ADVERTENTIEN. Té ZIERIKZEE, bij A. DE VOS, Jz,, Boekdrukker, nog befeid om voor vnjneid en onafhankelijkheid alle krachten in lespannen," met liet eenig doel om eenen eerlijken vrede te er langen, en vurig wenschen wij, dat vriendschappelijke betrekkingen met andere mogendheden onderhouden en aangekweekt, weldra vruchtbare gevolgen mogen hebben tot bereiking van dit doel. «Mót erkentenis ontvingen wij de vorige mededeelingen van Uwe Majesteit omtrent den loop der onderhandelingen, en wij zien steeds met groote belangstelling de zoodanige te gemoet welke Uwe Ma jesteit ons omtrent deu verderen gang en afloop derzelven zal ge lieven te, doen. »Tot genoegen strekken ons de mededeelingen van Uwe Majes teit ontvangen omtrent verschillende aangelegenheden, onzen inwen- digen toestend betreffende. Wij danken het der Voorzienigheid dat, terwijl een betere oogst over het geheel eenige vergoeding op leverde voor vorige onvruchtbare jaren wij daarbij nog zijn ver schoond gebleven van die noodlottige ziekte, welke elders zoo vele verwoestingen aanrigt. «Handel én scheepvaart ondervonden zijn nadeeligen invloéd;der tijdsomstandigheden. Hunne belangen evenwel zijn niet nit bet i oog verloren en daarvan strekt mede-ten getuige de opening van bet nuttig kanaal van Voorne. Op dezelve zal wij durven bót verwachten gunstig werken de verbeterde gesteldheid onzer oostin- dische bezittingen waaromtrent Uwe Majesteit ons openingen aan kondigt. Wensehelijk ware hetdat ook de wesliudiscbe door weg ruiming dei- bezwaren die dezelve drukken daaraan spoedig dienst baar konden gemaakt worden. Bovenal zal eene nieuwe wet eii tarief op dé regten van in- uit- en doorvoer niet alleen de scheep vaart cn handel, maar ook den landbouw en andere (akkert van welvaart kunnen bevorderen, wanneer zij met het dubbel óógmérk van ontheffing én bescherming zal zijn samengesteld. Wij verheu gen ons in het vooruitzigt van de spoedige voordragt eener zooda nige wet. «De noodwendig geworden herziening der wetboeken en der wet op de organsatie der regterlijkc magt zal mede een hoogstbêlanrijk onderwerp onzer beraadslagingen uitmaken. Reeds heelt Uwe Ma jesteit oris de middelen voorgedragen, om bij voortduring in de getrouwe voldoening der slaatsbehoeften te voorzien. Wij zullen die met de meeste naanwgezetheid onderzoeken, daarbij aan deeene zijde in ganmerking nemende, wat de instandhouding van het open baar crediet en de drang der tijden gebiedend eisehen en aan de ar.dcrewat benevens de zekerheid der geldmiddelen doorspaar zaamheid en orde tot verligting en vermindering-der bezwaren on zer landgenoten strekken kan. «Gewigtige werkzaamheden zullen ons weder in deze zitting be zig honden. Wij zullen daaraan al dién ijver en aandacht wijden welke het nederlandsche volk met regt vati ons vorderen kan. Sire, dat volk heeft behoefte aan de eindelijke regeling zijner buitenland telle betrekkingen zoo wel als aan de herziening zijner staatkun dige instellingen ten gevolge der afscheiding van Relgie. Croot zijn de opofferingen, die de natie met welwillendheid heeft gedaan cn nog doet. Zij ziet reikhalzend uit naar eene uitkomstdie haar de vruchten daarvan zal verzekeren en verwacht die onder Gods zegen, van hare regering en allen wier vereenigde krachten daar toe bevorderlijk kunnen zijn. Onophoudelijk wendt Uwe Majesteit tot dit einde zijne onvermoeide pogingen aan aan die verwachting naar ons vermogen te voldoen, zal ook onze duurste pligtwezen.