PRIJZEN VAN HET GEDISTELEERD, v Bij J. van de VELDE OLIVIER, Boekhandelaar te Zierikzeezijn te bekomen alle soorten van ALMANAK KEN voor het Jaar i83s. Jc ZIERIKZEE, bij A. RE VOS, Jz., Roekdrukker, vreezende,, dat lietzelve deariri wellegt niet zoude worden opgeno men dit beklag tevens-Jian zijnen stelsel matigen vijand, den schrij ver van het anti-revolutionaire dagblad van Gend gezonden, en wel met een brief ten geleide, welke, onder andere, het navol gèn- de»Ik meende, dat, daar onze omwenteling was ontaard in listige lmnsteuarij en roofzucht 'm-kne velar ij en verkwistingin een; woord in eene onedele en laaghartige plundering, ik aan de zooda- nigeri die zich góede en ware vaderlanders noemen gelegenheid zoude hebben gegeven om hunne zaak onmiddelijk af te scheiden van^ie van eenen lioopbejagers van ambten en bezoldigingen van die der roofzieke revolutionairen welke den beïgischen naam heb ben bezoedeld, de vrijheid hatelijk hebben gemaakt in de oogen der menigte, en niet aJleen 's lands gelden, maar ook bet dage- Jijkscb brood des volks hebben verzwolgen; maar ik heb mij bedrogen." V. De belgische troepen zijn grootendeels teruggetrokken en uit een gelegd. De Franschen, die zich bij de Belgen bevonden heb ben naar Parijs geschreven dat deze maatregel noodzakelijk is be vondenom dat Belgie geene.houdbare militaire positie tegén Hol land oplevert. De barricaden die in Antwerpen, zoohet schijnt grootendeels tegen de inwoners waren opgeworpen én de gemeen- schap dermate helénnr ;rdén dat men ingeval van brand de groot ste onheilen duchtte, mögen worden opgeruimdniits de stad zelve de; kosten betale. 's GnAvftaHAGE, den iB December. Het leger wordt nog dagelijks r ve-rsterkt en mén spreekt van een ontwerp der regering om wanneer dc nood het mogt vereiscben den tweeden 1 ban der schutterij die op 35óoo man wordt berekend op te roepen en Jater, zelfs hij eezie algemeene volkswapening den land storm die eene tnagt van 100,000 man zal opleveren, te wapenen. Sè- dert Ju lij zijn onze kusten met 5oo stukken geschut versterkt en de magazijnen rijkelijk van oorlogsbehoeften voorzien. De regering moet. voorts een ontwerp van water verdediging hebben goedgekeurd dat spoedig in werking kan komen en waartoe alle dé maatrege len zijn beraamd. Eep derzelve moet pok de bewapening van 70 koopvaardijschepen zijn waar toe de middelen in gereedheid' zijn'. Ook wordt er van eenegroote bevordering in liet leger gesproken. Tot dus verre heeft men de éventu le ratificatie van het ver drag der landensche conferentie met Yorst Leopoldvan de zij de van Rusland, als zeer twijfelachtig gesteld. Dezer dagen wil men in Amsterdam berigt hebben ontvangen dat den 12 11.' te Berlijn de tijding was aangehragtdat Z. JVL dé Keizer van Rus land reeds zoude hebben verklaard, het verdrag niet te zullen ratificeren, zoo-lang Z. M. de Koning der Nederlanden hetzelve niet had aangenomen en te verlangen dat andere mogendheden zich fiiet gewapenderhand in de geschillen tusschen Holland en Belgie zouden, mengen. Ofschoon velen twijfelen of deze berigten >11 alle .opzigteu; ;pp-de waarheid zijn gegrond', Wil men Wetén j dat ook hier ter stede'gunstige tijding uit Rusland is aangebragt. Den 20, Uit Frankfort wordt bet navolgende geschreven van den 9 dezer. «Een, sedert eenen gernimen tijd alhier wonende, Hollandsche generaal ontving in den verloopeu nacht eene estafette waaróp'de zelve verschillende couriers naar 's Gravcnhage hééft gezonden. Sedert dien tijd loopthier hetofschoon niet gewaarborgde ge rucht, dat Rusland den Koning van Holland in zijne volstandig heid, tot het niet aannemen der vredesvoorwaarden van dc L011- densche conferentie en lot krachtdadige verdediging zijner souVe- reine