I I ADVERTENTIEN. r l i (let 1:55dtli"gt'h Ivrtil niel toeliet behoorlijk op allo deze aanmer kingen te antwoorden en den wcnsch geuit, dat bet publiek zijne oordeelvelling deswege nog eenigen tijd mogt opschorten. FRANRRIJR. thans-, den i>-4 julij. Volgens eenen btièf uit Baijone, van den tfe julij was bij bet Vëttrek Van den lantsten post bij bet bof te Madrid alles in rep en roer. Men had er drie paketten ontvangen waarin depêches -zouden zijn voor Fcrdinant, den beerde Calomarde len de prinses van Beira. De koning en de prinses gebruikten de voorzorg om ze in water tè laten doopen en vervolgens voorzigtig door anderen te laten openen. Dan de bijzondere secretaris van de prinses van Beira deed zulks niet, hij rukte met eenige drift de omslag van de depêche; er volgde eene zware slag en de on- Voorzigtige secretaris viel ter aarde, deerlijk in bel aange/igt gewond. De Temps behelst eenen brief uit Moutpelier, volgeos welken de burgerkrijg aldaar zon losgebarsten zijn en 4oo patriotten bij den malies van Moncalm alles kort en kleiti zoude geslagen hebben. NEDERLANDEN. Breda, den 29 julij. Z. K. H. prins Frcderik, admiraal en ko- 1 loriel generaal van bet legei heeft uitgevaardigd de navolgende DAGORDER vooa het LEGER TÈ VELDE. Het is voor mij een aangename pligt, op last der konings, aan de troepen van het leger, die Z. M. dezer dagen heeft gezien hoogstdcszelfs bijzondere tevredenheid te kennen te geven, over hunne goede houding en voorkomen. Groot was bet genoegen dat de koning ondervonden heeltdoor op onderscheiden en ondub belzinnige wijzen, de overtuigeoste bewijzen te ontvaDgen, van den uitmuntenden geest die u allen bezielt. De koning gevoelde zich gelukkig, bij bet zien van die moedige strijdersdie reeds bewijzen gavenboe zij bloed en leven voor koning en. vaderland veil hebbenbij het aanschouwen der vrij willigers, die, in bet opgenblik des gevaars de wapenen aangord den van die .schutterijen-, die allen zijne roepstem met geestdrift volgden; ja bij de tegenwoordigheid van u allen, die sedert zoo vele maanden aan de grenzen van Oud Nederland staat, en met edele volharding ongemak en opofferingen draagt, terwijl gij niets Vurlgers wenschtdan, met de wapenen in dg hand, den vijand te toonenwelke gevoelens in uwen boezem kloppen wat vertrou wen gij stelt op de voorzienigheid en in de reglvaardige zaa' die li te wapen deed snellen. Daarom is de koniDg op bet innigste overtuigd datals het lot der wapenen de zaak van Nederland beslissen moet, gij dan met die edele geestdriftdie gij, van liet eerste oogenblik ai, aan den dag legdetmet eenen overwinning-voorspellenden moed, met die onwrikbare trouw, die uw eigendom is, den vijand onder de oogen zult treden, waarheen dan ook de stem des konings en bet belang des vaderlands u mogen roepen. De koning weet het, dat u die dag welkom zoude wezen waar op bet bevel van Voorwaarts! door uwe gelederen mogt dringen, en gij onder den zegen van dien God, die Nederland en zijn ko ninklijk huis zoo dikwijls 'uit kommervolle» toestand redde, een strijd zouden voeren-, die' aan de jaarboeken van Nederlands alou- den roem nieuwe bladzijden voegen moet. Hoofdkwartier Breda, den 26 Julij i83i. FREDEKIK. Op den .27 dezer liep, ter beurse van Amsterdam, bet ge rucht, dat er, tiisschen ons gouvernement en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika onderhandelingen geopend waren lot het sluiten eener of- en defensieve alliantie. Naar men verneemt, zal er in Slaats-Vlaanderen eene mo biele kolónne 'Wórden in dienst.gesteld waarover het bevel aan den luitenant-kolonel Le .Bron de.,Ve-eelawelke verdienstelijke officier onlangs uit de Oost Indien terug gekomen is, zal worden opge dragen. 