J ZIER1KZEÊSCHE 'C O t R A N T. II Wo. 33. Ao. 1832. Js* vm Wr&ef Mingsdag NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHL AND. BeALïjn den i3 April. De Keizer van Rusland heeft aan &1 de overheden des rijks gelast de door Hoostdeszelfs voorganger gemaakte Verordeningen tegen kaart- en andere hazardspelen ten gestrengstö te handhaven en bevolen de spelers zonder onderscheid van rang aan het geregt over te leveren met bijvoeging, dat hoe hooger de rang van den schuldigeu mogt zijn deszelfs strafbaarheid daardoor zal vermeerderd worden. Frankfort den i<4 April. Uit berigten van Bologna van den 6, blijkt het dat er, na het vertrek der pausselijke overheden uit An cona in die stad eene genoegzame regeringloosheid heerscht. De pausselijke politie welke aldaar nog is gebleven bezit geene mid delen om zich te doen gelden, en de fransche bevelhebber bemoeit zich met het burgelijk bestuur nietonder voorwendsel van zich niet met de regten van den paus te willen inlaten. Door dezen stand van zaken bevinden de ingezetenen van Ancona zich in eene treuri ge gesteldheid dewijl zij hierdoor zich dagelijks blootgesteld zien aan den moedvtil der heethoofden die van alle zijden uit Italië in dio stad zijn te zamengevloeid. Nopens de Italiaausche aangelegenheden lee3t men in een berigt van de grenzen van Italië, onder anderen bet navolgende «Men heeft thans zeer gegronde hoop dat de tusschen het roonische en fran- sche hof ontstane spanning weldra zal ophouden. Graaf $t. Auiaire beijvert zich op alle mogelijke wijs om het vertrouwen van den paus weder te winnen hij laat geene gelegenheid voorbijgaan oni de gematigde inzigteu en de vredesgezindheid van het fransche mi nisterie te doen uitkomen. Ook wordt hij thans weder met onder scheiding te Rome behandeld en er bestaan weder tusschen hem en de overige leden van het korps diplomatique de voormalige vriend schappelijke betrekkingen. Inlusschen blijft de heilige vader nög steeds op voldoening aandringen en wil niet dan van eene voor waardelijke bezetting van Ancona hooren." Den i6. Men meldt uit Menfz, dut de scheepvaart op den Rijn ofschoon de lage stand der rivier zulks niet begunstigt, na bet eindigen van hfct wintersaizpen weder zeer levendig is geworden. De voordeelige invloed der afschaffing van de gedwongene stapel plaatsen Keulen en Mentz op die vaart wordt reeds bemerkt. Men ziet te Mcntz thans reeds vele schippers r egt streek,s. uit Hol land met ongebroken ladingen aankomen en derwaarts terugkeeren. De stoomvaart neemt rijkelijk deel aan de vaart. Voorts meldt men' dat bij een 5o3ste protocol der commissie tot regeling van de Rijn vaart aan de bollandsche regering is toegestaan, dat Antwerpen Vooreerst niet zal begrepen zijn onder bet-aantal der door haar aan gewezene vrijhavens en dat de vrije vaart van den Rijn naar ge noemde haven eerst vergund zal worden na dat de belgische aan- gejegendheden tot eeu .besluit gebragt en de nederlandselie grenzen Züllen geregeld zijn. Men schrijft uit Weenen van den B, het navolgende: »Een secretaris dei' pruissische ambassade is naar Berlijn gezondennaar men zegt belast met depeches van bet hoogste gewigt. Een rus- sisch courier is naar Napels vertrokken en een oostemijksche van Petersburg aangekomen dezen avond zal een oostenrijksch naar Pa rijs worden afgevaardigd. Op de beurs beerschle üit hoofde van de berigten uit 's Gravenhage eene groote spanning en de fondsen vielen aanmerkelijk, ten gevo.lge van de nota van graaf Otioff. Men Vreesde dat de vijandelijkheden