regten in geval van eenen aanval met het toezenden van troepen zal ondersteunen. Overigens heeft men sedert koffen tijd opgemerkt, dat tusschen genoemden generaal en eenen insgelijks hier wonenden russischen generaal drukke te zamenkoitisten plaats vinden," - v- Wij deelen dit artikel mede, zoo als het is, zonder voor de geloofwaardigheid ten opzigte van liét punt der toezending van troepen, in te staan. De geruchten blijven intusscben aanhouden omtrent de gunstige tijdingen uit Rusland. Dezelve zouden hoofd zakelijk hierop nederkomendat Rusland zou verklaard hebben de z4 artikelen niet te zullen ratificeren dan nadat Z. M. de Koning der Nederlanden dezelve zou hebben goedgekeurd alsmede dat Z. M. de Keizer aan Hoogstdeszelfs gezant bij de conferentie le Londen bevel zou gegeven hebben, geen aandeel te némen aan eenige besluitenwelke de strekking zouden hebben om den Koning der Nederlanden met geweld tot het aauemen der 24 artw kelen te dwingen. Men spreekt van nota's welke door hel rus- sisch kabinet in dezen zin aan de onderscheidene hoven zouden gezonden zijn. Van het een en ander wil men echter, dat tot hiertoe geene officiële mededeelingen hier te lande zijn ontvangen. Inmiddels schijnt uit de Engelsche berigten te blijken dat in der daad te Londen de tijding is aangekomen, dat Rusland ongezind isde 24 artikelen te ratificeren waarvan ook reeds te Parijs de voorloopige tijding schijnt ontvangen te zijngelijk men uit de aanmerkelijke daling der fondsen schijnt te moeten opmaken. Ook de brusselsche papieren maken van deze omstandigheid gewag. De openbare meening in Engeland schijnt zich meer en meer ten voordeele van Holland te verklaren; niet slechts in liet par lementmaar ook buiten hetzelve. Wij hebben inzage gehad van eenen brief, door een voornaam Engelschman, dezer dagen uit Londen geschreven waarin hij van die gunstige stemming zijner landgenooten gewag maakt in de sterkste bewoordingen en zelfs zijnen arm aanbied, om Hollands eer en onafhankelijkheid mede te helpen verdedigen en het voorbeeld volgen van een' zijner landgenooten, die zich in den tiendaagschen veldlogtin het Hollandsche leger vechtende, met roem heeft overladen. Middelburg den 19 December. Van de Schelde wordt gemeld, dat den i3 's morgens; eenige belgische officieren bezig zijn geweest om, tegen over liet fort st. Marie, eenige metingen te doén. Daar op werd van de kanonneerboot n°. 46de luitenant Bolkenmet eene booten witte vlag voorop, naar den wal gezonden, om-naar (je reden dezer opmeting te vragen en te verzoekeu van die te wil den staken. Drio der belgische officieren bégaven zich daarop naar onzéii parlementair die zijne orders aan hun mededeelde, waarop deze heeren antwoordden, dat zij van bunüen generaal in last hadden, öm geene parlementairen te ontvangen en zij den luite nant Bplken als gevangene beschouwden, Cr bijvoegende, dat allen tegenstand nutteloos zou zijn en hij hen naar Antwerpen moest volgen. .Onze verdienstelijke zèéniari was échter weinig genegen om zich aan zplke éhóbde verfadefs* oker te géven èn ongewapend zijn de was tó.ch eiken tegenstand nutteloos. Hij trachtte zich der halve door* list uit de handen van booswichten te redden, die noch gevoel van eer noch schaamte kenden. Hij antwoordde .dan dat bij biervan zijnen roeijers zon kennis geven, wbrdende'dopr twee der belgische verraders gevolgd. Naauwelijks was de luitenant Bölkcn echter aan zijne sloep genaderdof hij sprong er in en liet dadelijk afbonden. Een der hem vergezellende snoodaards lostte zijn pistool op Bolkendoch mistte daarop riep de andere zijne manschappen, die ten getale van meer dan 200 achter den dijk ver borgen lagen1,'en dadelijk eèn geweldig vuur op de sloep maakten.' welke nog 