den eigenaren met goud betaalde. Waar is liat leger van werklie den dat men 7,00 wel aan onze liaven en onze dokken, als in onze entrepots en magazijnen werkzaam zag, tot de ontvangst en weder- verzending van voortbrengselen welke werden aangevoerd door onze eigene schepen die door hunnen fraaijen en voordeeligen houw op zee de bewondering naar zich trokken. Waar is het groote gétal buitenlandsche huizen en magazijn elf welke thans verlaten zijn en wier kapitalen in de nijverheid van ons land besteed wer den. Neen, men moet het zich niet ontveinzen, de steden Gend LuikNamen BergenDoornik en het geheele land zullen het even als wij zeggen, (en wij hopen (lat zij het onverwijld zullen doen) het is tijd om er een einde aan te maken en slechts daar aan te denken wat ons te doen staatom ons land voor eeti ge-I lieelen ondergang te behoeden. Welk is het zekerst, het spoedigst werkend middel, en dat ons het meeste voordeel zal verschaffen I Het is dat, om den prins van Oranje tot .qnzc.n koning te verkie zen dié nooit de eer daarvan is Qnwaardig geworde.n. JZ09 hem een verwijt te doen valt, was het mogelijk dit, dyl hij in cï.en pat sten tijd te veel zwakheid heeft aan den' dag gelegd, hetgeen ook mógelijk de oorzaak van de ongelukken van onze stad is; maar yyi.ej is een volmaakt menseh? Niemand. Zijne kinderen zijn boven dien Belgen en zijn geroepen om over hunne broeders te regeren; dooi*- dit middel zullen wij een' al ge mee net) oorlog voorkomen,, zullen wij de bescherming van al de mogendheden verkrijgen, en wel in het bijzónder van Rusland Penissen en Engeland zullen wij handelsverdragen met hen sluiten en onze betrekkingen mét Holland zullen vereffend worden tof genoegen van beide de landen.; zullen Wij onzen scheepvaart terug bekomen en kunnen dan zelfs onze haven vrij verklaren, en alzoo op nieuw de bewondering van geheel. Europa naar ons trekken. Dan zullen wij, eindelijk, door ónze nijverheid, al de fabrijken en manufacturen van ons schoon land, welke in dit oogcnblik in den groolsien staat van kwijning gebragt zijn weder in werking brengen. Ziedaar <]e vyenschenwelke een burger, een waar vriend van zijn vaderland u voorstelt; die w;enschtdat a 1 ie weldeokenden dit hij een verzoekschrift aan de regering te kennen geven hij hetwelk men haar zoude verzoeken, de eeuwigdurende uitsluiting van het huis van Nassau in nadere overweging te nemen;, welk besluit niet xia rijp beraad en met eene te groote overijling genomen is., p. Antwerpen, dén 29 december, Uit een en brief.) Ter voldoe ning aan uw verlangen om u een getrouw tafereel op te hangen van den toestand onzer stad zoud.c ik kunnen voldoen met twee woorden {tamelijk door u te zéggen, dat dezelve allerellendigst is. - Maar gij vraagt mij omstandig herigtnopens hetgeen sedert uw afzijn gebeurd is; en als ik daarin, wilde treden, zoude ik wel drie vellen papier kunnen vol schrijven; daar de eene geheurtenis.de andere als het ware verdrongen heeft, en het wispelturig volk (pm mét P ondcl te spreken) 7,00 als het overal, ep hij alle omwentel iiv gen gaat, den oenen dag verguist wat het den vorigen dag vergood heeft. Zoo is men onze verlossersdie hier in den beginne., zoo als gij weet met open armen ontvangen zijn reeds zoo moede, dat de regeerders zich genoodzaakt hebben gezien het; 3de rege ment infanterie, sterk 1200 man, dat bier eerst bjj de burgers in- gekwartierd is geweest zoo lang bij> de bew.ppers vau Burgerhout in te legeren, lot dat bel Oosferhuis dat, zoo als u bewust zal zijn wegéns de te geringe ruimte van bet entrepot, insgelijks, tot eene prov isionele sta pél plaats, van koopmans goederen gebezigd werd en hetwelk men nu ontledigt, om het tot eene kazerne te bezigen geheel ontruimd zal zijn als wanneer liet.genoemde regement daarin gekazerneerd zal. worden. Het 17de rrgementdat me 11 op i4pq man rekent logeert, met 10.0 mar. van het 14de* in de Fracons- kazerneterwijl 100 man kavallerie die allen nog ongekleed zijn,, in het Hessenhuis liggen. Dit nu is ons geheele garnizoen; want van de pavijsche en hrussefschp vrijwilligers, wier uniform thans groen merinos is met eenen band of gordel om het l'j,f, waarin zij twee pistolen dragen e.11 die in het fatsoen veel overeenkomst met die der Bergschotteu beeft, zien wij er, hier, weinig meer.; de hlaanwkielen zijn ook bijna alle gedeserteerd dewijl zij gee.ne ge regelde betaling kregen en tot nog toe de gaaf niet hadden om en kel van de inademing der vrijheids! ucht te leven. De thans nog hier zijnde troepen moeten eveneens, soms 14. dagen en langer naar hun traktement wachten. 