ADVERTEN TIEN. BoTTiyuyM<len 5 augustus. Woensdag 'heeft Z. M. de koning liet vqlg'eiid lierigt. van Zijne Koninklijke Hoogheid den prins van Oitmjn ontvangen; Hoofdkwartier Bacrlc-lTcrtos, 3 augustus 1831 heb de eer Uwe Majesteit te berigten dat de eerste beweging van het leger, overeenkomstig de.gegeven dispositien van den dag van,-gisteren is teU uitroer georagt, ingevolge waarvan de eerste divisie Voorwaarts van' Baerle-IIerióg staat, hebbende de voorposten te Sonderenen en Baerle Brugge. Bij deze eerste plaats is een ge vecht voorgevallen tusschen het tweede batallon jagers,en den vij- «nd wiens sterkte geschat werd op 4oo man. Van dit bataillon jagers ziin drie vrijwilligers gewond. De vijand is tot Merxplas terug gelrokken. »De tweede divisie bezet Poppel en weelde, en heeft hare uiter ste voorposten tusschen den Eel en Ravels, alwaar een gevecht onder mijne oogen heeft plaats gehad tusschen het .ado bataillon 8de afdeelinggecommandeerd door den majoor Tegelaar., en de vijandelijke jagers ondersteund door eenigc kavalerie. Gemeld ba taillon heeft met geveld geweer den vijand van uit de huizen en het daarbij gelegen hosch verdreven. De hertogvan Saexii-'Tciinar en de kolonel Dagge/aar hebben te voet aan hit hoofd van gemeld bataillon der i8de afd. dezen aanval met uitstekenden moed geleid. ■lik geef mij de eer, den majoor Tegelaar, die bet bataillon kom- mandeert in de bijzondere gunst van Uwe Majesteit aan te bevelen. "De ka va Her ie-, pnder bevel van den generaal Tost, en de reserve artillerie staan in bivpnac bij Alphen. "Heden denk ik met de eerste en tweede divisie, de brigade ku rassiers cn drie batterijen rijdende Artillerie daarbij gevoegd, mij voorwaarts te begeven en van Turnhout trachten meester te worden. De opperbevelhebber van hel leger, Willem, prins van Oranje," Een tweede legerherigl luidt aldus: Hoofdkwartier Turnhout, 3 augustus 1831 des avonds. "Ik heb de eer Uwe Majesteit te berigtendat wij met drie ko- ionnes heden op Turnhout .gemarcheerd zijn. De tweede divisie die gisteren avond nog Ravels ingenomen had, in de nabijheid van wlli dorp Niellan stond, met eenige batnillons en twee stukken geschut, is heden ochtend ten vijf ure uit het dorp Ravels gede- boucheerd. Zij ontmoette weldra de bovengenoemde vijandelijke troepen. Na een korten tegenstand trokken deze terug en vervolgd door de eerste brigade der tweede divisie, ontruimden zij Turnhout Waaróp de stad door gemelde brigade bezet werd. Deze gcheele operatie is met ecu zeer gering verlies volvoerd. "De tweede brigade der tweede divisie bezette Oud-Turnhout- de eerste divisie verliet hare bivouacs heden morgen ten vier ure' trok oveï Mérsplas en Beerseen sielde zich in positie, dwars op den straatweg van Turnhout naar Antwerpen hij het dorp Vorse- laar. De brigade kavalleric onderden generaal Post, met de re serve artillerie trok vooruit tót op de hoogte van de Ravelsche heide. "Ik zelf heb mijn hoofdkwartier hier gevestigd. "Mijne communicatie met de deyde divisie is heden daargcsteld. Zij bezet de dorpen Arendonk en Rethy. "Volgens ingekomen berigten zouden de vroeger genoemde troe pen onder JSicllon zich op den weg naar Lier terug getrokken heb ben alwaar ook andere gedeelten der vijandelijke mogt zich, uaar het schijnt, vereenigen, ■■Ik hoop de eer te hebben om Uive Majesteit tnorgen nader de gebeurtenissen te vernielden die in den loop van den dag plaats ïuögen hebben. De opperbevelhebber van bet leger i Willem, prins van Oranje." Men verneemt dat het eerste marsch-hataillon der 4de af deeling