IV0. 95. ZIERIRZEESCIIE .A*. 1831. COURANT» 4 ingsdag NIEUWST IJ DINGEN. den 2® November. DÜITSCHLAND. Berlijn, den 20 November. Volgens berigten uit Warschau, Van den heeft de vicepresident dier hoofstad, op uitdrukkelijk bevel van den militairen gouverneur, graaf Wittalle personen j die huizen in eigendom of huur bezitten gelastzich te verzeke ren dat alle bij hen inwonende poolsche officieren verlof hebben bekomen,'om te Warschau te mogen verblijven met bedreiging, dat zij, bijaldien zij zoodanige niet zulk een verlof niet voorziene officieren blijven huisvesten strengeïijk zullen gestraft worden wor dende die officieren vermaand, de hoofdstad binnen 24 uren te verlaten. Tevens is door den vicepresident ter kennisse van de ingezetenen gebragtdat het hun geoorloofd is, onderofficieren en. soldaten die tot het poolsche leger hehoord hebben doch nu ontslagen zijn in hunnen dienst te nemen doch te gelijk aange kondigd, dut alle zoodanige onderofficieren en soldaten, die na den 20 November niet in staat zullen zijn zich ecu eerlijk bestaan te verschaffen, als Iandioopere en voor de maatschappij schadelijke personen zullen worden anrigezien en builen dé barrières van War schau zullen gebragt worden. De voormalige dictator Chlopicki bevindt zich nog altijd te Krakau en lijdt steeds veel aan de in den veldslag bij Grochow bckomene wonden. Z. K. H. de tfoonsopvolger 13 den 6 dezer, uit Petersburg naar Moskou vertrokken waargelijk men weet, zijne doorluch tige ouders zich sinds eenigen lijd bevinden. In laatstgenoemde stad is den 3o October een plechtig dankgebed gehouden eii een Te Daim gezongen wegens het gelukkig dempen van den poolscben opstand. Frankfort, den 21 November. Een onzer geachte dagbladen deelt bet volgende berigt mede, gedagteekend van de pruissische grenzen, 12 November (dat is drie dagen vóór het leekencn van het tracthat tusschen de gevolmngtigden der vijf mogendheden en den belgischen gezant te Londen.) I11 Berlijn moet men niet geheel tevreden zijn met de besluiten der londensche conferentie en zich verstoord hebben over de stel lige wijze, waarop de 24 artikelen den Koning van Holland wor den opgedrongen en men hem met zijne tot opstand ovcrgcslagene onderdanèn öp ee'ne'eii dezelfde lijn plaatst Men wenschle in Ber lijn wel eenc vreedzame en spoedige beslissing van het belgische twistpunt doch niet anders clan met 111 achtneming van de welvoeg lijkheid jegens den wettigen souverein der nèderlauden, welke door de naauvvste bloedverwants chap aan onze koninklijke' familie ver bonden is. »De stap is nu eenmaal gedaan en men kan er zonder zich zeiven te logenstraffenniet op terug komen. Meer dan zwijgen en dc strengste werkeloosheid heeft intusscji.cn de conferentie in geen geval van den kant van hot berlijnsche kabinet te wachten want men kan op de stelligste wijze verzekeren, dat Pruissen zich tot geeneook maar in schijn, vijandelijke demonstratie tegen den Koning van Holland zal laten vinden. »Waf onder 'dusdanige 'omstandigheden de londensche confe rentie door baar eenigzints schamper ultimatum gewonnen heeft is moeijeïijk te bevroeden. Van welken kant kunnen bij het ge vorderde jaargetijde werkelijke dwangmiddelen tegen Holland wor den aangegrepen indien Pruis-en en Frankrijk 1:iet geroepen wor den om dezelve te- voltrekken P Hoe weinig laatstgenoemd rijk hij het algemeen jegens de Fransclifn heerscheud mistrouwen daartoe geschikt is behoeft naauwelijks vermeld te worden. Pruis sen zal zich nimmer daartoe laten overhalen. Dus blijft liet al leen aan Engeland om de executie legen Holland ten uitvoer te brengen in gevalle bet haagsche kabinet liet voorsclivevene vre- destractraat mögt afwijzen en de vijandelijkheden tegen de Belgen weder hervatten. De conferentie heeft de engelsche regering daar toe verzocht en van dezelve de toezegging ontvangen dat aan liare besluiten klem zonde worden bijgezet. Doch ieder wèct,hoe vruchteloos de tijdelijke verschijning van een engelscli eskader op de kust ven Walcheren geweest is. »In de eerste plaats moet men opmerken, dat bet jaargetijde voor cene zee-expeditie niet meer gunstig, bet naderen tot de bol laridsclie klist bij de in het najaar heerschende stormen ten uiter ste bezwaarlijk eu liet inloopeu in de Schelde bijna onmogelijk is, wanneer ergens maatregelen tot tegenweer genomen zijn. En deze bestaan er in grooten omvang. Ten tweede is het kabinet van 's Gravenhage te omzigtig om zich en zijne vrienden door eenc onvoorzigliglieid in verlegenheid te brengen en clc vijandelijkheden op ren oogenbiik te beginnen waarop een snel ontworpen en tot stand gebragt staatsstuk de aan hetzelve bevriende mogendheden met de verklaarde vijanden der wettige region in ureenigieg houdt en dezelve om zoo te zeggen solidair vcrpligt cm beschikkingen goed te keuren, wélke zij zchen noch eerbiedige 11 noch Lillijken kunnen. »De vijandelijkheden thans aan te vangen zoude dus onverstan dig zijn en tijd winnen blijft' het zckeistc middel cm zich zonde gevaar aan de