ADFERTENTIEN. frèïti üïigtiiïtos. ï)e ïïoïlanclers Lebben Lel fort sl. Maria inge- Ifto'ttM-. Kalloo is dtror bon in brato'd geschoten. bij de geta'eëhfc Wë)(Jte is 'een gevecht voorgevallen waarin de Belgen slaod bobben geb'ouctej^. Kr komt Wel gewapende blirgermag't öp de been welke te Aalst Verzameld wordt. Keu. tier kooplieden Vah déze slad is in hechtenis genomen als bes'cbtiléligd van oproerigè gesprekken gehouden te hebben. Heden morgen vroeg is .Mal'degb'em door de Hollanders aange past, O Va ar zij zijn afgeslagen geworden. Antwerpen 5 augustus. De koning is gisteren avond óm vijf uré salhier aangekomen. Na'zijne komst, zijn vele mensclien die uit 'angst de vlugt hadden genomen-, teruggekeerd. Een gedeelte der troepen dié si nis. twee dagen albier aangeko- faien Waren, Zij» naar de grenzen vertrokken. Sedert'dezen morgen zijn dertien schepen der Hollandsche vloot Van Pijp Tabak de stad genaderd. AnUverp'eu 5 augustus 4 ui'e 'namiddags. De Hollanders beb ben een uitval uit ,de citadel naar den kant van Kiel gedaan. Methelen 4 augustus. De generaal Tieken beeft berigt gebonden dat Turnhout in de magt der Hollanders is. De brigades van Klamp en Niellotl hebben intnsschén eene Vooi'deelige positie voor Lier. ingenomen. Men draagt bier kennis van de proclamatie van den prins vant Oranje aan de ingezetenen van Belgie. Luik 6 augustus. Ër he'cft werkelijk een gevecht bij Hérdeueh twee uren van Maastrichtplaats gehad maar hetzelve is van wei nig belang geweest. De Hollanders hebben met i5oo man infan terie en 3oo kurassiers een uitval uit Maastricht gedaan. Heden spreekt men van een gevecht naar den kant van Hasselt. De belgische dagbladen melden dat de burgermagt overal opgeroepen is en met geestdrift daaraan beantwoordt. Die dag bladen bebben overigens hunne vroegere middelen weder bij de li^nd gevat en lasteren luidkeels van buitensporigheden en gruwe len, welke de hollandsche krijgslieden zonden plegen, waar zij Lorn en i Utrecht den 7 augustus. Bij bet ministerie van oorlog zijn de iolgeride belangrijke tijdingen ontvangen: Antwerpen, is den 5 augustus des namiddags 4 ure overgegaan. (Wij twijfelen aan de echtheid van dit berigt. Hetzelve is tot heden (8 augustus)'Diet bevestigd en volgens dc geruchtendie gisteren in den Haag liepen [zie artikel 's Gravenhage] was men zaturdag eerst aan het kapituleren.) Bij de hemagüging van het fort Calloo is de bezetting over de kling gejaagd. Paine is afgesneden en de Tiekc op Leuven geretireerd. Gend is in vollen opstand voor den prins van Oranje. (Ook dit-berigt hebhen wij tot heden niet bevestigd gezien.) Het hoofdkwartier van den prins van Oranje is te Diest. Onze majoor Kinschot, welke hij Kalmhout gewond is, is aan zijne wonden overleden* Haarlem, den 8 augustus. Omtrer.t de positien van liet leger Van de Maas onder Paine heeft men geene bepaalde opgaven. Het zeggen is dat die troependen generaal Meyer in hunnen weg vindende zich niet met die van Niellon of de Tieckeri hebben kun nen vereenigen, cn daarop meer naar de zijde van Luik zijn terug getrokken. Den 5 zijn de troepen tot de genoemde 3de divisie behoorendevan Moll voortgerukt en te Olmen en Beeringen slaags geweest, waarschijnlijk met troepen van Paine. Bij die- gelegenheid hebhen de jagers van de Leijdsche Universiteit zich regt braaf ge kweten. - Een brief van een hunner,, van den 5, meldt deswe gens de volgende hijzpndcrhcdeu»Den 3 zijn wij te Arendonk gekomen, en hebhen wij aldaar overheerlijk gebivakkeerd. Gedu rende verscheidene weken hadden wij zoo goed niet gerust, als daar onder het geboomte. Den 4 zfj'n wij over R.ethy naar Moll getrokken. »Den 5 zijn wij des ochtends ten twee ure van daar over Olmen en Oostham naar Beeringen opgebroken. yVij waren aan 't hoofd dér kollonne. Voor Olmen ontmoetten wij den vijand. Wij ruk ten «aan heide kanten het boseh in. De Belgen gaven dapper vuur, maar te hoog; zoodra wij antwoordden, kozen zij het hazen-pad. In 't dorp werd uit de huizen geschoten; deze werden opengetrapt, en al wat gewapend