zuidhcllandsche en twee bataillons gcldersche schutterij reeds doqr West-Wezel gernkt zijn en Brescact bereikt hebben. Vlissisoeji den 7 augustus. Twee kanonneerbooten gekomman- cleerd 1 docir de luitenauts-ter-zee Bouricius en van Alatdègemaau het llazengras op de hoogte van Sluis gestationneerd Zijn aldaar in den namiddag van den 5 dezer, door ruim Goo Belgen van Brugge, met 2 stukken geschut, derwaarts getiokken, lievig met geweer- en kanonvuur bestookt. De kanonneerbooten Waren door den n. w. wind aan den grond geraakt. Onze dappere zeelieden verdedigden zich met leeuwenmoed, fch hragten den vijand veel nadeel toe, toen de kanonneerboot ónder bevel van den luitenant Bouricius op het drooge raakte, en hare vernieling noodzakelijk werd, is de verbranding met beleid ten uitvoer gebx-agt, terwijl de moedige equipage voortging zich te verdedigen toen de kapiteins van Hopslergcn, kommanderende te Sluis, én Spaan, mét een vijf tigtal militairen en zoo even veel waischerséheschutters van tie be zetting van Sluis, den vijand tot staan bragt hen, na een kort döch hevig gevecht overhoop wierp, én hen eèn stuk geschut fnet paarden en 7 krijgsgevangenen ontnam. Vlugfende met overhaasting cn wanorde, lieten zij eene menigte van hunne bngagitr achtcr de dappere equipage van de boot, onder kommiando vén den luitenant Bouriciusheeft veel geleden; 5 a 6 dooden en 16 gekwetsten, onder de laalsten bevindt zich de adelborst der eerste klasse Huls. De walcbersche schutterij, onder hevel Van den braven kapitein Spaan, heeft zich uitmuntend gekweten met beleid en koelbloe digheid werden onze dappere schutters door hunnen waardigen bevelhebber aangevuurd; zij loonden zich den naam van Zeeuwen waardig, en bewezen door hunne dapperheid, dat hel vaderland van C/aassens, ue Ruiter, de Everlsens enz.., nog rijk in dappere mannen is wanneer vadcrlandsiielde bare heilige inspraak in onze ïlarten doet hooren. Van dooden of gekwetsten bij de schutterij is nog niets hekend. Zie bier eene nieuwe lijst van gekwetsten zoo bij de affaire van Assehede als st. Kruis. Le Belt, geboren te Leuven, kanonrijder bij de Overijssèlsche schutterij, den linker arm door een kartets-kogelverbrijzelden dadelijk hij zijne aankomst te Vlissingen met een gelukkig gevolg, afgezet:- Jar. Gerslhagcn, geboren te .Rotterdamfuselier bij de 9de afdeeling, in de borst gekwetst. Card FranciscuS Bon;see, ge boren te 's Hcrtogenboscli wonende te Deventer van de Overijs- selsche schutterij, gewond door twee kogels in den linker arm. Cr is tl ft an Lambert Schrikgeboren te Amsterdam, fuselier hij do 9de afdeeling, een kogel in de knie. Gerrit Ormeling, geboren te Amsterdam, volontair bij .de 5de afdeeling, den regtcr arm door schoten. Jan Steengeboren te Nicuwmansdörp hij Beijerland, -ecu schol door den mond. Joseph Capet, geboren te Lucerne, fu selier liij de 17de afdeeling een kogel door het regter been. Scka- renberggeboren te Egmond aan Zee, korporaal bij de 17de af deeling een hajonet-slcek in den onderbuik. Middelburg, den 7 augustus. Heden heeft toen alhier bcrigt ontvangen dat het legeronder den prins van Oranjereeds tot bij Leuven is voortgerukt. Ook loopt er een gerucht, dat er eene deputatie uit de stad Antwerpenmet een stoomvaartuig naar Holland is vertrokken om de Onderwerping van die stad aan te bieden en de opschors- sing der vijandelijkheden tegen dezelve van den koning te verzoeken. 