si°. sa. ZIËBIKZEGSOIE Mingsdèg NIEUWSTIJDINGEN. A°. 1:831. COuAlRt den 25 October. DUITSCHLANB. Berlin, den 17 October. Mea verneemt, dat de provisionele regering van het koningrijk Polen aldus zal zamengesteld worden voor het departement van eeredienst en publiek onderwijs de di visie-generaal jRctuicnsCrauckvoorde justitie, de generaal Kossezki; voor de hinnenlandsche zaken, de overste Stroganoff, en voor de finantien de staatsraad Fahrmccnri. De graaf Skarbek die vroeger ook genoemd was als lid dier regeringheeft eene andere bestem ming hekomen. Den 12 dezer is, v/oor de eerste maal na het binnenrukken der keizerlijke russische troepen in Warschau, aldaar eene groote wa penschouwing over die krijgsbenden gehouden. Na het innemen van Modlin zijn vele poolsche militairen, dié tot de bezetting dier vesting behoord hebben te Warschau aan gekomen. Toen de bevelhebber van Modlin, de graaf Lodochowski, vernam, dat Z. K. H. de grootvorst Michael binnen kort nabij de vesting ver wacht wierd gaf hij zijn besluit te kennen om zijn acte van on derwerping in handen van Z. K. H. af te leggen. Dadelijk gaf de generaal Golowindie de blokkade kommandeerde, hiervan berigt aan den vorstwelke terstond na zijne aankomst Lodochowski ont ving en van hem eischic'. dat hij de troepen die in de vesting waren de Wapenen zou doen nederleggende plaats ontruimen en haar aan de keizerlijke troepen overgeven. Dit geschiedde, en den 9 dezer maand trok het poolsche garnizoen 6200 man sterk uit Modlin. In de plaats werden gezonden twee en tachtig kanon nen en zeven mortieren, De oorlog kan nu als geëindigd beschouwd worden. Zamosc alleen houdt het nog uit, doch die vesting, aan het uiterste einde van het koningrijk gelegen heeft weinig invloed op het overige land en is daar en boven naauw ingesloten zoo dat men weldra bare overgave te gemoet kan zien: Te Berlijn bedroeg het getal der personen die door de cho lera aangetast zijn, tot clen 19 October op den middag, 1467. Daarvan waren 4^7 genezen, 92$ overleden en nog 184 onder ge- Tteesheers handen. In de hospitalen werden 64 en in bijzondere woningen 120 zieken verpleegd. Frankfort, den 18 october. Zijne Majesteit de keizer van Oos tenrijk heeft den 10 dezer de volgende merkwaardige kabinetsorder aan den opperkanselier graaf Milirowsky gezonden «Toen de epidemischee braakloop dreigde in mijne staten door te dringen was de aard als ook de wijze van het ontstaan en ver breiden dezer ziekte twijfelachtig. «De voorzigtigheid en wijsheid even als de zorg voor de gezond beid mijner trouwe onderdanen geboden dierhalve alle zoodanige- maatregelen bij de hand te nemendie door vroegere veeljarige ondervinding tegen de gevaarlijkste van alle aanstekende ziekten beproefd warenen dus werden de voorschriften van het pest- reglement in hel werk gesield. Eyenwel droog de ziekte onop houdelijk verder doorondanks het handhaven dier voorschuil ten en de bevelen en toebereidselen die op grond daarvan gegeven en gemaakt wa.renhadden nadeelige gevolgen, die zich veel erger vertoondeu dan de rampen door de ziekte zelve veroorzaakte Zij deden vrees en schrik onstaari en beangstigden de gemoederen- «Voornamelijk bragt het afsluiten der gezondheidstoestand in de afgesloten plaatsen in gevaar; de troepen, daartoe gebruikt wer den aan vele ziekten blootgesteld cn bevorderden de ziekte zelve, tegen welke zij als schutsmuur moesten dienen. «De vrees voor het gevaar der aansteking, die alle deze maatre gelen deden ontstaan en voedden, beroofde vele zieken van de noodige oppassing en verpleging en verhinderde den wederzijdschcn bijstand, dc reddende hulp; eindelijk benadeelden deze maatrege len clen handel en hel verlier als ook de volksvlijt, ondermijnden het welvaren van sommigen en ontnamen, aan duizenden hunne dagelijksche verdiensten. «Als een vader bezorgd voor het welzijn van mijne trouwe en ge liefde volkeren gè.Icid door de verkregen ondervindingen doordrongen van de overtuiging, dat alleen door het opheffen der maatregelen, die als ondoeltreffend en nadeelig erkend zijn grootere nadelen kun nen voorgekomen worden, heb ik besloten de voorscbriften van bet pest-reglement in mijne staten met betrekking tot de cholera bui ten werking te stellen en tevens te gelasten dat men zich ten opzigte der cholera-ziekte alleen te houden hebbe aan de bestaande veror deningen tegen epidemische en aanslekeude ziekten. «Op dezelfde ondervinding steunende heb ik verder bevolen dat de gezondheids-kordons tusschen de hinnenlandsche naburige pro vinciën mijner slaten bestaande, opgeheven moeten worden. «Alleen langs de grenzen van die zuidelijke provinciën der mo narchie wiet verlier en handel onmiddelbaar met cle naburige ita- baansege staaten en bn'tenlandsche zeehavens plaats heeft, zal voor als nog een gezondheids-kordon blijven bestaan doch alleen wegens de bijzondere betrekkingen op den zeehandel en uit aanmerking der meening en vrees die tot nog toe in de italiaan'sche nabu rige statca heerschen omtrent den aard en de wijze der verbreiding van den braakloop. Ik verlong door bet oprigleu van dit kordon de bijzon- deve afsluiting der verschillende ilaliaansche