londensche bepalingen te onttrekken hiertoe schijnt Koning PLilletn vastelijk te hebben besloten. Hij zal de vijandelijk heden niet aanvangen maar ook niets doen hetwelk de londen sche conferentie zoude kunnen bevredigen en de veiligheid die voor de Belgen zoo noodzakelijk geworden is zoude kunnen waar borgen. Affzoo heeft het londensche ultimatum nog niet het zegel op den vrede gedrukt en de betrekkingen naauwelijks veranderd. In Ber lijn moet men dezen stand van zaken \vel is waar betreuren maar het iu-cle tegenwoordige omstandigheden voor onstaatkundig Kóu- den in denzelven verandering te willen maken zoo lang dè wëfisth. des Konings van Holland zich daarmede uiet vereenigt. GROOT-BRITTANNIEN. Londen, den 20 November. In eeueu kabinetsraad, die giste ren gehouden is, moet de vraag, :tot Welken tijd 'het parlement geprorogeerd zal worden te beslissen. Men wil, dal graaf Greykort vóór dat bet parlement weder bijeenkomt, de juiste sterkte van zijne partij zal opïnaken en, zoo hij die te zwak mogt vinden tot doorzetting van bet hervormrjgs- ontwerp, alsdan den Koning de benoeming van een genoegd1)m aantal nieuwe pairs zal voordragen, ten einde zeker te zijn vaal dö aanneming der wet, en den gevaarlijken schok te vermijdehdie eene tweede verwerping noodzakelijk zou veroorzaken. Mpgt ech- ter de Koning zwarigheid maken in dezen stao, dan verwacht men, dat de eerste minister zijnen post zal nederleggen. De ministeriële bladeu hebben gemeend, op nieuw het gerucht te moeten wederleggen, volgens hetwelk de ministers het oprigtea van zoogenaamde staatkundige vereenigingen zouden bevorderen. De Prins de Talleyrand heeft dezer dagen een bezoek bij Z. M. op Brighton welk kasteel hoogstdezelve reeds sedert een' ge- ruimen tijd bewcontafgelegd. Het avondblad de Courier over cle volharde weigering van den Koning der Nederlanden sprekende, zegt, dat Z. M. besloteu heeftgeene de minste kans te laten varen en zijne eenige kans bestaan kAn in eene verandering van bet engelscb ministerie; maar dat die kans zeer gering is, omdat, zoo de vijanden der hervor ming weder op bet kussen geraakten hetgeen intussclien niet zeer waarschijnlijk is de hertog van Wellington en cle graaf van Aber deen alsdan in het bestuur zouden komen, welke beide den eersten grondslag voorde scheiding van Holland en Belgie hebben gelegd en van welke niet te verwachten is; dat zij een besluit zouden iu- trekken gegrond op beginselen door henzelven vastgesteld. Ten gevolge van de bnilengewone vertraging in de aankomst der brievenmalen van Holland en Hamburg hebben gisteren eenige kooplieden die belang hebben bij den handel met Hólland en de Oo.stzee, deswege eene memorie aau den b,ertog van Richmond aan geboden Van Sunderland zijn de berigtenmet betrekking tot de ziekte wederom riet zoo gunstig. Drie dagen geleden waren er zes menschcn zeer plotseling gestorven en eenigen door de cholera aangetast. FRANKRIJK. Parijs den 21 November. Men beeft gesproken van eene ont binding van liet leger van bet noorden. Die armee verlaat wel bare kantonnemerten om in de vestingen de winterkwartieren te gaan betrekken maar' alle corpsen blijven op voet van oorlog en gereed cm zich op de eerste order in beweging te stellen. Een der liberale bladen bes] ct bet ministerie, om dat bet zich óver de erkenning van Leopold door dn verbonden mogendheden schijnt te verheugenen verklaart, dat de Koning der Nederlanden wel dwaas zijn zou, indien hij de bedreiging der conferentie, om hem met oorlogsgeweld tot liet toetreden barer gemaakte schikkin gen te dwingen voor ernst opmm, en haar nie t uiltarie om die bedreiging met gemeen overleg ten uitvoer te brengen. Het beweert, dat Holland, dat, toen bet der groote mogendheden! behaagde daar aan België toe te voegen voor die vergrooiing van grondgebied zijne koloniën moést afstaan van welke Engeland zich meester maakte, thans, nu diezelfde mogendheden goedvinden weder- te schcideu wat zij in 1814 hebben vcreenigd liet vohte regt heeft om ook zijne Koloniën te rifehen. Eet toont het belachelijke aan, dat Frankrijk, wiens joliiitk steeds geweest is dc zeemogendheden van den tweeden rang in hare geschillen tegen Engeland te ondersteu nen nu iu de-zei de partij van Engeland kiezen zou en welligt zijne weinige schepen zou uitrusten om eenmaal Ceylon en de kaap de Goede Hoop tegen Holland en ten \oordeele van Engeland te ver dedigen 7,00 ais reeds Zijn leger België ten 1 ofijte der heilige al liantie hei ft verdedigd. Dit 'zelfde blad' beschouwt het traktaat tusschen de vijf mogenel- beden en Belgie 'geenszins ais ieis afdoende, maar alleen als middel om tijd te winnen. Een ander blad dat z; Hs voor ministeriel gehouden wordt, is ook van gevoelen dat bet traktaat weinig gevolg hebben zal. Het '.raagt, indien dé vijf mogendheden bet traktaat al bekrachtigen en cle Koning der nederfanden in zijne weigering volhardt, of dan;-;; na'twee iiiRandon tijcisdé middc.cn cm hem tot dc aanuemmg e~

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1