's Avonds 9 uren. Zoo op het oogenhlik vernemen wij, dat de Klare Polder, tusschen IJzendijke en Philippine, op bevel is geïnundeerd. Den gebeelen dag, vooral in den namiddag cn avond, heeft men aanhoudend hooren schieten, zoo men meent in de rigting van Sluis. De volgende heugelijke tijding is den 6 dezer door Z. Exc. den luit.-generaal van der C'apellenopperbevelhebber van Bergen- op-Zoom bij een dag-order aan de bezettiug dier vestingbekend gemaakt: "De luitenant Middclbcrgh der koninklijke marine, als courier met depêches voor HH. KK. BH. zoo op bet oogenhlik alhier pas serende heeft kennis gegeven, dat gisteren (den 5) 's morgens een uitval van de citadel van Antwerpen is gedaan, naar de zuidzijde en dat door 'skonings troepen daarbij veroverd zijn: 26 mortieren, 3 bauwitsers 16 metalen stukken van 24 pond en een aantal af fuiten en munitie van oorlog. De stukken zijn vernageld en het overige is vernield. "De vijand is overal van zijn post verjaagd. De koninklijke marine ivas eenigen tijd voor den aanval met twee stoombooten (de Suriname en de Zeeuw) benevens 3 kanonneerbootenom dezelve te dekken de Schelde opgezeild naar Rupelmonde, en beeft aldaar prijs gemaakt 4 koopvaardijschepen welke thans voor Antwerpen liggen met de koninklijke Hollandsche vlag van den den grootcn top en de belgische er onder, Deze zee-officier is, gelijk ook de luitenant ter-zee der iste klasse, Tengbergen, om hiervan Z. M. den koning én de prinsen berigt te geven met de stoomboot ilc Zeeuw, de vijandelijke batterijen langs de Schelde gepasseerd, met de wilte vlag Van den voortopwelke door den vijand gerespecteerd is, hetwelk doet denken de vijand reeds op onderhandelingen be dacht is." - Het vlaamsche dorp Zelzale, een half uur van Sas van Gent gelegen, is door de onzen bezet. De jagers, die ui: Oosburg op gerukt zijn, bobben, met de troepen uit Aardenburg en eenige uit Sluis, Stroobrltgge na een uur vechtens genomen. BEURSPRIJS te AMSTERDAMden 6 Augustus 1831 Werkelijke Schuld, 35^3 364 gebleven 36J. Vrijwillige Geld" leening, 78^ a 79' gebleven 79. Renversalen, 9J a 10, Middelburg, den 8 Augustus 1831 Heden verloste voorspoedig van eeneu Z OON, JEANNE CHRISTINE GROENE IJK, Echtgenoote van L. M. de KANTEK. Men gelieve deze ook als bijzondere kennisgeving aan te merken, "f De Heer G. van iie POJ-.DER, in kwaliteit als Curator ui de Vacante Successie van wijlen J. van DIJK, is voornemens op autorisatie van de Regthank over dit Arrondissement, teu over- staiin van den Heer Vrederegter alhiercn door het ministerie vftii den Notaris B. BOOM, op Vrijdag den 12 Augustus i83i. des middags om 12 uren, in het openbaar te Verkoopen. Een HUIS cn ERVE staande cn gelegen aan de Oostzijde van den Dam binnen deze Stad Wijk B No., 90. De memorie van Lasten is ten kantore van gcmelden Notaris té zien. UIT DE HAND TE KOOP eene welbeklaute H p E FS ME DE,R IJ, met HUIS en GEREEDSCHAP. PEN,, in den Eilande van Schouwen; dep Uitgever dezer. nader te bevragen bij De genen die iets verschuldigd zijn aan, of te vorderen heb ben van den onder benificie van inventaris aanvaarden boedel van wijlen JOHANNIS QUIST, gewoond hebbende en overleden in de Gemeente van Stdvenisse, gelieven daarvan, voor den 1 Oc tober 1831 betaling bf opgave te doen, aan den Notaris W. WAS, te Sint Maartensdijk. "f Gedurende deze week liggen in lossing twee ladingen Engelsche KOLEN, voor JOHsT VAN DÉN'BROEKE. Bij de ondergeteekenden zijn verkrijgbaar, de RE CEP IS- SEN der te hunnen kantore gedane fournisscmeiitcu in de Lee. ning van 28 Junij r83i. C. VAN DE POLDER EN ZOONEN, H. W. LE SAGE TEN BROEK. TE ZIERIKZEE, bij A. Z)E VOSj JZ. Boekdrukker. M

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 2