- Daartoe ons aan Uwe Majesteit aan te slniten is onze innige'be docling en zoo het tijdstip te zien naderen waarop voor de toe komst zich hcldcrer uitzigten openen onze vurigste hoop". Door den heer d' Escury werd vervolgens namens de commissie uit de Tweede Kamer, die een gedeelte uitgemaakt heeft van de bezending der Staten Generaalwelke liet antwoord aan Zijne Ma jesteit heeft overgebragt, rapport gedaan waaruit blijkt datHoogst- dezelve op het adres hoofdzakelijk geantwoord heeft: Dat Zijne Majeteit met genoegen de eenstemmige gezindheid der Staten-Generaal en de gevoelens van vaderlandsliefde en trouw welke haar bezielen had vernomen; dat Zijne Majesteit met geheel zijn hart in die gevoelens instemde en gaarne die geruststellende ver zekeringen verlangde te geven welke door de Kamers waren begeerd; dat echter de toekomst nog even duister bleef, en de natie mits dien tot volharding geroepen werd, ten einde bare eer vrijheid cn onafhankelijkheid te handhaven dat zij met leedwezen moest verklaren dat voor als nog geene openingen aan de Kamers kon den worden gedaan doch dat deze zoodra de omstandigheden zulks toelieten zouden worden gegeven en dat de wenscli lot regeling der binncnlandsche aangelegenheden Zijner Majesteit aandacht niet was ontgaan doch dat de voordragt daartoe eerst dan met vracht kon worden gedaan wanneer de buitenlandsche zaken geregeld zou den zijn. De Voorzitter bedankte de commissie voor het volbrengen der aan haar op gedragen taak en de Kamer besloot het adres en het rapport der commissie te doen drukken en ronddeelen. Daar-er eenige verzoekschriften ingekomen waren heeft de Pre sident de commissie tot de petilen benoemd en daartoe gekozen de heeren Cats, de Courtvan Hemertvan der Gronden en van Swin- derenOp eenige ingekomen boekwerken is het gewoon besluit ge nomen waarna de vergadering zonder bepaald adjournemeut is gescheiden. Haarlem den 28 October. Bijzondere berigten uit Brussel van Duitschen oorsprongen geschreven even voor het aankomen van de laatste bepalingen en van de londensche conferentie melden de na volgende bijzonderheden: «De goede Brusselaren, die in eiken Franschman een held van Julij en in dergel ijken held een bewon deraar van de September dagen meenen te aanschouwen vernemen dikwerf met verbazing dat menigeen der zich alhier bevindende Franscben ronduit te kennen geeft, dat het der belgiscbe revolu tie nog aan een vasten grondslag ontbreekt, omdat hier te lande hoegenaamd geene inbreuk is gemaakt op de constitutiegeene po ging is aangewend om de bevolking eene eeuw achter uit te zetten en geene onderdrukking heeft plaats gehad en dat daarentegen sedert de omwenteling eene schrede is gedaan, om de beschaving te rug te doen gaan in stede van het door de nedcrlahdsche rege ring ontstoken licht van algemeen en openbaar onderwijs te onder honden, onkunde en duisternis weder veld hebben gewonnen en bij het vernielen eener hloeijeude nijverheid de invloed van onbekwame geestelijken en volksmenners is gevestigd. Toen laatste lijk eenige fransche officieren zich hoogelijk over de tegensfci.ljïlig- heden van welke-zif getuigemvaren-verwonderden stelde een'hnn- ner de overigen dadelijk tevreden met de algemeene aanmerking dat alles te zamen genomen het volk zeer dweepzieken tamelijk onkundig' was. Het brusselsche oppositie-blad drijft dapper den spot met Af bel giscbe ministers en beschuldigd het* Van verregaaude onbekwaam heid en onkunde. «Wij moeten (dus luidt het) Belgie nemen zoo als onze gevolmagtigden het gemaakt hebben wij troostep ons dat in alle deze onheilen nog vergoedingeu gevonden worden. On ze linnens, kolen en granen zullen wel. niet over de grenzen ko men doch zoo veel beter koopzullen wij kunnen leven. Ons gereed geld zal jaarlijks om S( millioenen verminderen maar met weinig zilver, valt.de leeftogt in prijs.-I— Men neemt ons een deel ,van Luxenbnrg af, maar men laat ons den beer Noth'omb. Men ontneemt ons Limburg maar men laat ons den heer de BrocMre. Wij: worden door geheel Europa uitgelagc;hen maar behouden onze staatslieden. Men noodzaakt ons de constitutie te schenden, maar eerbiedigt onze onafhankelijkheid - enz.» Tilbueo den 36 October.