tusschen Holland en Belgie thans onvèrmijïltijk waren geworden en zag deswege niet groot verlangen nadere1 berigten uit 's Gravenhage te genioet. Zonderling is bet, dat de uit Parijs aangekoméne hoogere fondsen-merken geenen in vloed op de beurs gehad hebben. Men was voornamelijk beducht, dat bij bet weder aanvangen der vijandelijkheden, Antwerpen vèel zou lijden en daar onze handelaren aldaar eert' grooten voorraad van wol liggende hebben (zoo kan zulks wel tot de drukking del- fondsen hebben medegewerkt." Berigten uit Bologna van den 8 liouden: dat té Bouie over leden is de kardinaal Pacce zijnde een der meest uitstekende le den van het heilige collegie en een der weinige kardinalen p die ter gunste van de ingezetenen de invoering van verbeteringen ver langden. Overigens waren de tijdingen welke men te llologne uit Rome ontvangen had niet zeer gunstig voor de verwezel ij king dier verbeteringen. Dezelve vonden nog'steeds bij de pauselijke regering doorgaans eenen hevigen tegenstand. Men wilde weten dat de russische gezant, die gezegd.wordt eene groote koelheid jegens den' franschen ambassadeur sedert bet gebeurde van Ancona te betoo- nen de regering in die gevoelens versterkte. De oostenrijkscbe ge zantdaarentegen, zou er op aandringen dat er bepalingen des wege g'-maa kt wiercten Welker naleving ouder dcu waarborg der Mogendheden nou gesteld worden. In een beijerscli blad leest men: «Blondere brieven «it Ita lië van eene geloofwaardige band brengen het berigt, dat te ho me, aangaande de aangelegenbeden van Ancona en de legatien één uit 24 artikelen bestaand verfirag is tot stand gekomen, waardoor alle partijen te vreden gesteld worden. Men mag het er dus voor hqijtlen, t|al de fust, yap die zijde volkomen verzekerd ts." la boe. den 24 April. verre dit berigt geloof verdient, zal de tijd leeren. Regtstreeksche tijdingen üit Italië maken daarvan nog geen gewag. F R A N K R IJ K. Parijs den 11 April. Uittreksel uit ee,n'bi] zond er en brief.) «Wer kelijk schijnt de cholera aan bet afnemen. Er zijn van den 10 to* den 1 85o en van den 11 op den 11 804 zieken bijgekomen dus: veel minder dan in de vorige dagen. Eene gelijke verhinde ring bespeurt men onder de sterfgevallen, welke, den eenen dag 36i den anderen 317 hebben bedragen. »Ten gevolge Van den gunstigen keer 'dien de ziekte schijnt te nemen, beurt zich dan ook de geestgesteldheid alhier weder eenig- zins op. Dezelve was in de laatste dagen vooral van den 8 op den 10, zeer ter neer gedrukt. Gedurende die bange dagen, was te midden dezer volkrijke hoofdstad alle verkeer afgebroken alle za ken stonden stil de weder eenigzins ontluikende handel was tot volslagen nietigheid vervallen de tentoonstelling van schilderijen voor dit jaar, werd tot het volgende verschoven de schouwburgen van zoo veel beteekenis in Parijs waren geheel veriaten men had slechts ee'ne gedachte e'e'ne vrees de cholera. Ofschoon nu het ge vaar niet geheel geweken is, beslaat bij den ligt veranderlijken geest der bevolking deze groote schrik niét meer. Misschien draagt ook, de buitengemeene liefdadigheid welke men onder alle meer gegoe de standen en partijen waarneemtals ook de goede verzorging der zieken hiertoe iets bij 1 »De verschijning van de wet ter verbanning van de oudere Bour bons tevens tiiet de bevelschriften wegens de maarskhalk Bourmont en de hernieuwde eedsaflegging, schijnt eene gezindheid bij bet gou vernement aan deu dag te léggen om eene meer krachtige houding jegens de Gardisten aan te nemen. Zeker gaat de stoutheid