ZIERÏKZEESCHE G OUR A-W T. 3V.o 87. Vrijdag Ao. 1830 den 29 October. BESTURM EN. ADMINIS TRATIEN. .j,,; b ekendmai;ixo. V R1IJ W I L LIGE DIEHSTNEMING bij de MARINE. Burgemeester enwethouders der stad zierikzee NIEUWSTIJDINGEN. frankrijk. Parijs, den 21 October. Heden is bet té Parijs weder eenigsints rustiger. Maandag avond kwam eene talrijke menigte volks naar het palais róyal gel 00 pen onder bét geschreeuw van dood aan de ministers. De post van de nationale garde beeft zich dapper ge houden en zeven en zeventig dier oproermakers gevat, waarop de overigen naar de straten van st. Martin eti st. Denis de vl'ogt na men. Ondertusscben had zich ook éen groote hoop volks ria'ar Vincenries begeven welk mede een schrikkelijk wraakgéschreeuw légen de gevangen ministers aanhief en niets minder verlangde, dan dat de bevelhebber van dat kasteel liun deze gevangenen zou over leveren. De generaal Dcumcsnil beeft bun dit stellig geweigerd en ben bedreigd, dat, zoo zij geweld gebruikten bij het kasteel in de lucht zou doen springen doch hen tevens op zijn woord van eer verzekerd dat de ministers niet zouden ontsnappen. Hiermede heeft de woeste hoöp, die reeds aanstalte gemaaki bad om de eerste harrieré-ïtè^beklimmen voor het oogenblik genoegen genomen en is 'afgetrokken doch nu begaven zich deze oproerigen naar bet pa lais royai, waar z'j des nachts ten twee ure aankwamen roet al lerlei wapentuig en vele met brandende toortsen gewapend, om die genen hunner welke te voren gevat waren terug te eischen. Hunne komst ver wekte-er veel onrust bij de koninklijke familie-, en de ko ningin, die bij drie barer kinderen waakte, welke aan de mazelen ziek" liggen was zeer ontsteld, door dit tumult. Gelukkig dat de kóXtiiieX Mqrmicd van het iste legioen spoedig een genoegzaam getal Antwëspcn den 24 octobcr. Zijne Koninklijke Hoogheid de prins van Oranje heeft den luitenant-kolonel Malfitrbe naar Brussel ge zonden mqt last ooi aan het provisioneel bestuur té kennen t'e gé ven j dat Zijne Koninklijke volgens zijné proclamatie van den 16 dézer van meening isdat de Belgenén hij hetzelfde dóël'hebben, en dat door dezelfde middelen willen bereikt zien dat het na tuurlijk gevolg van dezen staat van zaken eén wapenstilstand, zijn. móet, ten einde het belgiesch bloed niet langer vergoten worde, en dat Zijne Koninklijke Hoogheid dus aan het bestuur doét Voor stellen, om alle beweging dér krljgsmagt, welke tot deszeifs be schikking staat, te doen opbonden en te verbieden tegen die troó- pen welke nog één gedeelte der belgiesche provinciën bezet hou denzich in dat geval verbindende, dat er geen aanval geschieden zal van den kant der troepen, die voor Antwerpen post gevat heb ben zoo lang die wapenstilstand van wederzijden nagekomen wordt. De prins lieeft tevens aan het provisioneel bestuur berigt, dat bij de gevangenen die aan boord der schepen waren en over wiel* Jót hij alléén beslissen koh in vrijheid beeft doen stellen. brengen bij deze ter kennis van derzelver Ingezeten en het navol- gende: Bij 'sKonings Besluit van dert i5 October i83o, No. 5g is eene vrijwillige Werving, opengesteld voor de Armade op de Rivieren op de navolgende Voorwaarden. a. De Matroos tegen vijl'tien gulden 'smaands; zuiver geld zon- der korting, telken maand af te betalen. b. Vijf gulden handgeld bij hun engagement. c. Vrij transport liaa'r boord. d. Vrij Hangmat met toebehoorenwelke, echter zal moeten worden teruggegeven bij de afdanking. e. Vrije voeding van ordinair scheepsrantsoen. Waartegen zij zich moeten verbinden i a. Tc dienen onder de orders van de Officieren, die over hen zullen worden gesteld zoó lang Zijne Majesteit hunne vrij willige dienst noodig'zal oordeeïgn. b. Zich zeiven van Rleeding te voorziénaangezien zij huiten schulden dienen.te blijven-bij de Administratieten einde dadelijk afgedankt te kunnen worden, wanneer derzelver dienst niet meer noodig is. Bij deze vrijwillige Werving zullen ook aangenomen 'worden tot Onder-Offieieren als: Bootmans Maats, Schiemans-Maats Kwartier meesters en Scheeps:Koks die genen welke daartoe geschikt zul len worden geoordeeld, en tegen.de gugie welke in 's Rijks Zee dienst, aan zoodanige kwaliteiten gewoonlijk wordt betaald doch niet meer dan'een dezer op het getal, van twaalf Matrozen. Künnende de genen welke zich op voormelde voorwaarden voor eene tijdelijke dienst op de Rivieren hij de Marine willen ver binden, zich deartoe voor deze Provincie aai melden bij zijne Ex- fifilleutie _den .ViceiAdmiraal Directeur en Kommandant der Ma rine te Flissingendie gemagtigd is de aanneming zoo gemakke lijk mogelijk te maken. Het Stedelijk Bestuur bevlijtigt zich deze zoo voordeelige Voor waarden ;von dienstneming bij 's Rijks Marine, aan alle Varensge zellen en Zeelieden aan te prijzen, ale eene,gunstige gelegenheid welke zich tot bevrediging van hunne zucht om het Vaderland ook in hunen'n stand nuttig te zijn thans aanbiedt terwijl men zich vlcijen durft .dat deze Stad in het leveren van Vrijwilligers voor de Zeedienstzich even gunstig als door de vrijwillige dienst neming bij het Leger zal onderscheiden. Zierikzee, den 25 October i83o. