staan op tie zoogenaamde zwarte kar wachtendewelke den overledene naar eene begraafplaats moet overbrengen. Het is Indefdaad eene t misselijke bezoeking Welke de stad in rouw dompelt en den On dergang van vele buisgezinnen naar zich sleept menige Weps daar door gemaakt, Zal in ellende moeten omkomen, genoodzaakt zijn Van den voorbijganger een schamel onderhoud te bedelen, „De bovengemelde kar is opzettelijk bestemd tot het vervoeren der aan de cholera overledenen. Uit hoofde van bet ontoereikende van dcrzclvor aantal ziet men echter ook lijken 111 allerlei soort van voertuigen zelfs in militaire böspitaalswagens ter aarde bestellen De overheid is in de noodzakelijkheid geweest de artilleriepaarden Vau "Viuceunes Ie ontbieden daar de eigen èn huurpaarden in de hoofdstad niet Jangei'in slaatzijn de dooden weg te voeren. Thans hebben alle bégravenissen des nachts plaats. „In de lagere gedeelten der stad bij de place de Grève langs de rivier houden de doodkarren huis voor huis stil begeleid door politie beambten welke het ellendig volk niet kunnen wfeerhtjudetl handgemeen te worden om het treurig voorregt van een' overleden betrekking of vriend in deze karren ten grave te zien brengen uit vrees van ben op eene onoogelijker voertuig te zien werpen. »Het lijdt Weinig twijfel of de weersgesteldheid heeft zeer tot de zware sterfte bij gedragen. Het weder veranderd verscheidenmalen op denzelfden dag, Zoo hadden wij eergisteren nu en dan een kou den en snijdenden wind gisteren daarentegen heersfclite de volmaak' ste stilte, bij eene Julijhilte. Vroeger zijn reeds de gedeeltelijke uit werkselen van de cholera 111 verschillende wijken vermeld. Hetzelf de valt op te merken nopens de Onderscheidene regementen wel ke daardoor zijn aangetast. Te St. Denis bv. hebben de soldaten veel door de ziekte geleden; en te St. Cloud, waai- zij in Veelgroö- ter aantal Waren beeft zich geen enkel geval opgedaan. Den 22. Volgens de ingekomen Opgaven zijn in de laatste 24 uretl 3yo personen aan de cholera gestorven. In de laatste dagen is in de kamer der afgevaardigden geen ge noegzaam aantal leden opgekomen om vergadering te kunnen hou den. Bij koninklijke proclamatie van gisterenis nu de sessie van 1831 gesloten. Don Pedro gaat voort met zich tot eene onderneming tegen don Miguel voor te bereiden. Men vindt in de dagbladen de vol gende opgave van de magt Welke hij bij de Azorische eilanden verzameld heeft: 2 fregatten, 2 korvetten, 3 Schoeners, 4 krikken; in bet geheel li oorlogsschepen, voerende 238 stukken, voorts 4° transport schepen. Matrozen 2000; troepen van onderscheidene wapens Portugezen Engelsehen-en Franscheu i3,i86 man. Er zijn voorts op de Azoiisclie eilanden 1200 officieren zonder bestemming en 7 of 8 duizend man plaatselijke militie, die de ei landen zuilen verdedigen als de expeditie vertrokken is. - Men vindt in de dagbladen weder berigten uit de deparle-* meuten van onderscheidene brandstichtingen welke aldaar dezef da gen hebben plaats gehad. NEDERLANDEN. 's Gravenhagu den 24 April. Aan het leger is eene aanbeveling van dén opperbevelhebber voorgelezen tot bet ,111 acht nemen van matigheid in bet gebruik van sterken idrank bij de nadering der cholera Rotterdam den 2§ April. Men verneemt dat den 4 Mei aanstaan' de, den dag, waarop bet rouwfeest ter eei'e van de overbrenging del' stoffelijke Overblijfsels van den beldhaftigen van Spcyk gevierd moet worden dit bij liet departement der marine alhier met dö volgende pfegtigheden zal geschieden Bij liet hijschen dér vlaggen des morgens ztillen vlég géiis en wimpel ter halver stok Worden gehaald. Ten halt twaalf ure zal Zijner Majesteits brik de Kemphaan voor de werf liggende, 21 mi- s nuuischoien doen en des middags ten twaalf ure eën saluut van zeven schoten zullende bij bet laatste schot Vlag geus en wim pel Wedel' in top worden gebeschen. Die dag zal aah het Werk volk op de Werf vrij worden gegeven. In alle de hoofd- én oudèr- depai'tcmenten der marine en op alle 'sRijks oorlogsvaartuigen zul len deze plegtigheden Op denzelfden voet plaats hebben. Den 27. Uit Amsterdam schrijft lnen, dat aldaar den 4 Mei de stoffelijke overblijfselen van dén önsterfelijken van Speyk plegtig naar een praalgraf in de nieuwe kerk zullen worden overgebragt. Deze overbrenging zal naar men wil van 's lands werf tot aan de nieuwe stads-herberg 'te water geschieden 'j doch van daar zal een lijkstoet in statigen optogt zich naar de genoemde kerk begeven. Denzei fden dag Zal het oorlogschip, hetwelk den naam van vari Speyk draagt door de nieuwe Oostefdoksluis bet dok binnenvaren 1 Het oorlogschip de AttaIante zal de gewone eerbewijZlfigen aan zijnen roem verschuldigd V'erl igten De naam van dit schip her innert ook den heldendood dién de dappere lioliandschen kapitein Swedcm ijk Carp stierf toen in den jare 1804, in bet Vlie debrikAi-i talante waarop hij lief bevel voerde des nachts door cngeische sloepen overvallen werd en hij van geene ovèrgate wilde hooren maar zich bleef verdedigen tot dat hi] 11a negentién Wonden beko men te hebben met den degen in de vuistlevenloos nêderfortte, Dézer dagen is alhier naar aanleiding van eène alsnog bestaan de Wet rooi- de regthank Van eersten aanleg openlijk te regt ge' sleld Hendrik ISüsë, inwoner dezer stad. Hij werd beschuldigd au teur en uitgever te zijn van een oproerig geschrift. De inbond diö zeer lasterlijk en ergerlijk bleek te zijn bad aan den openbaren; aanklager grond gegeven om te eiscbén tentoonstelling en tuchthuis straf voor tien jaren De regthank heeft faevOndeh dat de aange klaagde in zijne geestvermogens gedeeltelijk was gekrenkt- Zij heeft mitsdien de gevraagde straf' veranderd in eene gevangenis en bevolen dat de schrijver daarin gedurende twee jaren bevvaatd zou blijven, "Van Antwerpen schrijft men dat de engelsche brik Themis kapitein Ie Bas van Montevideo komende en met huiden geladen

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 1