ADVERTENT1EN ïTzIERIKZEË, bij A. DE vos Jz., Boekdrukker. Eergisteren heelt de kamer der gedeputeerden zich bezig gehou den met de wet op de militaire bevorderingendie haar terug ge zonden was door de andere kamer, welke daaruit eene bepaling geschrapt had die de afgevaardigden tegen den zin van het minis terie daarbij hadden gevoegd. Nu wilde de oppositie geen deel aan de stemming nemen en^Jeef onbewegelijk op hare plaats zitten ten einde de stemming hij gebrek van het wettig getal leden onmo gelijk te maken doch de president hield de stemlijst open en zond overal deurwaardere heen om de afwezige ministeriële leden bijeen te roepen en het gelukte hem des avonds ten half negen ure het benoodigde getal afgevaardigden te zamen te brengen waarop de Wet met aio tegen z3 stemmen aangenomen werd. Gisteren zijn de afgevaardigden vergaderd geweest, dat anders zelden des zondags geschiedt, en zelfs zijn zij in buitengewoon groo- ten getsje opgekomen ook waren zij des morgens bij rondgaande brieven daartoe nitgenoodigd. Bijna zonder eenige discussie hebben zij de gevraagde sommen voor de dienst der geheime politie gestemd op grond dat het onvvelvoegelijk zijn zou hierover te twisten op een oogeubuk, dat de president van den raad der ministers ernstig ziek was. Heden hébben de gedeputeerden de discussie geopend over de con cept-wet rakende het verblijf der vreemde uitgewekenen in Drank rijk. De voornaamste sprekers der oppsitie hebben die gelegenheid niet laten voorbijgaan maar het ministerie duchtig aangetast. De generaal Lafayettedie tegen de wet sprak heeft de regering reken schap afgevorderd wegens r'e nationaliteit van Polen die zij zoo stellig had gewaarborgd ook hebben de generaal Lamarijue en de heer Odilloa Barrol niet minder scherpe taal gevoerd. De Koning heeft, op voordragt van den minister van justitie, aan honderd vijf en zeventig gevangenen die in St. Pelagie en la Force opgesloten waren gratie verleend. De personen die wegens schulden gevangen zitten zullen naar zoogenaamde gezondheids-hui zen worden overgebragt. Twee personen, die aangeklaagd zijn van deel gehad te hebben aan het vermoorden van een zoo genaamden vergiftiger op de plaats der Gréve, zijn heden op last van den procureur des Koning; ge vat. Zij herten Ville-Dieu en DiLcair. In eene lyonscbe courant wordt gezegd dat de cholera ook in het zuiden schijnt te bestaan en zich reeds te Cette geopenbaard heeft. Men verhaalt, dat Spanje een gezondheids-cordon op zijne gren zen zal oprigten. Van Bayonne schrijft men dat er in de daad spaansche troepen naar den kant der Pyreneën op marsch zijn. NEDERLANDEN. 's Hertogen8osch den 12 April. Particuliere Correspondentie.) Uit Eindhoven vernemen wij dat aldaar den 9 is aangekomen het 3de bataljon der 2de afdeeling geldcrsche schutterij, gekommandeerd door den majoor Hofmeistcr terwijl het 2de bataljon dier afdeeling onder het bevel van den majoor Maitland dien zelfden dog te Oir schot gearriveerd is. Beide bataljons welke zoo wegens derzelver talrijkheid als krijgshaftig aanzien onder de schoonste onzer arrnee mogen geteld worden zijn op hun verzoek bij het mobile leger in gedeeld en zijn als zoodanig aan de 3de divisie toegevoegd na gedu rende een groot jaar de vestingsdienst binnen Breda te hebben waar genomen. Breda, den i3 April. Omtrent de tegenwoordige gesteldheid te Antwerpen en in de, nabijheid vernemen wij het volgende: .1 Sedert den 26 en 27 Maart zijn de belgische troepen bijna on ophoudelijk in beweging geweest en nog in beweging. In Antwer pen bevinden er zich eene groote hoeveelheid welke met die der omstreken men op meer dan 20,000 man berekent, terwijl in Vlaan deren aan deze zijde van Gent, nog ongeveer 9,000 man veree- riigd zuilen zijn de