;N9. 06. ZMIKZEËgCHE COUtt A N T« Dingsdag A°. 1830. den 30 November. NIE UWS TIJDINGEN. frankrijk. Parijs, den 21 november. De Cotistituiionnel behelst een en brief uit Berlijn waarin meri de volgende bijzonderheden vindt. Kort na dé parijsehe omwenteling van julij heeft het russische kakinet eene nota aan de overige kabinetten doen toekomen waarbij voor- gestelid werd, om ten aanzien van Frankrijk eene geduchte houding aan te nemen. Dit voorstel vond alstoen bedenkingen. Thans heeft hetrusèisfclie kabinèt weder eene nota doen overgeven, waarbij het zelfde voorstel met niéuwe drangredenen wordt herhaald en aan geraden om onverwijld tót dezen maatregel over te gaan. Bij dit stuk wordttevens ten aanzien der belgische zaken, verklaard, dat Rusland geenszins afziet van de traktaten waaraan het koningrijk ider Nederlanden zijn aanwezen verschuldigd is, en buiten welke hetzelve geen waarborg ziet noch voor de veiligheid der troonen noch voor het al gem eene stelsel waaraan de volken van Europa sedert verbonden zijn geweest Een der dagbladen zegtbij gelegenheid der verandering van het en géi sche ministerie »De zucht om de rust van Europa te bewaren, de vrees om de magt van Engeland hij eene algemeene beweging in de waagschaal te stellen waren het die den hertog van Wellingtonzijns ondanks, noopten om de niéuwe fransche rege ring te erkennen maar een der oude aanklevers van het heilig ver bond kon niét zonder'heimelijke spijt de oprijzing zieu eener natie, welke «enigermate 'bet sein tot de emancipatie van Europa gaf. Daarentegen 'hebben degenen die bet nieuw kabinet van' Londen zullen uilmaken onze gelukkige omwenteling met hart en ziel toe gejuicht; zij zijn met ons in overeenstemming en zullen dezelfde staatkunde als wij vólgen." De Brabanders hebben sedert eenige dagen hun oog op de Rijnprovinciën laten vallen. De Cour.ricr des Pays-Bas geelt reeds een plan op,-vólgens hetwelk de koning van .P missen die provinciën aan Br.ibann zou afstaan wanneer de Brabanders den koning van Saksen lothuimeuvQrst verkozen. 'Hét koningrijk Saksen zou dan in ruiling aan Pruissen overgaan. - De provisionele regering van België beeft bepaald dat de gouverneurs4 in dé" provinciën waar dé duitsche en vlaamsche ta len in gebruik zijn hare besluiten in die talen zullen lateu over- Seltéh 'én "békend ma ken. N EDER LANDEN. Düxfmbürg den 18 november. De gouverneur vau liet groot hertogdom heeft hekend gemaakt, dat Z. M. de koning der Neder landen,, ingevolge art. 63 der acte van het weener congresde hulp van het duitsche verbond inroepen beeft, om de rust in bet groot-hertogdomte herstellen. De gouverneur noodigt de ingeze tenen uit,, om vrijwillig tot de wettige orde van zaken weder te keeren. JBrxjssel den 20 november. In de zitting van den 18 is door den heer de Celles het voorstel gedaan dat het nationale congres de onafhankelijkheid-van het belgische volk voor behoudens de be trekkingen van Luxemburg met het duitsche verbond zou verkla ren. 188 leden ^stemmen er voor. De president verkondigde daarop De onafhankelijkheid van 'tbelgische volk is eenparig door liet nationaafl congres verklaard." In de zitting van den 19 wetfd namens de centrale afdeeling bekend gemaakt, dat de groote meerderheid zich voor de monarchale regering en slechts weinigen voor dc republiek verklaard hadden. »Op een voorstel--van den heer Rodenbacho.rn le verklaren dat de familie van Nassau voor altijd van de regering van Belgie zal uitgesloten zijn, berigtte de heer Raïkcmdat in de afdeeliugen.de groöle^ meerderheid er voor is. geweest. De provisionele, pegering. heeft tot leden van de commissie van huitenlandsche zaken'benoemd de beeven van de tf eijer, d" Aerschot de Celles, Dcstrivaux en Nothomb. r De generaal van Halen en zijne .beide adjudanten zijn eergis teren a vondomstreeks^ uur in .vrijheid gesteld. Zij zijn dadelijk naar'Brussel vertrokken. Deze tijdingwelke eerst heden morgen békend iverd heeft veel opziens gebaard. {Observateur van Hainaut.) Redenis dé volgende dagorder bekend gemaakt Men lieeft tusscben bet belgische én hollandsche gouvernement eenen pon stilstand van tien dagen bewilligd. De troepen zullen respectivelyk dezelfde stellingen behouden waarin zij yichgistéren za.turdag den 20 november, tegen midder- Uftpb tr jbc^ndon Middelerwijl kunnen beide partijen te water en te lande vrije gómeéBsSchap houden met bet grondgebiedde vestingen en plaat- sepwelke fderespective troepen bezet hebben buiten de grenzen welke voor bet parijsehe traktaat van 20 mei 1814 Belgie van de veréénigdeipróyinoien der Nederlanden afscheiden; dienvolgenshoudt dé 'blokkade der havens en rivieren op en de vrije scheepvaart is pro visio ceel; 1 ïcrstel cl De generaals bevelhebbers van brigaden zullen zoodra zij deze order ontvapgen de noodige pjaatrégélen nemen, en ter stipte na levingv«aiig«nv8l<k# stjil-staud de noodige bevelen geveö In het hoofdkwartier te Brussel, 21 november i83o, 's morgeüs omstreeks 3 uur. De brigadegeneraal clief de