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de CRANE. Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris, _IW. J, P, KB OEF- nationale garden op de been bragt, die zich zoo trouw en dapper gedroegen dat zij de oproerigen weldra meester werden, hun uit een joegen en vele hunner gevangen maakten. Hij vervoerde vervol gens alle die gevangenen zelve in dertig huurkoetsen onder goede bedekking naar de gevangenis van de prefectuur van politie. Dés ochtends ten zeven ure was de rust geheel hersteld. Nog eene an dere bende had op de binnenplaats van de Louvre bet geschut dat aldaar staat, willen vernageleu maar was in dit voornemen ver hinderd geworden, om dat zij de hekken goed gesloten eu wel be waakt gevonden had. De.koning heeft de nationale garde hartelijk voor bare bewezen dienst bedankt, en verklaard, dal hij even als alle goeders ver langt, dat de openbare rust niet meer gestoord worde door de vij anden van die ware vrijheid en van die instellingen, welke Frank rijk voor zich verworven heeft, en het alleen voor regeringloosheid kunnen behoeden. Zijne Majesteit heeft verder gezegd, dat hij met behulp van de nationale garde de regering der wetten zal handha ven en dat zij op hem rekenen kan zoo als hij op haar staat maakt. Gisteren waren alle de muren van Parijs bedekt met die aanspraak des kouings alsmede met dagorders van den generaal Lafciyede en met proclamaliën vaa den prefect der Sei,ne en van dien van Parijs. Sedert maandag zijn meer dan 160 personen in hechtenis geno men waarvan r^eds een vijftigtal naar den procureur des konings verzonden z'jn; men verspreidt bet gerucht, dat zich daaronder oeieren van de oude koninklijke garde bevinden. Men spreekt van het bestaan van een, regentschap te Parijs in naam van Karei Xen men verbaalt, dat daartoe de heer Castelbajac en de broeder van den beer Polignacdie onlangs iu Frankrijk te rug gekomen iszouden behooren. Men verneemt, dat de ministers den koniug bun ontslag hebben aangeboden doch At Z. M. dit geweigerd heeft, dat hij zich nooit door volksoproeren de wet zou laten voorschrijven. De kamer der gedeputeerden die tot den 1 o november geadjour- neerd was is togen den 3 dier maand bijeen geroepen, daar het aantal en den drang der zaken waarmede de kamer zich bezig moet houden het te wenschen maaktdat zij, zoo spoedig moge'ijk weder te zamen kome. Van de 140 te doene verkiezingen moeten er 122 den 21 en 28 oc.iober plaats hebben eu de verkiezingen zullen den 8 november geheel afgeloopen z'jn. Vrijdag zal de commissie van instructie bij bet bof der pairs ver gaderen tot liet verbooren van gekiigen- Het verhoor der beschul digde minimiers zal weldra beginnen. Het ministerie heeft op de grenzen wapenen 111 beslag doen heihen welke aan leden van de cUib der vrienden van bet volk behoorden die zich naar Belgie wilden begeven. De spaansche kolonel Vaides is met eenige honderd mao mis noegden, in Spanje gevallen, doch moet bij Nera', een sta dj en in. Navarre,, zes mijlen ten zuiden van Irun op een spaansch bataii- lon gestooten en volkomen verslagen zijn. Qyer de fransclie gren^- zen terug keereude zouden de vlngteliogen pntwapend zijn gewor.- d'en door drie compagnien van liét 63ste regementdat daartoe hoofdzakelijk afgezonden vvas. NEDERLANDEN. Hierop is door het provisioneel bestuur geantwoord, dat, alvo rens eenig besluit op dit voorstel te kunnen newieiibet moet blij. ken, vooreërstdat de vijandelijke troepen uitsluitend van den prins van Ora/rje afhangen, en hem alleen als generaal en chef gehoor zamen; ten tweede, dat hij order gegeven beeft om Antweépen, Maastricht eo Dendcrroonde te ontruimen en de troepen naar de overzijde van den MoercUk te doen aftrekken en dat die order stipléÜjk en zoo spoedig mogelijk uitgevoerd worde. Eindelijk heeft het provisioneel bestuur verklaard, dat bet alle de bollandscbe ge vangenen op vrije voeten zal stellen zoodra er geen Belg meer ge dwongen in Holland blijven zal. De kolonel en provinciale kommandant van Antwerpen beeft •op bevel van zijne excellentie dén luitenaui-generaal 5 komroanderende

Zierikzeesche Courant | 1830 | | pagina 1