's Gravenhace den: 29 'julij. Z. M. de koning, benevens Z. K IJ. de prins van Oranje, zijn gisteren nachtomstreeks een ure uit het leger bier terug-gekeerd. Z. M. was dingsdag avond van Eindhoven te Breda aangekomen alwaar boogstdezelveibét middagmaal bij Z. K. H, prins Frederik gebruikt en verkolgens zijnen intrek nogmaals bij den beer Twiss genomen heeft. Na Jot woensdag op den middag te Breda vertoef t te hebben is boogstdezelve naar 's Gravenbage afgereisd. II. M. de koningin wórdt.eerstdaags in deze stad terugverwacht, boogstdezelve beeft' den z3 'Berlijn, verlaten en .zal met de stoomboot' prins Frcderik van Keulen de reis verder tot Botterdam vervolgen. Sedert de komst van Z. M. zijn er verscheiden couriers aangeko men en kabinetsraden gehouden. De minister van nationale nijver heid enz.de beer Clifford, welke zich te A-msterdrin bevoodis, naar men verneemt, per expresse, ontboden geworden. Heden heeft Z. K. II; de .prins 'van Oranje weder de zitting van den raad yan state, bijgewoond. In bet begin der aanstaande week zal, Daar men verneemt, Z. M. de koning weder van hier vertrekken, ten einde de vestingen Bergen op-Zoom Grave en Nijmegen te inspecteren. Botterham den 29' julij. De koning van de Belgen moest don derdag naar bet leger van de Schelde op reis gaan. Van Antwer pen zou bij naar het leger van de Maas te Mechelen geïnspec teerd te hebben zich naar Hasselt in Limburg begeven. Maan dag zou bij Luik bezoeken en in het begin der volgende week te Brussel terug komen. Men zegt, dat een der eerste maatregelen van Leopold zijn zal om alle vreemdelingen, die bij het belgisch leger dienen of bur gerlijke posten bekleeden weg te zenden. Bij zijne huldiging is niet één gezant der mogendheden tegenwoor dig geweest. Te Ostende waren i5,ooo geweren met een franscb vaartuig aangekomendezelve waren door het belgisch gouvernement te Ham burg gekocht. -Aan d,e gewonden van september had de koning f 3o,ooo uit zijne kas geschonken. De toon van den gentscbeu Message/' is, 11a de verheffing van prins Leopold, niet lager dan te voren gestemd. Hij betoogt, dat even door die verheffing de toestand van liet belgisclie bestuur veel hn'gchelijker en gevaarlijker dan vroeger is geworden, daar het tus- scben de aangegane vevbiodtenis mei de conferentie tot uitvoering der protocollen, en dg niet bezworen staatsregeling geplaatst is. Zierikzee, den 1 augustus. Men leest in de Bredasche Courant, van den 29 julij het navolgende: UIT DUISTERNIS ICOMT LICHT. Door de bezwering van de belgisclie constitutie, beeft Leopold, zonder de wijzingen in aanmerking te nemen die door de zoo be kende 18 artikelen daarin gemaakt waren door zijne antwoorden, gegeven aan de gedeputeerden der onderscheidene belgische provin ciën de gehec'e staatkunde die hem op den troon van Belgie ge- bragtbeeft, blootgesteld. Engelscbe bedoelingen liggen thans, voor den minst opmerkzaamsten beschouwer gèlieel open en de ove rige mogendheden, welke te Londen gerepresenteerd warenmoe ten thans bekennen, in bet verradelijkste complot tegen Holland ge deeld te hebben, of wel betuigen, door het engelsch kabinet bedro gen te zijn geworden. Het laatste willen wij alleen veronderstellen. Hoe gelukkig moet Belgie zich dau niet rekenen eenen vorst te bezilten die zijne komst tot den troon aankondigt, door de ver krachting van traktaten, slechts weinige dagen vroeger door hem en door vijf grooie mogendheden ondei'teekend. Hoezeer moet daar door het staatkundig crediet van het nieuwe koningrijk in de schat ting van de noordsebe mogendheden gestegen zijn?! Het kenmerk van laagheid is op zijnen zelel gegriffeld, en geen koninklijk wapen is in slaat dit woord en den daardoor gemaakten indruk uit te wisschen. Hij juiclie dan, om bet IJa.ergoud, dat thans, door eenen facliezucbtigen hoop ellendelingen, op zijnen schedel ge drukt is! Hij juiclie, over de schijnbare vreugdebetooning, voor