No. 24. ZÏERI&ZEESCME Vrijdag BESTUREN EN ADMIN1STRATIEN. w. J. P. KR OEF. N IE U W S T IJ D ING EN. Ao. 1832. COURANT, den 23 Maart BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, Provincie Zeeland. Brengen bij deze ter kennisse der Ingezetenen dat door Hun Edel Groot Achtb. de Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie bij besluit van den i Maart 183.2, No 19 is vastgesteld en medege deeld de Lijst der bevoegd erkende beoefenaren van de onderschei dene takken der geneeskunde in deze Provincie voor bet loopende jaar i832 benevens dié der Geneesmiddelen en Werktuigen wel ke de Geneeskunst-oefenaren ten Platten Lande ieder voor zoo veel het door bem beoefende vak betreft, steeds scliouwbaar voorban den moeten hebben en dat de genoemde Lijsten van lieden af ter inzage van de belanghebbenden liggen ter Stedelijke Secretarij. En opdat een ieder biervan kennis drage zal deze afgekondigd en in de Stads Courant worden geplaatst. Ziertkzee den 14 Maart 1832. Burgemeester en Wethouders voornd. de GfiAKE, vt. Ter ordonnantie van dezelt'ö, De Stads-Secrelaris W. J. P. KR OEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Provincie Zeelandbrengen door deze ter kennis der Ingezetenen, dat even als tot beden gebruikelijk was, de jaarlijksclie Paarden- of Halfvastenmarkt binnen dezelve Stad op Douderdag den 29 de zer maand zal gehouden worden. Zien'kzeeden i4 Maart i832. Burgemeester en Wethouders voornoemd. dk CRANE. Ter ordonnantie van dezelven De Slads-Secrolaris DUITSCHLAND. Berlijn, den i5 Maart. De maarschalk Pashevitz heeft Peters burg den 2 dezer verlaten, en is den 10 te Warschau teruggeko men, vergezeld wordende door zijne ech'.genootezijn zoon en zij ne drie dochters. De stedelijke regering van Warschau heelt, ingevolge bevel van de russische gezagvoerdersbekend gemaakt, dat het dragen van de uniform der nationale garde en der Poolsche armee verboden is. Van deze bepaling zijn alleen uitgesloten die poolsche officieren, ■welke in werkelijke dienst blijven; deze zullen, tot nader bevel, liunne uniformen en de onderscheidene teekeneu van hunnen rang mogen blijven dragen. Uit berigten uit Petersburg van den 11 dezer blijktdat de straf van het afgezonderde garde-corps weder in die stad gevestigd was. Frankfort, den 16 Maart. Berigten uit Rome tot van den 5 dezer melden dat zoo wel de fransche generaal Cubières als de gezant de St. Aulaire zich trachtten te verontschuldigen wegens het gebeurde te Ancona. De genoemde staatsman verklaarde openlijk dat de bevelen, welke het voorgevallene veroorzaakt hebben, hem geheel vreemd waren, en de generaal Cubières betuigde te Ancona: o.datindien hij tegenwoordig ware geweest, het voorval geene plaats zoude hebben gehad vermits hij aan boord der sGhepen nieu we instructien uit Parijs zoude hebben afgewacht." Den ïpFebru- arij had genoemde generaal aan dén pausselijken bevelhebber Laiar- rine geschreven: »dat de overeenkomstvolgens welke de bezetting van Ancona door fransche troepen geregeld werd, verkeerdelijk eene lcapitulatie was genoemd, doch dat zulks waarschijnlijk te wijten was aan de onz.ekerheid waarin de hoofden van de troepen der beide natiën zi;h ten aanzien hunner wederkeerigebetrekking bevon den dat het bezetten van Ancona intusschen eene volbragte daad was; dathetvan de vriendschappelijke onderhandelingen tussehen den II. Stoel en de fransche regering afhing, hoe lang de stad nog bezet zoude blijven; dat de vriendschappelijke betrekkingen tus sehen Frankrijk en den Kerkelijker.-Staat steeds bleven voortduren dat de officieren der pausselijke troepen sedert hij Cubicreszich in Ancona bevondgeene reden meer konden hebben om zich als krijgsgevangenen te beschouwen enz." Intusschen merkt men in de genoemde brieven uit Rome aan, dat de Franscben niettegenstaande al die betuigingen van den franscben generaalin Ancona bleven en het blijkt dan ook nog geenzins dat de ongunstige indruk welken bet bezetten van Ancona zoowel bij de Oostenrijkers als bij de pausselijke regering gemaakt heelt verdwenen is. In eenen brief toch uit Bologna van den 7 dezer van de ooslenrijksche zijde aan een ouzer geachte dagbladen toege zondenworden de aanmerkingen welke door sommige fransche dagbladen omtrent het gedrag der ooslenrijksche krijgsmagt in deLe- gatien gemaakt zijn op eene vrij scherpe wijze beantwoord. Wel verre van te erkennen dat de oostenrijksche bevelhebbers in de Le gation zich eenig het minste gezag of eenige tusschenkomst in het bestuur des lands zouden aanmatigen eu veroorloven; wordt het gedrag der Franschen te Ancona iu dien brief als ten uiterste laakbaar voorgesteld. De schrijver doet opmerken, hoe de fransche troepen in strijd met alle volken