linietroepen hebben de plaatsen zoo als Burgbt en andere rondom de inundatie gelegen verlaten en zijn door burgerwachten vervangen gewordon. In Antwerpen is, gelijk men weet, de gebeele kade in eene loopgraaf veranderd waaraan da gelijks, reeds sedert vele wekenmeer dan i,5oo man werkzaam zijn. Bij de brouwersgracht te Antwerpen, op bet kraanboofd en bij de st. Jansvliet zijn batterijen aangelegd, vrij sterk met zwaar geschut bewapend, en die met de loopgraaf in verband staan. Eenige dier stukken zijn tegen bet Vlaamsche Hoofd, doch de meeste in de verlenging der schelde en der kade, tegen de booten en bet kasteel gerigt nog wordt er aan deze hunne werken onophoudelijk gearbeid. De vijandelijke houding der Belgen in het laatst der vorige maand maakte eene verandering van stelling voor de kanonneerbooten nood zakelijk. Zes derzelve liggen er nu echelonsgewijze van bet front van het 5de bastion der citadel tot aan de kromming van den dijk aan den Vlaamschen wal naar de zijde van bet Vlaamsche Hoofd, welke nu de werf van het arsenaal en de kaai bestrijken kunnen Vier booten liggen op gelijke wijze, van bastion no. 4 naar den boek van het fort Burgbtdeze bestrijken den scheldedijk achter de citadel en voor het fort Burgbtde kommandantsboot ligt tus- scjien deze positie eeuigzins meer naar den kant der stad. Behalve deze booten ligt er nog eene in den polder tusschen de coupure en het foi f Zwijndrechtwelke de inundatie rondom de nabijzijn- de forten beveiligd. «Het fort of de schans, die de Belgen hij den Blokkersdijk op geworpen hebben, is met vier vier-en-fwintig ponders bewapend, die op kust affuiten staan en gedekt worden door drie bomvrij ge maakte blokhuizen en eene gekasematteerde kaserne Van schietga ten voorzien, die over den dijk naar den kant van Burght gerigt zijn op de schans hebben de Belgen eene seinpaal die met den toren van Antwerpen in verband staat; deze seinpaal is eerst sedert weinige dagen van Kraaijenhof overgebragtom reden zij daar door de inundatie zoo wel van onze schepen als van de forten kon be schoten worden." Uit Petersburg heeft men berigten fot den 28 Maait Z. M. de Keizer heeft bet vonnis bekrachtigd van den krijgsraad nopens den brand van hef schip Fhe Champenoise van 84 stukken. De kapitein van dat vaartuig de heer Bartocliwitschis tot matroos gedegradeerd, om dat hij nalatig in de' dienst is geweest, en niet met de noodlge voorzigtigheld Voor de kruidkamer beeft bezorgd waardoor men, behalve het verlies van het schip, ook dat van 48 personen die hem toevertrouwd waren te betreuren beeft. De beide officiers zijn tot kanonniers gedegradeerd. De jongste brieven uit Jamaika zijn van dén 4 Maart. Zij behelzen weinig hieuws ten opzigte dér opgestane negersdezelve waren tot in de afgelerendste' streken verdreven. Inlusschen warén de executien zeer verminderd en was de krijgswet ingetrokken. Men berekende, dat er alleen in het graafschap Cornwall meer dan 5o ,000 opgestane negers waren. Middelburg, den 11 April. Bijzondere berigten uit Antwerpen melden dat men steede voortgaat met overal versterkingen 'op te rig- ten zoo dat de stad als onder borstweringen begraven is; doch dat vele dier versterkingen het aanzien hebben van de stad zelve té be dreigen. Eene menigte der ingezetenen verlaten dagelijks de stad t en hunne ledige huizen worden dadelijk door militairen bezet. Het goede voorbeeld. Niet alleen in de steden maar zelfs op de dorpen, beijveren zictl onze vrouwen en maagden om door het navolgen der nationale kleederdragt te toonen hoezeer zij van harten instemmen met het- bet goede doelhetwelk men zich daarmede Voorstelt. Voor wei nige dagen had er eene vrienden-bijeenkomst Op een onzer dorpen in het hartje van Holland plaats. Alleraangenaamst