'riaahwèlijks vijftig passen vaa den óevef verwijderd was, waardoor de vrijwillige matrozen Carakauw en Allweich zwaar gewond zijn geworden zoo dat mén voor bet leven van den eer sten vreesde. Beide waren echter welgemoed door de vreugde: van hunnèn luitenant gered te zien. Zoo dra zulks zonder nadeel voorde sloep, konde geschieden liet de kapitein ter zee Boelens eenige schoten met schroot op de Belgische verraders doendie deze dapperen welke eene ongewa pende sloep, meteen officier en vier sfoeproeijersallen ook onge wapend, inet' meer. dan 200 man durfden aanvallen weder spoe dig achter den dijk deden verdwijnen. Onze vlotingen dachten njet dat ietrtand in de sloep behouden zou blijven ook was- dezelve Van! achteren met kogels als bezaait. Deze verradelijké aanval tegen eenen ongewapenden vijand met verkrachting van het regt dér volken heeft eëiïe verbittering bij dé vloteiingeu te weeg gebragtdie moeijelijk te beschrijven is.- Het doel der Belgen schijnt te' zijn pin aan beijle oevers der Schelde verdedigingswerken aanteleggeri om den toegang .tot de citadei geheel te beletten. Men verlangde op de vloot het tcekei» te ontvangen dat ónze zeelieden in dc gelegenheid zou stellen om wraak te nemen en de Belgen-in de volbrenging hunner ontwerpei» te keer te gaan, Wij vernemen dat Zr. Ms. stoomboot de Cu ha ca o op gisteren derwaarts is gestevend, ten einde van deze affaire meer omstandige berigten in té winnen. - Het Algemeen Handelsblad behelst het volgende berigt uit Berlijn van den .i4' dezer «Mijne estafette van eergisteren, wier. inhoud even verrassend als gewigtig was, zult gij ontvangen hebben, ik ben- thans- uiterst verlangend om te weten wat vaii den kaiïf der pruissische regering zal gedaan worden men gelobft dat zij met Busland gemeene zaak zal maken, dit echter is niet zeker, zoodra zulks mogt ge schieden zal ik u bet berigt daarvan ten spoedigste doen toekomen. Men verzekert mij verder, dat de Keizer van Rusland het o-ntwefrp dér 24 artikelen reeds dadelijk ten hoogste afgekeurd heeft; doch dat vóór nog zijn antwoord in Londen aankwam, het protocol' bereids door zijne ambassadeurs onderteekend was, zoodat, i0 de Keizer'het tra-ctaat voor ons nog niet ratificeert; 20 Leopold niet zal erkennendau na zulks van wege den Koning van Holland zal geschiedt zijn; 3o niet zal dulden, dat eene andere mogend heid dien Koning gewapederhand aangrijpe. Ooi heden nog ia. hét publiek van deze gewigtige tijding onbewust." M: Oude Tarwe Nieuwe dito i#3i Nieuwe Rogge Winter G'er st Zomer dito t Hayer Paardeboonen Witte Booncn Bruine dito - G raauwe Erwten IDDEN PRIJ ZEFT. VAM DÉ VOLGENDE AKÏIKELÉN TE ZiERfKZEE. van 'dén 21 December i83x. De Nederl. Muddc. f 7-5" 9-en 7.00 a 9-,.5 6.75 a 7.00 4'. 5'o a 4« 80 4.20 a 4*4° 2.20 a 2..5o 4»oo a 5.00 a 7.00 a 6.00 a 4-20 6.00 8.00 De Nedert. Mudden f 6.bo a 7-o<* - 6.00 a 6.5» - 8.00 a 10.0» - 9.00 a ib.bó' - 7.00 '8.öo It aap-Olie te ierikzee f 34oo per vat.) Patent-Olie. - 36.oo Lijn Olie bij partij - 34-oo Raapkoeken' - 6b:oo dé iooo st* Lijnkoeken. - 70.00 Groene Erwten Geele dito Koolzaad Zaai-Lipizaad Slag-Lijnzaad Te Schiedam, den ig December. Genever, liet Nederlandsche Vat, mondei fust.............'. Amst. proef,'het a Zonder de Belasting. 2-3,o» - 25,75» ADFERTENTIEK Alle de geenen welke te Vorderen hebbenof Verschul digd zijn, aan den Boedel en Nalatenschap van Wijlen den Heer ROELAND van NIEUWENHUIZEN, Overleden te Brouwershavenworden door zijne Erfgenamen uitgenodigdoia daarvan ten spoedigsten opgave in te zenden.^ aan zijne WeJnwe te Brouwershaven. Ook velerhande PRENTE-BOEKEN en SPELEN-, geschikt voor Nieuwjaarsgeschenken enz. tot civiele Prijzen.

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 2