regt op eene in dé laatste tijden ongehoor de wijze Ancona overvallen de pausselijke troepen ontwapenden dezelve te midden van den diepsten vrede krijgsgevangen verklaard, hebbenboe de kollonel Combes met den degen in de vuist in de woning van den pausselijken bevelhebber binnengedrongen is en gedreigd heeft de stad met storm te zullen nemen hoe mea de pausselijke ruiterij van hare paarden beroofd heeft en dézelve niettegenstaande allerlei betuigingen van vrede en vriendschap even als Ancona zeiven bij voorduring in zijne magt houdt. Voorts beklaagt de schrijver zich dat de Franschen de vestingwerken van Ancona met den meesten ijver doen opbouwen dat de stad eeDe verzamelplaats van woelgeesten geworden is dat de generaal Cubières in 't openbaar gearmd wandeld met zekeren Orlandidie in der tijd als een der voornaamste muiters door de pausselijke re gering uit de stad verbannen was dat genoemde generaal aan den pausselijken prolegaat toen deze verklaard bad dat hij de verlangde vrijlating van twee staatsmisdadigers niet konde toestem men zoude daartoe last van Rome te hebben gevraagd geant woord bad: »dat men zich de moeite konde besparen om die last van Rome te vragen, want dat te Ancona de Paus niets te zeg gen had maar alleen hij Cubières." enz. enz. De Paus heelt de stad Ancona door de aldaar nog achtergelatena troepen doen ontruimen en ook zijne beambten van daar terug ont boden ten einde gelijk men meldt zelfs den schijn te vermijden als of hij stilzwijgend in de verkrachting zijner regten beruste. De pausselijke troepen zijn vooreen groot gedeelte uit de Lcgatien naar de Marken verlegd, 0111 postte vatten op de lijn van Pesaro tot Macerata volgens het gerucht zouden de Oostenrijkers verder in de Legatien voortrukken. Bologna is den 1 dezer door de pausselijke troepen geheel ont ruimd. Genoemde manschap heeft den weg naar Rimini ingeslagen doch moet op haren tocht zich iu eenen hoogen graad aan desertie schuldig maken. Nadat de uitgevers van de bekende beijersche revolutionaire bladen de duitsclie Tribune en de JYestbode herbaalde malen de om trent de drukpers bestaande verordeningen overtreden haddendoor b. v. hunne bladen uit te geven alvorens dezelve aan de censuur onderworpen te hebben of door de artikelen die de censuur ver boden had te doen drukkenbeeft de Koning den 1 Maart een besluit uitgevaardigd hetwelk door de gezamentlijke ministers on- derteekeud iswaalbij gelast wordtdat de overheid des noods door middel van geweld de uitgave van genoemde bladen zal ver hinderen. De uitgever van een der gemelde bladen is zoo ver re gegaan, van dezegels, welke aan zijne persen gehecht waren, te verbreken en de uitgave van zijn blad voort te zetten te vore,, had hij meermalen verkondigd dal hij tot het laatste toe de door hem gepredikte vrijheid standvastig zoude verdedigen doch toen hij wegens het zoo even vermeide vergrijp in ri-gten betrokken werd heeft hij tot verwondering van velen ter zijner verdediging aange voerd dat de zegels buiten zijn weten verbroken waren. Thans ver neemt men dat de heide uitgevers zich ouderworpen hebben aaa de bestaande'verordeningen. Voor hét overige wordt hetgeen omtrent onlusten en revolutionaire woelingen in Rijn-Beijeren gemeld is geworden van onderscheidene kanten, deels als geheel ongegrond dééls als ten uiterste overdreven tegengesproken. De opgave van het aantal troepen welke naar Rijn-Beijeren zouden gezonden zijn wordt ook als zeer overdreven voorgedragen. Nadatgelijk gemeld is, de raad van het kanton Bazel, niet tegenstaande de vc-rtoogen van den Landdag, verklaard heeft, -ie vol harden bij het genomene besluit wegens eene afscheiding tussehen de stad en de ontevredene landgemeenten zijn thans de inwoners van genoemd kar.ton van wege den Landdag door middel eener pro clamatie ernstig vermaand om geene afscheiding in het kanton daar' te stellen, alvorens de Landdag daaromtrent beslist zal hebben. De algemeene verlichting der s'ad Anconain den avond van den intogt der Franschen, moet, volgens eenen brief van daar toe geschreven Worden aan de bedreigingen van het gepeupel hetwelk, verhit door den Wijn welken de liberalen gegeven hadden razende de straten doorliep. I11 den scuouwburg werd de rust door schande lijke uitroepingen gestoord, doch door de Fransche krijgsmagt her steld. GROOT-BRITTANIE. Londen, den 16 Februari). De ministeriële bladen beweren hij voortduring dat de zending van graaf Orlojf geen ander oogmerk hebben kan dan om den Koning der Nederlanden tot de aanneming der traktaten te bewegen, daar bet niet te verwachten is,datFrank- rijk'en Engeland op zulk eene plegtige akteals die der ratifica-

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 1