daarin werd gevonden afgemaakt. Wij heb ben een paar gevangenen gemaakt. De hoofd-officieren hebben on zen kapitein hunne bijzondere goedkeuring beloond over onzen moed en welberadenheid. »Te Beeringen komende bevonden wij, dat 90 van onze jagers, met een hataillon der i3de afdeeling, iioo Belgen van daar had den verdreven' en een menigte wapentuig vermeesterd. De onzen hebben hij die gelegenheid een jager verloren, te weten Beekman; twee andere, namelijk Huël en Siollézijn aan het been gewond. Ook daar hebben zij zich voor treffelijk gehouden. Men wil, dat de divisie van den hertog van Saxen te Diest met den vijand hand gemeen is geweest, en goede zaken Leeft gedaan. »Ik zit thans in de lange veren, en houd daar kantoor, met den randselLij wijze van tafel, voor mij." 's Gravenhage, den 7 augustus. Volgens alhier loopende ge ruchten, is Antwerpen sedert gisteren aan het kapituleren. Al de forten, behalve het Noorder-fort, zijn ingenomen. Den 8. Officiële berigten van den prins van Oranjeuit Gheel van 5 augustus, melden, dat het leger eene uit een militair oog punt gewiglige voorwaardsche beweging heeft volbragt; dat de tweede divisie den vijand uit Diest heeft verdreven, en aldaar heeft post gevat, links tot hij Sichemregts tot bij Halen; dat de eerste divisie Gheel en Casterle' heeft bezet, en de derde Beerin gen, na den vijand, door het i3de fïank-bataillon en de Leijdsche jagers welker gedrag door den generaal Meyer zeer wordt geroemd daar uit te hebben gedreven. Den 6 zoude het leger rustdag houden. (Het hataillon schutterij noord-hollandsche steden stond laatstelijk '111 Stocken een uur hoven Gheel.) De generaal Meyer meldt den 5 uit Beeringen dat zijne troepen Bcverloo, CourselBceringen en Paal bezetten; de korpsen jagers Leeringen001 ar voor de orde tc wiken. t)Ü generaal voegt er bijdat de vijand derwijze in Beeringen was geposteerddat men geen geregel den aanval konde beginnen; doch dat de onzen bcm evenwel, door de beviglieid van bunnen aanval, naar alle zijden op de vlugt bebben gedreven. Van Diest is de vijand naar Hasselt gewekenvan Beeringen naar Diest, docb raar luid van bet berigt van den generaal Mcyer werden verscheidene nog in de bosschen naar die zijde vervolgd. Genoemd'? generaal bad den generaal Cort-Iléiligers zijne komst te Beeringen gemeld. Den 9. Ofschoon dé berigten üit Engeland en Frankrijk tot ern stig nadenken aanleiding geven zoo oordeelen evenwel sommigen die meenen met den waren slaat van zaken wel bekend te zijn dat zij echter niet van zoodanig eenen aard zijn dat men zich daarover althans tot. biertoe, behoeft ongerust te maken. De groote bekom mering toch welke de conferentie steeds voor bet uitbreken van eenen algemeènen oorlog beeft doen blijken, mag doen vermoeden, dut Frankrijk en Engeland niet ligtelijk een werkzaam deel aan den krijg, welke thans tusscllen Holland en Belgie gevoerd wordt, zul len nemen te minder omdat het uit geene omstandigheid met eenige zekerheid blijkt dat de drie overige mogendheden zulk eene handelwijze met onverschillige oogen zouden aanzien. Van het uitzeilen van de vloot >v^n sir Codrington is nog niets bekend m,eer waarschijnlijk is hetdat het fransclie leger zal oprukken doch met welk eene bedoeling? Is het niet mogelijk, dat de fransche regering van deze gelegenheid gebruik wil maken bm zich van het slechten der vestingen zoo niét van het bezit derzelve, te verzekeren? Welligt dient dat oprukken levens, om de bewoners van Belgie, die den prins Pan Oranje toe genegen zijn, en wier getal, vooral in Vlaanderen, niet gering is, in rust te houden. De omstandigheid, dat de belgische dagbladen tot hiertoe met zorg verhelen dat de prins zich aan het hoofd van ons leger bevindtzet eenige kracht aan dit denkbeeld bij. Hoe het zij de wijze en standvastige gang, welken de Nederlandsche regering in deze moeijelijke omstandigheden, houdt; de krachtdadige wijs, waarop hare hevelen worden uitgevoerd, moeten vertrouwen inboe zemen en de liöop steeds levendig houden datwelke donkere wol ken