(Uit eenen brief.) Een zeer geloofwaar dig persoon, die eergisteren over Bergen op Zoom van Antwerpen gekomen is, verhaalt ons., dat het versterkte kamphetwelk men in laastgemelde stad aangelegd beeft-, bestaat in eenen aarden wal dien men aan de noordzijde der Brouwersgrachtder oude Leeuwen en Anker rnijen langs het water opgeworpen heeftterwijl men op de Ilessenbvug en op de Brouwersbrng forten opgerigt en voor dezelve bolwerken aangelegd heeftzoodat deze versterkingslinie zich van den wal af lot aan de. Schelde uitstrekt; ook heeft men van de Burgerhoutpoort af tot aan bet Jezuitenplein toefen dus laags de gelieele st Jakobsmarkt en het Kipdorp alle de stratendie naar de noordzijde der stad loopenversperd en daardoor de ge- woone communicatie tusscben de Paarden-en Ossenmarkt en de om liggende straten met het overige gedeelte der stad afgesneden, zoo dat men b-v. om uit de Hobohenstraat naar de Burgerhoutpoort te komen bij hét gat van Gibraltar moet omgaan. Aan een' officier gevraagd hebbende, waartoe dit werk dienen moestdaar men zich uit die verschansingen toch niet tegen (lc sche pen of het kasteel verdedigen koude, bekwam hij tot antwoord: dat men wel wist, dat meer dan twee derde der bevolking orangis ten waren die de stad, bij de eerste opeisching', zouden overgeven, maar dat dan de ware patriotten uit bun verschanst kamp de stad zouden verdelgen. Bij het vertrek van onzen berigtgever lag alleen het 5deregement Belgische infanterie in die stad, maar een paar dagen te voren was er ook een gedeelte der garders eiviques van Doornik binnen geko men en deze waren bij de burgers ingekwartierd. Van Antwerpen tot Pulten toe, had bij geen enkel militair ge zien maar er moeten er dezer dagen nog al veel te Turnhout ge komen zijn. Naar zijn zeggen moet er ook eene groote dis harmonie tusschei» de belgischeen fransche officieren heérscben als wordende de eersten door de laatslen Op de veraclitelijkste wijze behandeld, en de Bel-, gen achten zich door het plaatsen der Fransclien verongelijkt en >11 hunne eer getast. Eenmaal had hij gezien, dat eenige belgische on der-officieren die in een eslaminet zaten bij liet zien aankomen van drie of vier Fransche officieren opstonden en met drift de deur uit en de officierenkwasie hij ongelukmet geweld tegen bet lijf liepenzoodat een del-zelve achteruit tegen den munr stoof. Volgens eene Inter bier doorgekomen tijding, zouden de Belgen eergisteren avond tón negen ure, het sluisje, waardoor het water van de Schelde in de schijn gelaten wordtopen gezet én het wa ter er vrij doorgelaten zijn, en ten einde het geheele land aan deze zijde onder water te zetten had men ook nog eene doorgraving ju den weg gemaakt, zoodat nu alles aan deze zijde Merxem blank stond. Op Vrijdag den 4 November 183*des middags ten - 13 uren, zal ten verzoeke van Mevrouw de Weduwe en verdere Erf genamen van den Heer A, BRUljN.VIS MAATJES, door liet ministerie van den Notaris DI B IC U IJ T T E N:H O O V E N ten overstaan van den Heer Vrederegter-van het Kaaton Zierikzee, worden gepresenteerd te verkopen Een kapitaal W O ON H UI S en..ERVE, staande: en gelegen binnen de Stad Zierikzeeaan de Zuidzijde van de Oude HavenLet. DNo 47P- De Memorie van Lasten zal gedurende aclil.dagen voor de Ver- kooping ter lezing liggen ten Kantore van voornoemden Notaris. De plaats der Verkooping is voor het Huis zelve: Des verkiezende kan een gedeelte der koopsom op het Huis bij privilegie in Hypotheek tegen betaling van vijf procento intrest 's jaars gevestigd blijven. UIT DE HAND TE IC OOP een Geplombeerd ligt RIJD- TUIGJE, |zoo goed als nieuwvoor één en twee Paardente bevragen bij F. T A C H I te Zierikzee. Bij Js. van den BROEKE, zijn uit liet Schip te beko men, beste F.ngelsche .IC O L E N a f 3,4o per SCHAAL en J 28 per IIOED.

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 2