dezer partij uiterst ver. Terwijl de republikeinen bij den moijelijken toe stand waarin bet bestuur geplaatst is, aan hetzelve als het waré eene wapenschorsing hadden toegestaan hebben de Charlisten ia. de laatste weken hunne pogingen tegen hetzelve verdubbeld. De buiten la ndsche zaken beginnen weder meer de aandacht tot zich te trekken. Dezelfde onzekerheid blijft deswege bestaan. Gis teren las men in het ministeriële blad le Journal des Dcbats liet navolgende: «Sedert eenige dagen hebben verscheidene vreemde en «fransche dagbladen er behagen ingeschept om op nieuw oorlog- «zuchtige geruchten te verbreiden en eene op handen zijnde bot- «sing tusschen Holland en Belgie aan te kondigen. Volgens hea «zou de Koning van Holland aanvallen. Wij kunnen verzekeren, «dat deze geiuchten niet den minsten grond hebben. Wij zijn on- bekend met de andere ontwerpen van den Koning van Holland, «maar gewis wil hij Belgie niet aantasten. Nooit was de vrede waar- schijniijker wij kunnen zelfs zeggen zekerder." Den i3. Hét Koninklijke gezin dat met het begin van Mei des- zelfs zomerverblijf zou betrekken zal zich niet derwaarts begeven zoo lang de cholera in de hoofdstad heerscht. Ondanks liet regeringsblad berigtdat de beterschap van den heer Périer zoo Verre gevorderd is, dat geene bulletins wegens zij nen toestand meer zuilen worden uitgegeven houden de geruchten altijd aan dat de eerste minister zoo verzwakt is, dat hij het be^ stuur voor alsnog niet zal kunnen opvatten. Meu spréékt dan ook nog altijd van zijne tijdelijke vervanging. Er zijn van den 12 tot den i3 weder minder cholera zieken en sterfgevallen geweest, hebbende de eerste 789 de andere 313 bedragen. Buiten Parijs heerscht de cholera vooral in de onmidde* lijke omstreken als ook in bet departement der Seine Oise. In den omtrek van Parijs beeft de cholora zich ook onder bet vee y vooral onder de runderen vertoond. In eenen stal zijn 40 koebees ten gestorven. De kenteekenen der ziekte onder het vee zijn koude ooren én horens met zwarte vlakkbn opstaand haar en buitenge meene gevoeligheid aan het onderlijf. Ook onder het gevogelte heeft nihi sporen van cholera met dergelijke kenteekenen bespeurd; lieden is op last van deif minister van finantien een berigfi ter beurze aangeplaktinhoudende dat bevelen uit Berlijn aan den Pruissischen gezant te Londen zijn afgevaardigd, ten einde, namens Zijn bof, te ratificeren. Dit berigt heeft ter beurze eene voortdu rende rijzing bewerkt. lieden zijn de afgevaardigden weder niet in genoegzaam getaló opgekomen om te kunnen vergaderen en mag men dus de zitting metderdaat als voor eenigen tijd opgeschort beschouwen. De pre sident had brieven van verscheidene leden öntvangene die bérigtten dat zij plotselings ongesteldheden (waarschijnlijk c/zo/era-toevallen) ondervonden hadden. De aangelegenheid van Ancona is nog niet zoo verre gevorderd als men veronderstelde en levert nogaltijd moeijelijkheden op. De interuenierende mogendheden oördeeleu het nag niet geraden om een oord te verlaten al waar terstond na het vertrek harer troepen nieuwe onlusten zouden uitbreken. Men onderhande't nog een wei nig over dé vraag, of de oostenrijkers het eerst zullen vertrekken, dan of de Franschen daartoe zullen besluiten. Het fransche ka binet houdt vol en zal zijne troepen niet terugroepen voordat de Oostenrijkers tot het besluit komen om mede af te trekken; hetzel ve dringt daarop aan en z-al er wat meer zegtop blijven aandringen; ~--W fa

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 1