'Trouwens geldgebrek is hier ook aan de orde van dep dag, en hel miskrediet is zoo groot dat de leveranciers iiiels meer aan de troepen willen Ipveren dewijl zij nog voor niets betaald zijn. Van de 20..tot de,4o jaren ippet ie dereen de wapens opvatten, ten einde naar den kant, van Maastricht zich te veld begeven. Het laken om deze manschappen te kleeden was reeds door zekeren koopman alhier aangenomen, toen hij, ver nemende hoe vroegpr leveranciers, gevaren waren geweigerd, heeft de leverancie te doen zoo dat men nu besloten heeft de uittrek kende manschappen tevens de gunst te verleenenom zich zelve te equiperen ten zij de heer Cassiersdie door zijne kuiperijen en andere even roijale handelingen reeds zoo veel lot ons geluk bijge dragen heeft, tliAns nog 7,00 edelmoedig ware, die lieden uit zijne beurs te kleeden; dit zonde althans eene schoone gelegenheid zijn om zijne belanglooze vaderlandsliefde aan den dag te,leggen. De manschappen van 4° tot 5o jaren maken de gewapende burger-* magt garde urbaine) uit, hunne montering is eene blaauwe kiel met driekleurige nestels op den schouder en eene cbakot naar het model van onze dragonders. Gij kunt u wel verheelden hoe heerlijk het onze nnlitaireu in onze dienst hebben, als ik n zeg, dat zij die bet nedcrlandsche leger verlaten hebben om hij de Belgen in dienst te gaan luide uitroepen dat hun gedane stap hun berouwten zij wel wat wilden geven,, dat zij maar weder in ko ning Pp'ilièfns dienst konden komen; dan ook van den gegoeden burgerstand wenscht negen tiende deel uit hooide van het volslagen stilstaan van alle nering en handteering, den vorigen stand van za ken van gansclie.r harte terug. Op het gepeupel is edhter geen staat te maken, want dit schijnt 1111 eens liet Oranje-liuis terug te wen- schen dan weder zingt liet uit eenen anderen toon. Zoo juichte Let nu voor eer.ige dagen van blijdschap dewijl het eensklaps hard scheen te vriezen én het hierdoor de hoop voedde van het kasteel te kunnen bestormen; en deze dwaze waan hield liet zoodanig be zig dat men verder dit soort van volkje van niets anders hoorde spreken dan van dé wraak, welke men op die verdoemelijke Hol landers nemen wilde. Zoodra men echter bespeurde, dat, het geen elk verstandig ,mensc]i echter wel voorzien had., de bezetting van het citadel de grachteu rondom hetzelve openhield was de woede dadelijk weder gestild en het garnisoen van .liet kasteel werd, met de woorden: »die mannen kunnen het toch ook niet helpen, zij moeten de hevelen, die men hun geeft, opvolgen;" edelmoedig het leven geschonken, zoo dat het gemeen hier de rol van den vos in de fabel speelde, welke de druiven niet begeerde omdat ze te zuur waren. Uwe landgenooten op het citadel zitten nogthans niet stil want zij halen het lood en het ijzerwerk dat nog aan de bouwvallen van het arsenaal te vinden is,-weg, ten einde dit later voor 's rijks dienst kan aangewend worden. Onlangs verstoutte zich eène vrouw uit de volksklasse, hij het zien dezer werkzaam heden, op het oogenhlik dat men een groot stuk lood weghaalde, t.e zeggen: «daarvan kan men nog al menig kogel voor helgische muiters koppen gieten," maar toen ook moest zij zich wegmaken of zij had danig last geleden want eenigen spraken reeds van haar ia de Schelde ie werpen toen zij juist ter regter tijd heenen maakte en door den toeloop van volk, die zich daaromtrent bevond, uit het oog geraakte. t 's GiuvENiïAGEden 4 jauuarij. Uit nadere berigten wegens het gebeurde te Chaam op den 20 december 11. blijkt, dat de zoon van den heer Prins aldaar groot gevaar heeft geloopen van zijn leven te verliezen. De muiters, die daar gekomen waren en den jon genheer Prins in de herberg