ZIEimvZEESCIIF, COURANT» R". 20. Vrijdag NIEUWSTIJDINGE N. A". 1832» den 9 "Maart. 6 R f - BRITTANlE. tiONtteN den a8 Eebruarij. In het hoogerhuis heeft lord Aber deen den eersten mipister graaf Grey gevraagd wat doch het dosl der expeditie was die Frankrijk naar de kust van Italië zond, en of die ouderneming met voorkennis van Groot Brittanje plaats bad De minister antwoordde hierop alleendat het ministerie dooir het fransche gouvernement onderrigt Was van het zenden dier expeditie, fjord Aberdeen was hiermede niet te vrede en begreep dat,, na de dikwerf zoo hoog geprezen opregtheidgóede trouw en vriendschappelijke gezindheid van Frankrijk ten aanzien van En geland de minister in staat behoorde te zijn inlichtingen te geven omtrent het oogmerk Vgn eene zoo buitengewone onderneming waat-van naar zijne w,ijze van zien, de gevolgen den vrede van Eu ropa in geyaai' zouden brengen. Hij betwistte aan Frankrijk het regt om in de zaken der pauselijke staten tusschen beide le treden, en vreesde dat bet verschijnen der driekleurige vlag aldaar de mis noegden in dén tegenstand jegens hunne wettige regering zou stijven. Graaf Grey verklaarde nu, dat hij de zaak niet zoo donker inzag dat tusschen Frankrijk en Engeland de volmaaktste vriendschappe lijke betrekkingen bestonden en het meer dan ooit noodig was voor liet behoud van den vrede van Europa dat die betrekkingen bleven bestaan. Hij verzekerde eincfelijk dat Frankrijk met het zendeu van krijgsvolk naar Italië niets .deed dat met zijne goede trouw, en zijne vriendschap voor Engelanfi streed. Vervolgens vroeg lord Londonderry boe het met.de ratificatie van het belgisphe trak- taat stond en of, er ook eenig berigt ingekomen was omtrent de questie over de belgiscbe vestingen? Graaf Grey antwoordde, niets stelligs, omtrent de ratificatie te kunnen ïeggen rpagr wel te mogen verzekeren dat bet gouvernement het regt had te verwach ten r dat zij zou ingezonden worden en met grond geloofde, dat dit geschieden zou en hierbij bleef deze woordenwisseling. Den 2 Maart, Dingsfiag heeft de marquis van CharldoS iri het buis der gemeenten eep voorstel gedaan oxn liet, getal der leden van het parlement voor Londen te verminderen. Na belangrijke debatten is dit met 3i6 tegen, 23.6. stemmen verworpen en hebben dus de ministers eene meerderheid van 8o stemmen gehad. Dit wordt beschouwd als. de laatste poging die door de vijanden der her- Vorming, tegen de bekende Wet op dit stuk bij de gemeenten be proefd is. Bij de lords zal het echter zqo gemakkelijk niet gaan, hoezeer de minisleriëlen zich aldaar zéker van de meerdeilieid ge- looven nogllians schijnt tnen bet denkbeeld, om die meerderheid door liet benoemen van eeltige nieuwe jiairs te versterken niet ge heel opgegeven te hebben. Men wil dat sommige pairs overeen gekomen zijn om, bij wijze van amendement, een ander liervor- mings ontwerp vo.oi' te dragen dat veel van liet tegenwoordig con cept verschilt. De Koning heeft dingsdag een levee gehouden waarop fioogst- deuzelve een smeekschrift uit Ierland aangeboden is, dat door s3o,ooo lieden ondefteekend was, alle protestanten, die zich over dei nieuwe iersche hervormingswet beklagen en verzoeken dat Zijne Majesteit den benarden toestand zijner pro testa ntsche onderdanen in Ierland in overweging neme. Op dat levee heeft men ongemerktdat de bekende belgische artillerie-officier Kesspls aan Zijne Majesteit door den lieer van de fVey.er is voorgesteld gewjorden. Het getal der personen die te Londen tot op gisteren door de cholera zijn aangetast, bedraagt io4, waarvan 69 overleden zijn. Een schip van Rio-Janeiro te Falmouth binnen heeft den 16 dezer bet; eskader van don Pedro ontmoet op 4o graden breedte en 2.2 graden lengte. Het zette naar Terceira koers en had een por- tugeesch koopvaardijschip genomen. - Onze dagbladen, houden zich niet minder dan elders met de zending van graaf Orlojj' en de nedi rlaiidsche zaken bezig doch vervallen bierbij dikwerf in bloote gissingen, die, wanneer zij door partijdigheid worden ontleed tastbare ongerijmdheden voortbrengen. De timesonder anderen, bevat lieden een artikel, waarin hij bet gevoelen bestrijdt (dat uit hotland'sche dagbladen zou blijken), dat eene voor Oud Nederland gunstige beslissing en aanmerkelijke wijzigingen in bet loudensffi traktaat te wachten stonden. Hij deelt te dezer gelegenheid de meeningen in Holland in klassen en toont zich over bet geheel weinig gunstig voor de vorderingen dezerzijds. De Courier, die, gelijk men weet, van den beginne de neder- 1 etnische zaak niet zoo ligt ingezien en liet uitblijven der ratifi catie!] betoogd heeft, beantwoordt reeds lieden avond bet artikel van den Times als ook dat* van een ander blad. Het avondblad zegt hierin, onder anderen dat de zending van graaf Orlojff niet ten doel heeftden Koning der ISédci-landcn te bewegen het trak taat in zijnen tegenwoórdigen slaat aan te nemen zonder eenigen waarborg voor wijzigingen nopens de binneulandscbe scheepvaart en der middelen om de betaling van het belgisch aandeel in de