belgische troepen Nïpeis. Botterdam den 26 november. Het is ten gevolge van nadere voorstellen door de gevolmagtigden der vijf groote mogendheden aan den koning gedaandat Z. M. bevolen heeft aan de bevelheb bers zijner land- en zeemagt te gelasten om alle aanvallende vijan delijkheden te staken. De voorwaarden van dezen wapenstilstand zijn nog niet officieel bekend. Men verbaalt, dat in de conferentie van Londen de ge volmagtigden der groote mogendheden genoegen genomen hebben met de eisclien van Z. M. den koning der Nederlanden; welke men zegt dat hierin zouden bestaan: vooreerst, eene uitwisseling der we de tzijdscbe kiijgsgevangenen in massa ten tweede den status cjuo van 1B14ten aanzien van het grondgebied, en daaronder Maastricht en Yenlo voor Holland, en eindelijk bet kasteel van Antwerpen niet over te geven aan de Belgenmaar bet ter beschikking van de mo gendheden te stellen tot dat de afscheiding geheel zou tot stand gebragt zijn. Men verzekert, dat ingevolge van den wapenstilstand een besluit genomen is, waarbij de blokkade der havens van de zuidelijke pro vinciën, voor zoodanig de schorting der vijandelijkheden duren zal opgeheven wordt. Bij een dagorder van den bevelhebber der belgische troepen den generaal Nypelsis den 21 bekend gemaakt, dat er een wapenstil stand van tien dagen tusschen het belgiesch en het hollandsch gou vernement gesloten is; dat de troepen alle positien zullen behou den, die zij den 20 november te middernacht bezet hadden; dat intusschen van wederzijde vrijheid is gegeven voor ongehinderde communicatie te land en ter zee met den grond de plaatsen en punten, welke de respective troepen bezetten buiten de grenzen, die Belgie van de vereenigde Nederlanden Vóór het traktaat van. de Vereenigde Nederlanden vóór het Iractaat van Parijs van den 3o mei 1B14 scheidden westhalve de blokkade der havens en ri vieren ophoudt en de vrije vaart provisioneel hersteld wordt. Ofschoon er een wapenstilstand is gesloten beeft men weder een nieuw bewijs hoe weinig op eene. overeenkomst is te rekenen wan neer men mei eene partij bandieten te doen heeft, of ten minste met zulken die onder hen niet dan brigands hebben, welke niet in toom kunnen gehouden worden woensdag nog hebben deze roo- vers zich weder te Nispen vertoond als ook te Groot Zundertwaar zij den burgemeester hebben willen dwingen om de brabandscbe vlag op den toren te steken die echter zich manmoedig daartegen beéft verzet. Het lijdt geen twijfel of de generaal van Geen zal aan die gedurige bezoeken wel paal en perk weten te stellen. Zondag is op bet alleronverwachtst te Nijmegen teruggekomen de heer luitenant kolonel Scheerer, directeur van de tweede artillerie directie die, met eene zending naar Venlo belast zijnde., bij gele genheid van hét veroveren dier stad gevankeiijk naar Brussel werd gevoerd. Na aldaar gedurende drie dagen in de Petit Garmes ge vangen gezeten te hebben is hij als Duitscher zijnde, onvoorwaai"- délijk ontslagen. Diiïgsdag morgeu zijn voor Nijmegen aangekomen twee kanonnecr- Looten en twee barkassen onder bevel van den kapitein-luitenant ter 'zee'Schéidias. Öbk werden er kanonneerbooten op de rivier de Maas, voor Grave, verwacht. >r. In bijzondere brieven uit Grave wordt gemeld, dat die vesting zich in éenèn uitmuntenden staat van verdediging bevindt, en dat de schutters en troepen, uit makende de bezetting, met den bés ten geest bezielt zijn. Men verneemt, dat de muitelingen geenszins tien duizend geweren te Venlo hebben gevonden maar dat er hoogstens een twintigtal infanterie-geweren is ontdekt die in de eerste oogenblikken door de muitelingen nog niet eens tegen ons gebruikt konden worden, om dat men de voorzorg gebruikt had de sloten en bajonetten te verbergen hetwelk alleen aan den magazijnmeester bekend was. Hel is waar, dat er vroeger een paar duizend stuks geweren in hét arsenaal geweest zijn, doch deze zijn, door de zorg van het gou vérnementalle in tijcis ingescheept en iu behouden.haven aange komen. Men verzekert, dat zicli thans twaalf duizend zeven honderd schutters in dé verschillende vestingen van den staat of wel bij het leger te velde bevinden liet getal der overige vrijwilligers is min der naauwkeurig bekend. Met genoegen verneemt men dat er tus schen de'scbuIters en de gewone krijgsmagt steeds de beste verstand houding plaats heeft. De berigten, die de regering daaromtrent uit alle garnizoenen ontvangt, strekken beider korpsen lot eer. Üit 's Hertogenbosch .wordt een loffelijk blijk vermeld van do gastvrijheid waarmede ook de inwoners. Noord Braband de verde digers des vaderlands ontvangen. Bij gelegenheid, dat de hertog van Sa.ce-Weimar met eene sterke kplonne naar den kant van Limburg trok kwam in den avond van deu 18 dezer eene afdee ling krijgslieden van omstreeks 5oo man bij twee Meijerijsche dor pen aan die bun tot nachtverblijf waren aangewezen en waarvan de huizen zeer uit een liggen. Öp dat oogenblik ontmoetten zij.

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1