van de weduwe Beckers ontmoette- den onderhielden zich minzaam met hem zoolang hij daar bij hen was; maar naauwelijks was hij vertrokken en vernemende wie hij was, vlogen z'j met drift op, cn grepen hunne geweren en zeidendan zal hij sterven. Te vergeefs baden de vrouw en de dochters van het huis brave roomschen voor zijn leven; de muiters, tia alvorens versch kruid op de pannen hunner geweren gedaan te hebben, liepen liet huis uit, met het oogmerk 0111 dien geus dood te schieten. Door eene list van den zoon des huizes werden de muiters eenige oogenhlik ken opgehouden en alzoo aan den heer Prins de gelegenheid gegeven om hunne woede te ont komen. Van eene anderen kant gewaarschuwd, maakte hij zich, in zijn huis terug gekomen zijnde, gereed om zich Legen de vier muiters, die hetzelve naderden, te verdedigen. Doch zich verla ten en ganscli alleen ziende, begreep hij eindelijk, dat het roej- keloos zoude zijn zich tegen die vier gewapende moordenaars te verzetten. Hij verliet dan. zijne woning, dwaalde eenigen tijd in de duisternis van den avond rond, kwam eindelijk te Gil je aan, en overnachtte, aldaar, terwijl de muiters allerlei baldadigheden aan hot huis van den predikant Prins pleegden en zwoeren, dat zij deszélfs zoon die hun nu ontsnapt was, op eenen anderen tijd wel zouden vinden, en dat clie geus dan door hunne hancfeu zoude sterven. De muiters, woedende van spijt over hunne mislukte on derneming, in de herberg terug gekeerd zijnde, hieven aldaar tot den volgenden ochtend te zes ure, na nog vele baldadigheden ia de, voormelde herberg te hebben bedreven. De zoon van de we duwe Beckers y wiens Hst het leven van den jongen heer Prins had gered, had intusscben zijne woning verlaten om niet in de handen der vier slruikroovers te vallen. Zoo wordt door dé muiters de wapenschorsing geëerbiedigd. Zoo zijn de ingezetenen van Noord-Braband die op de grenzen wonen, van lijd tot tijd, blootgesteld aan hunne stro.opperijen en moordontwerpen! AD F ER TEN TIEN. Op de Hofstede Stadwijkverkop ping zaturdag i5 januarij voormiddag 110 uren,, vin eene. groote partij droog,dik HOUT, zijnde ESS,ÉN-, IJ P E N- en WIL L 1 G EN-T R O N KE N, mitsgaders 800 a 1000 dito MUSTAARDEN. En, ten einde dezer maand op de Buitenplaats Roosegaard verkoop van 7jarifif ESS E N -TI A R HOUT. D.eii:'oiipergeleekeude door rampen en omstandigheden die hem eene reeks van jaren zijn te beurt gevallen, zich gedrongen ziende, zijne Winkel te sluiten; zoo betuigd hij hij deze den warnï- slen dank: aan allé-zijne geëerde Vrienden, die hem wel met hunne gunst en vertrouwen hebben gelieven te vereerendaar liij zieh nu enkel en alleen, tot het werk zal bepalen, zoo recommandeert hij zich hij vernieuwing tot het repareren en vermaken van allé soorten: van SPIEGELS, SC IJ LD ER IJ,E N, LIJSTEN,, P:L EIS T E;Ri B EEL;DEN. V E R L ATVT E GOEDER EN BLAASBALKEN, SNIJWERKEN, PARAPLUIS:], BAROMEErTERS WEER- en OBTIQUE-GLAZEN etc; daar zijne werkzaamheden en on der,vin cling genoeg bekend ismeent v hij verdere aanbeveling ;ovjérvlóedig te zijn; Zier ik zee den 11 Januarij183iLi GROENÊNDAELS. O PEN BA BE PERK O OP I N G~ ADRIAAN WITTE, M AR f NU S A BRAHAMSE van den BERGE en de Voogden over de minderjarige Erfge namen van wijleü COPiNELIA J A C O B S E W 1 T T in leven Weduwe van COENRAAT JANSE van der SGHAADE^ zullen ingevolge verleende autorisatie van de Regtbank van eersten Aanleg te Zierikzeèdoor het ministerie van den Notaris CHAR LES PLEVIER BOOM, ten overstaan Van het Vredegeregt. over dit Kanton eu in tegenwoordigheid der toeziende Voogden over de belanghebbende minderjarigen, op Dingsdag den 18 Ja nuarij 1831 's voormiddags ten 10 uren, iu het Dorpshuis te Bruinissepubliek veilen en verkoopen 10. Een HUIS, ERVE en GEVOLGEN, staande en gelegen binnen het Dorp Bruinisseaan den Langen Ring, N°. 26; en 20. Een stukje GROND of B O GERT JE, gelegen aan het voorzegd Huis, groot 6 Roeden 72 Ellen. De Memorie van Lastenwaarop deze verkoop zal geschieden ligt ter lezing ten Kantore van den Notaris voornoemd. TE Z1ERIRZEE, hij A. DE VOS, JZ.? Boekdrukker.

Zierikzeesche Courant | 1831 | | pagina 2