engelsch en belgisch goud gekocht! - de rede zal vroegtijdig ge noeg zegevieren bij het grootste gedeelte eCDei' natiediegedu rende vijftien jaren, onder de regering van onzen geliefden mo narch, eenen steeds toenemenden voorspoed genoot, en in de ach ting en vriendschap van alle monarchen van de bekende wereld gedeeld lieeft. Hij juicbe; voor den afgrond geplaatst, die on vermijdelijk zijn graf zal zijn, en waarin hem de vervloekingen van meer dan een volk zullen volgen. De rollendoor Engeland en Frankrijk sedert negen maanden gespeeld en zoo meesterlijk volgelioudeu loopen thans ten einde, zonder eene gelukkige outknoopiög den toeschouwers aan te bie den het gordijn zal vallen om óns bij het begin van bet staatkundig nastuk, een bloedig tafereel te levéren. Het listige, zoo dikwerf door bet afschuwelijkst bedrog geken schetst britscb kabinetbeeft gezegevierd. liet staatkundig vraag- sluk, aan welker oplossing vijf groote mogendheden, gedurende negen maanden gewerkt heb hen en waarvan de uitkomst de alge- meene vrede moest zijnis thansonder de leiding van bet en gelsch gouvernementingewikkelder en eenen algemeenen oorlog onvermijdelijker geworden dan ooit; doch welker keer de zaken ook nemen, Engeland is zeker de meeste voordeden uit deze com binatie te trekken. Trekt het de partij der noordsche mogend heden, dan heeft het zich eenen lastigen pensioénirekker van den bals geschovenen zal alsdan in den franschen koophandel eenen rijken buit weten té vinden spant het daarentegen roet Frankrijk en Belgie zaroen, dan zullen onze overzeesche bezittingen en onze scheepvaart de ons zoo bekende roofzucht van het engelsch minis terie niet ontsnappenterwijl de hijverheid van het vaste land voor jaren lang vernietigdhet monopolie van koloniale- en manu- factuur goederen voor even zoo vele jaren in Engeland gevestigd zal zijn. Doch dit alles kan Holland niet weevhouden zijn reg- ten, zoo het zijn moet door kracht van wapenen te doen gelden. Rusland, Oostenrijk, Pruissen en Spanje, zullen eindelijk hunne ware belangen inzien en mogelijk ciok Frankrijk, want het is niet meer de kolossus van het noorden welke Europa 'dreigtbet is bet listige Engeland, dat niet te vreden met zijne groote bezittingen in de onde én nieuwe wereld ook thans op het vaste land van Europa zich zoekt uil te breiden. Niet de volken maar de koop handel en nijverheid Van de geheele bekende wereld worden met eugelsche óverbeersching bedreigd. Leopold kan op den troon van Belgie niet geduld worden, want met zijne erkenning léggen dé mogendheden zicli aan engelsche kluisters; bet is zelfs strijdend mét de ware belangen van Belgie zeiven. De staatkundige gezigteinder is nimmer zoo bewolkt geweest als thansdoch mét moed en volharding, kunnen wij helderder dagen te gemoet zien. Uit duisternis komt licht. Volgens opgave van een hoofdofficier, die nog in Belgie wordt gevangen gehouden', was, op den ié) julij, bet aantal bollandsche gevangenen in de onderscheidene plaatsen, als volgt: te Aalst, 26 onder-officieren, ij korporaals en 444 soldatenhierouder begrepen op den i5 julij, van Doornik naar Aalst opgezonden i3 on de der-officieren en 21 soldaten; te Leuven 5° soldaten, te Bergen 23 onder-officieren, i58 soldaten9 vrouwen, 12 kinderente Doornik zijn achter gebleven 1 onder officier met vrouw en 3 kin deren te zamen een aantal van 1144 gevangenen uitmakende. BEURSPRIJS te AMSTERDAM, den 3o Julij. VVerkel. Schuld 35® a 36JpCt; VrijwilligeGeldlcening, 79J a 80J; Renversalen, uja i3. V Een BURGER-JONGELING, niet beneden de 12 jaren oud, kunnende goed lezen en schrijven, genegen zijnde het BOEKDRUKKEN te leeren adresseere zich boe eerder zoo beter bij den Uitgever dezer Courant. TE ZIERIKZEE, bij A. DE VOS, JZ., Boekdrukker.

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 2