werd men daar verrast door het verschijnen geheel in de nationale kleeding van een allerliefst jong meisje gesproten uit een zeer achtenswaardig geslacht. Zij was van hare ouders vergezeld alsmede van hem wien zij haar hart geschonken had om naderhand ook hare hand te schen ken. Allen bewonderden het bevallige der kleeding en bij de meesten. werd het besluit meer en meer bevestigd om bij het aanschaffen van nieuwe kleederen het aangewezen voetspoor te volgen. Dit goede en navolgehüwaardige voorbeeld leverde gedurende den ganschen avond eene overvloedige en aangename stof tot onderhoud wekte vader- landsche gezindheden en gevoelens op en bragt dus zeer veel toe tot het genoegen van dien kleinen vriendenkring, De gastheer en gastvrouw waren zoo zeer overtuigd van den goeden geest in dezen door het lieve meisje en hare waardige ouders aan den dag gelegd en van het groote nut dat er in gelegen is ©m door een goed voor beeld het onwederlegbaar nut eener nationale kleederdragt te bevor deren dat eerstgenoemde beloofde bet voorgevallene met de ooodige bescheidenheid kenbaar te zullen maker. en het is alleen hieraan dat deze weinige regelen haren oorsprong ontleenen. BEKENDMAKING* De Kommissie ter uitdeeling van Soep aan behoefïtgénbinnen deze Stad, hare werkzaamheden over het afgeloopen Winter Sai- soen geëindigd hebbende, maakt met dankbare erkentenis bekend t dat zij door de ruime Inschrijvingen barer mede Ingezetenen is in staat gesteld geweest, om gedurende den Winter uagenoeg 4°,ooc> Portien voedzame en verwarmende Soep uittereikenalsmede dat door den Thesaurier op Maandag den 7 Mei aanstaande des mor gens te elf ure in het gewone LokaalRekening en Verantwoor ding zal gedaan worden'over het afgeloopen dienstjaarde Inschrij vers uitnoodigende om daarbij te willen tegenwoordig zijn teni einde die te helpen opnemen en sluiten en daarna overtegaan fot het verkiezen van andere Leden der Directie in de plaats der aftre dende; terwijl een ieder, die nog eenige Pretentien over bet afge loopen dienstjaar van de Kommissie te vorderen heeft dringend verzocht wordtom zich daarmede vóór den 25 dezeT Maand bij den beer J. T. Bet/ie, met overlegging der bewijzen aantemelden. ZierikzSee den 16 April i83a. De Kommissie voofnoelnd W. A. de JONGE van Campensnieuwlandvt, Ter Ordonnantie van dezelve, J. ISEBRËE MOENS. Heden avond Overleed mijne geliefde Echtgenoot, IDA van CUIJLENBORCH, in den Ouderdom van 6g Jaren en ruim 4 maanden, na eene genoegelijke echtverbintenis van bijna 4° Jaren. Zierikzee, ADH. UIJTTENHOOVEN, deü 15 April 183ï. Emeritus Predikant. Voor kennisgeving aan mijne Vrienden en Bekenden, Op de Hofstede Stadwijkwordt door te weinig Rund vee PLAATSING TOT WE IJ ING dezen Zomer aange boden van Oud en Jong Vee, tot matigen Prijs. OPENBARE VERKOOPINGin de Herberg het Dorpshuis te Oosterlandop Dingsdag den 1 Mei 1832, 's namid dags ten 2 uren Van eene HOF STEDE^ met 12 Bunders 75 Roeden 76 Ellen K 0 0 RN- en WEILANDEN, staande en gelegen in de Gemeente van Oosterlandin onderscheidene Ma ten en Nummers toebeboorende aan ADOLF de VISTE Rf zijne Huisvrouw RACHEL van DRIEL, en bare Minder jarige Kinderen, in vorig Huwelijk verwekt met Wijlen PIE- TËR G O U D S W A,,ARD eerst in 18 afzonderlijke perceelen en daarna gecombineerd in é'e'ne Massa, bij de Plakbiljeftert breedvoerig omschreven. Zullende de Gebouwen der Hofstede voor afbraak worden gepresenteerd. De Memorie van Lasten waarop deze Verkoop zal geschieden, ligt ter lezing ten Kantore van den Notaris C. P LE VIE R BOOM te Nieuwerkerk. Ook zal de INSPAN tot voorzegde Hofstede behoorende op Vrijdag den 4 Mei i832, 's morgens ten 9 uren PUBLIEK worden VER KOGT.

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 2