zicli om het vaderland te zamen pakken onder hare leiding cn vooral met den hijstand der Goddelijke Voorzienigheid het licht zal aanbreken, en wij met eere zullen uittreden uit eenen strijd, die niet ondernomen is om eer of roem te behalen of veroveringen te maken maar om dien grond en die vrijheid ongeschonden te bewaren voor welke de voorvaderen goed en bloed hebben opge offerd. Een onzer geachtste bladen gaat verder en wil zelfs, dat er geene reden van ongerustheid zou bestaan, daar de regering van het engelsche gouvernement eene depêche zou ontvangen hebben in welke zou verklaard zijn dat Engeland in het geschil tnsschen Holland en Belgie lijdelijk zal blijven en noch voor het eenenoch voor het andere land partij zou trekken. Of dat berigt naauwkeu- rig zijzal de tijd möeten leeren. Rotterdam, den 10 augustus. Dezen nnmiddag is te Rotterdam gepasseerd een adjudant van Zijne Koninklijke Hoogheid den prins van Oranje, naar 's Gravenhage gaande met de heugelijke tijding, dat hpt korps van, den generaal Daine totaal geslagen is en al zijn materieel en ammunitie in onze handen is gevallen. Die adjudant was tevens overbrenger van drie vaandels of standaards, door Zijne Koninklijke Hoogheid op den vijand veroverd. Men meldt uit Nijmegen dat er te Middelburg een schip ge praaid is met eene voorgewende lading suikerhetwelk bij onder zoek bleek 3Gooo engelsche geweren aan boord te hebben en voor Antwerpen bestemd het is te Middelburg opgebragt. Oosterhout, den 7 augustus. Iemand, die heden morgen uit Breda kwam, verzekert, dat men gisteren aldaar openlijk op de markt verhaalde dat de controleur dier stad naar Turnhout gezon den zijnde 01» de Las des ontvangers te ligten, aldaar 63ooo aan goud geld gevonden heeft, welke som dien avond in gezegde stad aangekomen was. Ten 4 ure des middags. Zoo even vernemen wij van iemand die uit het leger komt, dat bet hoofdkwartier zich te Diest bevindtt de grenadiers benevens de Groninger en Franeker studenten la gen bij zijn vertrek in die omstreken en liet 2de hataillon Gelder- sclie plattelands schutterij was te Lichtaert ingekwartierd. STADGENOOTEN en BEWONERS van dit tot heden zoo zeer gezegend eiland SCHOUWEN en PUI FE LA ND. Aan allen zijn de tegenwoordige tijdsomstandigheden bekend, niet minder is ieder wetende dat velen onzer landgenooten in den heiligen en gewettigden strijd voor Vader land en Oranje gekwetst zijn, en alzoo vele behoeftens noodig hebben. De MiJdelburgsche-Courarit van heden doet ons allen dit meer duidelijk, zienwij vernemen uit dezelve eene aanzienlijke gift van Mevrouw de Pi'inces van Oranje wij zien ook de aanbieding van den Chirurgijn-Majoor fruyt, en van de lieeren paspoort van gryfskerke en reigersberg yersluys ter aanneming van alles wat tot verfrissching en verplegingzoo in PlukselVerbandlinnenkoele Dranken als andersintsten behoeve van onze dapperen, vooral-in deze Provincie, dienen kan. En nu stad- en landgenooten vinden wij ons niet minder gedrongen om onze diensten ten voordeele onzer brave Noord-Nederlandersen wat nog meerder is van UjWe bloedverwantenvrienden en bekenden aan te wenden, en ons aan te bieden tót het aannemen van alles, niets uitgezonderd, betgeen gijlieden voor onze dapperen ter verpleging enverfrissching zult willen afzonderen,; en voor dc goede besturing dier giften de noodige zorg te dragen. Geef dan zoo veel mogelijk, en stelt ons spoedig in staat om ook niet mirnler spoedig het verkwikkende aan onze gekwetste landgenooten te kunnen doen toekomen. Zierikzeeden 9 Augustus i83i W. D. DE JONGE. TROMP, junior. BEURSPRIJS te AMSTERDAM, den 10 Augustus i83i. Werkelijke Schuld 34f a 34J. Vrijwillige Geldleening^, 76 a 77J. Renversalen, a 10. V P U B L I E K E V E R K O O P IN G in de Stads Lank vatt Leening, op Woensdag den zj Augustus aanstaande. -De Intres- sen der verloopene Panden kunnen worden afgedaan lot den 32 Augustus. G. JA NS F. N Jr., Leenbankhouder. TE ZIERIKZEE, bij A. DE VOS, JZ., Boekdrukher.

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 2