bevriende naburigs staten lé vermijden den handel met hen gaande te houden en den belangrijken zeehandel met builen's lands voor verhindering en op- schorsing te bewaren tot dat eene beter aan de ondervinding getoeste manier van zien over de wijze van bet ontstaan en het verbreiden van den epidcmischen braakloop meer algemeen geworden zijn zal. Om. die reden heb ik dau ook besloten bet financie-kordon aan deze zijde van Triest, als mede dat van bet overige vrijgebicd van de kust en Dalnialie, als gezondheids-kordon te doen organiseren. «Om intusscben den handel, onder de vermelde omstandigheden alle mogelijke verligting toe te brengen, heb ik gelast de quarau* tein-tijd voor reizenden en voor goederen aan alle punten van in sluiting zoo wel naar buiten 's lands als aan de binnenlandsche kor dons die op dit oogenblik nog niet opgeheven zijn, op vijf dagen te verminderen. Alleen voor het lombards-veneliaansch koningrijk en voor de kusten wordt die tijd voorals nog op tien dagen bepaald.'* Den 11 zijn in Weenen zelve 8 menschen door de cholera aan- aangetast20 genezen en 6 gestorven 94 waren er onder geneeskun dige behandeling. In de voorsteden zijn meer zieken. GROOT-BRITT ANNÏ EN. Londen, den 19 october. Maandag avond heeft de eerste minis ter graaf Grey in het huis der lords, bij gelegenheid dat hij ant woordde op eenige aanmerkingen van den hertog van Wellington rakende het bestuur der geldmiddelen verklaard, dat hij meer dau ooit gegronde hoop had op het behoud van den vrede, daar de ministers der groote mogendheden na dertien maanden Jang beraad slaagd te hebben, zonder dat ooit eenig verschil Van belang onder die mogendheden ontstaan was, eindelijk voorwaarden tot eene voor Holland en Belgie billijke schikking hadden bepaald, welke hij hoopte dat door beide partijen zouden aangenomen worden en allo zwarigheden uit den weg zouden ruimen, die tot nog toe eene schik king vertraagd en den vrede van Europa bedreigd hadden. Hij zeide dat, zoodra gebleken was, dat de hereeniging van Belgie eti Holland eene onmogelijkheid was, het gouvernement hoofdzake lijk beoogd had om aan PJolland eene veilige en verdedigbare grens scheiding le bezorgen en tevens aan Belgie zoodanig grondgebied en. zoodanige voordeelen te verzekeren als noodig waren om bet in staat te stellen van een behoorlijken rang en slaat onder de natiën van het vasteland te voeren. De voorwaarden, van welke hij ge sproken had zouden aan beiden voorgelegd worden en hij her baalde, dat hij hoopte, dat. die zouden worden aangenomen, er bijvoegende, dat tc gelijker tijd cle mogendheden besloten hadden en gereed stonden om hare wenschen te doen gehoorzamen en eer bied te vorderen voor hare pogingen om de rust van Europa te behouden. Men verzekert, dat de bepalingen der overeenkomst, door de conferentie voor Holland en Belgie voorgeschreven, hierop neder- komenHolland behoudt het -geheele grondgebied op den linker oever der Schelde. De vaart op die rivier moet geregeld worden op dezelfde wijze en naar dezelfde beginselen als bij het trnctaat van Weenen is geschied. Belgie verkrijgt een gedeelte van Luxem burg, meer dan/de helft van die provincie uitmakende, en inrui ling voor dien afstand bekomt Holland een gedeelte van Limburg, dat eene bevolking beval, die vijftig duizend zielen minder telt dan die van het gedeelte van Luxemburg dat aan Belgie afgestaan wordt. Het overig gedeelte van Luxemburg blijft aan koning Willemen als groothertog blijft Zijne Majesteit lid van het düitsch bondge nootschap. Maastricht zal geheel aan Holland bchooren. Antwer pen wordt aan Belgie overgegevenzoodra het traktaat geratificeerd is, en de Belgen zullen van hunnen kant Venio overgeven. De schuld wordt niet in gelijke deelen gesplitst-; de intéressen daar van bedragen ongeveer zeven en twintig inillioen guldens, waarvan Belgie slechts tusschen de acht en negeii millioen en dus minder dan een derde betalen zal. BELGIE» Brussel den i 7 october. De koning vertrekt beden naar het kamp van Diest. 'Gisleren avond beeft dé koning een estafette uit Rijssel ontvangen waar zich tegenwoordig de fransche prinsen bevinden. De herto gen van Orleans en van Nemours worden beden beideu te Brussel ver wacht. Men deukt dat zij met deu koning naar het kamp zullen, gaan. Volgens de dagbladen, bevat bet kamp van Diest thans 6 regemen - ten van linie, twee Tégcmenten ligfe infanterietwee regementen Jigt<r) kaVallerie en 48 veldstukken. De infanterie zal, zeggen zij weldra op 3o,goo man gebragt worden door de aankomst van het 7de re gemeiit van linie, hetwelk van Antwerpen wordt verwachten doo r het 4de regemen t van linie zal vervangen worden. De regementeo. infanterie, die zich te Diest bevinden, zijn' het 5de van linie, kolo nel vein Deviverebet 6'dë van linie, kolonel Kenor; het 2de jager.: te voet luitenant-kolonel Hardyhet 9de van linie kolonel Srrock; liet 8 ste van linie kolonel Möltzbergerhet 3de jagers te voet, ma joor Crosséehet 10de vaü linie, kolonel Boucher het t ide vaa linie, kolonel I' Olivier. Het schijnt, dat de buiierdandsche aangelegenheden thans me»*

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 1