schuld te verzekeren. Aangaande het- eerste dezer punten had de Keizer zich zoo sterk aan de kabinetten van Groot-Britlannie en Frankrijk verklaard dat bij den Koning der Nederlanden niet kon aanspo ren om nopens liet traktaat der conferentie toe te geven anders dan onder beding dat er wijzigingen zullen volgen, het zij als in williging van de conferentie hei zij van den kant van Belgie. Het blad eindigt deszeifs artikel aldus: Nadat wij het boven-» staande geschreven hadden ontvangen wij een' brief uit 's Graven- hage van iemand die volmaakt met het doel der zending van graat Qrlöff en met den staat der onderhandeling bekend is en welke zegt: Er zal ge ene ratificatie van het traktaat der conferentiemaar er zal ook geen oorlog plaats hebben." Dit stemt volkomen overeen, met de door ons uitgedrukte gevoelens. Dat het tot nieuwe on derhandelingen zal komen is -wel genoegzaam zeker. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 2 Maart. Heden is de centrale afdceling de* Tweede Kamer in conferentie geweest met Z. Fxc. den minister van finantien wegens het ontwerp van wet op den azijn. Het schijnt, dat men al de aanhangige ontwerpen eer.st in de afdeelingen zoekt aftehan» delen, alvorens tot eene openbare beraadslaging over te gaan. Op de tegen de voordragt betreffende de zeep gemaakte bedenkingen is reeds door de regering géantvvoord en naai* men verneemtzijn in dat ont werp eenige Veranderingen gemaakt. De ontwerpen van wet betreffende den turf en de steenkolen zijn reeds onderzocht. In de Volgende week verwacht men eené openbare zitting der Kamer. Uit de memorie van toelichting der ontwerpen van wet hou dende veranderingen en wijzigingen iri het eerste boek van het bur gerlijk wetboek den 22 dezer aan de Staten-Generaal ingezonden s blijkt, dat de voornaamste systematische Veranderingen welke dat eerste boek heeft ondergaan bestaan in de volgende hoofdpunten i. Dat de toestemming der ouders in bet huwelijk hunner kinde ren alleeu volstrekt noodzaaklijk is gedurende hunne minderjarig heid. i' Dat de toestemming van voogden in de huwelijken hunner pupillen naar den regel vereischt Wórdt. 3. Dat tot beginsel is aangenomen dat na den vollen ouder dom van dertig jaren geene ouderlijke toestemming hoegenaamd ia het huwelijk hunner kinderen gevordert wordt. 4- Dat een lijfstraffelijk vonnis niet zal beslissen ten aarfzfeh"c!er wettigheid of onwettigheid van een huwelijk. 5. Dat de tveltelijkc afgebeele gemeenschap van goederen door Jiet huwelijk, als beginsel van het gemeene regt j weder wordt inge voerd. 6. Dat wijzigingen zijn gemaakt omtrent de hiiwelijksche voor waarden de gemeenschap van winst en verlies, en de gemeenschap van de vruchten en inkomsten. 7. Dat het huwelijk ook kan ontbonden worden door eene lang durige afwezigheid van eene der eebtgenooten. 8. Alsmede door een regterlijk vonnis na scheiding van tafel en bed. 9. Dat weder ingevoerd is de wettiging van natuurlijke kinderefi, in bepaalde gevallen, pór rescriptum principes. 10. Dat weder ingevoerd wordt bet oude beginsel dat het huwelijk meerderjarig maakt. 11. Dat afgeschaft wordt alle wettelijke voogdij behalve die der ouders. 12. Dat aan den overblijveriden echtgenoot de bevoegdheid wordt toegekend om 11a scheuring van het bed onder zekere voorzor gen en bepalingeh, een winstgevend bedrijfin-het belang dermin- derjarise kinderen in gemeenschap aan te honden. 13. Dat afgeschaft wordt de Fransche mancipatie of hand- ligling i4- .Dat afgeschaft worden de uit het Fransche reet overgenomene bepalingen, omtrent het toevoegen van eenon raadsman aan perso nen ten öpzigte van welke gedane verzoeken- van curatelen zijn af gewezen. i5. Dat bet syslema omtrent afwezigen en afwezigheid is vereen voudigd verbeterd en meer overeenkomstig onze voormalige gebrui ken en wellen is ingerigt. In den aanhef van genoemde memorie wordt aangemerkt, dat de vereeniging van het oude Nederland met de Belgische gewesten ten gevolge heeft gehad dat men bij het opstellen en aannemen der nederlandsche wetgeving om tot een einde van zaken te komen menigvuldige bepalingen heeft moeten aaiimfneri welke volkomen in strijd waren met onze zeden belangen en landaard er. geheel afweken van dier instel l-ingen welke de proef dór tijden doorgestaan hadden dat de regering overtuigd is, dat de invoering der natio nale wetgeving in al hare deelen 7.00 ais die tijdens de vereeniging met Belgie was aangenomen: zonde strijden legen hel algemeen be lang en dat derhalve het welbegrepen welzijn van den slaat vor derde, dat die wetgeving,vooraf gezuiverd w erd' van vreemde inmeng- selen en in overeenstemming werd gebragl met de zeden en belan gen van het- oude Nederland. Den 6. Dén 3 dezer des morgens, heeft te Dordrecht etfi zware brand plaats gehad ten huize van den schrijnwerker Cornell's van den Boom aan de havenzijde welke zoo spoedig toenam dat liet geheele buis met, al de daarin aanwezige gemaakte meubelen enz. eene prooi dor vlammen rverd. Ongelukkig hebbei> twee pér-

Zierikzeesche Courant | 1832 | | pagina 1